Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
UMi_Trails.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224702
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Doua reflectoare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2023 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,
Buna ideea sa dau jos oglinzile si apoi sa gauresc tubul. Eu ma gandeam sa o fac fara demontarea oglinzilor si aveam o teama legata de spanul rezultat. Probabil voi monta un maner metalic de mobila .
Vali,
De acord cu tine, cand esti mai relaxat lucrurile decurg mai bine.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Sep 2023 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate Gelu, de aceea am si zis in postul precedent ca la montarea manerului pe tub ''lucrurile se complica''.
Dar priveste partea buna.
Daca tot dai jos oglinda principala, atunci poti sa o speli.
Trebuie nitica pregatire dar asta e , candva e musai sa o facem si pe asta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gelu

Evident, oglinda trebuie protejată și cel mai simplu este s-o demontezi și s-o bagi într-un sac de gunoi nou. Apoi o învelești într-un prosop sau folie cu bule și o bagi într-o cutie de carton. Așa chiar dacă o să cadă de pe masă nu se sparge. Dacă tot o demontezi poți ajusta și clemele laterale. De obicei sunt mai mari cu 2-3 mm de cât este nevoie, se pot reduce astfel spike-urile de difracție. Eu le-am redus la minim, cât este teșitura și practic nici nu intră în drumul optic.

Caută un mâner solid, tubul de 250 echipat este greu. Apoi caută o bucată de tablă de 2-3mm pe care s-o pui la interior, destul de mare ca să împiedice deformarea tubului în zona unde va fi fixat mânerul. O curbezi ușor după forma tubului și o vopsești cu negru mat. O poți lipi de tub înainte de a o găuri ca să iasă găurile în același loc. Când am de găurit piese conjugate dau mai întâi o gaură, o filetez după caz, fixez primul șurub care ține piesele fixate și apoi dau restul de găuri prin ambele piese. Așa ies perfect aliniate.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Sep 2023 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelente sfaturi Erwin, multumim !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Sep 2023 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici vedem pana unde am ajuns azi cu newtonianul 150mm F/5 care optic are D= 148mm.

Cam acesta este statusul:

- inele tub + adaptor pentru atasare la montura Penelopa = gata

- oglinda principala inaltata si lipita, barillet imbunatatit = gata

- gaurire tub-montare focuser = gata

Grosso modo mai am de executat:

- modificare paianjenul secundarei pentru tub D=178mm

- montaj bracket/... i pentru cautator/ ...toare

- vopsire interioara-exterioara

- montaj final.

Erwin

Recunosti focuserul ? De la tine l-am primit, a dotat reflectorul tau Hinds, la inceput.
L-am modificat / redus ca inaltime. Acum inchis are 65mm, foarte bun, multumesc !

Bricolaj placut si cu spor va urez, Mircea



IMG_20230916_194752.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 1203 ori

IMG_20230916_194752.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2023 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, mă bucur că l-ai putut reduce mai mult și a rămas funcțional, deja tăiasem din tubul lui vreo 30mm, ocazie cu care am scurtat și cremaliera. Am pus la Hinds un elicoidal pe 1.25" care are cursa de numai 10mm, ceea ce limitează oarecum ocularele pe care le pot utiliza.

Spor și cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 730



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Sep 2023 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

...
- oglinda principala inaltata si lipita, barillet imbunatatit = gata

...


Am si eu doua intrebari:
- ce inseamna "oglinda principala inaltata"?
- am vazut de multe ori scris pe aici ca oglinda se lipeste cu silicon; ce fel de silicon trebuie?

Va multumesc si va doresc spor la lucru!

Cer senin,
Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Sep 2023 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabriel

Raspund cu placere !

Am lipit niste placute de textolit in asa fel incat centrele lor sa cada in punctele ideale pentru sustinerea oglinzii adica = 0,404 R.
R = raza oglinzii. Placutele au fost lipite cu adeziv epoxidic.

Pe siliconul folosit scrie ''Glass'' si este destinat lipirii sticlei, oglinzilor ...
Siliconul se pune pe centrele placutelor.
Niste opritoare ( un numar anume de saibe , de exemplu), puse in dreptul bordului oglinzii la 120 grade, asigura ca oglinda sa nu preseze tot siliconul dintre spatele ei si placuta ci sa formeze o perna de 3mm grosime.
Se lasa timp de 48 ore, cel putin, siliconul sa se intareasca intr-un loc ferit. Nu se umbla in preajma oglinzii, mai ales in primele ore. Pui siliconul, iti iei talpasita si incui camera.

Textolitul are (daca nu ma insel) o grosime de 6mm +pernele de teflon 3mm = spatiu liber in spatele oglinzii de 9mm.
Din fabrica, spatele oglinzii era asezat pe o zdreanta de burete si statea alipita de placa de baza.

Ma astept sa am timpi scurti,de ordinul a 20 minute pentru aclimatizare, din cauza racirii pasive asigurate de inaltatoare.
Am lipit oglinzile de la Toleascop 200mm, Ratusca cea urata 125mm si newtonianul de 76mm.
Si newtonianul 125mm F/4,5 a avut oglinda lipita.

Un singur si mare avertisment : trebuie sa operezi cu rigurozitate si metodic ca un chirurg. Daca ajunge silicon pe fata aluminizata a oglinzii ... ai pus-o, nu te mai poate ajuta nimeni decat pubela de gunoi.
Dar lipirea asigura pastrarea colimarii o lunga durata si foarte precisa.

Duminica noaptea, cu ''Ratusca cea urata'' si a ei lipita oglinda, am vazut la 270x, discurile de difractie partial suprapuse ale stelei duble STT 410 cu separatia de 0,86''.

''Cine nu risca ... nu frisca '' !

Mircea

PS: evident ca am lipit si placa de baza de inelul metalic al barilletului. Din fabrica, placa de baza din plastic era ''talanga - balanga''. Am lipit-o cu epoxid, i-am aratat si ei cine-i sefu' la telescoapele mele, nu se plimba cum are chef, ca in China.
Dar eu nu am resentimente fata de chinezi, ei se straduiesc sa produca cat mai ieftin, datorita lor avem toptan de telescoape.
Am insa tot dispretul pentru poolele de nemti de la gmbh .... care se lauda cu o asemenea oroare cum a fost acest telescop cand a iesit din fabrica.



barillet T 148mm-inaltatoare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.31 MB
 Vizualizat:  de 1111 ori

barillet T 148mm-inaltatoare.jpg



T 148mm- lipire+aerisire.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.16 MB
 Vizualizat:  de 1111 ori

T 148mm- lipire+aerisire.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2023 07:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu prea am practicat lipirea oglinzilor primare și nu agreez ideea la oglinzile mai subțiri. Placa pe care stă așezată se poate deforma din varii motive și trage de oglindă permanent, poate cauza astigmatism în timp îndelungat, sticla este un lichid foarte vâscos care curge (sigur, trebuie zeci de ani ca să se vadă ceva concret...). În schimb la secundare am folosit mereu bandă dublu adezivă "strong", de 50Kg/m sau mai mult, pentru exterior, din care am tăiat mici pătrățele, nu am pus peste tot suportul. Nu s-a dezlipit niciuna.

Spor și cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 730



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 20 Sep 2023 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata,

Multumesc pentru raspunsul foarte detaliat.

Mircea Pteancu a scris:
Salut Gabriel

Pe siliconul folosit scrie ''Glass'' si este destinat lipirii sticlei, oglinzilor ...
Siliconul se pune pe centrele placutelor.
Niste opritoare ( un numar anume de saibe , de exemplu), puse in dreptul bordului oglinzii la 120 grade, asigura ca oglinda sa nu preseze tot siliconul dintre spatele ei si placuta ci sa formeze o perna de 3mm grosime.

.


Numai ca sa fiu sigur, distantierele (saibele) stau acolo numai pe timpul uscarii, apoi se indeparteaza, nu-i asa?

Siliconul se pune ca niste picaturi, nu-i asa? Din poza se vede ca sunt destul de mari rondelele de silicon formate.

@Erwin, multumesc pentru completare. Ce inseamna oglinzi subtiri, a mea cred ca are cam 2,5-3cm grosime (cand o sa o mai scot o sa masor exact)?

Am vazut pe undeva, un sfat ca la oglinda secundara e bine sa mai fie un fir lipit cu epoxi de spatele oglinzii (o picatura) si de suportul oglinzii, in caz sa se gandeste oglinda sa se dezlipeasca si sa nu cada pe cea primara. Nu stiu cat de util e, dar pare de folos (chiar zicea persoana respectiva ca i s-a intamplat sa cada, noroc cu firul)

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Sep 2023 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

As raspunde cu ''da'' si ''nu'' la observatia privitoare la oglinzile subtiri.
Intradevar, oglinzile subtiri se deformeaza sub actiunea greutatii proprii, aceasta ar fi la ''da''.
Deformarea apare la oglinzile subtiri, fie ca le lipesti, fie ca nu, daca sunt asezate incorect, cu numar insuficient de puncte de sprijin. Asta ar fi la ''nu''.

Multumesc inca odata pentru focuser !


Gabriel

Ai intuit foarte bine. Pachetele de saibe - de exemplu - se elimina dupa intarirea siliconului.
La ''Toleascop'' 200mm si ''Ratusca cea urata'' 125mm, barilletul este diferit de cele comerciale.
Acolo folosesc cuie groase de 3mm, cu floarea taiata, dispuse radial la 120 grade.

Pentru ati forma abilitatea de a pune o cantitate potrivita de silicon, iti sugerez sa faci exercitii.
Ideal ar fi sa pompezi pe fiecare din cele trei ''puncte'' siliconul cat mai continuu si in cate o singura trecere. Ideea este sa pui silicon la punctul 1, pompez, pompez pana cand consider ca este suficient.
Stau deasupra punctului 1 cu pompa de silicon pana nu mai curge.
Trec la pct. 2 apoi pct 3.
Ideea este sa nu apara ''fire'' sau picaturi de silicon pe care sa nu le sesizezi si care apoi sa ajunga pe mana, pe vreo unealta si , Doamne fereste, pe oglinda !
Am zis si repet, te consideri un chirurg in operatie.
Am terminat cu punerea siliconului, pun capacelul.
Indepartez flaconul de silicon, ocolind la distanta elementele optice.
Cel mai bine scoatem siliconul din incapere.
Verificam sa nu fi ramas urme nedorite de silicon, schimbam manusile cu altele noi ... etc.

Cand trebuie sa dezlipim o oglinda lipita, apar noi probleme.
Daca ajungi acolo, nu fa nimic, trebuie sa vorbim. Sunt vreo doua situatii cu pericol de contaminare a oglinzii.
( Cum indraznesc unii / unele sa isi bage asa ceva in corp este de neinteles pentru mine. )

Succes, Mircea


Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Sep 2023 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara Miercuri 27 Septembrie am avut ''prima lumina'' in reflectorul 150x750mm.
Tubul este nevopsit si luceste zinc-oglinda asa cum l-a confectionat tinichigiul.
Era ora 19:50 cand am vorbit cu Armand. Se lasa intunericul iar eu eram abia la faza intinderii paianjenului.
Am centrat secundara pe semi-obscuritate iar primara am colimat-o privind la lumina becurilor din bucatarie.
Toate acestea erau semne cat se poate de bune. Erau copia de la ''prima lumina'' a dobului Toleascop 200mm.

Cu cele de mai sus am vrut sa arat ca telescopul nu este inca finalizat dar aveam nevoie sa-l testez ca sa stiu daca mai am de pus pe el flexul sau bormasina.

Luna puternica pe cer , pacla si nori subtiri. Conditii ''prielnice'' pentru buctarea oricarui telescop.
Bafta ca la examenul meu pentru categoria B: polei peste tot.

Eps 1-2 Lyr au fost rezolvate si separate la 107x dar nu prea grozav. Am defocalizat si ''barba termica'' era bine vizibila. Pe masura ce oglinda s-a aclimatizat, imaginile s-au imbunatatit.
Am avut doar cautatorul RDF montat dar am observat o multime de obiecte.
In ciuda tubului lucios, am vazut bine M27, M57, M31, M32, M71, M56, M52.
Roiurile precum NGC 457, Roiul Dublu din Perseu,Mel 20, M34, IC 4665, NGC 6633, IC 4756, M11 sunt splendide cu acest instrument.
In Tr 1 am vazut 5 stele iar la M13 se vedeau stele rezolvate cu vedere periferica la 107x.
Ceea ce m-a bucurat insa cu adevarat a fost rezolvarea si separarea la 150x/ Radian 5mm, a dublelor precum Lambda Oph/ Marfic, Pi Aql, Izar, 13 Vul, STF 3057, STF 3062.
Prin rezolvarea, fara separare, a dublei STF 2 din Cepheus am obtinut si primul rezultat la stele duble subarc, cu acest telescop.

La Luna, dupa cum ma asteptam, imaginea a fost foarte bogata, fara artefacte, cu contrast excelent la terminator si bun pe partea luminata de Soare.
La Jupiter s-au vazut patru benzi pe care se zareau mici zone de alta culoare, aplatizarea polara si satelitii galileeni.
La Saturn s-a vazut uneori dar foarte slab, fluctuant, diviziunea Cassini si o banda. La Est era Titan iar la Vest alti doi sateliti.
Desigur, nu acesta va fi principalul meu telescop pentru planete.

Nu stiu cat de buna este oglinda dar a rezultat un telescop pe care-l evaluez ca fiind '' cel putin bun''. Testele viitoare, in conditii mai bune, vor da noi indicii.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Oct 2023 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De doua-trei zile, newtonelul meu 148x752mm este operational.
Nu mai are aproape nimic in comun cu chestia oribila care a fost odata.
Inca si in aceasta dupa-amiaza m-am luptat cu colimarea care este deocamdata buna dar trebuie sa devina perfecta.
( Vreau ca Bula, si colegii lui de clasa, sa fac o fapta buna si sa urc baba in tren dar baba nu vrea ... Razz Pana la urma o conving eu.)

Atasez trei poze cu noul telescop, doua sunt vederi de ansamblu. Se vede amplasarea subansamblelor si dotarea cu cautatoare RDF si RACI 8x50mm.
Montura este Penelopa , adica montura azimutala ''pipe'' 1.5''.
Raftul rotativ de oculare apartine monturii.
Atat la oglinda principala cat si la secundara am ''bobite'' = ''bob knobs''.
Am prevazut tubul de la inceput cu ''cardinal'' = acel mic buton sau maner cu care orientez tubul pe directia dorita, de pilda spre ''punctele cardinale''. Sa zicem ca de aceea numesc acest element drept ''cardinal''.


( Mai sus este bolsitul oficial despre ''cardinal''.
Adevaratul motiv pentru care-mi place denumirea de ''cardinal'' pentru butonul respectiv este acela ca-mi aminteste de portretul Cardinalului Mazarin si de barbita aia a lui de tzap. Imi aminteste de aventurile muschetarilor, de putina scrima pe care am apucat sa o invat intr-o iarna la Castelul din Carei ...
De barba de tzap a lui don presedinte Constantinescu nu am nici o placere sa-mi amintesc, mai ales de cand a devenit pudelul de companie aL toasului iliescu la fiecare Zi Nationala de 1 Decembrie. )


Se vede si excelentul focuser complet metalic de numai 65 mm inaltime, primit de la Erwin.

Aseara pe un cer paclos am rezolvat M37, M36 si M38 in Auriga. S-a zarit slab si NGC 1907.
Am gasit roiurile numai prin tintirea cu RDF, in cautatorul RACI oricum nu se vedeau stelele slabe, sterse de pacla groasa.
La zenit cerul a fost mai curat si am vazut deja la 25x galaxia satelit M110, cu M31 si M32 in acelasi camp.

Da, iata cu adevarat un telescop ideal pentru un incepator.
Are o combinatie foarte echilibrata de apertura, camp vizual real de doua grade, volum mic + greutate mica, maniabilitate si ergonomie.
Cu asa ceva ar fi trebuit sa incep la 12 ani astronomia de amatori ...
Ma bucur sa am acest telescop macar acum, cu aproape cinci decenii mai tarziu.

Mircea



IMG_20231013_144747.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  933.05 kb
 Vizualizat:  de 811 ori

IMG_20231013_144747.jpg



IMG_20231013_144826.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  909.99 kb
 Vizualizat:  de 811 ori

IMG_20231013_144826.jpg



IMG_20231013_145001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  553.48 kb
 Vizualizat:  de 811 ori

IMG_20231013_145001.jpg



 Descriere:
 Marime fisier:  204.35 kb
 Vizualizat:  de 811 ori





_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2023 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Mircea, să-l folosești sănătos și voios mulți ani de-acum înainte, măcar cât ai așteptat după el de când erai începător! Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Oct 2023 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Ai contribuit si tu.

'' Merci beaucoup'' ... ca sa vorbesc asemenea lui ''mon ami, Monsieur le Cardinal Richelieu'' !

In privinta timpului de utilizare ai dreptate intr-un fel.
Contrar opiniei larg raspandite printre amatorii din ziua de azi, am citit afirmatii transante ale unor autori foarte cunoscuti in domeniul nostru ca iti trebuie o viata intreaga sa vezi tot ceea ce iti poate arata un telescop de sase inch.
Desigur, pe un cer bun nu pe chestia pacloasa si maloasa, de un gri dezgustator cu care au inlocuit-o politrucii si mai dezgustatori ai lumii.


Aseara, Vineri 13 Octombrie am obtinut indicii concrete cu privire la calitatea oglinjoarei Sky Watcher D= 148mm.
Pe un cer inundat de nori subtiri, am facut teste la duble. De obicei, norii sunt asociati cu un seeing mai calm, de aceea am si insistat.
Din pacate, turbulenta a fost maricica, undeva pe la Pickering 5/6:

https://www.damianpeach.com/pickering.htm

La care mai venea norul cand ti-era lumea mai draga, de abia se mai vedea steaua apoi te ademenea vreo cinci-zece minute ... ''plec imediat, acusi, acusi ... m-am razgandit''. Evil or Very Mad

Una peste alta, am facut urmatoarele teste folosind grosismentele 25x/:XCel 25mm + 107x / TS 7mm UWA +150x/ Radian 5mm + 188X/ Lacerta 4mm UWA :

- Polaris, separatie 18'', Delta m = 7, rezolvat+ separata la 107x. Probabil ca ar fi fost rezolvata la mariri mai mici dar nu am si deci nu folosesc asa-numitele ''oculare de baba''.

- Delta Cyg, sep = 2,7'', Delta =3,4 , rezolvata + separata la 150x.

- Lambda Cyg, sep = 0,93'', Delta = 1,5. Am vazut ceva ''fluturasi'' acolo dar prea nesigur.Negativ.

- STT 410, sep= 0,89'', Delta = 0.1, rezolvata si separata cu puntita foarte ingusta si fluctuanta dar prezenta.

- STF 2, sep = 0,96'', Delta = 0,2 , rezolvata si clar separata, mai bine vizibila ca STF 13.

- STF 13, sep = 0,97'', Delta = 0, rezolvata si clar separata. Are stele mai slabe.

Dar ''cireasa de pe tort'' sau, ca sa vorbesc iar in limba Cardinalului, ''le chef d'oeuvre'' a fost chiar la sfarsit. Pana ce m-am distrat cu stelele de mai sus, Pleiadele s-au ridicat undeva pe la 45 grade altitudine. Asa ca mi-am luat inima in dinti si am efectuat ultimul test, un fel de ''salto mortale'' afectiv.
(Afectiunea mea pentru un telescop - da, recunosc, am sentimente Embarassed Embarassed ... j'aim les telescopes - este conditionata nici de pret, nici de aspect. Numai de performanta.)
E vorba despre steaua dubla 7 Tauri / 7 Tau / STF 412, testul ''ca la carte'' al telescoapelor de 150mm care trebuie sa aiba puterea de rezolutie = 0,78'':

- 7 Tau, sep = 0,78'', Delta = 0,26. Rezolvata sub forma de ''semnul infinitului'' la 188x, fara separatie.

Concluzie: trebuie sa continui testele cu grosismente mai mari ! Razz

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Download topic
Pagina 13 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact