Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224800
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare telescop cu montura Dobson


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tuxtm
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2024
Mesaje: 4



Localitate: Giarmata

MesajTrimis: 30 Ian 2024 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandare telescop cu montura Dobson
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Intentionez sa cumpar un telescop cu montura Dobson, si as avea nevoie de o parere avizata, ca sa nu fac investii aiurea:)

Momentan oscilez intre un Bresser Messier 130/650 de aici si fratele lui mai mare de aici.

Momentan bugetul ar fi sa zicem pe la 1100RON(+/-), dar exista si varianta sa mai astept cateva luni si sa iau varianta de 150/750. Intrebarea este, are sens sa astept si sa-l iau pe cel cu apertura de 150, sau mai degraba il iau pe cel de 130, si cu diferenta de bani, iau ulterior un ocular mai bun?

Mentionez ca telescopul il voi folosi in special curte, intr-o localitate la vreo 10km de Timisoara, deci poluarea luminoasa nu e ca in oras, dar totusi este prezenta.

Eventual, daca aveti alte sugestii (cu montura Dobson sau AZ) sunt binevenite.

Multumesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2024 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As merge pe un model 150 de forma: https://astromagazin.ro/telescoape/29-tele...01200.html
E mai putin pretentios cu ocularele fiind un f8 si montura este ceva mai practica. Desi nu cred ca poti da gres nici cu optiunile tale.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9488

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2024 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Giarmata poluarea este încă foarte mare, mai ales că ai Timișoara spre sud-vest și aeroportul spre vest. Nu recomand nimic mai mic de 150 F/8 cum a zis Valy. Îți iei oculare pe parcurs, poți face liniștit observații cu ocularele demo. Urmărește piața second, că poate apare ceva bun. Optica nu se uzează, dar scade prețul spre jumătate imediat ce "i-ai rupt fâșul". Nu are de ce să te deranjeze un instrument puțin zgâriat pe dinafară dar cu optica bună. În Timișoara sunt mulți băieți care te pot ajuta să te hotărăști, ieși cu ei la Blajova sau unde se duc să observe. Ia legătura cu astroclubul Antares.

Nu lua în niciun caz flextube 150x750, RDF-ul este plastic slab, nu poți pune un căutător optic ca lumea, dintr-un loc poluat luminos nu găsești stele de orientare destule, are un focalizator foarte prost din plastic și e un chin pentru începători mai ales la colimare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tuxtm
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2024
Mesaje: 4



Localitate: Giarmata

MesajTrimis: 31 Ian 2024 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri.

Fiind total necunoscator am oarecare reticenta fata de SH-uri, desi stiu ca ar fi sanse sa gasesc ceva mai bun la un pret acceptabil.
Din pacate, pentru mine, cel putin in viitorul apropiat e exclus sa merg pe la iesiri( din pacate ziua are doar 24 de ore Smile ), de aia am si mentionat ca o sa il folosesc in special in curte.

Initial chiar ma gandisem la SkyWatcher Heritage 150/750 Flex, dar inainte de a-mi face cont aici pe forum, am pus o intrebare si pe astroshop, si dl Raul Truta mi-a raspuns ca ar fi de evitat atata timp cat portabilitatea nu este un lucru esential pentru mine, asa ca a iesit din calcule.

Cat despre varianta de la Skywatcher cu F/8, multumesc pentru sugestie, dar tind sa cred ca o sa-mi fie imposibil sa o conving pe nevasta-mea sa investesc (mai ales la inceput) mai mult de 1500 (abia am convins-o cu atat:) ). Si sincer sa fiu, nu vreau nici eu sa investesc mai mult, cel putin pentru primul telescop, macar pana vad ca o sa apuc sa il si folosesc cat de cat. Ca si idee, atunci cand si-a luat fiu'miu refractorul (pentru ca n-am voie sa-l folosesc singur, fara el:) ) mi-am luat si eu un binoclu Bresser 10x50 sa pot iesi si eu singur noaptea pe afara, pe care l-am folosit la inceput 1-2 luni si apoi aproape am uitat de el Smile.

Ca si concluzie, inteleg ca daca raman la bugetul de max 1500, ar fi bine sa merg pe varianta 150/750, nu?

Cu respect,
tuxtm
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9035

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Ian 2024 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da-te peste cap, fa ce stii si pune mana pe telescopul acesta, vine cu o galeata de oculare si este imbunatatit. Mergi personal dupa el ( tren, masina personala, auto-stop ) cauti daca nu cumva trec pe acolo rudenii sau prieteni etc.

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=228214#228214

Inteleg teama fata de second-hand daca ar fi vorba de ocazii.ro dar aici pe forum au fost rare cazurile de Vlad Tepes.
Eu am numai telescoape SH sau construite acasa.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tuxtm
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2024
Mesaje: 4



Localitate: Giarmata

MesajTrimis: 31 Ian 2024 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatie!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact