Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_7413_[640x480].jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care binoclu pentru inceput?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Go for it.

PS: trepiedul s-ar putea sa fie prea mic, incomod si instabil....Uite aici o solutie valabila daca privesti de acasa/din curte: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=23415
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 07 Apr 2008 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:


Tehnic vorbind trebuie sa tii cont ca mai mare de 7x inseamna tremurat rau mai ales cand privesti stelele. .

Azi am luat in probe un Norconia 20x50 si m-am lamurit si eu cu tremuratul. Cu apropierea si claritatea e bine dar acel tremurat al imaginii strica mult. In plus fortandu-ma sa am o imagine cat mai stabila si clara au inceput si durerile de ochi. Daca nu ar fi fost aceste dezavantaje era ok. O sa incerc si 10x50 , de la alta firma, sa vad diferenta.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

20x50 inseamna un exit pupil mic, cam cel mai mic posibil. Plus camp vizual ingust. De tremurici te-ai lamurit. Si nu obtii nimic pana la urma. Ca te dor ochii. Nu degeaba am vazut ca lumea recomanda maxim 8x si minim 50mm. In rest alegerea e in functie de oferta din magazine, de bani, de calitatea dorita, de greutate si de disponibilitatea la a cara un binoclu mai greu. Din punctul meu de vedere, am rezistat tentatiei si am luat 7x si dau dreptate celor care m-au sfatuit la momentul respectiv. Senzatia de imersiune e maxima avand in vedere unghiul mare de vizibilitate.
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Apr 2008 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie tinut cont si de deschiderea maxima a pupilei ochiului adaptat la intuneric. Degeaba ai un binoclu cu Exit pupil de 7 mm (sau chiar mai mare) daca ochiul tau nu deschide pupila decat pana la 5 mm de exemplu.

Mergand pe o valoare mai realista de 5 mm a pupilei si combinand acest criteriu cu folosirea fara trepied (adica marire de pana la 10x), ar fi indicate urmatoarele variante: 7x35, 8x40, 10x50.

Exit pupil = (diametrul obiectivului) / (magnificare).
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 07 Apr 2008 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seb a scris:
Trebuie tinut cont si de deschiderea maxima a pupilei ochiului adaptat la intuneric. Degeaba ai un binoclu cu Exit pupil de 7 mm (sau chiar mai mare) daca ochiul tau nu deschide pupila decat pana la 5 mm de exemplu.

Mergand pe o valoare mai realista de 5 mm a pupilei si combinand acest criteriu cu folosirea fara trepied (adica marire de pana la 10x), ar fi indicate urmatoarele variante: 7x35, 8x40, 10x50.

Exit pupil = (diametrul obiectivului) / (magnificare).


La cel de care am vorbit eu mai sus iese exit pupil=2,5 ; de asta ma dor ochii si acum, la 4 ore dupa ce m-am uitat prin el? Am stat cam o ora pe un deal si am privit orasul.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Apr 2008 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te dor ochii pentru ca era decolimat binoclul. Nu au cum sa te doara ochii de la un diametru mic al pupilei de iesire. Cu un telescop ajungi frecvent la pupile de 1mm sau mai mici si nu dor ochii.
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Apr 2008 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru astronomie, un binoclu trebuie sa capteze cat mai multa lumina, deci sa aiba obiective cu diametru cat mai mare. Dar apare limitarea data de deschiderea maxima a pupilei ochiului. Daca un binoclu are un Exit pupil mai mare decat pupila ochiului, o parte din lumina nu intra in ochi.

De exemplu, un binoclu 7x50 are un Exit pupil de 7,143 mm. Daca ochiul nu deschide pupila decat pana la 5 mm, imaginea este la fel de luminoasa ca cea produsa de un binoclu cu marire 7x si cu obiective de 5x7=35 mm, adica un binoclu 7x35 (care sa fie identic cu cel 7x50 din celelalte puncte de vedere: prisme, coating, etc.; doar cu obiective mai mici, de 35 mm in loc de 50 mm).

Daca un binoclu are un exit pupil mai mic decat deschiderea pupilei ochiului adaptat la intuneric inseamna doar ca ochiul nu este utilizat la maxim, adica s-ar putea obtine o imagine mai luminoasa cu un binoclu cu aceeasi marire, dar cu obiective mai mari (ceea ce ar insemna un exit pupil mai mare).
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 07 Apr 2008 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Te dor ochii pentru ca era decolimat binoclul. Nu au cum sa te doara ochii de la un diametru mic al pupilei de iesire. Cu un telescop ajungi frecvent la pupile de 1mm sau mai mici si nu dor ochii.


chiar asa, ce pot face sa nu ma mai doara ochii cand privesc prin binoclu? se simte mai ales la observatie diurna, noaptea nu prea am probleme, nu stiu de ce
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De obicei ochii forteaza sa corecteze problemele optice ale binoclului. Poate ca nu e focusat cum trebuie, e decolimat, tremura imaginea si te ia ameteala, ochiul nu e antrenat/obisnuit. In principiu trebuie sa te uiti prin binoclu fara sa te fortezi, fara sa munceasca ochiul sa compenseze focusul aiurea sau alte erori ale sistemului optic. Mai ameteste si creierul cand imaginea tremura prea mult. Incearca sa reglezi focusul pana cand ochiul se simte confortabil. Dupa aceea n-ar trebui sa ai probleme.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 11 Apr 2008 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am primit Bushnell-ul Falcon 10 x 50. In continuarea celor scrise mai sus vreau sa zic ca e evidenta pt inceput o diferenta importanta intre acest model si cel de la Norconia in ceea ce priveste vizibilitatea . Ma refer la claritatea imaginii si la acel efect de ,, doare ochii". Am facut un test inainte de cumparare: am cerut 2 binocluri, unul Norconia 10 x50 si al doilea Bushnel 10 x50. Mentionez ca acum cateva zile am avut in probe un Norconia 20x50 prin care m-am uitat cam 2 ore iar seara aveam ochii ca dupa sudura. Deci am luat cele 2 binocluri identice ca valori si le-am incercat pe diferite ,,tinte''. La bushnell imaginea nu necesita nici un efort din partea ochilor insa la norconia disconfortul aparea imediat in mod evident. Probabil ca sunt si oameni care au ochi facuti pt lentilele Norconia, dar mie nu mi s-au potrivit deloc. Ca un paradox pe Bushnell cu care ma inteleg bine scrie China, iar pe Norconia scrie Made in Germany.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 11 Apr 2008 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cat de fix stau ocularele la Bushnell-ul acela dupa ce focusezi?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 12 Apr 2008 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Serban a scris:
cat de fix stau ocularele la Bushnell-ul acela dupa ce focusezi?

Daca ma apas mai tare in oculare se deregleaza dar daca privesc normal stau la locul lor.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Apr 2008 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o data. Firma Bushnell este o firma cunoscuta si recunoscuta de optica. Firma Norconia este o firma cunoscuta si recunoscuta de arme de vanatoare. Chiar daca pe produsul Norconia scrie "Made in Germany" el este de fapt produs de firma chinezeasca Norinco Equipment:
http://www.norincoequipment.cn/product_lis...mp;cssid=4
Asta spune doar ca firma Bushnell este mai cinstita decat firma Norconia Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Mai 2008 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citind interventiile din acest fir foarte interesant ,m-am gandit sa subliniez un lucru extrem de important,pentru toti observatorii ,nu numai pentru incepatori.La un moment dat Skywatcher spune ca (citez din memorie) un binoclu bun ,scump ,de firma ,poate sa extinda limita obiectelor vizibile chiar si cu o jumatate de magnitudine.Vine o firma si ne ofera un instrument similar ,probabil mai scump,dar care vede cu o jumatate de magnitudine mai mult.E important? .Daca acesta este cazul, atunci trebuie sa retinem,mai ales incepatorii, ca ULTIMA JUMATATE DE MAGNITUDINE ACCESIBILA UNUI INSTRUMENT CONTINE JUMATATE DIN TOTALUL OBIECTELOR VIZIBILE PRIN ACEL INSTRUMENT.Adica putem spune ca prin castigarea unei jumatati de magnitudine am dublat volumul spatiului observat.Atunci explicatiile lui Zircon ,referitoare la preturile mult mai mari ale instrumentelor de firma,sunt mai usor de inteles (si acceptat).Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Download topic
Pagina 7 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact