Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Picture_250.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Diferente intre oglinzi de serie si oglinzi premium?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iul 2008 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Diferente intre oglinzi de serie si oglinzi premium?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Ma framanta ideea asta daca sunt diferente notabile intre, sa zicem o oglinda de serie skywatcher si una premium, sa spunem, Discovery.

Eu saptamana viitoare imi iau un dob skywatcher de 8" si ma gandesc daca pe viitor sa schimb optica cu una premium Discovery care e vreo 400$ cu tot cu taxe.
Un incepator ca mine ar observa diferente intre cele doua sau diferentele in calitatea observatiei sunt marginale?
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Iul 2008 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unul as mai strange ceva bani pentru un kit de 300mm sau telescop
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iul 2008 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Eu unul as mai strange ceva bani pentru un kit de 300mm sau telescop


???
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Iul 2008 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa cei 400$ mai strangi si iti iei un kit optic de 250 -300 mm sau chiar telescopul complet, daca vei dori apertura mai mare de 200mm si ai si posibilitati de transport la locul observatiilor. Iar la partea cu oglinda premium cred ca ar fi o optiune doar daca vrei sa faci astrofoto; in rest de exemplu skywatcher in ziua de azi nu cred ca e asa de rau pentru observatii vizuale.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Iul 2008 08:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic (repet, doar teoretic Smile) diferenta dintre o oglinda serie (indiferent ce brand) si una premium este ca la cea serie e garantata suprafata optica mai buna decat lambda/4 pe cand la cea premium e garantata suprafata optica mai buna de lambda/8. Asta inseamna ca in serile (sau momentele) care permit (cu un seeing bun) cu o oglinda premium se vad imagini mai bune decat cu cea de serie. Asta e recomandata amatorilor pasionati care sunt dispusi sa-si petreaca mai mult timp cu observatii, sa iasa din oras si sa se urce pe un deal sau munte cu instrumentul, sa iasa la observatii chiar si atunci cand afara e frig si altii stau "la gura sobei" Smile In acele rare momente, acestia vor vedea imagini care "taie rasuflarea" (si vor avea cu ce sa se laude Very Happy)
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 13 Iul 2008 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Pe langa cei 400$ mai strangi si iti iei un kit optic de 250 -300 mm sau chiar telescopul complet, daca vei dori apertura mai mare de 200mm si ai si posibilitati de transport la locul observatiilor. Iar la partea cu oglinda premium cred ca ar fi o optiune doar daca vrei sa faci astrofoto; in rest de exemplu skywatcher in ziua de azi nu cred ca e asa de rau pentru observatii vizuale.


Intelesesem de prima oara Andrei, insa ma intrebam ce legatura are cu topicul:) Ok, deci tu crezi ca doar pt astrofoto merita...

Din ce am citit eu pe ici pe colo am observat ca pentru observatii din zone urbane/suburbane majoritatea considera o apertura de 8" ca fiind optima si de aceea isi iau apocromate sau doburi cu optica premium. Intr-adevar apertura rulz oriunde ai fi insa in conditii de seeing bun ceea ce in oras e foarte greu de realizat. Spre uimirea mea, intr-o seara acum cateva zile pe la 11:00 cu refractorul de 70mm aclimatizat imaginea tot "fierbea" si asta cu observatii facute dintr-o zona de case a orasului in propria curte cu pamant si iarba... Asa ca ma gandesc ca e inutil sa-ti iei apertura mare pentru 2-3 nopti cu seeing bun pe an in defavoarea unui telescop mai mic dar cu care poti vedea mai des.... Cu iesitul in zone dark pt mine acum e imposibil ca singur nu ma duc, nu neeaparat ca-s vreun mare fricos, dar totusi nu ma simt in siguranta....
Tocmai de asta ma gandeam sa scot untul dintr-o apertura medie de 8"....

@Doru
Mersi pentru precizari. Totusi pentru observatii planetare si lunare, o oglinda premium nu va oferi mult mai multe si mai des indiferent de seeing?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iul 2008 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca cineva s-a priceput la telescoapele de amatori ,apoi acela a fost Jean Texereau.El a lansat ''moda de vara-iarna'' (ca sa-l citez pe Catalin) a telescopului de 20cm printr-o metoda care foloseste un instrument de management numit ''cercetare operationala''.Este vorba despre un set de metode numerice de fundamentare a deciziilor,Tex folosind una dintre ele.Anterior,deja Danjon si Couder in cartea lor ,pe care am mai citat-o,''Lunettes et Telescopes'',au lansat ideea telescopului Newton de 180mm ,pe montura azimutala ,ca instrument optim al astronomului amator.Montura azimutala ,conceputa initial de cei doi si ,apoi,dezvoltata de Texereau,difera foarte mult dpdv tehnic de montura Dobson,ceea ce au insa in comun cele doua este faptul ca ambele asigura cele doua grade de libertate prin cuple cu joc zero realizat cinematic.Tehnic ,solutia Dan-Cou-Tex este mai evoluata si,din aceasta cauza,necesita acces la masini unelte pentru realizare, in timp ce solutia Dobson este low-tech,deci accesibila oricui.
Cat despre upgradarea opticii,iata o opinie personala:este oricand binevenita dar nu obligatorie.Cum zicea acel rege portughez care sta la baza marilor descoperiri geografice (acum apoape uitat,ca majoritatea pionierilor):''Navigare necesse este,vivere non est necesse''.Tocmai amatorului urban ii sunt ,si-i vor ramane accesibile,tot mai putin si astea,prin restrictiile tot mai puternice ale poluarii luminoase,vietii sociale (servici,familie),insecuritatii sociale ,acele domenii in care calitatea opticii este cruciala:observatii selenare,solare,planetare,de stele duble.Asadar,eu daca mi-as permite (si as avea nevoie) as planifica upgradarea.
In final sa lasam intelepciunea a patru secole de observatii telescopice sa glasuiasca :''Nu exista nimic mai bun ca un telescop mic si bun decat un telescop mare si bun''.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact