Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
spot16.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224678
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Starsense Explorer


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 31 Ian 2023 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Starsense Explorer
Raspunde cu citat (quote)

Salutare grup. As vrea si eu o parere despre sistemul de localizare Celestrone Starsense Explorer. Cat este de eficient acest sistem? Are sau a folosit cineva acest dispozitiv? Poate fi achizitionat si separat, fara instrument? Multumiri anticipate.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 730



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 31 Ian 2023 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din păcate nu poate fi achiziționat separat. Am înțeles ca e destul de bun.
Am văzut că un mod de al achiziționa, este sa cumpere cea mai ieftina luneta (vreo 200 si ceva de euro noua) cu acest sistem si sa-l atașezi pe telescopul tău.
Daca e second hand, ai grija ca iti trebuie un cod pt a activa aplicația pe mobil.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 05 Feb 2023 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este ca am un dobson de 256 si nu ma descurc in orientare. Timpul alocat observatiilor este relativ limitat, tocmai din aceasta cauza as prefera un dispozitiv de aliniere/orientare cat mai expeditiv. La varianta de achizitionare a unui instrument nou m-am gandit si eu. Si chiar am gasit si instrumentul (un newtion de 127 - Telescop Celestron N 127/1000 StarSense Explorer LT 127 AZ). E mic, e accesibil ca pret si ar fi utilizabil intr-o oarecare masura.
Oricum, multumesc pentru raspuns.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 730



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2023 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au si o luneta cu starsense explorer, ceva mai ieftina.
Telescopul mentionat de tine nu cred ca e prea bun, deoarece cred ca are oglinda primara sferica si are un corector/barlow undeva pus pe focuser.
Ca regula, daca la un Newtonian, focala e mai mare decat tubul, aproape sigur oglinda e sferica cu corector/barlow.
Ar mai fi o varianta : sa iti faci un suport pentru telefon atasat pe tub care permite sa poti alinia telefonul jcu tubul telescopului. Apoi instalezi o aplicație, cum ar fi stellarium, sky safari,. Aceste aplicații iti arata in ce parte sa miști telefonul pentru a gasi obiectul cautat.
Cu cat mai precis poti sa aliniezi telefonul cu tubul, cu atât mai precisa e căutare.
Ar fi mai ieftina soluția. Pot sa revin cu detalii, daca vrei.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 08 Feb 2023 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul gpaunescu, intr-o foarte mare parte aveti dreptate. Insa, pe site-ul sursa, se mentioneaza clar "oglinda parabolica". Insa, scopul achizitionarii nu ar fi neaparat utilizarea acestui instrument ci achizitionarea sistemului de orientare Starsense Explorer. Din ce am vazut, acesta nu se vinde singur. As vrea sa-l adaptez la dobsonul de 256. Asta este intentia. Ce final va avea, nu pot anticipa Very Happy Very Happy Very Happy .
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Feb 2023 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cititi pe aici:
https://www.cloudynights.com/topic/692378-...ternative/
https://www.cloudynights.com/topic/689764-...try9938994
E interesanta inovatia aceasta. E relativ usor de construit un dispozitiv din ala cu oglinda, mai nasol cu aplicatia.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 730



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 08 Feb 2023 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexx01 a scris:
Domnul gpaunescu, intr-o foarte mare parte aveti dreptate. Insa, pe site-ul sursa, se mentioneaza clar "oglinda parabolica". Insa, scopul achizitionarii nu ar fi neaparat utilizarea acestui instrument ci achizitionarea sistemului de orientare Starsense Explorer. Din ce am vazut, acesta nu se vinde singur. As vrea sa-l adaptez la dobsonul de 256. Asta este intentia. Ce final va avea, nu pot anticipa Very Happy Very Happy Very Happy .


Nu pot sa afirm cu certitudine daca e sferica sau parabolica, din simplu motiv pentru ca pe site-ul de la Celestron (asta il consider eu de incredere) nu dau informatia asta. De asta am zis mai sus ca "de obicei la tuburi scurte si focala mare, au cel putin barlow inclus, daca nu cumva si corector pentru oglinda sferica".

Daca tot ar ramane nefolosit, am sugerat ca ar fi mai bine o luneta pt ca e mai ieftina, si are acelasi dispozitiv; suportul oricum va trebui adaptat.

Cer senin.
Gabi

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 09 Feb 2023 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca oglinda ar fi sferica, la raportul F/D = 7.87 nu ar trebui sa fie mari inconveniente. Din cate am aflat eu, problemele apar la oglinzile "rapide" cu F/D mai mic de 6. Nu o sa pretind prea multe de la instrument. Va fi un fel de grab and go. Montura starsense o sa o adaptez si la dobsonul de 256. Defapt acesta ar fi scopul final.
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2023 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Dupa ce am citit postarile voastre m-am gandit sa folosesc si eu StarSense. Si aveam mai multe variante , unele deja enumerate:
-Sa cumpar acest kit :Am vorbit la Astromagazin si nu se vinde separat( ce marketing de rahat la Celestron)
- Sa cumpar o luneta de 70 mm cu 1000 lei doar pt acest sistem : Nu sunt sarac dar nici nu ma dau banii afara din casa asa ca nu e buna nici aceasta varianta
-Telescop cu Star Sense SH devine o loterie: Nu am fost dispus sa astept o ocazie
Dar exista si posibilitatea sa construiesc eu . Si am inceput putina cercetare
Suportul este simplu de facut , se adapteaza un suport de telefon cu posibilitate de reglaj la care se adauga o oglinda simpla astfel incat telefonul este paralel cu telescopul dar camera priveste spre cer.Zilele urmatoare rezolv sper cu max 100 lei.
Aplicatia ca atare se poate descarca gratuit din magazin play pt Android. Deja am descarcat.
Pentru cod eu am gasit 2 posibilitati .Prima destul de neortodoxa este sa comanzi un telescop, deschizi cutia si gasesti codul pe un cartonas galben, activezi aplicatia si returnezi produsul. Cel care va cumpara acest telescop va putea sa foloseasca codul de 4 ori ( normal este 5).Nu recomand asa ceva.
A doua posibilitate , pe care am folosit-o eu , este sa dai un mail la suport tehnic Celestron in Canada si sa te milogesti de un cod( mina intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana - aveti grija). La mine a mers , am primit de la ei un cod care a functionat. Am avut aseara cer senin si m-am jucat putin si cu aplicatia.Abia astept sa rezolv si suportul.

Gelu
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Apr 2023 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bună ideea, singua mea obiecție e legată de faptul că niciun telefon nu permite reducerea iluminării ecranului suficient de mult ca să nu afecteze adaptarea la întuneric. Dacă îi pui un filtru roșu suficient de dens pierde din sensibilitatea senzorilor capacitivi și tre' să apeși de trei ori pănă ia o comandă...
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2023 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit aseara sa montez si sa ma joc putin cu Starsense varianta Home made . Aplicatia o aveam in telefon activata cu metoda descrisa mai sus. Pentru prinderea telefonului am folosit un suport de tel pt bicicleta plus un stut metalic prins de tubul telescopului cu un surub. De suport am lipit cu ajutorul unei platbande indoite la 45 grade o oglinda obisnuita 7x7 cm. ( daca indrepti noaptea spre cer telefonul simplu cu aplicatia deschisa arata zenitul la picioare deci oglinda e obligatorie).
Reglajul a fost usor prima data din nuca suportului apoi din aplicatie se centreaza pe tinta.
Cerul nu era perfect senin si poluare luminoasa ca la margine de Bucuresti. De exemplu in Leo se vad doar cele mai stralucitoare 4 stele. Cu telescopul asezat aiurea am cerut Regulus la care m-a indrumat destul de bine .Nu era in ocularul de 25 mm dar era in f. bine in campul cautatorului.
Am cautat doar cu aplicatia M3. Tot destul de repede in campul cautatorului. Am observat cu mai multe oculare dar nu era cea mai buna noapte de observatii. Cu ocularul de 6 mm se vedeau stele componente.
Am trecut la la M53 . Si aici surpriza .
Am urmat indicatiile aplicatiei si am privit in cautator. Doar cateva stelute. Putin dezamagit am privit si prin ocularul de 25 mm. Si roiul era acolo. Cerul era atat de luminat si norii subtiri faceau ca stralucirea palida a lui M53 sa nu fie observata in cautatorul optic.
Am avut ecranul setat pe lumina rosie , nu cred ca adaptarea la intuneric a avut de suferit.
Starsense este excelent si am o mica mustrare de constiinta ca il am pe usa din dos .In prima faza chiar am dorit sa cumpar sistemul dar nu se vinde separat.Pentru un incepator care inca nu are telescop si vrea sa cumpere unul recomand unul dotat cu asa ceva. Este mai ieftin ca un go to si nu necesita aliniere.
Apare doar riscul sa nu inveti niciodata sa cauti manual.
Gelu



Screenshot_20230523_121105_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  691.71 kb
 Vizualizat:  de 807 ori

Screenshot_20230523_121105_Gallery.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact