Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M1_06-01-23.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224938
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 35, 36, 37
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4004



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Apr 2024 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
[...] o vreme trebuie sa evit telescoapele grele.

Nouă, bărbaților, ni se spune tot timpul că n-avem voie: în copilărie, mama; la maturitate, nevasta, iar apoi doctorul... Mr. Green

Sănătate și spor!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2024 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sănătate, Mircea! Vei primi și tubul portocular, l-am trimis cu DPD.

Să ne ții la curent cu discuțiile respective! Istoria Astronomiei fără pauze! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9043

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Apr 2024 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius

Multumesc pentru urare si sunt de acord cu remarca ta !
Dar situatia este inca si mai dificila pentru barbat. Dupa ce da coltul, ajunge in fata Sefului cel mai mare care il va intreba (destul de suparat) : ''Desi ti s-a tot spus din porunca mea, tu de ce totusi n-ai ascultat ?"

Erwin

Multumesc inca odata de ajutor, ieri a ajuns cu bine tubul portocular. Aseara l-am si remontat la locul sau si a trebuit sa fac o corectie minora la colimare. Portocularul functioneaza foarte bine.

Aseara, Vineri 26 Aprilie cerul a fost foarte paclos, abia am putut sa testez functionarea reflectorului Newton D = 148mm F/5 dupa repararea focuserului.

Observatii:

- Cu greu am gasit M37-M36-M38 si M35 care s-au vazut ca niste roiuri slab luminoase, sarace in stele la 30x/ XCel 25mm si 125x/ Radian 6mm.

- Turbulenta atmosferica era mare, nu au fost conditii bune pentru observarea stelelor duble. Am observat cateva duble/triple ''de vitrina'': Castor - Algieba - Cor Caroli - Izar/ Epsilon Boo ( separata la 150x dar culorile erau foarte spalacite ) - Delta Boo / 30x - Mu Boo / tripla superba la 150x - Nu Dra - Mu Dra - 16+ 17 Dra / tripla - Polaris - Iota Boo - Theta Boo - Pi Boo - Xi Boo

- Intr-un petec de cer senin, am admirat culoarea oranj-rubinie a stelei Y CVn, care va intra curand in meniul meu de variabile

- Tot cu greutate am gasit si roiul sferic M 13 care la 150x s-a vazut mare si cu aspect granulat dar nerezolvat.

- La stele duble si la roiuri, focuserul a functionat lin si cu finete, reparatia a avut loc cu succes.

O mica recapitulare:

-Newtonianul D=148mm este iarasi functional datorita ajutorului lui Erwin, acesta fiind instrumentul meu de baza pentru stele variabile, impreuna cu binoclul 10x50mm.

( Asta e, recunosc ca sufar de ''telescodependenta'', imi plac telescoapele, imi place sa le vad, sa le am in preajma, pur si simplu sa la manuiesc. Deci asa program de variabile ''imi trag'' incat sa fie obligatorie folosirea telescopului in doze, ba chiar supradoze, cat mai masive. )

- Sunt pe cale sa finalizez o culegere de harti, un atlas de stele variabile similar celui intocmit de colegul nostru Alex / Herr Alien. Am dezvoltat ideea prin adaugarea la variabilele accesibile binoclului si a unor variabile care au minime ''adanci'', unele mergand dincolo de magintudinea 14mv sau chiar 15mv.
Am mai adaugat si harti de cautare pentru fiecare variabila. Pe langa hartile AAVSO care formeaza baza, pentru multe dintre ele am inclus harti suplimentare de observare: frantuzesti de la AFOEV si englezesti de la BAA si Society for Popular Astronomy.



IMG_20231013_144747.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  933.05 kb
 Vizualizat:  de 146 ori

IMG_20231013_144747.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 535



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 29 Apr 2024 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce fain este să văd cât de activ este forumul în aceste zile senine cu Luna în descreștere. Iulian, felicitări pentru observațiile tale cu telescopul de 254mm. Se pare că și tu și telescopul aveți spor Smile

Nu rămân nici eu în urmă, nu tot timpul postez aici, dar să știți că atunci când e senin, eu ies. În cei opt ani de când fac activobservații astronomice, cred că nu am ratat mai mult de zece nopți senine fără să fac observații...

Azi seara am reușit să observ două comete folosind telescopul dobsonian de 20 cm, sub un cer Bortle 3/4.

Cometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se vede foarte ușor, ca o cometă mică, cu coma condensată, și se poate observa o ușoară alungire a comei, având aspectul unei stele defocalizate alungite într-o parte.

Relativ bine vizibilă este cometa 13P/Olbers în constelația Taurus, undeva între stelele 94 Tauris și 44 Persei. Din păcate, cometa 13P se află deja un pic în lumina crepusculului, dar și asta este vizibilă cu aspect de galaxie, fără vreun detaliu deosebit. Cu acestea, am 21 de comete observate vizual de a lungul anilor.

Pe lângă observațiile de comete, mi-am delectat ochiul cu 66 de galaxii din constelațiile Virgo, Bootes, CVn, UMa și Coma. Am lucrat și la completarea listei H400II, listă din care azi seara am reușit să observ 35 de galaxii, pe care le voi trece la topicul H400II.

Cer senin!
Armand

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 35, 36, 37

Download topic
Pagina 37 din 37
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact