Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_130x30s_ASI294+L-enh.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebari cu privire la lentile Barlow


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Iun 2008 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului: intrebari cu privire la lentile Barlow
Raspunde cu citat (quote)

Salut
In primul rand va rog sa-mi spuneti un site de unde pot achizitiona lentile Barlow. Sunt nou in astronomie, dar din cate am inteles lentilele Barlow pot sa mareasca imaginea. Acum, eu am un telescop Reflector newtonian Astromaster 130EQ http://www.skywatcher.ro/Cel/astromaster130eq.htm,
l-am comandat de pe acest site. Am citit pe astonomy.ro diferite discutii, am si intrebat in legatura cu lentilele barlow, si asa ca m-am interesat tot pe acest site de lentile Barlow..si din cate vad nu cred ca este tocmai ce ma intereseaza....
http://www.skywatcher.ro/barlow_baa.htm
Sau ma insel? Lentilele barlow se folosesc numi la fotografie sau se pot folosi si la observatiile directe?
Si inca ceva.....pretul lentilelor Barlow in general cam cat este? Tinand cont de faptul ca ma dat 600 Ron pe telescopul meu nu mi se prea lasa sa investesc alti 600 doar in niste lentile.
Astept sugestii si sfaturi..va multumesc

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Iun 2008 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentilele Barlow se folosesc pentru a mari imaginea. Deci atat vizual, cat si fotografic. O lentila Barlow de 2X e in jur de 200-250 lei...cam atat am dat eu pe a mea acum vreun an. In ea se baga ocularul, apoi lentila Barlow se pune in telescop la fel cum pui ocularul. Se merita o astfel de investitie. 2X nu suna mult, dar este. Daca ai bani poti lua una care sa mareasca si mai mult.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2008 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cumpara lentila Barlow 2x ,atentie insa daca setul tau de oculare este in progresie de 2.Cum ar fi 30mm, 15mm, 7,5mm.Aici lentila Barlow iti adauga doar o singura marire.Daca lentila este buna ,si probabil mai scumpa, atunci doar adaugand niste adaptoare 1,25''/1,25'' cu lungimea multiplu al distantei focale a lentilei divergente,poti obtine alte mariri:2,5x si/sau 3x si/sau 4x.Amatorul Nils Olof Carlin ,folosind aceasta tehnica ,a ajuns si la 7x.Vezi linkul:
http://www.atmsite.org/contrib/Carlin/barlow/

Repet,daca lentila este de calitate,lucru pe care poate sa ti-l confirme cineva care foloseste marca respectiva.Mircea
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Iun 2008 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e numai la 200-300 de lei o lentila barlow ce mareste de doua ori consider ca e rezonabil... insa nu mi-ati spus de unde pot sa-mi comand una..puneti va rog vreun link al vreunui site romanesc ce vinde... sau daca stiti prin Timisoara (cine e din Timisoara) vreuna magazin ceva de din astea... Astea de pe skywatcher.ro sunt scumpe....
va multumesc

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Iun 2008 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te-ai uitat suficient de bine pe skywatcher.ro. http://www.skywatcher.ro/SK/SKBarlow.htm
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 23 Iun 2008 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.skywatcher.ro/SK/SKBarlow.htm

http://www.skywatcher.ro/Cel/barlow.htm

Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Iun 2008 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intrat si eu pe primul sit.Nu tin neaparat sa supar pe cineva dar ,tocmai deoarece aceste explicatii sunt importante pentru incepatori,pana si ion iliescu ar fi zis-o mai bine in limbajul sau de lemn.

''Lentila Barlow este o lentila negativa care creste puterea de marire a unui ocular, reducand in acelasi timp campul vizual. Ea mareste conul luminii focalizate inainte ca aceasta sa ajunga la punctul focal, astfel ca distanta focala a telescopului apare mai mare in fata ocularului. ''
Nu sunt de acord decat cu afirmatia,si ea contestata odata,dupa care lentila Barlow este o lentila negativa si cu afirmatia ref. la distanta focala care apare mai mare (termenul ''apare'' este si el inadecvat,focalul rezultant este efectiv mai mare)...restul e incorect:
-lentila Barlow nu creste puterea de marire a ocularelor
-l.B. nu reduce campul vizual
-l.B. categoric nu mareste conul luminii focalizate
-punct focal exista doar in sens matematic precum orice punct ce apartine unui plan (care ,de obicei ,la telescoapele maidaneze,nici nu e plan)

Mircea
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 25 Iun 2008 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Nu te-ai uitat suficient de bine pe skywatcher.ro. http://www.skywatcher.ro/SK/SKBarlow.htm


acum vad ca am postat cam simultan Laughing
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Iun 2008 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva precizari:

Lentila Barlow creste puterea de marire ce poate fi obinuta cu orice ocular intr-un anumit telescop. Masura in care se modifica puterea de marire este in general specificata cu tolerante destul de mici pe fiecare lentila Barlow.

Distanta focala nativa a telescopului, i.e. a oglinzii sau a dubletlui/tripletului acro/apocromat nu se modifica cu o lentila Barlow. Ceea ce face intr-adevar lentila barlow este sa modifice unghiul sub care ajung razele de lumina la ocular, astfel incat distanta focala totala a sistemului telescop+lentila barlow este mai mare. De aici afirmatia ca distanta focala apare mai mare.

Un efect al cresterii distantei focale este reducerea campului vizual real ce se obtine cu un anumit ocular. Acelasi lucru se intampla si cand schimbam un ocular cu distanta focala mai mare cu unul cu distanta focala mai mica (ambele oculare avand acelasi camp vizual aparent).

Imaginea se formeaza pe un cerc in planul focal al instrumentului.

Toate acestea se pot gasi in orice carte de optica expuse sub diferite forme si exprimari.



Mircea Pteancu a scris:

''Lentila Barlow este o lentila negativa care creste puterea de marire a unui ocular, reducand in acelasi timp campul vizual. Ea mareste conul luminii focalizate inainte ca aceasta sa ajunga la punctul focal, astfel ca distanta focala a telescopului apare mai mare in fata ocularului. ''
Nu sunt de acord decat cu afirmatia,si ea contestata odata,dupa care lentila Barlow este o lentila negativa si cu afirmatia ref. la distanta focala care apare mai mare (termenul ''apare'' este si el inadecvat,focalul rezultant este efectiv mai mare)...restul e incorect:
-lentila Barlow nu creste puterea de marire a ocularelor
-l.B. nu reduce campul vizual
-l.B. categoric nu mareste conul luminii focalizate
-punct focal exista doar in sens matematic precum orice punct ce apartine unui plan (care ,de obicei ,la telescoapele maidaneze,nici nu e plan)

Mircea

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iun 2008 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skywatcher
iti multumesc pentru intelegere si rabdare,o spun in mod public ,apreciez foarte mult interventiile tale bazate in mod vizibil pe competenta si buna vointa,nu pot decat sa te felicit.
Poate ca vocatia mea adevarata a fost/este cea de profesor,familia mea a dat Patriei invatatori,institutori,profesori si chiar si un ministru adjunct al invatamantului pe vremea adevaratului guvern liberal ,adica antebelic.Asadar am vrut sa spun ca (probabil) sunt scartar,dar poate ca va prinde bine forumului.
Tot ce ai spus tu este corect,sa mai facem niste precizari.Ceea ce am vrut eu sa spun este ca puterea de marire proprie si campul vizual aparent al unui ocular de focal dat (deci nu zoom ) sunt constante ,indiferent de focalul obiectivului si de prezenta sau absenta lentilei Barlow.Puterea de marire proprie a unui ocular este raportul dintre 250/distanta focala (mm) iar campul vizual aparent este si el constant si este ,cum s-a spus deja = 2x arctg. raza diafragma ocular/distanta focala ocular (exceptie oculare negative compuse tip Campani,Huygens,Mittenzwei si Nagler).Grosismentul instrumentului, care este =F/f si campul vizual efectiv care este = campul vizual aparent al ocular/grosisment ,acestea sunt influentate de lentila Barlow,asa cum le-ai descris.
Incepatorii au o gandire,o spun cu respect ,nu in sens peiorativ, de tipul ,,Pacala ,trage usa dupa tine''.
Si mai pe scurt:cumparati lentile Barlow,sunt utile,o sa va para bine.

Mircea
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Iun 2008 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, am doua oculare la telescopul meu pe care scrie 10mm si 20mm.
In concluzie, va rog un ultim sfat, CE SA ALEG?

http://www.skywatcher.ro/Cel/barlow.htm asta Barlow Omni la 2x la pret de 190 RON

sau

http://www.skywatcher.ro/SK/SKBarlow.htm asta Barlow 2X 1,25" apocromat?

Alea de 350 Ron nu am bani..asa ca am de ales numai intre asta.
A..telescopul meu e Astromaster 130EQ, in caz ca conteaza la alegere....
http://www.skywatcher.ro/Cel/astromaster130eq.htm

Astept cu nerbadare raspunsurile

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2008 03:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noircatus, tie nu iti trebuie un barlow 2x, ci unul 3x, si am sa iti explic de ce.
In primul rand daca pui un ocular de 20mm intr-un barlow 2x obtii practic un ocular de 10mm, ceea ce ai deja, iar daca pui ocularul de 10mm in barlow 2x obtii un ocular echivalent 5mm. Tu , la fel ca orice astronom, vrei sa obtii si mariri cat mai aproape de capacitatea maxima a telescopului tau. Ori cu un ocular de 5mm ai o marire de 130x, departe de marirea maxima teoretica (260x) sau de marimea maxima optimala (195x)

Cu un barlow 3x, ocularul tau de 20mm se transforma intr-unul de 6,6mm, iar cel de 10mm intr-unul de 3.3mm, putand astfel obtine mariri de 97x, respectiv 195x, adica exact marirea maxima optimala ( asta se calculeaza scazand dimensiunea axei mici a oglinzii secundare din diametrul oglinzii principale, totul in mm, si inmultind cu doi ).

O sa iti trimit pe pm cateva indicatii in plus.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iun 2008 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest raspuns nu este pentru Noircatus pentru ca el nu citeste raspunsurile mele ,este pentru ceilalti amatori care au oculare in serie cu ratia egala cu amplificarea lentilei Barlow.Ce-i de facut?
Exemplu:am oculare de 30mm si 15 mm distanta focala si pot cumpara numai Barlow 2x.Obtii doar o singura marire in plus ,vezi si explicatia lui dragos.n. Solutie:cumpar totusi lentila Barlow 2x ,determin distanta ei focala si construiesc/confectionez un adaptor 1,25''/1,25''.Acesta este o bucsa care la un capat are diametrul de 1,25'' (partea masculina-intra in montura lentilei Barlow ca un ocular) iar la celalalt capat are un alezaj,o gaura cu diametrul de 1,25'' (partea feminina,unde vei pune ocularul).Lungimea acestui adaptor ,din prag in prag ,trebuie sa fie egala cu distanta focala a lentilei Barlow.Astfel,lentila Barlow prelungita cu adaptorul devine o lentila Barlow cu amplificare de 3x.
Alt exemplu:am oculare de 25mm si 10mm d.f. si pot cumpara doar lentila Barlow 2,5x care adauga doar un ''ocular'' virtual de 4mm la colectie.Execut atunci adaptorul cu lungimea egala cu jumatate din distanta focala a lentilei Barlow,care prelungita cu adaptorul devine una de 3x, si voi obtine doua ''oculare virtuale'' in plus, de 8,3mm df si 3,33 mm df.
Adaptorul meu de 1,25''/1,25'' este din pacate blocat/gripat in portocularul telescopului meu de 72mm f/11,asa ca nu pot sa-l pozez pentru mai multa claritate.Mircea
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2008 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos.n..iti multumesc pentru explicatie.... am inteles exact.... ideea este ca nu dispun de prea multi bani... Barlow 3x am cautat pe Skywatcher.ro si nici nu am gasit.... si acum parca nici nu imi mai vine sa investesc intr-un Barlow 2X din moment ce asa stau lucrurile....
Oricum, daca totui investesc pentru a face din ocularul de 10mm unul de 5, cred ca voi lua pe cel cu 190 RON , Barlow Omni 2X de la Celestron. Deocamdata sunt la inceput si o iau pe pasi marunti...
Domnu Mircea, citesc mesajele dumenavoastra dar va spun sincer ca nu inteleg nimic. Sunt multi termeni pe care nu ii cunosc. Am inceput sa studiez astronomie si optica in urma cu 3 luni.... inca nu pot improviza... ma rezum la a cumpara lucruri gata facute, deocamdata...
Va multumesc

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Iun 2008 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce daca acum ai ocularele astea si Barlow 2x nu te ajuta la cel de 20mm ? In viitor o sa iti iei si alte oculare si astfel o sa devina folositor.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact