Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_Capture_04_04_2011_22_52_28_C1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO - capturi rapide la rezolutii mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 27, 28, 29
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ioan Nicorici
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Mar 2022
Mesaje: 32

Motto: toate bune

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mar 2023 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Pentru ghidaj, cu o camera monocroma QHY sau ASI nu o sa ai probleme de soft, cu driver ASCOM sau nativ. Dar MT9M034 este sensibil mai zgomotos decat senzorii Sony. SNR-ul este un factor important la capturi DSO sau planetare. Iti recomand ASI224MC, sau pentru rezolutie mai mare, ASI290MC. 178MC este mai slab la DSO decat 290MC (este si mai scump, fiind un senzor mai mare). Sunt si alte camere mai noi aparute: 462MC (foarte buna in infrarosu), 485MC,482MC (cea mai sensibila, senzor mare si pixeli mari). Daca vrei monocrom poti merge pe 290M sau 178M (poate fi folosit si bin 2x2).
Eu am incercat la DSO: QHY5L-IIM, ASI224MC, Altair GP290MC+ GP290MM, QHY5III 178M, ASI482MC. Aceste camere inca le detin. Chiar daca este color, ASI224 pare mai sensibila decat QHY5L-IIM, iar in PHD2 iti arata SNR-ul mai bun. La expuneri lungi imaginea de la QHY5L-II este purecoasa.
Pentru acelasi sensor, eu as alege camera ASI. Driverul lor nu mi-a dat rateuri. Este putin mai scumpa decat camera de la alte firme aparute acum, dar se merita.

Ziua bună, cu mare întârziere. Sunt pe cale să cumpăr o cameră de ghidaj, si am primit oferta unei QHY 5L II mono. Oare cum o fi prin guidescope de 30mm f/4? Am mai vazut aici pe site un domn care vinde o asi 120mm-s, dar nu mi-a răspuns încă.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 20 Mar 2023 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Pentru ghidaj, de cele mai multe ori eu folosesc QHY5L-II si luneta 50/200. Nu am avut probleme cu driverul (ASCOM), mai ales ca pentru camera principala am ASI. Cand foloseam si la ghidaj o camera ASI, puteau sa apara probleme la conectare- nu-mi vedea camera principala (trebuia conectata prima si apoi camera de ghidaj).
Ca senzori, QHY5L-II si ASI1200MM sunt identice, dar corpul de 1,25" la QHY poate fi avantajos la unele lunete. Stele de ghidaj potrivite (la 2 sec expunere) am gasit in 95% din cazuri. Eventual mai reglezi castigul sau expunerea.
Daca folosesti o luneta de ghidaj asa mica, verifica daca raportul rezolutiei setup principal vs. setup ghidaj sa nu depaseasca 1:5, altfel desi o sa ai eroare de ghidaj mica in PHD, aceasta se multiplica in luneta principala.

_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 27, 28, 29

Download topic
Pagina 29 din 29
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact