Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_144051_186.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

starsense explorer celestrone


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 19 Mar 2023 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului: starsense explorer celestrone
Raspunde cu citat (quote)

buna tuturor
incerc sa-mi exprim un punct de vedere cu privire la sistemul de ghidaj STARSENSE EXPLORER al celor de la celestrone. l-am achizitionat impreuna cu Telescopul N 127/1000 StarSense Explorer LT 127 AZ, la pret de 1500 lei.
suportul a trebuit demontat si montat pe un dobson de 10". nu se poate comercializa separat.
este un sistem de ghidaj "dedicat" incepatorilor (si nu numai).
- sistemul starsense explorer l-am adaptat relativ usor pe un dobson de 10" skywatcher. fixare putin
mai jos pe tub decat focuserul (15 cm mai jos) centrat pe axa data de marginea focuserului. practic,
suportul se afla montat intre focuser si luneta de ghidaj.
- se poate utiliza doar un telefon compatibil cu aplicatia. pentru acest considerent, cei de la celestrone
pun la dispozitie o serie de modele de telefoane (o lunga lista) compatibile. totusi, cea mai rapida
metoda de verificare este descarcarea aplicatiei si instalarea ei pe dispozitiv. daca nu sunt compatibile
cele doua elemente, nu se instaleaza aplicatia.
- aplicatia este de tip sky safari. poate fi utilizata si fara cod de activare, dar in acea situatie nu poti
beneficia de elementul fundamental al investitiei - ghidajul.
- aplicatia vine cu un singur cod de activare, nelimitat in timp. acest cod poate fi utilizat DOAR DE 5
ORI! indiferent de dispozitiv. astfel, daca ai bagat codul si resetezi telefonul la setari de fabrica, sau
dezinstalezi aplicatia, pierzi o utilizare. acest inconvenient este cam neplacut. dar...
- dupa instalarea aplicatiei pe telefon, se poate proceda la activare. ATENTIE! NU AM VAZUT NICAIERI
(pana in acest moment) O CONTORIZARE A NUMARULUI DE ACTIVARI! asta pentru cei ce
intentioneaza sa cumpere aplicatia din alte surse. nu poti sti cate activari sunt. nici pentru cel ce ofera
un singur cod nu este vre-o smecherie, ca cel ce cumpara poate folosi mai multe activari. asa ca...
- odata activata aplicatia de ghidaj, se poate trece la alinierea aplicatiei cu telescopul. in acest sens,
exista un ghid textual dar si video ce-ti arata ce si cum se procedeaza. in principiu, se fixeaza telefonul
in docul (suportul) cu oglinda starsense, se aliniaza camera pe oglinda, se coreleaza extrem de precis
luneta/sistemul de ghidaj cu tubul telescopului (altfel totul este praf de stele), se fixeaza un reper de
centrare, se coreleaza aplicatia (camera telefonului) cu acel reper si aplicatia poate sa fie utilizata.
- este bine ca alinierea luneta ghidaj si tub telescop sa fie cat mai precis realizata. recomand ca acest
lucru sa fie facut ziua, din timp.
- este recomandat sa aveti o sursa de curent externa cat mai mare pentru telefon. APLICATIA
CONSUMA EXTREM DE MULT CURENT!!! o baterie externa este mai mult decat obligatorie. pentru
telefoanele mai "lente", ar fi de preferat a se inchide mai toate aplicatiile neutilizabile.
- NU INCERCATI SA ALINIATI APLICATIA LA TELESCOP ZIUA! aplicatia foloseste unele setari de camera
la un nivel extrem. adica, are un timp de expunere extrem de mare, ceea ce face imposibila orice
viazualizare a reperului ales. ne vom trezi cu un mare ecran alb. alinierea se face numai dupa lasarea
intunericului, prin fixarea unui reper la o stanta cat mai mare posibil. NICIODATA SA NU FOLOSITI
REPER O STEA, LUNA SAU O PLANETA! reperul TREBUIE SA FIE FIX pe toata durata alinierii. de
preferat ca punct de reper sa alegeti un bec aflat la o distanta cat mai mare. aplicatia ofera
posibilitatea reglarii expunerii, distantei si sensibilitatii. pentru precizie, trebuie sa setati distanta pe
poziti "infinit".
- nu este recomandata utilizarea starsense explorer in zone cu poluare luminoasa mare. in aceasta
situatie, luminile ambientale ce cad pe oglinda pot "induce" erori de orientare. personal am constatat o
dificultate extrem de mare in cautarea tintelor.
- gasirea/cautarea tintelor se face extrem de simplu. nu trebuie decat sa mergi spre directia data de
sageata de pe ecran. tinta pe ecran se prezinta in trei culori, in functie de situatia de fapt. rosu - nu se
poate determina pozitia telescopului (aici apare problema de poluare luminoasa!), galben - se poate
determina pozitia telescopului si se poate urma directia indicata, verde - tinta fixata, se poate privi in
ocular.
- in afara de inconvenientul "poluare luminoasa", ceea ce mi-a dat batai de cap enorme (timp extrem de
mult de "gandire" al aplicatiei, consum de baterie, etc.), pot afirma cu responsabilitate ca sistemul
LUCREAZA FOARTE BINE!!! acolo unde tinta a devenit verde pe obiectul de pe harta in ocular aveam
imaginea reala a acestuia. totul depinde, cum am spus anterior, de precizia cu care sunt aliniate
elementele sistemului : luneta/ghidaj cu tubul principal, camera cu tubul principal.
- aplicatia este intuitiva, simpla si precisa. abia astept sa o scot la "intuneric".
- nu necesita recalibrare. poate de la o sesiune la alta.
- poluarea luminoasa poate fi un impediment major. am primit un mesaj de la aplicatie in acest sens.
- nu recomand achizitionarea sistemului cu lunetele din oferta. intr-adevar sunt mai accesibile ca pret,
dar demontarea poate fi mult mai dificila. in situatia in care, pe luneta, suportul este prins cu surub si
piulita, pe la jumatatea tubului, atunci demontarea devine o provocare majora.
- utilizarea aplicatiei nu cred ca ar putea inlocui o montura dedicata de tip go-to. insa, este un
compromis extrem de reusit pentru un dobson de 10", unde o montura eq-6 sare de 7000 lei.
- este un sistem de ghidaj destinat nu numai incepatorilor ci tuturor celor ce doresc o orientare pe cer cat mai rapida si precisa.


acum, as dori sa exprim unele impresii despre Telescopul N 127/1000 StarSense Explorer LT 127 AZ, practic suportul cu care vine acest sistem de ghidaj.
- telescop pentru amatori incepatori (ca imagine redata).
- EXCLUS PRETENTIOSI! (ca imagine redata).
- oglinda sferica de 1000 mm
- diametrul 127 mm
- f/d = 7.87 (ceea ce conform teoriei reduce foerte mult aberatia de sfericitate in planul focal).
- este prezenta o lentila intermediara (reducator de focala) in focuser. acest aspect "strica" jucaria.
pentru un incepator nu ar trebui sa fie un impediment major. nu in momentul observatiilor.
impedimentul apare mai tarziu, in situatia colimarii.
- colimare dificila pentru un incepator. EXCLUS LASER DE COLIMARE! din cauza prezentei lentilei
corectoare, laserul nu poate fi utilizat, iar lipsa unui marcaj pe centrul oglinzii impiedica acest
procedeu. pentru a putea utiliza laserul, ar trebui desfacut focuserul, eliminata lentila corectoare,
remontat focuserul, scoasa oglinda principala si marcat centrul acesteia. abia apoi se poate colima cu
laserul.
- pentru un expert in colimarea cu "capacelul", ar trebui sa fie rutina.
- stabilitatea 7 din 10
- montura tip furca azimutal. relativ fragil la o prima impresie.
- sistemul de ghidaj pe altitudine nu este prea precis. 5 din 10. principiul cu tije filetata da batai de cap.
in primul rand, datorita prezentei a doua filete la ambele capete, in momentul rotirii intr-o directie ai
toate sansele sa desfiletezi capatul unde se fixeaza pe tub (spate). ca sa se evite acest inconvenient
este necesara slabirea putin a "pivotului" de centrare, astfel incat rotirea tamburului sa nu mai poata
invarti si acel filet.
- focuserul acceptabil pentru un instrument optic.
- extrem de portabil.
- achizitionare personala DOAR PENTRU SISTEMUL STARSENSE EXPLORER!
- demontarea suportului de pe telescopul de 127 mm nu este extrem de dificila. implica, insa,
demontarea suportului oglinzii secundare (paianjen) deoarece toate componentele de fixare pe tub
sunt de tipul surub-piulita. demontarea se face NUMAI IN POZITIE ORIZONTALA A TUBULUI! asta
pentru a evita orice deteriorare a oglinzii principale daca vre-o piulita ne-ar cadea.
- suportul oglinzii secundare are 4 suruburi, iar suportul starsense are 3.
- 100 % telescopul trebuie recolimat dupa remontarea suportului oglinzii secundare.
in acest moment cred ca am plictisit suficient si ma retrag.
tuturor, numai bine si cer senin!
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 02 Apr 2023 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin la Starsense Explorer cu inca o precizare. Scos la "stele" sunt avertizat de program, ca in zona de influenta a luminii lunii, precizia sistemului este mai scazuta. Deci, luna poate afecta precizia de orientare intr-un oarecare mod. Ceea ce ramane imbatabil, este precizia de localizare a obiectelor. La mine, se misca putin cam greu. As vrea sa cred ca din cauza telefonului. Daca mai sunt si altii ce au experimentat sistemul, astept pareri. Cer senin.
Sus
Speo
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Feb 2023
Mesaje: 8



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 09 Apr 2023 03:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut si eu aceeasi manevra, am cumparat un telescop second hand cu starsense explorer si am mutat sistemul pe un dobson.

Nu cred ca lumina lunii va afecta forte mult. Eu locuiesc intr-o zona cu Bortle 7 si am un bec de iluminat stradal chiar in fata casei si fara nici un fel de protectie (paravan de lumina), sistemul functioneaza perfect.

E posibil ca un telefon mai putin performant sa afecteze, dar trebuie sa tii cont si ca este posibil sa fie vorba chiar de modul de functionare care initial face o gramada de fotografii pe care le analizeaza ca sa gaseasca pozitia de start, apoi foloseste doar senzorii din telefon pentru a detecta miscarea telescopului si a calcula grosier o pozitie noua in timp real, apoi, cand telescopul inceteaza sa se miste pentru o anumita durata de timp, softul face din nou fotografii pe care le analizeaza si calculeaza pozitia finala. Sistemul nu ar face fata la fotografii si analiza lor in timp real, asa ca foloseste fotografia doar cand telescopul nu este in miscare. Parerea mea este ca acesti timpi de repaus de care are nevoie sistemul dau impresia ca functioneaza mai greu.
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 09 Apr 2023 08:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut speo
este foarte posibil sa ai dreptate. personal utilizez un huawei mate 20 lite. el este compatibil cu softul, insa nu cred ca este suficient de "potent" tehnic. daca poti sa-mi spui, tu pe ce tip de telefon ai instalat aplicatia? ms.
Sus
Speo
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Feb 2023
Mesaje: 8



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 09 Apr 2023 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iphone 8
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact