Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
montesJura_mareImbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224942
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie binoclu mai bun decat Bresser Astro 20x80


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
SILVIU2004
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Dec 2010
Mesaje: 31

Motto: !

Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 08 Apr 2024 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie binoclu mai bun decat Bresser Astro 20x80
Raspunde cu citat (quote)

Salutare dragi membrii ! Detin un Bresser Special Astro 20 x 80 si as dori sa cumpar ceva mai calitativ . Sunt destul de multumit de el , dar parca as dori ceva mai bun . Ar merge si un 22 x 85 sau chiar mai mare ...insa as dori sa mentin portabilitatea. Buget 1.500 lei plus . Ca idee am vazut niste variante triplet in jur de 1.500 lei , un Ibis Ed pe la 1.600 lei , Ts Ed 2.400 lei , Ts Marine 22x85 pe la 3.000 lei . Apm , Omegon pe la 3.500 lei . Imi face cu ochiul si ceva in zona 26 x 82 cu oculare interschimbabile. As dori ceva bun si durabil sa nu il mai schimb .
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 10 Apr 2024 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Detin un Bresser Special Astro 20 x 80 si as dori sa cumpar ceva mai calitativ . Sunt destul de multumit de el , dar parca as dori ceva mai bun . Ar merge si un 22 x 85 sau chiar mai mare ...insa as dori sa mentin portabilitatea. Buget 1.500 lei plus .
in topicul deschis de mine (la care ai postat) in care mi-am descris zbaterile de incepator pafarist ai sa citesti ca am avut si eu unul din asta si l-am returnat. La momentul asta iti scriu ceva mai "cult in cap" deoarece intre timp am acumulat putina experienta (pe niste costuri nu tocmai mici). Deci, din punctul meu de vedere mai bine pastreaza acel Bresser care la banutii lui e prea bun. Cheltuind 1500 lei (adica aprox. dublu) nu vei capata ceva mai bun sa se simta cat de cat consistent. Va fi cam tot aia.

Problema pe care eu am inteles-o acum..... cel mai dificil este sa aflam ceea ce dorim sau ne-ar trebui potrivit pe visurile si imaginatia din capul nostru.

Alt aspect, un Bresser din ala e bun..... pana vezi altul mai bun sau unul crunt mai bun si atunci Bresser-ul devine util doar la batut cuie.

Alt aspect, magnificatia la binocluri..... Ei bine, eu care am dat de ceva mult mai bun si asa am vazut cu ochii mei ce inseamna calitate (ca oricate povesti am citi, oricate poze am vedea tot habar nu avem pana la experienta reala) acum migrez catre o magnificatie..... mai mica! Avand un 10x bun vreau acum unul chiar mai mic de 10x pentru ca (in ceea ce ma priveste) mi-am dat seama asa:

1) o magnificatie mai mare de 10x din maini devine obositoare, stresanta si necesita trepied. Dar oare merita deranjul cu caratul si folosirea unui trepied pentru 10x....15x...25x....30x.... Eu acum iti spun ca, NU! (evident, e doar opinia mea). Aceste magnificatii sunt vax-albina. Vrei sa simti ceva.... discutam peste 40X...60x. Ca tot ne-am deranjat cu trepiedul.
Si legat de asta, e mai greu sa explic, magnificatia e una, dar FOV-ul si densitatea informatiei, definitia, culoarea, lipsa CA-urilor e alta. La bani putini capeti magnificatie cata vrei.... si cam atat. Dar te uiti pe gaura cheii. Poate ceva asazis "claritate" pe centru (de care habar nu ai cata e pana nu compari cu ceva mai bun = mult mai scump). La bani putini nu vei primi nici rezolutie, nici definitie mare, nici densitate, nici contrast si mai ales nu vei primi un FOV mare! Pentru ca e ieftin sa faci magnificatie mare.... restul costa cu adevarat!

2) ca sa cari un trepied pentru magnificatii de genul 10x.....28x.... mi se pare, scuze, oleaca cam inutil si cam frectie! Pentru ca poti cumpara relativ ieftin o luneta de 60X...ETC X si atunci un binoclu de 20x...25x...30x devine cumva caraghios. Hai sa zicem, binoclul poate ca ar avea FOV-ul mai mare (si da, il are oleaca mai mare decat o luneta care-l are foarte mic) dar cu luneta poti vedea mult mai departe si mult mai in detaliu..... Ca pana la urma inteleg, asta ar fi scopul.

Ideea cu un binoclu de magnificatie mare (adica peste 10X) este, evident, sa vezi mai departe, mai in DETALIU. Dar, daca vrei detalii anume la mama naibii, luneta e solutia. Ca oricum ai unghiul mic (FOV mic) si oricum ai nevoie de stabilitate, deci trepied. Si mai bine te deranjezi cu un trepied pentru un 60X decat pentru 20X de exemplu.

OK. Exista si acele gigantice binocluri de 20x....25x....30x....etc (cu oculare cotite, ca ocularele drepte e o alta mare problema! Il ai pe Jupiter deasupra cheliei si ce faci, te bagi de-a busilea pe sub trepied!? Si ce vezi la Jupiter cu 10x, vezi si cu 20x, abia peste 60X incepi sa vezi ceva in plus).
Dar alea mari costa o mana si un picior si totusi magnificatia lor e tot prea mica, limitata, nu vei vedea mai nimic deosebit in astro, poate daca ai un cer mega senin si curat vezi acolo niste cacareze de lumina, insa un telescop (cu magnificatie 100....200x) il rupe la detalii.

3) Binoclul dupa parerea mea e mai mult pentru un FOV mare, adica sa vezi un camp cat mai mare (si mai dens, mai rezolut, multa informatie) si evident, cu ambii ochi e mai comod si mai luminos (...doar sa nu fie decolimat.... iar cele mari si grele au aceasta tendinta..... legile fizicii sunt de vina).

Si tot dupa parerea mea, alt avantaj al binoclului este ca-l poti folosi din maini, e practic, il scoti din geanta si te uiti, nu stai sa instalezi trepied si alte alea si avand camp mare nu bajbai sa gasesti subiectul vazut cu ochiul liber.

Ori binoclurile cu magnificatie mare au FOV mic. Ce ai castigat cu astea?! Ca magnificatia lor este oricum vai de ea la 20x....25x...30x.... asa cum am scris, adica o frectie! Din maini nu le poti tine, tremura al naibii. Si atunci unde mai este distractia cu ele?!!.... Pai sa te uiti printr-un binoclu bun de 10x (din pacate si foarte scump), sa vezi rezolutie, densitate de informatie si mai ales un ditamai FOV-ul care e un mare spectacol atat ziua... cat, culmea si noaptea cand te uiti la stele. Ca ele saracutele, la magnificatia de care discutam noi pe aici cu binoclurile, tot niste puncte de lumina raman. Mai mari nu se fac. Dar macar cu un FOV larg le vezi asa cum sunt aranjate multe in constelatii, asa in ansamblu si astfel poate fi un spectacol, astfel poate se justifica.

Deci ce vreau sa spun, acum eu nu prea vad rostul la binocluri cu magnificatie mare. Decat alea uriase, mega scumpe, cu oculare (musai) cotite sa vezi oleaca de spectacol pe bani foarte, foarte multi. Ca de exemplu, incearca cu un binoclu normal drept tip magaoaie sa te uiti (evident, de pe trepied) in sus! E tavaleala curata! Sau iti cumperi un dispozitiv din ala ca pentru tun antiaerian care costa o avere. Deci e cumva o pasiune in zona extrema unde exista o unica conditie.... sa ai bani multi. Ca pe bani putini ti-am zis mai sus.....

In fine.... cam asta e parerea mea. Poate gresesc. Dar asa gandesc eu acum dupa ce ca incepator ma uitam numai la binocluri de la 12X in sus, ca pe alea sub nici nu le bagam in seama..... Si acum am ajuns sa platesc o roaba de bani pe o magnificatie..... mai mica! Culmea! (pentru ca m-a prins pasiunea asta pentru binocluri, au farmecul lor special)
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2677

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Apr 2024 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfat achizitie binoclu mai bun decat Bresser Astro 20x80
Raspunde cu citat (quote)

SILVIU2004 a scris:
Salutare dragi membrii ! Detin un Bresser Special Astro 20 x 80 si as dori sa cumpar ceva mai calitativ . Sunt destul de multumit de el , dar parca as dori ceva mai bun . Ar merge si un 22 x 85 sau chiar mai mare ...insa as dori sa mentin portabilitatea. Buget 1.500 lei plus . Ca idee am vazut niste variante triplet in jur de 1.500 lei , un Ibis Ed pe la 1.600 lei , Ts Ed 2.400 lei , Ts Marine 22x85 pe la 3.000 lei . Apm , Omegon pe la 3.500 lei . Imi face cu ochiul si ceva in zona 26 x 82 cu oculare interschimbabile. As dori ceva bun si durabil sa nu il mai schimb .


Sfaturile de mai sus sunt cât se poate de potrivite .
Totuși, după mine , e bine să ai două " binoacle". Iar cel mare să îl folosești cu un trepied foto solid . Acuma, e chestie de gust și comoditate . Mie nu îmi este greu să mă las pe spate sub trepiedul întins doar cât trebuie . Dar aranjamentul ăsta are nevoie de un braț lateral și o contra greutate potrivită , al meu 20x80 având 2,5 kile . Am constatat că nu mă deranjează greutatea așa tare , e magnificația care dă bătăi de cap la binoclatul manual . Dacă ziua mai merge așa la gagici sau peisaje , noaptea la stele e jale fără trepied .
Am și un 7x50 cu 10 grade reali , destul de greu , dar pe care îl pot ține la ochi toată noaptea . Ăsta chiar nu are nevoie de trepied . Depinde și de cât duce fiecare . Unii care s-au uitat prin el s-au plâns că e obositor pentru 1150 grame .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 10 Apr 2024 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cool.... inseamna ca ne cam asemanam cumva. Rezonez cu ce ai scris. Nici pe mine nu ma deranjeaza greutatea, pe altii tare mult. De aia scriam pe altundeva aici pe forum ca putem fi tare diferiti in gusturi.

In ceea ce priveste cautarea ta, mai pot sa-ti spun ca fix asta ma muncea pe mine mai demult si am expus mai sus (cam in prea mult text) rationamentul meu actual. Dar nu am scris si ce am descoperit in cautarile mele pe net (atunci) plus informatii capatate direct de la cei care au experienta.... Deci, ajunsesem la concluzia ca un buget de vreo 3.900 lei abia daca imi ajungea pentru unul din asta cu 20x...25x cat mai luminos (=mare si greu, dar ma refer la binocluri normale, nu burlanele alea uriase cu oculare cotite, care oricum, toate sar de 2000 euroi in sus). Adica asta ar fi fost bugetul minim teoretic ca sa cumpar unul (in locul acelui Bresser 20x80.... de 716 lei) ca sa simt un aport real de calitate, nu ceva "asa si asa" si "cam tot pe acolo, poate ceva mai bun"... insa si mult mai scump! Adica unul sa zic si eu, "wow!". Si ca brand-uri ma uitam numai la APM sau Oberwerk luat din Italia (adica reprezentanta in UE unde oferta nu e la fel de bogata ca cea din USA - dar cum sti, sa cumparam din USA.... mai bine ne bagam un batz in cur!). Cu amendamentul ca unul din asta mare e supus si grabnicei decolimari prin diverse accidente sau chiar de la mama lui din fabrica (toate din China.... evident). Deci pe scurt, si eu as fi dat atunci instant 1.500 lei la chestia asta doar ca mi-am dat seama, cu banii astia aveam sanse maxime ca capat unul la fel cu ala de 716 lei.... sau mai rau! Nu mai spun ca am aflat si despre unele din zona de pret 2.000....3.200 lei care s-au dovedit niste petarde. Si vorba aia, mai bine o petarda de 716 lei (care e si simpatica) decat una de 3.200 lei. In final mi-am dat seama ca e o carare destul de gresita (asa cum am scris mai sus pe larg) si am anulat-o ca idee..... (pentru ca nu ma vedeam platind 3.900 lei, culmea, si la risc, pe ceva ce nici nu stiam cat mi-ar fi de folos.... Si dupa mai multa vreme am platit 1.700 lei pe o luneta, adica a treia, primele modele mai ieftine (noroc cu returnarea la Amazon!) care oricum, magnifica consistent mai mult decat oricare binoclu mare cu acceptabilul amendament ca trebuie sa fiu ciclop si FOV-ul e teribil de micut. Dar macar vad si eu .... detalii! Pe un pret mai usor de digerat.
Sus
SILVIU2004
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Dec 2010
Mesaje: 31

Motto: !

Localitate: PLOIESTI

MesajTrimis: 10 Apr 2024 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , asa este in mare . Ce este mare ca zoom, este mare si ca dimensiuni si greutate pentru un zoom nu prea mare totusi. Poate reusesc sa testez un Apm Ed 20x80 . Daca consider ca merita o sa il iau pana la urma .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact