Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_282197.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224939
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review oculare folosite pe binoscop APM 70mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Oct 2023 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Review oculare folosite pe binoscop APM 70mm
Raspunde cu citat (quote)

Am întocmit un tabel cu informații cât mai complete despre ocularele mele folosite pe Fregata (binoscop APM SemiAPO 45grade). Toate observațiile cu privire la calitatea optică și mecanică din tabel sunt culese de mine din experiența directă cu aceste oculare. Clasamentul pentru transmisia luminii și calitatea în axa optică din tabel este stabilit, bineînțeles, doar pentru ocularele cu aceeași focala (24/25mm). Deasemenea datele tehnice nu sunt copiate din specificații ci măsurate de mine la fiecare ocular în parte (greutate, dimensiuni etc).


oculare.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  940.47 kb
 Vizualizat:  de 2053 ori

oculare.JPG



PA151450.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  949.87 kb
 Vizualizat:  de 2053 ori

PA151450.JPG



PA151441.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  977.62 kb
 Vizualizat:  de 2053 ori

PA151441.JPG



PA151446.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  915.38 kb
 Vizualizat:  de 2053 ori

PA151446.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5541

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Oct 2023 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Tudor, ai facut treaba buna! Smile
Tabelul realizat de tine mi se pare foarte interesant in special prin bogatia de date obtinute pe cale observationala.
Totusi, este un aspect asupra caruia vreau sa fac un mic comentariu (mai mult de ordin folosofic poate, decat practic). Ma refer in special la legenda tabelului care include o evaluare cam rigida prin folosirea lui "perfect". Cand spun "perfect" imi vine in minte intotdeauna "absolut", o cuantificare la fel de rigida ca prima. Ma gandesc ca intr-un un tabel cu marimi evaluate in parte prin aportul simturilor noastre, deci cu un anumit grad de subiectivitate, s-ar cere niste evaluari usor mai "elastice" sau poate cu un strop de echivoc in ele, evaluari care sa permita o mica marja de manevra.
Manevra asta ar fi utila mai ales in situatii ciudate/curioase, ca cea subliniata de mine in tabelul tau. Si iata de ce ...
Rigoarea stiintifica sau altfel spus, teoria opticii sustine ca intr-un sistem optic cele doua aberatii (distorsiunea unghiulara si distorsiunea liniara) nu pot fi corectate simultan.
Ca sa fie pe intelesul tuturor, cele doua aberatii lucreaza in sistem balanta, cand una este adusa la zero, cealalta tinde la o valoare maxima si invers. Sigur ca se pot face optimizari insa mai mult decat o echilibrare a balantei nu se poate obtine. Si totusi la echilibrul balantei ambele aberatii nu pot fi considerate a fi corectate (aduse la zero sau la o valoare minim posibila).
Iata explicatia pentru care cei doi de "A" (A=perfect) intalniti la acelasi ocular m-au mirat intr-o oarecare masura.
In rest excelent!
Spor pe mai departe si cer senin!



oculare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.86 kb
 Vizualizat:  de 1976 ori

oculare.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Oct 2023 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, și pe mine m-a mirat ca nu văd nici una din distorsiuni la acel ocular știind ca teoretic nu le poți corecta perfect pe amândouă concomitent. Sunt sigur că, dupa cum spui, ochiul meu nu sesizează prezenta reala a unei distorsiuni. Dacă ar fi una care sa fie teoretic prezenta aș paria pe distorsiunea unghiulara. Zic asta pentru că ochiului meu ii este mai greu sa observe o mica distorsiune unghiulara decât o mica distorsiune liniară.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2023 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, aici pot adauga si eu ca am observat la ocularele de microscop zeiss W-PL 10x/23 o corectie f aproape de perfectiune, adica nu era nici de tip "butoi" cum sunt Nikon SW 17.5 sau APM UFF, nici de tip "perna" cum sunt majoritatea TeleVue (Delite, Panoptic, etc) sau Morpheus 17.5 si majoritatea.
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2677

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Oct 2023 01:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și cam la ce AFOV vine această aproape perfecțiune ? Că până în 40 de grade , se poate obține cu lentile destul de ordinare , dacă respecți niște mici șmecherii .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Oct 2023 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cătălin,
Zeiss KPL 25mm au 42 grade.

julliano a scris:
Da, aici pot adauga si eu ca am observat la ocularele de microscop zeiss W-PL 10x/23 o corectie f aproape de perfectiune, adica nu era nici de tip "butoi" cum sunt Nikon SW 17.5 sau APM UFF, nici de tip "perna" cum sunt majoritatea TeleVue (Delite, Panoptic, etc) sau Morpheus 17.5 si majoritatea.

Ce am observat la APM UFF 24mm și la Nikon SW 17.5 este că nu au nici ele deformări geometrice (au liniile paralele până pe margini fiind foarte bune pt observarea obiectelor cu forme regulate)... Dar prețul plătit este micșorarea distanței unghiulare dintre obiectele de pe margini. Pe margini au magnificatie mai mică decât pe centru, mai ales la ocularele Nikon SW unde diferența de magnificatie e mai vizibilă. Acest lucru e perceput imediat ca un efect de glob atunci când translatezi imaginea, chiar dacă nu este prezentă distorsiunea "butoi", liniile fiind drepte pe marginea ocularelor. Practic deformează obiectele pe margini prin micșorare proporțională, nu prin "îndoire"

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Ian 2024 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TeleVue Plossl 32mm
Am avut mai demult unul si i-am cumparat perechea pentru Fregata!
Este ocularul meu cu pupila cea mai mare, fiind foarte util atunci cand am nevoie de filtre UHC sau OIII la nebuloase extinse. Un ocular bun si pentru observatii terestre in lumina slaba sau pe un cer negru bun. Deasemena transmisia luminii este mare. Sharp pe margini ca pe centru. Constructie metalica si finisaje de calitate.
Vignieteaza un pic pe Fregata. Astfel am observat ceva interesant/ciudat: noaptea field stopul mi se pare mai blurat decat pe timp de zi!
Necesita o imprietenire prealabila cu eyerelieful mare ca sa te asezi corect in axa optica.



PA151414.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  982.29 kb
 Vizualizat:  de 862 ori

PA151414.JPG



P7271072.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  982.02 kb
 Vizualizat:  de 862 ori

P7271072.JPG



P7271077.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  976.82 kb
 Vizualizat:  de 862 ori

P7271077.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5541

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2024 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bune ocularele din seria TV PL, trebuie sa le laud si eu un pic, altfel nu ma simt bine Smile
Constructia mecanica si optica foarte buna si un finisaj deosebit, simti de la primul contact ca tii in mana un ocular de mare calitate.
Totusi cu doua dintre focale nu m-am inteles foarte bine. Prima, cea de 32mm avea ER-ul prea mare pentru mine si boneta protectoare de lumina parazita prea mica. Pozitionarea ochiului chiar daca nu foarte critica cerea o distanta la care nu aveai nici un contact de referinta cu ocularul si impunea un efort de atentie care pe mine ma obosea. Cu atat mai mare e mirarea mea cu cat vad prin imagini ca unii le folosesc cu boneta pliata sau chiar scoasa de pe ocular. In fapt daca tot e prea mica, la ce bun sa mai fie folosita? Laughing Laughing
A doua focala cu care am avut dificultati de folosire a fost cea de 8mm care se afla la polul opus, ER prea mic. Era practic nevoie sa-ti lipesti globul ocular de lentila de ochi ca sa vezi tot campul ocularului, lucru care mi s-a parut aproape la fel de obositor.
Ma bate gandul la o pereche de 25mm care ar merge excelent pe un binoscop dupa parerea mea Rolling Eyes

Si daca tot vorbim de ocularele Plossl vreau sa amintesc ca recent Takahashi a iesit si ea pe piata cu o serie noua cu performante deosebite si finisaje pe masura. Noile oculare folosesc sticla de dispersie mica si din primele rapoarte rezultatele ar fi chiar mai bune decat cele ale seriei TV. Din pacate si ele sunt foarte scumpe Sad
https://www.firstlightoptics.com/takahashi...ieces.html

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Ian 2024 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, TV PL de 32mm are o distanta de privit asa de mare, incat si mie cu ochelari imi pune probleme!
Varianta TeleVue Plossl 25mm as fi foarte incantat s-o probez si eu. Cat despre Takahashi PL 25mm, sper sa avem ocazia sa ne uitam prin ele. Zic asta pentru ca, impreuna cu Masuyama MOP 25mm si le-a comandat Juliano. Deabea astept sa facem comparatii.

Iata mai jos" 25-urile" mele:
Kokusai Kohki Fujiyama HD OR 25mm
As cumpara acest ocular doar pentru numele lui: Kokusai Kohki Fujiyama. Kokusai Kohki Fujiyama. Ce rezonanta de samurai!
Luna prin aceste oculare este asemenea unui "mileu" de rezolutie inalta, cu broderia extrem de fina!
Este ocularul meu etalon de 25mm cand vine vorba de definitie, contrast si luminozitate.
Este extrem de sharp din centru si pana pe margini.
Este extrem de luminos dand senzatia de "baie de lumina" datorita transmisiei mari. Lumina din aceste oculare iti da senzatia de clestar!
Toate aceste calitati optice sunt bagate intr-o constructie simpla, din metal si sticla. Volumul este mic, nimic de prisos sau marketing. Lucru japonez Smile
Este un ocular cu campul vizual aparent mic, dar pentru spartani si oamenii puternici nu conteaza! Smile Atentie la ochelari, ca aceste oculare sunt negre in cerul gurii si ii zgarie!

Carl Zeiss KPL W10x/18 25mm
Este un ocular extrem de comod de privit prin el, chiar daca are un eyerelief enorm, estimat de mine cam la 30mm!!! Poti privi in el din unghiuri diferite fata de centrul optic fara sa dipara AFOVul. Are corpul din metal, cu lentile mari aproape cat diametrul ocularului.
Este ocularul meu "de spectacol" pe Fregata. Creaza senzatia ca privesti de la distanta intr-un ecran mare rotund. In mod uimitor campul mic de orthoscopic pare acum enorm datorita disparitiei marginilor FOVului. Se observa doar field stopul clar si subtire ca un fir de par. Corectia distorsiunilor este perfecta fara nici o distorsiune geometrica sau liniara!
Atat de puternic e spectacolul in fata lui, incat nu te deranjeaza prezenta aberatiilor cromatice si neclaritatea de la 15% de margini. KPL este un ocular de compensare cromatica care anuleaza cromatismul doar anumitor obiective de microscop rezultand o imagine APO. Pe alte instrumente decat cele dedicate induce aberatii cromatice (dar la stele sunt mai putin vizibile)

APM UFF 24mm
Este dupa calcule, singurul ocular al meu care atinge pe Fregata concetratia maxima posibila de stele din Calea Lactee, intr-un singur FOV (RFT). Comparat direct cu ES 24mm/68gr are acelasi FOV (4.08grade). Este proiectat special pentru binoscopurile APM, in aceste instrumente avand margimnile bine corectate.
Distorsiunea unghiulara micsoreaza pe margine obiectele, insa nu foarte agresiv cum am vazut la Nikon NAW 17.5mm SW. Totusi e suficienta sa scada un pic rezolutia pe ultimii 5% din FOV.
In comparatie cu Fujiyama 25mm, etalonul meu in luminozitate, UFF are transmisia luminii mai mica, iar ziua pe terestru are o tenta usor calda. Este perechea de oculare cea mai grea a mea.
Constructie robusta, calitativa. Lentilele dinspre ochi sunt mari fiind comod de privit in mod bino.



PA151418.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  979.8 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA151418.JPG



P7271080.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  992.62 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

P7271080.JPG



P7271081.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 758 ori

P7271081.JPG



PA151416.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  987.58 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA151416.JPG



PA161455.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  992.42 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA161455.JPG



PA161457.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  974 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA161457.JPG



PA151422.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  931.63 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA151422.JPG



PA161453.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  989.87 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA161453.JPG



PA161454.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  981.83 kb
 Vizualizat:  de 758 ori

PA161454.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Ian 2024 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baader Morpheus 17.5mm
Daca ar fi sa folosesc doar un singur ocular pe Fregata acesta ar fi. Este foarte imersiv si usor de privit chiar pana pe marginile AFOVului de 76grade. Este perechea mea de oculare cea mai versatila datorita raportului mic intre magnificatie si campul vizual real. Desemenea rezolutia in axa este foarte mare.
Comparat cu TeleVue Delos 17.3mm este similar la performantele optice, doar ca Morpheus are campul mai mare!
Constructia este foarte robusta, dar designul are ceva ce nu imi place. Il simt in mana putin plasticos. Scrisul este fosforescent ca sa il poti vedea in intuneric. Lentilele sunt mari si spectaculoase, fiind foarte comod privit prin ele in mod bino!
Instrumentul meu f/5.7 e extrem de nemilos cu ocularele pe margini. Astfel fata de centru are o scadere in rezolutie in ultimele 5% din FOV, datorita aberatiilor cromatice de pe margini pe timp de zi. Totusi aceste 5 procente sunt o nimica toata, pentru ca scaderea in claritate este extrem de subtila si are si un AFOV imens. Se observa o distorsiune liniara mai puternica pe margini



PA151424.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  893.66 kb
 Vizualizat:  de 711 ori

PA151424.JPG



P7271074.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  985.55 kb
 Vizualizat:  de 711 ori

P7271074.JPG



P7271075.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  999.8 kb
 Vizualizat:  de 711 ori

P7271075.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 11 Ian 2024 11:08, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Ian 2024 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TeleVue Delite 11mm
Este perechea de oculare ce imi atinge grosismentul rezolvant al Fregatei. Le folosesc cand vreau ceva detalii in plus fata de perechea Baader Morpheus 17.5mm. Sunt foarte sharp atat pe centru cat si pe margini, chiar si in instrumente "rapide". Imi aduce un pic aminte de rezolutia ortoscopicelor, atat de sharp este aceasta pereche! Constructia si mecanica sunt fara repros! Sunt foarte comode in modul bino, fiind relativ mici si avand o distanta de privit generoasa. Deasemena AFOVul de 62gr face sa vezi usor si natural, dintr-o privire, tot campul vizual pana pe margini!



PA151426.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  985.39 kb
 Vizualizat:  de 667 ori

PA151426.JPG



P7271078.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  962.18 kb
 Vizualizat:  de 667 ori

P7271078.JPG



P7271079.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 667 ori

P7271079.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Ian 2024 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kokusai Kohki Fujiyama 6mm
Fregata face parte din familia binoscoapelor, adica din familia instrumentelor ce au in comun si un raport focal mic. Acest aspect, caracteristic tuturor binoscoapelor, limiteaza folosirea lor doar la puteri relativ mici. Asa ca am decis ca aceasta magnificatie de 67x, data de perechea de oculare Fujiyama 6mm, sa fie maximum de magnificatie pe care o s-o folosesc la nevoie pe Fregata.
Aceste oculare Fujiyama au definitie, contrast si transmisie etalon pentru mine. Sunt extrem de sharp din centru pana pe margini. Si reamintesc ca nu vorbim de folosirea lor pe instrumente cu raport focal mare, unde cam orice ocular introdus e clar pana pe margini. Aici vorbim de claritatea Fujiyama pana pe margini chiar si intr-un instrument cu raport focal mic.
Constructie estrem de simpla: metal si sticla, cu lungimea egala cu diametrul. Sunt un fel ce chintesenta a ocularelor de 6mm! Puse pe Fregata seamana mai degraba cu niste capace decat cu niste oculare Smile
Este un ocular doar pentru spartanii care pot indura cu stoicism campul vizual aparent mic Smile
Din nou sunt imbatat de rezonanta sonora a numelui acestor oculare: Kokusai Kohki Fujiyama, Kokusai Kohki Fujiyama, Kokusai Kohki Fujiyama...



PA151420.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  985.37 kb
 Vizualizat:  de 622 ori

PA151420.JPG



P7271082.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  997.37 kb
 Vizualizat:  de 622 ori

P7271082.JPG



P7271083.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  997.09 kb
 Vizualizat:  de 622 ori

P7271083.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2677

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Ian 2024 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
...Aceste oculare Fujiyama au definitie, contrast si transmisie etalon pentru mine. Sunt extrem de sharp din centru pana pe margini. Si reamintesc ca nu vorbim de folosirea lor pe instrumente cu raport focal mare, unde cam orice ocular introdus e clar pana pe margini...


Contează enorm diametrul câmpului real accesat .Când acest diametru este mic , și ocularele mai bășinoase se pot comporta admirabil . Am plantat mai demult , un redresor zoom , în calea unui RKE de vreo 25 mm .
La focala cea mai mare a ansamblului , se vede clar nepotrivirea dintre curburile suprafețelor focale , bașca destulă coma pe marginea AFOV-ului .
Pe măsură ce scad focala folosind acea facilitate zoom (subansamblu deturnat de la o lunetă de pușcoci) , claritatea din câmpul ocularului crește vertiginos către margini , atingând perfecțiunea cam cu 30 sau 35% înainte de capătul cursei de la reglajul zoom-ului .
Asta se datorează micșorării câmpului real necesar la acel afov și acea focală a zoom-ocularului , curbura acestui câmp mic ne mai fiind așa de importantă , chiar dacă raza lui nu s-a modificat . Nu mai are rost să divaghez despre capacitatea de adaptare a ochiului .

Să nu se înțeleagă însă că japonezele astea de 6 mm sunt oculare de doi bani !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Apr 2024 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pereche oculare Leica 10x/23
Acum cateva zile mi-am cumparat SH un stereomicroscop Leica (un model destul de nou). Are o superba tridimensionalitate a imaginii, fiind foarte util la mineralogie, insecte etc. Are ca sursa de lumina un bec halogen ce trimite lumina prin doua fibre optice in tuburi articulate. Aceste brate se pot pune in orice pozitie vrem sa fie sursa de lumina. (se vad si in pozele cu ocularele, care sunt luminate cu aceste brate cu fascicule de lumina)
Dar achizitionarea a fost si pentru perechea de oculare cu care a venit microscopul. Ocularele Leica 10x/23, cu focala 25mm si camp vizual de 52 grade. Ocularele au o distanta de privit foarte mare. Au un sistem de reglare al dioptriei prin rotire. Tot cu aceasta reglare se poate ajusta claritatea marginii fieldstopului. Eu am reglat-o cum imi place mie, cu fieldstopul foarte taios si clar. Ocularele au diametrul bariletului de 30mm, cu putin mai mic decat standardul de astronomie 1.25". Asa ca perechea de oculare am folosit-o cu adaptoare pt binoscopul Fregata. Primele impresii sunt pozitive. Claritatea pe centru, data de rezolutie si contrast e superba. Nu are flat field, avand o mica scadere treptata a claritatii catre margini, dar nu atat de mare ca sa deranjeze. (se vede ca sunt gandite pt microscopie pentru ca pe microscop claritatea este pana pe margini). Perechea de oculare inca este in teste pe binoscop si luneta si voi revenii cu mai multe concluzii.
Pana atunci pun cateva poze cu frumoasele oculare:



microscop Leica.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  645.63 kb
 Vizualizat:  de 182 ori

microscop Leica.JPG



oculare.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  794.6 kb
 Vizualizat:  de 182 ori

oculare.JPG



oculare 1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  532.06 kb
 Vizualizat:  de 182 ori

oculare 1.JPG



oculare 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  619.04 kb
 Vizualizat:  de 182 ori

oculare 2.JPG



oculare 3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  948.22 kb
 Vizualizat:  de 182 ori

oculare 3.JPG



oculare 4.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  551.4 kb
 Vizualizat:  de 182 ori

oculare 4.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 108



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 27 Apr 2024 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata superb, felicitari. Si eu caut o pereche 10x/22 sau 23 pe D30mm pentru binoviewerul care este tot dintr-un cap de microscop Leica. Nu am prea vazut doar oculare de la Leica , mai mut de la Zeiss. Am vazut de asemenea ca in multe oferte se vand un ocular fix si un ocular reglabil - daca am inteles corect ambele oculare din perechea ta sunt reglabile ?
_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact