Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M16_26x5m_ASI294+L-enhance_v3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce a fost inainte de BIG BANG


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin363
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2009
Mesaje: 7



Localitate: Dambovita

MesajTrimis: 21 Ian 2009 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce a fost inainte de BIG BANG
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare ce a fost inainte de BIG BANG stiu ca nu o sa primesc un raspuns precis dar macar presupuneri, din ce am citit eu BIG BANG a fost o stea gigantica care a explodat si asa sa format universul (daca gresesc sper sa ma corectati), intrebarea mea este cum a aparut steaua asta in univers?Shocked
A facut poc si a aparut pe urma a explodat si gata.
Sper sa nu imi ziceti ca a creato D-zeu. Rolling Eyes
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2009 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citeste articolul de pe wikipedia. Big bang a fost universul. O explozie ce umplea intregul univers. Spatiul si timpul s-au creat practic atunci, asa ca, din ce stim noi, nu prea se poate sti ce a fost inainte.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Ian 2009 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce a fost Big Bang, dar stiu ce este. O IPOTEZA. Atat si nimic mai mult. Pana la demonstrarea ei e posibil sa si uitam de ea. Este precum orice idee care capata la un moment dat suprematie, pt ca nu e alta mai tare.

E posibil sa fie adevarata, dar nu avem dovezi directe, si nici contra nu sunt dovezi. E un camp de cercetare, si mai ales de interogatii pt orice OM al timpurilor noastre. Voi, cei tineri trebuie sa va intrebati ce e asta, si sa cautati raspuns.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Ian 2009 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Religia si astronomia au ceva in comun. Vorbesc despre niste lucruri mult mai mari decat noi si in felul asta ar trebui sa ne invete smerenia (in cazul religiei) sau modestia (care este cam acelasi lucru Smile). Ar trebui sa intelegem ca niste ganganii care se misca pe un bulgare de noroi nu trebuie sa inteleaga neaparat toate secretele stelelor, galaxiilor si Universului in general. Ar trebui sa ne multumim ca am ajuns sa stim ceea ce stim. Ce e si mai grav este ca uni ar vrea sa stie dintr-o data ce a fost inainte de Big Bang fara sa incerce sa desluseasca prima data matematica, fizica, astrofizica etc. Apai asta, draga domnule, nu sa poate! Rolling Eyes
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Ian 2009 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După îndoctrinarea propusă de dumneavoastră nu vor mai exista multe șanse de a ști că:
Înainte de BB a fost un alt BB și așa mai departe.
Cu adâncă smerenie vă spun că:
Universul nu a dus și nu va duce nicicând lipsă de evenimente.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2009 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu stiu ce a fost Big Bang, dar stiu ce este. O IPOTEZA. Atat si nimic mai mult.


E o teorie stiintifica, nu doar o ipoteza. Ipoteza e cand ma scarpin in cap dimineata ca am un cucui, si banuiesc ca e de din cauza ca iar m-am imbatat aseara. Very Happy


Citat:
Înainte de BB a fost un alt BB ºi aºa mai departe.


De unde stii?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Catalin363
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2009
Mesaje: 7



Localitate: Dambovita

MesajTrimis: 22 Ian 2009 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt o gramada de lucruri in universu asta care nu le stim da ce zic eu am descoperit doar 1% sa zic si imi pare rau ca nu o sa mai apuc sa vad si eu ce o sa fie peste 1000 de ani, si gaurile negre cum zic fizicienii si astronomii ca este peste capacitatea noastra de gandire e atat de puternica forta gravitationala incat nici lumina nu scapa si sunt niste presupuneri ca ar fi niste "porti" catre alte universuri sa zicem ca e asa cum o sa aflam asta?
Sunt multe intrebari care nu au un raspuns si care poate nu o sa-si gasesca nici o data un raspuns.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2009 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta vor ramane fara raspuns daca nu le cercetam cum trebuie.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Ian 2009 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana nu sti si nu intelegi diagrama Hertzsprung-Russel (ciclul de evolutie stelara), pana cand vorbesti fara prea multa baza despre o "stea gigantica" care "a facut poc" sau "a explodat", pana cand nu intelegi mecanismele reactiilor termonucleare de fuziune (ciclul Hidrogen-Fier), ce sa mai vorbim de nove, supernove, stele neutronice etc. ... pana atunci nu ai ce sa intrebi de Big Bang si cu atat mai putin despre ce a fost innainte. Doar daca te cheama Iacob Smile "Universul nu a dus și nu va duce nicicând lipsă de evenimente" ci doar de cei care stiu sa le observe si sa le inteleaga Very Happy
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Ian 2009 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din întâmplare sau nu:
orice eveniment este și un act de observare și înțelegere.
Ideea cu steaua gigantică este o copilărie.
Citat:
si gaurile negre cum zic fizicienii si astronomii ca este peste capacitatea noastra de gandire

Nimic nu poate fi peste capacitatea de înțelegere.
Citat:
Citat:
Înainte de BB a fost un alt BB și așa mai departe.


De unde stii?

Mă uit în jur, văd că totul este asimetric (inclusiv BB și urmările sale). Dezvoltarea la nesfârșit (într-un singur sens - sensul expansiunii spre exemplu) a Universului este un simbol al simetriei perfecte, deci:
Evoluția ciclică a Universului nu poate fi decât inevitabilă.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Ian 2009 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu ma uit in jur uneori si vad tot felul de chestii Rolling Eyes dar evit sa trag concluzii pripite Confused
Sus
adry
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2009
Mesaje: 12



Localitate: Odobesti

MesajTrimis: 25 Ian 2009 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a sti ce a fost inainte de big bang, trebuie sa stim ce este acesta si urmarile lui din prezent.
Folosind principiul lui Lavonisier, "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma", deducem ca materia a fost, este si va fi aceeasi, adica dupa big band a aparut aceeasi cantitate de materie ca in prezent.
Mai stim (adica se presupune) ca nu era decat hidrogen, care prin fisiunile din stele a devenit alte elemente.
Cam asta e cu materia. Deci, teoretic, ar fi fost un punct de materie ultra-dens, care a explodat. Dar spatiul a aparut si el odata cu big-bangul?
pentru asta trebuie sa revenim in prezent si sa vedem cat de mare e universul. Teoretic el e infinit. Oare chiar asa e? Sa vedem ce stim. Stim ca e in expansiune, si avem gauri negre si gauri de vierme. Pentru expansiune, e nevoie de spatiu. Deci, ipotetic, noi suntem centrul universului, intr-o zona cu materie, iar dincolo de aceasta zona, e un spatiu mare, vast, si gol. in acelasi timp, universul ar putea fi o sfera imensa.
Sa ne gandim la pamant. Daca nu am sti ce stim despre el, si l-am cutereia pas cu pas, am spune ca e infinit. Nu vom da niciodata de un "capat".
Daca ne gandim la teoriile unor oameni de stiinta, si o sa-l iau pentru exemplificare pe Einstein, care a spus ca sunt 12 universuri paralele. Si daca ne gandim la teoriile matematice, prin care se poate dovedi ca 2 drepte paralele se pot intalni undeva, atunci poate ca aceste universuri nu sunt tocmai "paralele", ci sunt legate intre ele. Ori, daca ne gandim la acest lucru, universul poate fi privit o materie eterogena care se misca intr-o sfera, tinta la un loc de gravitatie si misterioasa "materie negra".
Daca ii continuam expansiunea, acesta va deveni o sfera omogena de particule de baza (protoni, electroni, etc).
Revenind la big bang, aceasta sfera numita univers a luat nastere probabil odata cu materia. Din ce? Asta inca nu s-a aflat.

Mai sus am pus cap la cap mai multe teorii si pareri pe care l-am auzit de-a lungul timpului, exprimandu-mi odata cu ele si parerile personale, pe care putem sa le contrazicem si sa le confirmam sau infirmam, si poate, daca fiecare vine cu cate un cuvand, reusim sa deslusim din muntele de teorii puse la dispozitie, pe aceea corecta, care duce la formarea universului.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2009 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca ne gandim la teoriile unor oameni de stiinta, si o sa-l iau pentru exemplificare pe Einstein, care a spus ca sunt 12 universuri paralele.


Fals. Einstein nu a afirmat asa ceva.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Ian 2009 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare a "existat" vreodata "nimicul"
Adica sa nu existe absolut nimic, si apoi..puf, a aparut "totul"

Oare "nimicul" nu este starea de echilibru perfect...de ce exista "totul" si nu "nimicul"?
...intrebari fara raspuns...probabil...
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2009 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Oare "nimicul" nu este starea de echilibru perfect...


Nu cred, pentru echilibru ai nevoie de ceva. Iar daca nu ai nimic, nu poti vorbi de echilibru.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact