Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mar 2023 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La acest link puteti citi despre sesiunea noastra de observatii din 21 Martie:

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/03/ne...artie.html

In text au fost evidentiate obiectele observate cu binocluri. Si cu ce fel de binoclu.


Aseara, Duminica 26 Martie a.c., la Arad, cerul a fost ba paclos, ba noros.
Totusi am decis sa profit de petele de cer senin dintre nori si sa ma joc oleaca de-a observatia cu dobsonianul Toleascop 200mm F/ 6.16.
Pe care l-am denumit ''Gurthang'' dupa ce l-am transformat in ceea ce este acum, in spiritul mitologiei lui J.R.R. Tolkien. Am ales aceasta denumire sumbra deoarece Gurthang a fost refacuta din sabia Anglachel de catre mesterii faurari din Nargothrond.
(Deci, pentru o vreme am fost si eu mester in Nargothrond !? )

Aseara, am folosit ocularele XCel 25mm pentru 49x si TS UWA 7mm pentru 176x.

Observatii:

-Polaris, folosita pentru reglare cautatoare la 49x, separata

-Eta Per, rezolvata-separata la 49x. Toate functionau bine.

-Roiul deschis Stock 23 / ... al lui Pazmino, tare frumusel la 49x, contine steaua dubla STF 362 cu separatia de 7,1''

- Asterismul ''Kemble's Cascade'' este prea lung la cele trei grade ale sale. A trebuit sa-l parcurg din cel putin trei miscari deoarece XCel 25mm imi asigura un camp real de doar 73'. Dar asterismul este superb si asa.

- Roiul deschis NGC 1502 cu dubla STF 485, cu separatia de 18''

-Planetara NGC 1501 nu s-a vazut, fie din cauza paclei, fie a Lunii, fie a amandurora.

- Am scanat la 49x sirul de roiuri canonice din Auriga, toate rezolvate in stele la 49x, chiar daca nu complet : M37 -M36, cu dubla STF 737 cu separatie de 11'' - M 38 - NGC 1907 ( cu cele mai putine stele rezolvate)

- Galaxia NGC 2403 a fost extrem de palida. Peste ea se vedeau suprapuse trei stele, aliniate dupa o usoara curba. Stelele de la capete erau mai luminoase iar cea din mijloc, apropiata de centrul galaxiei, fiind cea mai slab luminoasa.

- La 176x, companionul lui Iota Leo, cu separatia de 2,4'', a fost rezolvat dar nu separat. Discurile Airy aratau ca o freza Jimi Hendrix.

- Am vazut multumitor de bine M66 si M65. Chiar si NGC 3268 s-a zarit cu privirea periferica, doar pentru cateva minute. Regula stelutei fiind reconfirmata.

- M51 - NGC 5195 in schimb s-au vazut uimitor de bine. Ba, spre surpriza mea, la M51 - pe partea opusa lui NGC 5195 si cam la aceeasi distanta de propriul centru, se vedea fara indoiala un arc sau segment de brat de galaxie !!! Shocked Shocked Shocked

- M 94 s-a vazut mare, ovala, cu nucleu foarte luminos dar cu un halou cetos, slab luminos extins.

- M63 s-a vazut '' bine''ca o pata cetoasa, fara nici un fel de detalii.

- M-am grabit atunci, cu mari sperante intergalactice, spre STF 1689 unde am aruncat o scurta privire spre portocala stele primare si am ''taiat-o'' rapid spre galaxiile vecine dinspre Vest.
S-au vazut ambele, atat NGC 4754 cat si NGC 4762; ultima se vedea categoric mai bine decat prima.

- Plin de optimism, m-am avantat pe ''Calea lui Consolmagno'', jubiland de bucurie, cu gandul la ce de galaxii voi vedea in Virgo.

- Am trecut rapid de la steaua 34 Vir la perechea de galaxii M60- M59, aflate doar la doua campuri mai spre Vest cand , brusc ... cineva a tras shalterul ... si filmul galactic s-a rupt din cauza norilor.

Ridicand ochii de la ocular, am vazut ca norii au cuprins aproape tot cerul.

Se mai vedeau ici-colo stele asa ca am ales ca ''obiecte-acadea'' niste duble frumoase pe care Gurthang le-a despicat nemilos : Izar - Beta Boo - Mu Boo/ Alkalurops, ca tripla - Castor ca tripla - Algieba, la care am rezolvat AB, C si D. E nu s-a mai vazut. Apoi s-au vazut numai nori, peste tot.

Mda, strasnica seara innorata !

Cer senin, Mircea



Anglachel.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  102.77 kb
 Vizualizat:  de 1332 ori

Anglachel.JPG



Gurthang.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  311.85 kb
 Vizualizat:  de 1332 ori

Gurthang.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 29 Mar 2023 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M42,M43,TRAPEZIUM,NGC1981,DELTA ORI,SIGMA ORI,LAMDA ORI,M45,HYADES,NGC1746,M36,M37,M38,M41,ALCOR-MIZAR,M81,M82,M94,M63,M3,M53si JUPITER , sunt primele obiecte pe care dl. Mircea Pteancu mi le-a aratat prin telescop, mai exact intr-o luneta 90x660. Dupa acele observatii, totul sa schimbat. Am devenit captat de frumusetea celor vazute prin telescop.

Primele mele observatii le-am facut cu un binoclu TCM cu zoom 10-60x / 50 mai apoi cu un telescop TCM 76/700. Cam dupa un an de la primele observatii am procurat de pe forum, un telescop Seben 203/1000 second hand, pentru care am construit montura dobson pe care o folosesc si in ziua de azi (cu alt tub). Am inceput sa procur oculare, binocluri, alte telescoape, lunete, am vandut din ele, am mai achizitionat, dar cel mai important, am iesit la stele. In fiecare seara senina, eram la observatii. Cel mai des din curtea casei, nu mai mult de una doua ore, dar tot timpul. Multumesc sotiei si familiei care ma suporta dar ma si sustine ! Uneori am mai iesit la cer gri/negru si negru inchis Smile. Am inceput sa fac si observatii cu publicul si in timp am strans in jurul meu si a lui dl Pteancu o gasca faina de oameni la fel si ei pasionati si asa s-a format/reformat miezul astroclubului Galaxis cu care iesim la observatii si organizam diverse activitati si evenimente.

In toti acesti 7 ani, am observat multe, am invatat sa lucrez sistematic, dupa liste si constelatii, am invatat sa caut si sa gasesc majoritatea obiectelor accesibile telescoapelor de amatori, si am invatat cerul. Tin si un jurnal electronic de observatii in care trec obiectul observat, data, instrumentul si detalii daca este cazul.

In 7 ani am reusit sa observ peste doua mii de obiecte prin 9302 priviri in ocular, inlcuzind

-Intregul catalog Messier observat separat cu telescop si binoclu
-2 maratoane Messier (2022 si 2023) ambele cu 108 obiecte observate
-Catalogul Herschell 400
-Catalogul Caldwell (obiectele observabile din emisfera noastra)
-Mai multe liste de stele duble, nebuloase planetare, diverse liste DSO de pe siteul The Astronomical League | (astroleague.org)
-Toate obiectele din atlasul pentru telescoape mici a lui Vizi Peter
-aproximativ 150 de stele duble observate cu separatie mai mica de o secunda de arc

Tot in acesti 7 ani, am organizat cu astroclubul Galaxis 117 actiuni diverse
-67 de iesiri la "Star-Party"
-36 de actiuni publice tip "Sidewalk" astronomy
-Participare in cadrul a mai multor tabere pentru copii
-Participarea la diverse vizite la observatoare, expozitii si prezentari cu teme de astronomie


In incheiere vreau sa ii multumesc prietenului meu dl. Mircea Pteancu pentru tot sfaturi, sprijinul si rabdarea acordata din toti acesti 7 ani.

Vedem ce urmeaza, planuri mari sunt, sanatate, pace si cer senin sa fie!

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mar 2023 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Felicitari la aniversarea a sapte ani de observatii !

Doamne ajuta sa ai parte de inca zece ori pe atatia ani de observatii astronomice cat mai interesante, cu sanatate, pace si toate cele bune.
A fost un dar si un privilegiu sa vad si sa particip la cresterea ta de la tanar interesat de Astronomie la astronomul amator versat, cu o imensa experienta precum esti acum.
Cu entuziasmul si ajutorul nepretuit pe care l-ai adus, am readus la viata si micul nostru astroclub, care vedem ca este de mare folos si altor pasionati de Astronomie din Arad.
Telescoape bune avem, sa ne rugam pentru sanatate, pace si liniste.
Indemn cu acest prilej pe colegii din acest forum sa ia legatura unii cu altii, sa se ajute, sa colaboreze, sa fie prieteni, sa devina ''frati de stele''.
Pe cer este loc pentru privirile tuturor. Ceea ce inseamna ca si pe Pamant este loc pentru toti.

Cer senin, Doamne ajuta, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 29 Mar 2023 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul lui Mircea parca e dintr-un film steampunk de Jules Verne.

Felicitari Armand, inca 7 ani de cer senin si la fel de multa dedicatie.

_________________
Mak 70, binoclu 10x50
Pixel 6a
Ochiul drept
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2023 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Armand, și de la mine. Îmi aduc aminte că ai luat un Omegon de 200mm de la București de la cineva și ți l-am adus, ocazie cu care ne-am și cunoscut. Ai crescut ca Făt Frumos în acești 7 ani și ai un palmares observațional de invidiat! Sănătate și vedere bună îți doresc, ca să te poți bucura de cer până la adânci bătrâneți!

Mircea, subscriu, pace și sănătate maximă tuturor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Apr 2023 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu se intampla ceva radical cu vremea, luna Aprilie va fi una foarte nashpa din punct de vedere observational.
Am verificat jurnalul de observatii de anul trecut si pentru toata luna Aprilie 2022 am cel putin 18 sesiuni de observatii.
Anul acesta am putut sa fac prima observatie ''apriliana'' abia Luni 10 Aprilie.
Am folosit luneta Royal Astro de 50x910mm si trei oculare de microscop, in prisma-diagonala: ''Meopta'' 25mm/ 36x + ''IOR'' Huygens 16,7mm / 54x + ''Zeiss'' K 30 / 109x.

Obiecte observate:

- Alcor - Mizar / STF 1744 AB si AC. O frumusete absoluta prin acest instrument !

- Algieba / STF 1424 la care, in mod uimitor pentru asa apertura minuscula, s-au vazut companionii B,C si D. Companionul E care se afla intre AB si D nu s-a vazut. Nu-i de mirare, este de 12,9 mv si da serios de lucru chiar si lui Gurthang cu toti cei 200 de milimetri apertura ai sai.

-Castor ca tripla

- M35, cu stele rezolvate

-NGC 2392/ Eskimo Neb, bine vizibila la 109x

- Delta Gem, negativ

-M 44, prea extins roiul pentru campul ocularului Meopta 25mm, pe care scrie ''ortoscopic''. Dar colegul zoth care mi l-a facut cadou mi-a atras atentia sa nu ma las vrajit, microscopistii sunt mai putin pretentiosi la oculare si asta insemana la ei ca este un Kellner.
In schimb cele doua stele multiple din asterismul in ''V'' , culact pe o rana din M44, s-au vazut ambele ca triple: ADS 6915 si ADS 6921.

- Iota Cnc , un fel de Albireo domolit si 24 Cnc, bine rezolvate si separate. Iar Zeta Cnc a aparut doarca dubla.

- In Leo am rezolvat si separat ca duble 54 Leo si 81 Leo/ HJ 4433 iar 90 Leo/ STF 1552 ca tripla.

- Am ajuns apoi la steaua- dubla care a devenit vedeta serii : Izar / Pulcherima (Frumoasa) / Epsilon Boo / STF 1877. Evident ca am folosit marirea maxima de 109x. Mai usor dcat a fost sa scriu asta, iata o imagine superba, cu discul Airy galben-auriu urias al stelei primare avand in jur doua inele de difractie. Pe primul inel de difractie, ''la ora unu'' se vedea clar, o mica sfera gri. Asta AR insemna PA= Vest + una ora = 270* + 30* = 300*.
Noa, bun dar asta nu ''pusca'' cu unghiul de pozitie de 345* indicat de WDS. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

''Bre, nene Mircica, intelegm noi o eroare de 5* sau de 10* dar una de 45*.... ce sa zicem ...'' vor comenta dublistii Toma Necredinciosii.

Am meditat asupra subiectului si am ajuns la solutia ''zen'' de mai jos.
La ocular, am notat si am socotit Nordul spre cel geografic, deci pe directie orizontala.
Dar in Astronomie, Nordul este cam pe la Polaris, la 46* pentru Arad. Adaugam deci 46* spre stanga sus. Si deoarece am folosit prisma-diagonala, imaginea trebuie rotita / oglindita in jurul axei verticale.
Schitele atasate explica de la sine.

Alte observatii: Delta Boo, Mu Boo ca dubla, M13 mare si slab luminos dar granulat, Rho Her rezolvat, Nu Dra , Mu Dra , 16-17 Dra ca tripla , Cor Caroli.

Cerula a fost foarte paclos.

Edit: am adaugat mai tarziu atasamentele deoarece poza facuta cu telefonul a depasit un MB si a trebuit sa o micsorez. Copia prelucrata la fel.
E foarte faina ''dublistica'', imi si pune in miscare sinapsele ruginite ale neuronului unic.

Mircea



Izar - 50x910mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  576.2 kb
 Vizualizat:  de 1157 ori

Izar - 50x910mm.jpg



Izar - 50x910mm.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  741.69 kb
 Vizualizat:  de 1157 ori

Izar - 50x910mm.v1.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 16 Apr 2023 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci Castor este stea tripla... de fapr 6 stele individuale... o sa incerc sa il vanez data viitoare
_________________
Mak 70, binoclu 10x50
Pixel 6a
Ochiul drept
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Apr 2023 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Succes, sa folosesti o marire mai maricica, sa zicem de 80x sau 100x.
E sextupla steaua aceasta dar nici cel mai mare telescop ''nu vede'' decat trei stele acolo deoarece perechile sunt atat de apropiate incat doar spectroscopul indica binaritatea.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Apr 2023 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe mine ma fascineaza combinatia de orbite.
Scuze pentru eventualul off-topic.



Castor-JPL.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  571.89 kb
 Vizualizat:  de 1073 ori

Castor-JPL.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Apr 2023 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody

Mi se zbarleste chelia cand ma gandesc cum arata solutia matematica a acelor orbite privite ca un tot.

Ma plangeam de observatiile putine din aceasta luna care a debutat cu 1 Aprilie, Ziua Internationala a Barbatului ...
Pana acum am efectuat sase observatii:

-Luni 10 Aprilie .... luneta Royal Astro 50x910mm. Stele duble si cateva DSO luminoase.

-Miercuri 12 Aprilie .... luneta BTC 60mm F/4 + + binoclul Swarovski 10x42mm
(Luneta cotita , cu prisma Amici, va deservi dobsonianul de ''Grond'' de 250mm, pe post de cautator. Dar avand portocular filetat si ocular interschimbabil, va putea fi folosit si ca un mic telescop pentru obiecte ''late-n coor'' precum Mel 111.)

-Joi 13 Aprilie ... ''Grond'', dobul SW 250mm. Se impaca bine cu BTC 60mm. Am ''servit'' indeosebi duble.

-Miercuri 19 Aprilie ... luneta Royal Astro 50x910mm + binoclu Swarovski 10x40mm. Venus +stele duble.

-Joi 20 Aprilie ... Grond 250mm. Venus, in acelasi camp cu sase stele + 33 galaxii : 16 in Leo si 17 in Virgo si Coma Berenices.
In Lantul Markarian am vazut sapte galaxii, mi-a lipsit NGC 4458 din panoplie.
NGC 4458 este o galaxie mica ,de la Nord de NGC 4461, galaxia din cotul/ curbura Lantului Markarian.
Iata unul din ''pericolele'' mult laudatelor observatii la mariri mici. Stallarium zice ca NGC 4458 are diametrul de un minut. Mda, dar la 48x, banuiesc ca am vazut galaxia de 12mv dar fiind mica, am ''alunecat'' peste ea, crezand ca este o stea. Asa cum este moda feminista acum ... ''fat and beautiful''!

Am incheiat observatia in podul Lantului Markarian, deci desupra, spre Nord. Am gasit M88 si NGC 4571 dar M91 mi-a scapat din nou. Era deja ora doua, eram rebegit de frig si somn. Pa si pusi !

-Sambata 22 Aprilie ... dobsonianul Grond 250mm F/4.8 + binoclu SAGA 10X42mm.
Cateva duble strasnice (Omega Leo/ 0.9''+ STF 1517/ 0.7'' + HDS 1642/ 1.2'' ...) si cateva galaxii celebre ( M65-M66-Needle Galaxy) la mariri mari = 240x.
Trebuia sa particip cu prietenii din astroclub la observatii in Padurea Ceala dar m-a sabotat cuptorul electric care si-a ales ca moment potrivit pentru o defectiune, seara de Sambata, cand era plin cu cozonaci .

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Apr 2023 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A saptea observatie a lunii Aprilie curente am efectuat-o aseara, Marti 25.
Pe la ora 22 au aparut brusc niste petice maricele de cer senin.
Am pus la repezeala in statie, pe montura pipe Penelopa, luneta ''zoth'' 60x828mm.
Am fost gata pentru observatii mai repede ca in trecut, deoarece am inceput sa impart accesoriile pe instrumente. Am cumparat de la Lidl un set format din trei valize din plastic. In una dintre ele, am pregatite diagonala de 1.25'' si oculare potrivite pentru ETX 90mm, lunetele de 60mm si mini-luneta de 45mm.

- Am inceput prin a observa Venus, aflat la mica altitudine la Vest. Faza se zarea deja la 33x/ Plossl Sirius 25mm dar mult mai bine la 50x/ IOR Huygens 16,7mm si foarte bine la 66x/ University Optics Ortho 12,5mm. Am apreciat faza la 60-65 grade, Stellarium zice ca este de 68%. Desigur ca el are dreptate ...

- A urmat Luna in etate de 5,5 zile, in jurul orei 22:30 ODV. Pe terminatorul selenar am avut ocazia sa vad fenomene premergatoare ale lui Lunar X si Lunar V. Configuratiile luminoase respective se recunosteau deja dar erau incomplete.
Bratul nord-vestic de la Lunar X si bratul vestic al lui Lunar V nu se vedeau. Biletele pentru spectacolul complet sunt vandute pentru 27 Aprilie, daca ne va lasa cortina de nori.
Lumina cenusie era bine observabila dar nu foarte luminoasa.

- Petecele de cer senin s-au zdrentuit, ca altadata, trebuia sa vad ''ce-a mai ramas din Wilma''.
Castor se afla intr-o laguna de cer senin. La 33x/ Plossl 25mm se vedea ca cifra ''8'', a fost rezolvat la 50x / IOR H 16,7mm si bine separat la 66/ UO Ortho 12,5mm.
Am mai laudat in alte randuri ocularul IOR Huygens 16,7mm, trebuie sa o fac si acum. La marimea campului vizual este la egalitate cu Ortho 12,5mm. Este un foarte bun ocular de stele duble in telescoape cu focala lunga.

- Algieba s-a comportat la fel in cele trei oculare de mai sus. Aici am comparat H 16,7mm cu Ortho 12,5mm in ceea ce priveste ortoscopicitatea. Nu a fost o surpriza sa vad cu mare placere cum in Ortho 12,5mm, Algieba era perfect separata la 66x, oriunde in campul vizual, fara vreo diferenta.
Nu asa au stat lucrurile cu IOR H 16,7mm. In acest ocular, la 50x, Algieba se vedea separata si clara, fara aberatii, pe 80% din campul vizual dupa care acestea incepeau sa se vada. Daca lasam prejudecatile la o parte, trebuie sa recunoastem ca este un rezultat foarte bun.

- Pe cerul estic se vedeau Arcturus si cateva stele din Bootis.
Am cautat in graba Izar/ Pulcherima/ Epsilon Boo si am incercat sa o rezolv. Am si reusit folosind ocularul zoom Seben 8-24mm la setarea de 8mm adica la 104x. Companionul se vedea pe primul inel de difractie dar ''la ora 12:30'', spre deosebire de observatia din 10 Aprilie cand l-am vazut ''la ora 1:00''.
Am marit grosismentul la 118x/ Ortho 7mm ... et voila ... Dio mio !!! ... ce frumusete ! Toate aratau aproape perfect: steaua primara ca un glob mai maricel, de culoare galbena, primul inel de difractie perfect circular , fara imperfectiuni dar schimbandu-si discret stralucirea in diferitele parti din cauza seeingului. Iar companionul se vedea ca un mic glob de culoare gri- liliachie, asezat pe primul inel de difractie si avand un diametru pe un sfert din cel al stelei primare.
Am spus ca imaginea era ''aproape perfecta'' deoarece pacla din atmosfera, sau nori subtiri, acopereau tot campul vizual intr-un voal gri.
Dar nu am fost nerecunoscator. Acea licarire a inelelor de difractie este rara si se intampla cand seeingul este bun sau foarte bun. Apoi, s-ar putea ca imaginea sa fi fost atat de reusita, ''ca de manual'' si din cauza estomparii stralucirii stelei primare de catre pacla.
Undeva pe langa acel camp vizual, as fi gasit probabil (daca mai cautam mult) un afis pe care scria
'' astronomule amator, ia si fii fericit cu ce ai primit '' !

- Am mai reusit sa vad, la 33x, companionul lui Beta Boo dar cu mare greutate, stelele abia se mai vedeau, scufundate in nori. Norii au cuprins, intre timp, tot cerul. Stop !

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Apr 2023 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A opta sesiune de observatii/ Aprilie 2023 !

Aseara, Joi 27 Aprilie a.c., programul de observatii telescopice, cu dobsonian SW Classic 250P zis ''Grond'', de la mine de pe moshie:

- Venus, in faza > 60 %, cu o steluta la Est, cam la distanta de o raza a campului vizual al ocularului Baader zoom la 75x / f=16mm

-Theta Aura ca tripla

- Niu Aur/ H V 90 -rezolvata/ separata la 150x/ zoom Baader 8mm

- Bu 1053 - rezolvata/separata ca tripla la 150x

- STF 799 cu separatia de 0,8'', se vedea ca cifra ''8'' la 150x; separata la 240x/ Radian 5mm.

- E vremea sa-mi iau ramas bun de la frumusetile iernii asa ca am revazut prin zoomul Baader: M37- M36- M38 - NGC 1907

- Delta Gem, rezolvat/separata la 150x

- Eskimo Nebula/ NGC 2392, mare si cu steaua centrala vizibila la 150x

- companionul lui Propus / Eta Gem / Bu 1008, cu separatie de 1,76'' , se vedea scufundat in ''puful'' luminos al stelei centrale; cam joasa altitudinea ...

- roiul Messier 35, frumos de nu se poate descrie

- Kapa Gem / STT 179 - rezolvata/ separata la 150x. Separatia este lejera dar diferenta de magnitudini e mare > 6 mv. Dubla dificila, nu-i de mirare ca a fost descoperita abia in 1827.

- Vedetele serii au fost fenomenele Lunar X si Luna V. Mi-a facut o mare placere sa le observ insistent cu mariri intre 50x si 150x. Atasez una dintre pozele afocale facute cu celularul All View prin zoom Baader.

- Epsilon Boo + Beta Boo + Mu Boo/ Alkalurops ca tripla - rezolvate/ separate la 150x

- roiul deschis M13 rezolvat in foarte multe stele, in ciuda Lunii si a paclei lejere, la 150x si 240x

- Poate m-am grabit cand am dat coroana de vedete lui Lunar X + V deoarece rezolvarea si separarea neta a lui Zeta Her / STF 2084, la G= 240x , m-a incantat la fel de mult

- STF 2101 si STF 2104 din apropiere de M13 : rezolvate si separate

- Am rezolvat si separat langa Beta Her, dublele : STT 2079/ 16,7'' si STF 2085/ 6,1''

- STF 2094 este o tripla foarte sexy, cu primara formand o dubla de 1,1''. Iar in imediata vecinatate a triplei se afla nebuloasa planetara NGC 6210, un obiect cetos circular, compact , mai luminos in centru, fara alte detalii

- Galaxia NGC 6207 de la Nord de M13 a fost usor de gasit desi s-a vazut slab luminoasa, a suportat 240x

- Am reobservat apoi roiul sferic NGC 6229, un obiect cetos, circular dar cu marginile granulate, zdrentuite, nerezolvat

- Roiul sferic M92 a fost foarte frumusel, cu multe stele rezolvate in halou, mai putin in centru; mereu imi reaminteste ca asa se vede M13 in dobul meu ''Ratusca cea urata'' de 125mm

- Roiul M3 a fost rezolvat in stele dar - poate din cauza Lunii - nu a fost nici pe departe atat de impresionant ca M13

- M-am delectat cu prima imagine a acestui sezon a ''Dublei-Duble'' Epsilon 1-2 Lyrae unde am vazut sapte stele" dubla-dubla (4) + I + doua stele ''debollissima'' (E + F )

- Am incheiat programul telescopic cu M57 acompaniat de steluta aceea minuscula de langa ea.

Cu binoclul SAGA 10x42mm :

- Niu - 16/17 Dra - Psi Dra : rezolvate si separate

- Zeta Lyr , rezolvata si separata

- Albireo, rezolvata si separata

- La Delta Lyr am vazut primara de un oranj superb si companionul dinspre Zeta , plus doua stele din roiul Steph 1

- asterismul '' Coathanger'' Cr 399

- Roiul IC 4665 a fost slab luminos dar vizibil si la fel si roiul NGC 6633.


Cer senin, Mircea



LUNAR X + V. 27APRIL2023.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  698.42 kb
 Vizualizat:  de 925 ori

LUNAR X + V. 27APRIL2023.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 30 Apr 2023 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Cu toate ca in ultima vreme nu prea mai facut observatii pe deoparte din cauza vremii tot mai neprielnice, pe de alta parte fiindca in serile senine m-am ocupat mai mult cu spectroscopia stelara, cu fotografierea spectrelor stelelor, in ultimele doua seri mi-am facut timp si pentru observatii vizuale.

Am folosit telescopul reflector de 150mm in ambele seri si am observat mai mult obiecte mai luminoase, in special asterisme stelare, folosind Atlasul "Asterisms" de Demelza Ramakers, in care arata multe asterisme in diverse constelatii ,multe dintre ele vizibile si cu binoclul.

Am observat urmatoarele:

-Asterismul "Napoleon' Hat" sau Palaria lui Napoleon. Este un asterism relativ usor vizibil in constelatia Bootes ,chiar la sud de steaua Arcturus, dar format din stele slab luminoase, vreo 7 la numar, ce formeaza un model de forma unei palarii de genul celei purtate de Napoleon.

-Asterismul "Sailboat" sau Vasul cu panze ori Velierul, in constelatia Leo Minor. Este un asterim micut ,format din vreo 11 stele ,din care 4 mai vizibile, in linie.

-Gas Pump Handle s in Ursa Major ,nu departe de stelele Alcor/Mizar si Alkaid, este un asterism usor vizibil, cu 13 stele ,din care 6 mai luminoase.

-Ferrero 6/ Eiffel Tower ,tot din Ursa Major, este situat tot in apropiere de Alcor dar in partea opusa ,spre steaua Alioth. Este format din 14 wtele ,din care 2-3 mai vizibile.

-Broken Engagement Ring, in Ursa Major, aproape de steaua Merak, este un asterism format din 12 stele din care una mai stralucitoare.

-The Spade, tot in Ursa Major, aproape de steaua Phi UMa. Aici treaba e mai incurcata, am observat eu un asterism in apropiere de steaua Phi dar care nu seamana cu desenul asterismului din atlas, ori nu m-am uitat la ce trebuie, ramane sa mai incerc.

-Engagemet Ring din Ursa Minor, in apropiere de Polaris. Este un asterism frumusel, in apropiere de streaua Polaris ,format din 10 stele ,inclusiv Polaris si HIP 7283, de forma aproximativa a unui inel.

-Minicoathanger sau Mini-umerasul, din Ursa Minor, in apropiere de steaua Epsilon UMi, este un asterism micut si asemanator cu asterismul Coathanger din constelatia Vulpecula, format din stele mult mai slabe insa.

-The Shark / Rechinul in Virgo, este format chiar din acele doua grupuri de stele care sunt folosite drept repere pentru cautarea galaxiei M 104, plus alte stele din apropierea lor si este mare ,intins, mai mult pentru observat cu binoclul decat cu telescopul. Are vreo 22 stele (inclusiv stelele mai lumionoase din cele doua grupuri mai vizibile), in interiorul asterismului fiind inclus si galaxia M 104.

in afara de aceste asterisme am mai observat si alte obiecte precum: Luna la inceputul serii, planeta Venus, care incepe sa se vada din ce ince mai mare iar faza se tot micsoreaza pe saptamana ce trece, Marte care se vede din ce ince mai mic, apoi obiecte Messier ca: M 13, M 5, M 3, M 104, M 57, si la urma M 81-M 82.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Apr 2023 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Ma bucur ca ti-ai amintit de noi.
Am observat si eu unele din asterismele recomandate de Demelza Ramaker.
Imi amintesc cu siguranta ca am observat ''Napoleon Hat'', de fapt Pigot 1 , Engagement Ring si Mini-Coathanger din UMi.

Vineri 28 Aprilie a.c. , sesiunea de observatii apriliana nr. 9, reflector Dobson ''Ratusca cea urata'' D= 125mm F/ 6.9; oculare folosite : XCel 25mm / 35x + Sirius Plossl 10mm / 87x + Radian 6mm / 144x + TS Planetary 3.2mm.

Observatii:

- Luna prin pacla, nu se mai vede vreo urma din Lunar X si Lunar V.

- Polaris - Izar/ Eps Boo - Mu Boo / Alkalurops ca tripla - Niu Dra - Mu Dra , rezolvata si separata la 87x - 16/17 Dra ca tripla : rezolvate si separate superb !
Oglinda aceasta, verificata de catre Gavril Beches prin testul Millie- Lacroix zis si Tornado'', se comporta foarte bine dupa lipirea cu silicon in trei puncte la R=0.4.

- Epsilon 1-2 Lyrae/ ''Dubla- Dubla'' : Eps 1 separata la 87x, Eps 2 doar rezolvata intermitent. Ambele, separate perfect la 144x.

- Gamma Leo/ Algieba : rezolvata si separata perfect la 144x.

Intre timp, norii au revenit, cerul s-a inchis.
Sunt incantat de comportarea telescopului de dupa renovare. ''S-a meritat''. STOP !

Aseara, Sambata 29 Aprilie a avut ocazia de a face cea de a zecea observatie apriliana. Am continuat sa observ cu ''Ratusca cea urata'' D=125mm F/ 6.9. Vreau sa folosesc acest telescop la Astronomy Day si trebuie sa reactivez ''cel de al saselea simt, simtul instrumental '' .

Ce este ''simtul instrumental'' pentru astronomul amator ?
'' Fiecare telescop vede cerul sau'' spune o straveche zicala astronomica. Fiecare telescop are idiosincraziile sale. Trebuie sa fii familiarizat cu toate toanele , trepidatiile, micile blocaje, alunecarile si salturile specifice telescopului, cu campurile sale vizuale si vignetarile particulare (date de ciudatele tale decizii de la cumpararea sau construirea ocularelor), cu toate reflexiile de lumina si capriciile mecanice si optice specifice fiecarui telescop, pentru a-l folosi cu succes.
Cu cat observi mai rar, vei cunoaste mai putin telescopul iar sansele de ''a vedea ceva'' scad.
Cand folosesti frecvent telescoapele, le vei cunoaste mai bine iar acea cunoastere se manifesta sub forma unor reflexe invatate. Daca nu folosesti un telescop o buna bucata de timp, acele reflexe conditionate ruginesc si trebuie trezite la viata. Cum ? Prin observatii, numai si numai prin observatii.
Fara acestea, nu-ti fa iluzii desarte. Poti pune telefonul la baza celei mai apropiate tufe, spre '' irigarea'' cu furtunul din dotare ...

Observatii:

- Cerul era inundat de nori, a trebuit iar sa fac observatii prin petecele de cer senin care apareau si dispareau rapid, cand ici , cand colo.
Venus pe cerul vestic, spre Vest de Gemeni, intr-o zona bogata in stelute care se vad in acelasi camp cu planeta. Am estimat la 87x o faza grasa de peste 60%, un 60% gen '' I'm fat and beautiful'' !
Stellarium m-a lamurit: aseara faza era la valoarea de 67%.

- Se vedea doar o parte din constelatia Gemenii, la Vest.
L-am revazut pe Castor/ STF 1110, ca tripla: la AB se vedeau discuri Airy ca niste sfere marunte, inconjurate de trei- patru inele de difractie, partial suprapuse. Superb de superb !
Am citit in aceste zile in volumul II din ''Economy of the Eye'' de Kitchiner un lucru amuzant: pe la 1800, inelele de difractie erau considerate un fel de artefacte generate de calitatea scazuta a opticii. Acel telescop era considerat perfect in care nu se vedeau inele de difractie ...
Am decis pe aceasta stea ce oculare voi folosi la observatiile de la Astronomy Day: Barium Kellner 25mm/ 35x + Sirius Plossl 10mm/ 87x si Celestron Plossl 6mm/ 144x.

- Kappa Gem/ STT 179 a fost separata mult mai greu, abia la G= 270x/ TS Planetary 3.2mm.
Din cauza diferentei de 6mv dintre componente.

- Delta Gem a fost deja rezolvata la 144x si cu separatie mare la 270x.

- Eskimo Nebula/ NGC 2392 am gasit-o la 35x, cu greu, din cauza paclei.
La 270x se vedea steaua centrala, slab luminoasa in centrul unei nebuloase mici, cetoase, fara detalii.

- Marte s-a prezentat ca un mic disc oranj, diform, fara detalii. Limbul dinspre Est era intr-o faza pe care, la 144x, am estimat-o la 88%. Stellarium a confirmat azi ca ''am nimerit-o binisor'' cu estimarea fazei care aseara era la 91%.

- M44 se incadreaza bine, complet in campul vizual de 97' al ocularului Kellner 25mm/ 35x.

- Apoi s-a inseninat asa ca mi-am adunat curajul si am atacat ''Barlogul Leilor''. Am plecat de acolo cu prada bogata deoarece am rezolvat si separat:

Algieba/ STF 1424 - Iota Leo/ STF 1536, o dubla ''de palmares'' cu separatia de 2,26'' - HDS 1642 de la Est de Iota, stea dubla dificila cu separatia de 1,2'' si diferenta de magnitudini de 2,8mv - 81 Leo/ HJ 4433, cu companion slab cu diferenta de 5,2mv - 88 Leo/ STF 1547 - 90 Leo/ STF 1552, o tripla foarte frumusica ce merita a fi observata mai des, cu AB la 3,1''.

- In Coma Berenices am rezolvat si separat STF 1633 cu separatia de 9'' din roiul Mel 111.

- Porrima / STF 1670 ... greu de decis care-i mai frumoasa, aceasta sau Castor !? Ca sa ma decid, le observ cat de des am ocazia. Desi nu cred ca ma voi decide vreodata ...

- Daca s-a luminat oleaca spre Nord de Leul, am rezolvat si separat dubla optica Ksi UMa/ 53 UMa/ Alula Australis, care a necesitat marirea de 270x.
Alula Borealis/ STF 1523, cu separatia de 2,25'', a fost lejer separata la 144x. Foarte frumoasa si aceasta dubla !

- Cerul insa se intuneca tot mai mult, de la nori tot mai desi.
Am incheiat cu reobservarea roiului M13, a dublei Rho Her si a lui Izar. Stingerea !

Cer senin si sa aveti o Zi a Astronomiei, fericita si plina de observatii, Mircea



Ugly Duckling 125mm F 6.9.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  879.32 kb
 Vizualizat:  de 855 ori

Ugly Duckling 125mm F 6.9.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mai 2023 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 29 Aprilie am continuat observatiile cu ''Ratusca cea urata :

- Venus in faza > 60%

Gemini: Castor - k Gem - Delta Gem - Eskimo Nebula

- Marte, disc fara detalii, in faza > 80%

Cnc: M44

Leo: Algieba cu AB, AC, AD - Iota Leonis/ STF 1536 - HDS 1642 (nu YSC 43 cum este inscrisa in CDSA) - 88 Leo - 81 Leo/ HJ 4433 - 90 Leo/ STF 1552 ca tripla

UMa: Alula Australis - Alula Borealis

Coma Berenices: STF 1633 in roiul Mel 111

Virgo: Porrima

Hercules: Messier 13 - Rho Her

Bootis: Izar/ Epsilon Boo. Stop. Aceasta a fost observatia apriliana nr. 11.

Observatia apriliana nr. 12, ultima, a avut loc la Astronomy Day : Algieba - Regulus - Alcor+ Mizar - Mel 111 - M3.

Daca adaug haloul lunar fotografiat Vineri 28 Aprilie, am observat cerul de 13 ori in luna care a trecut.
Ar putea fi declarata Luna Paclei deoarece aceasta nu a lipsit de la nici una dintre observatii. Doar a avut consistenta diferita ... Nu ma plang , doar constat. De poluarea luminoasa salbatica ma plang dar nimanui nu-i pasa ...

Luna Mai a debutat ''ghinishor'' cu prima observatie Luni, 1 Mai.
Am folosit dobsonianul ''Toleascop'' zis si ''Gurthang'' 200mm F/6.16 cu ocularele XCel 25mm + TS UWA 7mm + Radian 5mm.

Am observat: Luna, planetara ''Turtle Nebula'' NGC 6210 si roiul sferic M13.
Plus 18 stele duble/ multiple. Daca socotesc - asa cum este corect - Winecke 4 ca stea dubla nu ca obiectul Messier 40.
Cea mai ''fioroasa'' stea dubla observata a fost STF 1517, aflata imediat la Sud-Vest de Zosma / Delta Leo. Aceasta are , dupa StelleDoppie o separatie de 0,75'' ... ''sanchi- sifon'' la 246x pentru Gurthang.
O imagine inedita a fost cea a stelelor Kappa UMa+ Iota UMa care in ocularul XCel 25mm, la 49x, se vedeau ca o ''alta Dubla-Dubla''.

Marti 2 Mai am vazut cu ochiul liber un halor lunar dar mai slab luminos ca cel din 28 Aprilie. Nu m-am straduit sa-l pozez cu sapuniera mea deoarece aceasta e cam chioara la lumina slaba. Iar haloul a fost incomplet, intrerupt de mai multi nori.
Pe cer se vedeau doar Luna, inotand in pacla si Arcturus. A fost mai interesanta observarea lor cu ''Ratusca cea urata'' si trei oculare ''Dublu Plossl'' construite de Attila. Aflate deocamdata in faza artizanala.
Ocularul ''Dublu Plossl'' cel mai puternic, cu focala undeva intre 25mm si 30mm, s-a comportat foarte bine la Luna. Din comparatii cu diametrul de 30,75 ' al Lunii (cuprins de 3,25x ) si presupunand un grosisment de 31x (f=28mm) imi rezulta un camp vizual aparent de 50 grade. Foarte bine corectat pe aprox. 80% din diametru dupa care se deterioreaza rapid.

Atasez o poza cu Gurthang din ''epoca de piatra a cautatoarelor drepte''.

Cer senin, Mircea



DSCN5715 - Copia.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  773.35 kb
 Vizualizat:  de 814 ori

DSCN5715 - Copia.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 31 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact