Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Adlernebeldetail1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225201
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor quintuplet flatfield Super APO Askar 65 PHQ


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 888

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2024 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Refractor quintuplet flatfield Super APO Askar 65 PHQ
Raspunde cu citat (quote)

Schimb directia in astrofotografie, si anume fotografie planetara, motiv pentru care setup-ul deepsky este disponibil.
Pentru inceput voi incepe cu vanzarea telescopului.

De-a lungul anilor am avut sansa de a utiliza diferite refractoare in domeniul astrofotografiei deepsky, toate in jurul focalei de 400-500mm. De la Baader Scopos 66ED, la Lacerta 72ED, WO Megrez 88FD, mergand spre SW Esprit 80ED si Esprit 100ED, jucandu-ma un pic si cu WO RedCat 71, si in ultima perioada, ajungand la aceasta mica bijuterie.

De deprate cel mai bun telescop pe care eu l-am folosit la fotografia deepsky. Si voi detalia mai jos, de ce pentru mine acesta a fost telescopul perfect.

https://www.teleskop-express.de/en/telesco...raph-16096

In primul rand mi-am dorit un telescop bine corectat, cu un cerc al imaginii mai mare de 40mm. Acesta bifeaza foarte bine toate aceste cerinte, constand intr-un design optic Petzval, dar cu obiectiv triplet, construit la un raport focal foarte relaxat de F/6.4, avaind inspre focuser un corector format din doua lentile, ajungand la o schema Petzval, tub inchis, cu o imagine foarte bine corectat pe intreg campul.
O particularitate a serie PHQ este ca se folosesc doua sorturi de sticla ED in componenta obiectivului, reducand extrem de mult aberatia cromatica, iar suplimentar, grupul corector din spate, asigura o planeitate a intregului camp.
In concluzie, in desing optic excelent, cu tub inchis, lucru ce reduce spre zero aparatia de praf, umiditate si alte probleme, la interior, dar si care elimina necesitatea folosirii unui field-flattener. Acest lucru face ca notiunea de "back focus" sa nu conteze. Deci camera, cu toate accesoriile necesare, poate fi pozitionata la orice distanta in raport cu iesirea focuser-ului, atat timp cat se poate intra in focus.

In al doilea rand, ne avand o locatie fixa, de unde as putea expune, mi-am dorit un tub usor, portabil. Si aici telescopul exceleaza, avand o greutate totala de doar 2.7Kg, cu sina si inele incluse.

Lungime intregului tub este de doar 33cm, lucru ce face transportul acestui instrument o placere, inclusiv pe avion.

In ceea ce priveste partea mecanica, si aici telescopul se descurca foarte bine, fara doar si poate, dispunand de un focuser de 2.5", extrem de solid, dar cu o miscare foarte fina. La capatul focuserului gasim un rotator, care functioneaza foarte lin si precis (cel mai bun rotator pe care eu am pus mana).

In ceea ce priveste prinderea, telescopul vine insotit de inele de prindere, maner pentru transport, si bineinteles sina Vixen, cu o lungime de 30cm.

Telescopul nu a suferit nici un fel de modificare, de nici un fel, cu exceptia faptului ca i-am adaugat un dew-heater, aplicat pe exteriorul tubului, alimentat la 12-15V. Acesta este aplicat pe banda Kapton, si poate fi dat jos, fara a lasa nici un fel de urma, daca cumva incurca, desi este indispensabil, parerea mea.

In ceea ce priveste starea telescopului, acesta se prezinta ca in prima zi, adica perfect, din orice punct de vedere: estetic, optic, mecanic si functional.
Obiectivul a fost suflat periodic de praf, doar cu aer comprimat la spray.

Singurele urme de uzura consta in cateva puncte usoare, pe sina de prindere, lucru normal.

Telescopul a fost folosit impreuna cu montura mea de suflet (Rainbow AStro RST 135e) si camera mono ASI294MM+filtre AStrodon, iar rezultatele oferite de acest telescop au fost excelent, atat in materie de rezultate narrowband (5nm si 3nm) dar si broadband sau RGB.
Telescopul nu prezinta urma de astigmatism (design-ul triplet ED se ocupa de problema asta), iar corectia aberatiilor cromatice si planeitatea campului sunt asigurate de grupul posterior.

Imi doresc sa ii gasesc o casa buna, motiv pentru care pretul cerut este unul de bun simt, de ambele parti, si nediscutabil.


Pretul acestui instrument este de 4000 Lei, la care adaugam transportului prin FanCourier.


Va stau la dispozitie pentru clarificarea oricarei intrebari. Se poate organiza si o prezentare a telescopului pe WhatsApp, daca se doreste acest lucru.

Va multumesc.



20240430_232338.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  586.56 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232338.jpg



20240430_232411.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  426.45 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232411.jpg



20240430_232433.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  502.8 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232433.jpg



20240430_232520.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  605.53 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232520.jpg



20240430_232552.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  609.45 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232552.jpg



20240430_232643.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  508.21 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232643.jpg



20240430_232808.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  446.6 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232808.jpg



20240430_232837.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  647.38 kb
 Vizualizat:  de 304 ori

20240430_232837.jpg



_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 888

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2024 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai jos atasez cateva rezultate obtinute cu acest telescop:

1. - M81 & M82 - Rezultatul consta in 2h 40min de Luminanta, 4h de RGB si 9h 20min de HA. S-a folosit tehnica de continuum subtraction pentru a aduce semnalul de HA peste canalul R, iar apoi adaugata Luminanta spre final, lucru ce scoate in evidenta praful IFN din jurul obiectelor.
Personal, mi-as fi dorit sa adaug mai multa luminanta, dar timpul personal este tot mai subtire..

2. - Pleiadele - In acest caz discutam doar de un "test", in momentul in care am decis sa folosesc telescopul impreuna cu Canon-ul 7D mark II, si consta in doar 2h de date, nefiltrate, fara cadre Dark. Rezultatul este unul mult peste asteptari, mai ales pentru un timp atat de scurt de integrare.

3. - Dragonul zburator - Printre rezultatele mele de suflet. Asta pentru ca a presupus ceva munca, constand in 12h de HA (5nm) si 5h 30min de O3 (3nm). S-au adaugat si stelele in RGB, dintr-un rezultat de 2h, obtinut cu Canon-ul.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  677.81 kb
 Vizualizat:  de 295 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.12 MB
 Vizualizat:  de 295 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1011.76 kb
 Vizualizat:  de 295 ori

3.jpg



_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 888

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mai 2024 03:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se retragre de la vanzare. Se poate inchide.

Va multumesc.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat)

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact