Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h52m31s86.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224493
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructiile optice la nivel de amator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 07 Dec 2007 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Constructiile optice la nivel de amator
Raspunde cu citat (quote)

Am splitat topicul de Optica geometrica intrucat acest post nu avea legatura cu subiectul in cauza dar si pentru faptul ca noul subiect nascut mi se pare a avea o importanta foarte mare si cred ca ar trebui dezbatut separat.

Mod z.


Ultima modificare efectuata de catre tamasflex la 08 Dec 2007 21:14, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2007 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca de obicei, Octavian Stanescu pune punctul pe i.
De ce in Romania sunt din ce in ce mai putini cei care construiesc optica?
Sigur un motiv important este scaderea pretului la instrumentele astronomice, cele mai multe dintre ele fiind fabricate in ziua de azi in China.
Dar cred eu ca nu e singurul motiv.
Va invit sa dezbatem aceasta tema si sa vedem daca nu putem gasi nici o solutie pentru remedierea acestei situatii.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 07 Dec 2007 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că e vorba aici de lipsa unei școli închegate.
Matei Alexescu a creat prin cărțile lui o școală: mulți au început atunci, pe baza respectivelor cărți, să construiască o lunetă sau să șlefuiască o oglindă. Dar faptul că nu s-au închegat într-un club - și nu din vina lor, ci pentru că nu știau unul de altul - a dat naștere unor lupi singuratici care țin mai degrabă de generația "știință și tehnică". Tinerii (bine, nu chiar toți), acum, țin de altă generație: generația "referate.ro" Sad .
Nu mai există plăcerea de a meșteri de dragul plăcerii și a lucrului ieșit de pe mâna ta. Nu mai e cunoscută satisfacția enormă pe care o oferă așa ceva. Valorile s-au schimbat, cultura de asemenea. O societate de consum nu-și permite satisfacții de genul slefuitului unei oglinzi. Acum, cărțile lui Alexescu sunt quasiuitate.
Dar s-a dezvoltat comunicarea, mă refer chiar la forumul nostru. Și am să împrumut din stilul regretatului Abel Wink : forumul poate constitui baza și mijlocul de comunicare al unei școli închegate care să reformeze plăcerea de a cunoaște, de a lucra, de a te perfecționa prin lucru (plăcere de chinez bătrân care împletește arbori Laughing ).
Am mai spus undeva pe aici: abia aștept o perioadă liberă, să încerc să șlefuiesc o oglindă.

_________________
הבה נגילה
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2007 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era cat pe ce sa cred ca subiectul deschis nu intereseaza pe nimeni...
Aveti mare dreptate domnule profesor dar din pacate cred ca mai putem gasi si alte cauze ale acestui fenomen.
Si acei lupi singuratici la care faceati referire cred eu ca intampina multe greutati sa-si duca un proiect la final si ma gandesc in acest sens ca inca o importanta cauza a acestui fenomen este faptul ca in Romania nu exista o oferta deschisa si adaptata secolului 21 de materii si materiale necesare practicarii acestui "sport".
Cine vrea sa slefuiasca o oglinda ori trebuie sa aiba relatii si cunostinte pe afara sa-si faca rost de substratul necesar ori trebuie sa se multumeasca cu o sticla de geam cu riscurile de rigoare.
La fel daca vrei material de degrosare si nu ai relatii la o fabrica de profil este necesar sa te apuci sa spargi pietre de polizor si sa decantezi prafurile (munca ce consuma un timp nepermis pentru ritmul vietii din ziua de azi).
Ce sa mai zic daca s-ar trezi cineva ca vrea sa slefuiasca o lentila... este necesara o relatie buna la Pro Optica sau IOR altfel treba e compromisa din start.
Am din intamplare in fata o oferta (probabil una din multele) de pe piata americana care include chituri cu tot ce este necesar pentru constructia oglinzilor, blancuri de pyrex de toate marimile, materiale de degrosare clasificate pe granulatii, materiale de polisare adaptate pentru tipul de sticla pe care se lucreaza (oxid de aluminiu, oxid alb de aluminiu, oxid de ceriu, oxid de zirconiu, red rouge, etc). exista oferte de pastile ceramice hexagonale pentru fabricarea matritelor pentru oglinzile mari, tot felul de adezivi si multe altele care sincer sa fiu nici nu stiu la ce folosesc...
Nu trebuie sa va mai spun ca toate acestea au preturi ce mi se par banal de mici...
Sa mai amintesc si faptul ca acolo la ei exista sumedenie de literatura de specialitate, un izvor de inspiratie si invatatura ce cred ca nu va putea fi egalat de Europa nici in sute de ani.
Stiind lucrurile astea, personal am profitat de nasterea astroshop.ro in "gradina" noastra si le-am facut cateva propuneri.
I-am rugat printre altele sa infiinteze si sa dezvolte o sectiune "puternica" de ATM pe situl lor si deasemenea sa infiinteze o sectiune de carte.
Am vazut ca sectiunea de ATM a aparut si acum astept doar dezvoltarea ei, lucru cel consider esential in demararea "sportului" de care vorbim.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Dec 2007 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Of.. materiale, se gasesc acum atat de usor doar sa vrei cu adevarat.
primul lucru sa incerci cu (web search) sa scri Abraziv,carbura siliciu. si vei gasi la Cluj o firma, suni comanzi, platesti si-ti vine acasa la usa bidonase cu abraziv. recent am luat de 120ron 20k de sorturi de abraziv.
In Bucuresti este Glass expert ce aduc sticla 19mm.
Sunt profile de aluminiu ce nici nu visam inainte vreme.
Daca vrea cineva sticla gaseste chiar din Germania de la Schott sau Schroeder. Carti iarsi nu sunt o problema , toate sunt pe Net doar sa vrei.
Ar trebui sa gasim un tatuc sa ne aduca toate pe tava?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2007 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Of.. materiale

Buuun, gandeste-te cat de simple sunt lucrurile pentru tine la cei 20 ani de experienta pe care spui ca ii ai in domeniu si cat de debusolat pe de alta parte trebuie sa fie un novice care printre altele nici nu stie exact de ce are nevoie...
Nu vorbesc acum in numele altora, ma gandesc doar la mine si cred ca nu sunt singurul in situatia asta.
Cred ca ar fi util ori un topic separat (ceva de genul :Ghid ajutator pentru constructorul amator), ori sa se dea aici niste informatii necesare:
daca vrem sa construim o oglinda de exemplu, de ce anume materiale avem nevoie si cu ce trebuie sa incepem...
daca stii firme de abrazivi pune adresa lor aici ca n-o fi secreta, daca stii firme care vand sticla sau sticla optica pune adresele aici ca iar n-or fi secrete, asta e ajutor concret, bun de apreciat.
Si carti se gasesc pe net dar nu chiar asa orice, poate eu nu stiu sa caut dar nu am gasit multe din cartile pe care le vroiam.
Privind lucrurile numai din punctul tau de vedere nu vei ajuta foarte mult...
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 07 Dec 2007 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
in Romania nu exista o oferta deschisa si adaptata secolului 21 de materii si materiale necesare practicarii acestui "sport".


Probabil nu există ofertă pentru că nu e cerere. Uitați-vă, aici sunt poate - cel mult - 10-15 oameni care se ocupă cu așa ceva la modul că șlefuiesc sau ar șlefui. Și ei nu cumpără în fiecare zi. Nu mă pricep la chestii de comerț ioc, dar mă gândesc că nu sunt multe firme care ar oferi la scara întregii țări produse pentru o piață aproape inexistentă și foarte eterogenă, comparativ cu alte țări. În sensul ăsta, chestia cu propunerea Dvs către Robert e o idee excelentă și vine în perfect acord cu ce spuneam mai sus: în "grădina" asta pot crește și viitori homemakers ca o comunitate închegată și cu continuitate în timp.

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2007 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Slefuitul opticii este o "munca de chinez batran". Eu am stat langa doi slefuitori si stiu teoretic cam tot ce se poate sti dar nu m-am apucat de slefuit. Cel mai important ingredient este rabdarea care este indusa de pasiune si ambitie. Cu pasiunea stau destul de bine pe la ambitie am unele scapari Smile Si apoi, daca i-am avut pe ei m-am lasat pe mana lor Very Happy Pe vremuri era intr-adevar asa cum zice zircon. Umblam dupa vitrine sparte si ecrane de televizor (color Smile). Umblam pe la fabrici de optica la cersit de abrazivi. Dar acum lucrurile s-au schimbat si sunt cam asa cum le prezinta Tavi. E adevarat insa si ce spune zircon: 20 de ani de experienta nu se pot inlocui cu nimic. Probabil ca Tavi e unul din cei care ar trebui sa deschida o firma care sa vanda chiturile pe care le pomeneste zircon Smile Si eu ar fi trebuit de mult sa ma apuc sa scriu o carte Laughing
Nu poti creste o piata cu instrumente home-made. Rolul asta il au instrumentele ieftine facute de chinezi (mai tineri Smile). Dupa ce lumea se va obisnui cu privitul cerului prin aceste instrumente de larg consum vor apare si cei mai pretentiosi care nu pot fi satisfacuti decat de o optica performanta. Au si inceput sa apara deja Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2007 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM scrie,
Citat:
în "grădina" asta pot crește și viitori homemakers ca o comunitate închegată și cu continuitate în timp.

ar fi frumos sa fie asa, ar fi frumos sa stim ca am contribuit la acest lucru macar cu o vorba buna...
Doru Dragan scrie,
Citat:
Eu am stat langa doi slefuitori si stiu teoretic cam tot ce se poate sti ...

Doru ai putea fi un ajutor nesperat pentru cei ce vor sa faca primul pas in aceasta lume a constructorilor de optica.
Eu am sa deschid totusi acel topic despre care vorbeam mai sus si sper ca ajutorul tau se va materializa destul de consistent acolo...
aici va ramane sa dezbatem si celelalte cauze ale fenomenului discutat mai sus...
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Feb 2008 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Probabil ca Tavi e unul din cei care ar trebui sa deschida o firma care sa vanda chiturile pe care le pomeneste zircon Si eu ar fi trebuit de mult sa ma apuc sa scriu o carte


De ce nu.
Deși rămân la părerea că puțini sunt - acum (și sper că nu vor fi mai puțini în viitor) - cei care vor cumpăra chituri, alcătuirea chitului rămâne, dacă doar descrisă într-o ofertă. Cartea rămâne, de asemenea.
Avem cărțile lui Matei Alexescu... dar e insuficient. Mai ales că, revin la ideea de mai sus, ele sunt quasiuitate.
Eu însumi mă gândeam la o carțulie pentru cercurile de astronomie.
Dar eu sunt afon în multe laturi ale domeniului.

Totuși, sunt mulți interesați care, dacă ar avea o carțulie bună și atrăgătoare, s-ar apuca de treabă.
De ce nu.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Feb 2008 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa ma adaugati si pe mine pe lista.Aici (cu ipocrizie) am sa spun ca-mi pare rau sa-l dezamagesc pe Doru care ,impreuna cu alti membrii de pe forum, a binevoit sa raspunda foarte incurajator la salutul meu la intrarea pe lista,dar va rog sa ma socotiti si pe mine printre cei care slefuiesc, cu manuta lor, optica.Optica teoretica ma intereseaza destul de putin ,imi plac insa observatiile astronomice practice dar ,ceea ce ma face sa freamat cu adevarat, sunt observatiile ''tehnologice'' in care am sansa sa incerc un nou instrument sau element optic.De pilda toamna trecuta ,inspirat de pozele/articolele despre ocularele lui Herschel,nu m-am putut abtine si am facut teste cu oculare din lentile singulare biconvexe sau plan-convexe.Asta are legatura cu pasiunea mea pentru Astronomia Barocului dar ,va asigur, a fost o distractie pe cinste,si nu s-a terminat.
Revenind,voi spune ca am in curs de slefuire 6 oglinzi.Trei piticanii de 72mm dia.,una de 90mm,una de 122mm si una de 152mm.Toate sunt trecute de abrazivul #800,urmeaza polisarea etc.
Cat despre lipsa de interes pentru ATM ,fiind un elitist convins,nu prea ma simt afectat.Dimpotriva ,a fost distractiv sa aflu ca niste oculare Ramsden de ale mele, de constructie proprie ,au batut niste ''Plossl'' de fabrica!!!???Stiti ca asta este imposibil decat daca...Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Feb 2008 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca musai trebuie sa te vezi cu tamasflex. Din cate am auzit are o colectie impresionanta de sticle (nu sub forma de butelcuta ci lentile Smile). Ati putea pune impreuna de o optica BAROC pe cinste Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Feb 2008 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta idee Dorule.Sa-l lasam pe Tamasflex sa hotarasca.Cat despre sticle,eu nu dispretuiesc nici butelcutele,ajuta si ele la infrumusetarea vietii si a intalnirilor dintre prieteni.Cu masura,desigur.
De altfel sa ne amintim ca marele Bernard Schmidt obisnuia sa se intremeze cu coniac ,in momentele de "deriva optica",la barul aflat langa atelierul sau.Iar cand termina o lucrare de optica (si primea lozul),obisnuia sa plece in vajaiala cu masina, condusa de un prieten,el fiind ciung de mana dreapta din copilarie ,datorita unei detonari gresite de carbid .Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact