Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclu ce sa aleg


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
george_vldxxx
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 5

Motto: fara tepe

Localitate: buzau

MesajTrimis: 12 Feb 2008 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu ce sa aleg
Raspunde cu citat (quote)

va rog frumos in sfat as vrea, ce benoclu sa cumpar pentru astro dar si terestru in jur de 200 ron am inteles ca imi tre. ceva de aproximativ 10x50 dar nu stiu ce brand sa iau si daca sunt intradevar de 10x50 ca pe unele scriu ca sunt de 10x50 si cand le cumperi afli ca sunt varza.unde pot avea incredere
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Feb 2008 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a putea face o alegere buna, aici un link de la un Shop unde poti sa ai incredere
http://www.astroshop.ro/ctg29-Binocluri.php

Acolo gasesti destule modele in 10x50 la preturi diferite. Cu siguritate gasesti si ceva in Budgetul tau.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 13 Feb 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca iti doresti un binoclu bun si pentru astro si pentru observatii terestre e bine sa iei un binoclu cu optica de calitate dar si care sa fie usor de transportat si usor de tinut in mana. Mai am unul 20X80 dar e greu si nu se incadreaza conditiilor tale, e foarte bun dar pentru observatii trebuie sa folosesc trepied pentru ca are 2,4 kg. Banuiesc ca-ti doresti un binoclu pe care sa-l folosesti si in excursii si seara sa te mai uiti pe cer. Am incercat mai multe binocluri, si am mai achizitionat un 10X50 de la firma Alcor. http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP4%2010x50%20MC Persoana de contact este domnul Costescu, un tip amabil, care are rabdare pentru tot felul de intrebari si iti poate spune mai multe despre instrumente in general. Poti merge la Bucuresti sa incerci mai multe modele, dar acesta din link m-a multumit. Ies in week-end pe deal si stau ore intregi uitandu-ma cu el pe Valea Buzaului. Are 840 g si e usor de tinut in mana. L-am incercat si seara la deep-sky, am vazut de ex. Nebuloasa din Orion si M31. Il folosesc seara doar pentru a sti unde sa indrept telescopul, dar cred ca daca esti la inceput te va multumi si te va provoca sa iei si un telescop mai tarziu Smile
Sus
george_vldxxx
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 5

Motto: fara tepe

Localitate: buzau

MesajTrimis: 13 Feb 2008 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului: multumesc
Raspunde cu citat (quote)

am vazut cateva oferte si va rog sa ma m-ai lamuriti cu ceva ce diferenta este intre binoclu Brasser 10x50 care costa 160 http://www.astroshop.ro/prd199_mm_Hunter-10x50-Bresser.php
si binoclu Alcor BP3 10x50 care cost 202.30 http://instrumenteoptice.ro/binocluri.php
ambele sunt de 10x50 conteaza doar brandu( firma)
am vazut cateva diferente si eu dar mici de exeplu campul de vizualizare in grade acolo nu au aceleasi valori dar sunt un incepator si ma cam depasesc astfel de masuratori.Oricum multumesc mult de sfaturi
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 13 Feb 2008 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu personal nu as lua pe nici unul din aceste binocluri, mai tarziu daca vrei sa-ti ei ceva mai bun va trebui sa cumperi altul, si asta nu o vei face platind diferenta de pret ci platind integral noul binoclu. Amandoua au acoperire antireflex de culoare albastra (coated), inferioare celor de culoare verde(multicoated) , cred ca vezi pretul pe ambele situri la binoclurile cu aceasta caracteristica e mai mare. Prismele la amandoua sunt din BK7 care sunt inferioare celor din BaK4. Mai bine mai strangi ceva si ei unul superior adaugand 100-150 ron depinde la care te hotarasti tot de pe aceste situri , unul ca acesta: http://www.astroshop.ro/prd196_mm_Special-11x56-MEADE.php sau precum il am eu : http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=10x50%20LE
Sus
george_vldxxx
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 5

Motto: fara tepe

Localitate: buzau

MesajTrimis: 13 Feb 2008 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului: pentru KLK
Raspunde cu citat (quote)

multumesc din nou
in legatura cu binoclu care il ai tu alcor 10x50 costa 238 si vad ca are si un suport cu el, ce mai poti vedea exact cu el pe cer (asta ma cam intereseaza)bine sa pot vedea cu el si terestru sa nu fie prea puternic dar sa se vada ceva ceva si pe cer de ex: sateliti sau ceva planete se zaresc? daca nu te sacai prea mult ai cumva vreo poza facuta prin el. sunt chiar hotarat sa-l cumpar
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 14 Feb 2008 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru planete binoclurile nu sunt bune, te poti uita la luna foarte frumos cu el. E bun sa te uiti la deep-sky, comete, le vei gasi usor cu ajutorul unor planetarii de pe net, sunt f multe si poti gasi sfaturi pentru softuri tot pe forum. Sau vei ruga pe cineva sa-ti arate pentru inceput unde sa te uiti pe cer. Pentru planete ai nevoie de un telescop sau luneta performanta, e cu totul altceva, de asta iti spuneam ca dupa binoclu iti vei dori un telescop. Pentru observatii terestre e excelent, ai un cam larg, vezi o suprafata mare si nu-ti obosesc ochii. E foarte placut sa observi natura cu el. E usor de tinut in mana. Nu te astepta sa inlocuiasca un telescop, nici pe departe. Nu cere imposibilul. Dar imaginile noi pe care le vei vedea te vor incanta.Sa te bucuri cat mai mult de el!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact