Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

APM140 ED defect


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Sep 2023 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Da-mi voie sa-ti sugerez stelele duble ca adevarate teste de rezolutie pentru luneta ta.
Planetele sunt teste foarte alunecoase pentru telescoape, am citit ca este nevoie de o mare experienta observationala pentru asta.
Luna nu-i obiect bun pentru testare, detaliile sunt inerent prea luminoase si cu contrast foarte mare pe terminator, orice telescop arata ceva la Luna.

De pilda, cauta steaua multipla semnalata de Costel Barza: STT 410.
Este usor de gasit, este subarc cu separatie 0,86'', are si companioni slab luminosi iar intre componentele A si B exista o diferenta de magnitudine de doar 0,1 magnitudini. Ideala !

Bafta, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2023 07:40 Download mesaj
Titlul subiectului: duble
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt sfat, exact la asta ma gandeam si eu zilele astea.
Intrebarea mea ar fi - avand in vedere ca in majoritatea noptilor calitatea cerului nu trece de rezolutia de 1.5"-2" aici in Bucuresti, cum pot sa testez un instrument cu rezolutia teoretica de 0.7" pe un cer care nu permite aceasta rezolutie?
Multumesc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2023 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu ai fix 2" toata noaptea, variaza de la moment la moment.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Sep 2023 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: duble
Raspunde cu citat (quote)

mihai_mail_ro a scris:
Intrebarea mea ar fi - avand in vedere ca in majoritatea noptilor calitatea cerului nu trece de rezolutia de 1.5"-2" aici in Bucuresti, cum pot sa testez un instrument cu rezolutia teoretica de 0.7" pe un cer care nu permite aceasta rezolutie?
Multumesc


Mai bine faci puțină trigonometrie , calculezi o paralaxă pentru un km sau doi , bagi doi markeri la distanța respectivă și vezi dacă instrumentul separă . Păr la ceas !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Sep 2023 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu Catalin, o mira iti va fi utila.

Nu te lua dupa datele publicate de siturile meteo cu privire la rezolutie.
Cand pe meteoblue zicea ca rezolutia va fi in jur de 1,5'' sau 2,5'' eu am reusit sa rezolv duble subarc.
Nu-i o parere ci un fapt constatat.
In rest, prognozele s-au confirmat in majoritatea cazurilor in privinta perioadelor de cer senin.
Am mai observat ca periculosi sunt norii din prima coloana, cei de joasa altitudine.
De multe ori am putut face observatii satisfacatoare cand erau prognozate acoperiri de 30% sau 40% in straturile de medie sau inalta altitudine.

Si, desi nu imi convine, trebuie sa recunosc ceva, pentru ca este adevarat.
Ei bine, pentru stele duble, cerul de oras s-a dovedit a fi mai bun, mai stabil decat cerul negru.
Banuiesc ca deasupra orasului exista un gradient stabil de temperatura care provoaca miscari relativ constante intr-o directie. Deci celulele de aer citadin se misca cam la fel si cam in aceeasi directie.
Banuiesc ca la cer negru aceste celule au o miscare aleatoare.
Sau ( si ) s-ar mai putea ca celulele citadine sa fie mai mari decat cele rurale. Nu stiu de ce ar fi asa.
Doar speculez.
Fapt este ca din oras observ mai bine stele duble decat la cer negru. Acolo e lumea nebuloaselor si a galaxiilor.

( Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Inca n-am uitat si sunt oarecum frustrat ca galaxia M33, care de multe ori nu se vede cu telescopul din oras, pe cerul negru se vede in cautatorul RACI 8x50mm. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad )

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Oct 2023 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului: teste
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit in sfarsit sa dau verdictul final la APM140 ED, dupa mai multe teste facute aseara la Fundulea, impreuna cu Iulian si cu ceilalti colegi prezenti ai grupului Astro Bucuresti.
In urma cu cateva zile, langa Valeni, am avut 2 nopti senine unde am folosit exclusiv APM-ul la planete si la DSO. Bortle 4. Saturn si mai ales Jupiter au prezentat foarte multe detalii. DSO identificate cu si fara filtru UHC si Night Vision (Ring, Veil, Dumbel, etc). Cea mai frumoasa imagine DSO a fost la M13.
Mi-am propus sa vizualizez si o dubla si am identificat Tau Ophiuchi (separatie 1.4"), separarea fiind facuta lejer la 500x.
Aseara langa Fundulea am avut placerea sa compar SW150ED al lui Iulian cu APM140 la Saturn si mai ales la Jupiter.
Initial am verificat colimarea pe Venus si Polaris. SW150 perfect, APM140 (colimat in Germania recent, ca urmare a defectiunii de la transport), colimat 98%. Diferenta era intre inelele de difractie care la SW150 erau mai clar conturate in extrafocus. Pe Vega mie personal mi s-a parut APM-ul o idee cu mai putine aberatii cromatice (aproape inexistente) in focus.
In jurul orei 23:30, Jupiter fiind suficient de sus, testul de comparatie intre SW150ED si APM140ED a aratat o imagine (vizual) identica sau aproape identica, foarte multe detalii fiind prezente inclusiv in benzile principale ale lui Jupiter. In focus, aberatiile cromatice inexistente.
Telescopul APM140 care a trecut printr-o serie de peripetii ramane deci in inventarul propriu, fiind un instrument foarte versatil si relativ usor de transportat (95 cm lungime, 8 Kg cu accesoriile montate).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact