Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0014_09-11-29_19-58-55_st250_pts10.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce caracteristici pretuim cel mai mult la un binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Feb 2024 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am prezentat mai demult varianta Swarovski EL Swarovision 10x42 aici mai in josul paginii:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=120
si varianta Swarovski EL Swarovision 8x32 aici:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=135

La varianta 10x42, dupa trecerea mai multor ani, as modifica rezultatele din tabelul de comparatie doar la categoria "calitate finisaje", unde as depuncta drastic binoclul Swarovski. Aici observam ca Swarovski are mari probleme, admise si recunoscute de firma austriaca. E vorba de posibilitatea dezintegrarii armurii in functie de umiditatea mediului in care e folosit binoclul si ph ul utilizatorului...Exista un sondaj al multor utilizatori de binocluri de pe birdforum, care arata ca doua binocluri EL din cinci au armura lipicioasa ca o coca. Asta apropo de calitatea slaba din ultimii ani chiar si la case mari!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Feb 2024 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ce caracteristici pretuim cel mai mult la un binoclu
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Ce caracteristici optice sau constructive pretuim cel mai mult si care slabiciuni uram cel mai mult la un binoclu?
Binoclul ideal, exista asa ceva?
...

nu exista binoclul perfect pentru ca n-o sa le poti sa le ai pe toate la maxim. Dar in schimb avem pe piata o gama foarte variata de binocluri care vin sa satisfaca o gama cat mai diversificata de "gusturi" personale.
...

ce "gusturi" avem noi in privinta binoclurilor?
Aceste "gusturi" difera in functie de asteptarile si experienta fiecarei persoane in parte. Ca sa-mi fac putina ordine in acest sens si sa aflu ce asteptari si "gusturi" am eu personal de la un binoclu, mi-am impus un [b]EXERCITIU
subiectiv pe care-l poate face oricine![/b] El consta in incercarea de a caracteriza binoclurile pe care le detin printr-o singura calitate definitorie si printr-o singura slabiciune definitorie. Una singura care mi se pare mie cea mai importanta si definitorie, nu mai multe! Asta este regula jocului Smile Este cumva opus fata de ce am spus mai sus ca binoclul este o suma de calitati si defecte care trebuiesc cantarite unitar. Acest exercitiu este util pentru ca ne face sa ne formam propria noastra scara de valori si prioritati legate de calitatile unui binoclu. Acest exercitiu ne ajuta sa ne descoperim preferintele personale, care altfel chiar noi insine nu ni le banuiam. Astfel ne face sa privim mai cu bagare de seama in lista cu calitati si slabiciuni ale instrumentelor noastre. Asa vom sti mai bine ce cautam si ce asteptam de la performantele unui binoclu si vom fi putin mai obiectivi si atenti in aprecierea performantelor instrumentelor noastre, putand achizitiona in cunostiinta de cauza si alte instrumente.



Zeiss Victory SF 10x42
Rezolutia este frumusetea dominanta a acestui binoclu. Testat comparativ cu multe alte binocluri foarte rezolute s-a detasat prin rezolvarea detaliilor, atunci cand am folosit tinta de rezolutie. Claritatea se extinde cam 95% din FOVul de 6.8 grade
Curba transmisiei luminii este punctul slab al acestui binoclu. Mai exact faptul ca putea fi mai uniforma pe toate lungimile de unda ale spectrului vizibil



sf 10x42.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  900.43 kb
 Vizualizat:  de 189 ori

sf 10x42.JPG



DSC06431.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.22 MB
 Vizualizat:  de 186 ori

DSC06431.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact