Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GTT_JPG_150_TXT__COLOR.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

NGC 2170- Angel Nebula


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Ian 2023 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului: NGC 2170- Angel Nebula
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

In primul rand va urez tuturor un An Nou fericit, sanatate voua si familiilor dvs., prosperitate si cat mai multe nopti cu cer senin!
NGC 2170 este o nebuloasa de reflexie din constelatia Monoceros. Dar zona contine multe nebuloase complexe, de toate tipurile (de emisie, de reflexie si intunecate) fiind foarte fotogenica, dar este totusi dificil de capturat in toata splendoarea ei, necesitand foarte multe ore de expunere, iar un cer negru, curat ar ajuta enorm (am vazut o poza minunata facuta la un observator in Chile).
Cu o altitudine maxima la meridian de cca 38 grade, este o tinta joasa. Asta implica probleme de seeing, ceata, poluare luminoasa si reducerea timpului optim de expunere intr-o noapte (4-5 ore maxim). De asemenea, aproape fiecare cadru a fost brazdat de urmele lasate de sateliti, de zici ca este o autostrada.
Prima oara am incercat captura tintei in 2019, cu OSC-ul (ASI294). Dar cu 5 ore de expunere doar am mirosit-o (poza nu a meritat postarea). In sezonul trecut (februarie-martie 2022) am incercat din nou, cu camera monocroma (ASI1600mm). Cu 5 ore expunere LRGB si 5 ore Ha, imaginea a inceput sa arate mai bine, dar tot nu am postat-o, sperand sa strang mai mult semnal in sezonul urmator, adica acum. Asa ca luna trecuta am mai strans vreo 17 ore de LRGB.
Deci, expunere totala de peste 27 ore (5h Ha, +11h L, 5h R, +2h G, +2h B). Cadrele selectate cu FWHM mai mic de 5 ( calitate mediocra) pentru L si Ha si cu FWHM mai mic de 6 pentru RGB.

Cer senin!



NGC2170_HaLRGB_annotated.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 1420 ori

NGC2170_HaLRGB_annotated.jpg



NGC2170_HaLRGB.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  821.18 kb
 Vizualizat:  de 1420 ori

NGC2170_HaLRGB.jpg



_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 01 Ian 2023 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spectaculos!!
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Ian 2023 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
_________________
Marius
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 110



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 01 Ian 2023 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Excelent
Raspunde cu citat (quote)

Superb!
_________________
Mitica
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 01 Ian 2023 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebari despre FWHM si seeing...aspecte teoretice despre care nu stiu prea multe...:

1. FWHM este bine sa fie cat mai mare sau cat mai mic ?

2. Cat ar trebui sa fie parametrul FWHM ca sa avem calitate ok ?
Din text ("Cadrele selectate cu FWHM mai mic de 5 ( calitate mediocra) pentru L si Ha") inteleg ca ce este <5 inseamna o calitate mediocra?

Mersi.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Ian 2023 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Alexandru Claudiu
FWHM masoara calitatea imaginii astronomice prin descrierea imprastierii luminii venite de la o sursa punctiforme (stea) pe mai multi pixeli ai senzorului. Seeingul face aceasta imprestiere, deci FWHM-ul este o masura a acestuia (se masoara in arcsecunde). Cu cat este mai mic, cu atat este mai bine. O valore de 2 este buna, in general media este intre 2-3. La mine media este intre 3-4, rareori este sub 3. Marimea pixelului este importanta (mai bine zis rezolutia sistemului data de marimea pixelului si focala telescopului). In PI (SubframeSelector), trebuie sa dai aceasta rezolutie ca sa masoare corect FWHM-ul. Cand seeingul este prost este de preferat sa folosesti pixeli mari (eventual bin2x2) sau focale scurte.
https://telescope.live/blog/what-full-widt...-important

_________________
Marius
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Ian 2023 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina imaginea Marius. Smile Intr-adevar , problema cu satelitii e din ce ince mai mare, sunt din ce in ce mai multi pe cer si afecteaza din ce in ce mai mult cadrele, dar la o anumita declinatie (-7 -10 grade parca) este o zona, un brau cu sateliti geostationari care pot afecta serios cadrele mai ales ca par sa stea pe loc in raport cu obiectele terestre si se misca printre stele destul de incet in cat sa lase dare scurte dar destul de evidente pe cadre, mai ales ca au magnuitudini de 8-12 mv (unii se vad si intr-o luneta de 60mm). Si in unele parti ale acestui brau pot fi mutli sateliti geostationari insirati unul dupa altul, de la Est spre Vest.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 02 Ian 2023 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
@Alexandru Claudiu
FWHM masoara calitatea imaginii astronomice prin descrierea imprastierii luminii venite de la o sursa punctiforme (stea) pe mai multi pixeli ai senzorului. Seeingul face aceasta imprestiere, deci FWHM-ul este o masura a acestuia (se masoara in arcsecunde). Cu cat este mai mic, cu atat este mai bine. O valore de 2 este buna, in general media este intre 2-3. La mine media este intre 3-4, rareori este sub 3. Marimea pixelului este importanta (mai bine zis rezolutia sistemului data de marimea pixelului si focala telescopului). In PI (SubframeSelector), trebuie sa dai aceasta rezolutie ca sa masoare corect FWHM-ul. Cand seeingul este prost este de preferat sa folosesti pixeli mari (eventual bin2x2) sau focale scurte.
https://telescope.live/blog/what-full-widt...-important


Multumesc pentru raspuns!

Am incercat si eu Subframe Selector (pe care l-am descoperit zilele acestea ... si-mi dau seama ca este o metoda mai exacta de alegere a cadrelor de calitate decat BLINK prin care parcurgeam toate cadrele si le stergeam pe cele care-mi pareau ca aveau stele alungite) in PixInsight si am aplicat algoritmul asupra ultimelor cadre trase anul trecut, insa afiseaza un FWHM mut prea bun 1.1, 1.2, 1.3 ... cred ca nu am introdus acea rezolutie.

Unde se introduce acea rezolutie si cum o calculez astfel incat sa introduc valoarea corecta ?



FWHM.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  479.94 kb
 Vizualizat:  de 1293 ori

FWHM.jpg



Setari.jpg
 Descriere:
Setari
 Marime fisier:  346.05 kb
 Vizualizat:  de 1292 ori

Setari.jpg


Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 02 Ian 2023 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit raspunsul:
- la subframe scale se pune valoarea 206 x pixel_size / focal_length
- la camera gain se trece E-GAIN pe care-l pot afla din FITSHeader
- iar la camera resolution ar trebui sa pun 14 BITI (camera ASI 533 este pe 14 biti), desi in FitsHeader scrie ca ar fi 16 biti. Oricum, am vazut ca 14 sau 16 biti nu schimba mare lucru in calcule ...

Astfel am observat ca am avut un FWHM extrem de slab (cum ma asteptam), 5-7. Uneori si mai mare.

...interesant acest SubFrame Selector.
Multumesc.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Ian 2023 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bune detaliile. Bune pentru a vizualiza tridimensional.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 03 Ian 2023 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru raspuns.
@Alexandru Claudiu
Vezi ce te-ai descurcat singur cu introducerea datelor? Bravo! Eu nu mai introduc pe cati biti merge camera (are 12b, dar imaginile sunt extinse pe 16 ). Iar rezolutia cu ASI1600 si newtonul cu focala de 750mm este chiar 1 arcsec/px, deci nici acolo nu mai modific nimic. Dupa cum ai vazut, ADC-ul nu are importanta la calcularea FWHM, poate doar la alti parametrii pe care ti le afiseaza SS. De cele mai multe ori, cand faci stack-ul si lasi scriptul sa aleaga in mod automat cadrul de referinta, acesta are cel mai bun (mic) FWHM. Este bine totusi sa vizualizezi toate cadrele cu Blink (eu o fac de regula cu ASIFitsView), pentru a le elimina pe cele cu zgomot mare (gradient) sau cu alte probleme. Un cadru tras printr-un nor iti poate da un FWHM bun, dar un SNR prost.

_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact