Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC1499_SHO_v7add.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fac comanda la niste lentile


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2008 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Fac comanda la niste lentile
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa fac comanda la niste lentile ca sa construiesc niste lunete ieftine (de fapt sa fac niste kituri) pe care sa le dau cadou. M-am dus la primul magazin de ochelari (optinova de la romana) si le-am zis blondelor ca eu stiu ca lor le vin lentilele netaiate sub forma de discuri si ca as vrea sa comand niste lentile f ratio-ul de 10 sau 15. S-au uitat la mine de parca picasem din Luna. Ok, zic, distanta focala sa fie de 10 ori diametrul. "aa. Noi nu stim ce diametru au lentilele. Sunt cam atata (imi arata in palma)". Am cautat pe net conceptul de dioptrie, lucru de care nu aveam nevoie decat pentru ochi - am -4 la ambii. Descopar ca mi-ar trebui, pentru 2 metri distanta focala, dioptria de 0.5. Cum ma intereseaza ceva mai scurt, ma gandeam la 0.6-0.8 dioptrie.
Problema ar fi, ce ocular ar fi mai indicat sa folosesc? Ma gandeam la un Huygens simplu.
Tubul l-as putea face din niste tuburi de carton gros, am prin casa asa ceva, da, tuburi din metal de la cutii de whiski sau tuburi de pvc. Nu stiu insa cum sa fixez lentila de tub. Adica ma rog, pot sa-mi imaginez si sa incerc eu ceva, ca-s aproape inginer, dar vreau sa si tina in timp.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Dec 2008 03:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O lentila cu dioptrie +1 are focala de 1m, cea cu +2 are focala de 0,5m, etc.
Pentru o luneta cu o lentila de circa 60mm diametru, cred ca atata are o lentila de ochelari, ar trebuii sa alegi o focala 600mm sau mai mare, ca sa ai aberatii cromatice cat mai mici. Deci o dioptrie +2 sau mai mica, poate 1,5.

Pentru o luneta fara pretentii, fixarea lentilei se poate face foarte usor cu doua coliere de carton, facute din fasii lipite una peste alta in mai multe straturi, cu diametrul extern egal cu diametrul intern al tubului. Unul din ele il lipesti ( cel interior ), cel extern il pui prin presare. Trebuie sa fii atent la tai fasiile de latime egala pe toata lungimea, si sa le lipesti exact margine peste margine direct in forma circulara. Deci atentie la calcularea lungimii pentru a obtine diametrul dorit.

_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Dec 2008 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
M-am dus la primul magazin de ochelari (optinova de la romana) si le-am zis blondelor ca eu stiu ca lor le vin lentilele netaiate sub forma de discuri si ca as vrea sa comand niste lentile f ratio-ul de 10 sau 15. S-au uitat la mine de parca picasem din Luna. Ok, zic, distanta focala sa fie de 10 ori diametrul. "aa. Noi nu stim ce diametru au lentilele. Sunt cam atata (imi arata in palma)".

Nu te supara, dar (blonde sau cum or fi fost) nu aveau de unde sa stie Exclamation
Ce e aia f ratio Question O prescurtare luata de la americani, despre care generatia net-ului stie.
Un termen corespondent in romana (si corect) ar fi luminozitatea = D/F.

* Marimea caracteristica a unei lentile, de care tre' sa stie vinzatorul de ochelari, este convergenta (C), sau mai simplu dioptria (unitatea de masura):
C[dioptrie]=1/F[m]
Pentru lentilele convergente avem C>0, iar pt. cele divergente C<0.

Din experienta cu lunete avind ca obiectiv lentile de ochelari, pot sa spun ca o lentila de +1 dioptrie (F=1000mm), necesita diafragmarea la ~25..30mm, pt. a furniza o imagine rezonabila. Un +0.75 (diafragmat la 30..35mm) ar reprezenta un compromis optim.
Exista variatii ale calitatii (si a d. focale) unor astfel de lentile, bine ar fi daca ai avea luneta gata facuta, si sa probezi calitatea imaginii la magazin (aici ti-ar trebui un pic de experienta, sa stii la ce sa te astepti), cum facea o cunostinta de a mea.

Ca ocular, recomand varianta Ramsden. Existau niste lupe pliante 10x (f=25mm), fabricate de IOR, se pot folosi direct ca ocular (contin doua lentile).
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2008 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poate fi folosit raportul focal ca termen pentru f-ratio?
Citat:

Marimea caracteristica a unei lentile, de care tre' sa stie vinzatorul de ochelari, este convergenta (C), sau mai simplu dioptria (unitatea de masura):
C[dioptrie]=1/F[m]
Pentru lentilele convergente avem C>0, iar pt. cele divergente C<0.


Partea asta o stiam si eu, ca sunt purtator de ochelari, doar ca nu stiam exact cum s-o pun in termeni de distanta focala. Pana la urma m-am documentat si am aflat. Intrebarea mare era ce ocular sa folosesc?

Citat:
Exista variatii ale calitatii (si a d. focale) unor astfel de lentile, bine ar fi daca ai avea luneta gata facuta, si sa probezi calitatea imaginii la magazin (aici ti-ar trebui un pic de experienta, sa stii la ce sa te astepti), cum facea o cunostinta de a mea.


Ah, nu vreau sa cumpar cu totul, am niste colegi la facultate si vreau sa facem impreuna chestia asta, asa, ca un fel de workshop. Imi dau seama ca nu voi obtine o calitate extraordinara a imaginii, important in chestia asta e munca in echipa si realizarea unei lunete.
Citat:

Ca ocular, recomand varianta Ramsden. Existau niste lupe pliante 10x (f=25mm), fabricate de IOR, se pot folosi direct ca ocular (contin doua lentile).

Mersi mult, asta ma interesa cel mai tare.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Dec 2008 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut comanda. Lentilele au 70mm diametru si ma costa 2 milioane. Cred ca mi-am luat teapa. Eu port ochelari si cam stiu cum sunt preturile. Bine, sunt 2 lentile, asta inseamna ca o sa fac doua lunete. Daca nu le-as da cadou le-as cupla impreuna sa fac un binoclu. Very Happy
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Dec 2008 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La doua milioane luai din targ binoclu chinezesc gata facut cu obiective (oarecum) acromate si oculare. Cam scumpe lentilele alea de ochelari. Si eu port ochelari Smile Asta vara am facut un workshop aici la Timisoara in cadrul unei "scoli de vara" cu niste studenti de prin toata lumea. Am facut si noi patru lunete din astea Very Happy Exista tot felul de lupe pe care poti sa le folosesti. Unele din pacate au diametre mari. Dar cauta lupa de filatelist sau de textilist sau ... mai stiu eu cum le-o fi zicand. La librarii, rechizite scolare sau la instrumente medicale.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Dec 2008 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le-am luat cu strat anti-reflex. Nu stiu la ce m-am gandit. Mi-am dat seama ca fara dadeam 600 de mii pe amandoua.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2008 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut

da-mi voie sa-ti sugerez modul de montare de mai jos,mod inspirat dupa lunetele din primul secol de dupa Galilei.Lentila de ochelari de +0,5D este montata ,asa cum deja ti s-a sugerat ,in text,prin intermediul unor rondele de carton pe tubul principal ,care este cel din mijloc in a doua poza.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=45

Daca folosesti un grosisment mic ,nu mai mare de 7x,poti folosi drept ocular o alta lentila de ochelari ,negativa,deci divergenta.
Daca vrei sa construiesti o luneta Kepler,de asemenea poti folosi o alta lentila de ochelari,de data asta pozitiva,deci convergenta.Atentie insa,ocularul Kepler trebuie sa aiba:
-o diafragma egala cu max. 0,5 focalul lentilei-ocular si plasata in focarul ocularului ,in fata acestuia,spre obiectiv
-o diafragma de iesire amplasata spre ochiul observatorului,eu o confectionez de diametru egal cu diafragma de camp,si amplasata la o distanta egala cu distanta focala a lentilei-ocular minus 10mm.
Construind ocularul dupa cum am descris,vei avea un camp bine iluminat si cu aberatiile minime posibile pentru acest tip de ocular.Mircea

PS:nu vreau sa fiu rautacios,dar la faza cu lentilele de 2 milioane lei ,esti sigur ca fetele de la tejghea au fost blonde?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2008 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut

da-mi voie sa-ti sugerez modul de montare de mai jos,mod inspirat dupa lunetele din primul secol de dupa Galilei.Lentila de ochelari de +0,5D este montata ,asa cum deja ti s-a sugerat ,in text,prin intermediul unor rondele de carton pe tubul principal ,care este cel din mijloc in a doua poza.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=45

Daca folosesti un grosisment mic ,nu mai mare de 7x,poti folosi drept ocular o alta lentila de ochelari ,negativa,deci divergenta.
Daca vrei sa construiesti o luneta Kepler,de asemenea poti folosi o alta lentila de ochelari,de data asta pozitiva,deci convergenta.Atentie insa,ocularul Kepler trebuie sa aiba:
-o diafragma egala cu max. 0,5 focalul lentilei-ocular si plasata in focarul ocularului ,in fata acestuia,spre obiectiv
-o diafragma de iesire amplasata spre ochiul observatorului,eu o confectionez de diametru egal cu diafragma de camp,si amplasata la o distanta egala cu distanta focala a lentilei-ocular minus 10mm.
Construind ocularul dupa cum am descris,vei avea un camp bine iluminat si cu aberatiile minime posibile pentru acest tip de ocular.Mircea

PS:nu vreau sa fiu rautacios,dar la faza cu lentilele de 2 milioane lei ,esti sigur ca fetele de la tejghea au fost blonde?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact