Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224654
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Swarovski Habicht 7x42


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 22 Dec 2022 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Credeti ce vreti domnule Stenescu Octavian...


Tudor, asta e cea mai buna setare pe care poti sa o ai!
Fiecare vorbeste din trairile lui.
Nu am nici o experienta asupra temei disputate, dar asa cum se spune intr-o poveste romaneasca, si tu ai dreptate, dar si tu ai dreptate! 🙂
Tudor, si pe mine m-a terfelit Octavian cum a vrut el, si probabil nu suntem singurii... Sincer eu Nu cred ca este o persoana rea. Cine cauta lumina nu poate proveni din intuneric.
Hai sa luam partea buna a lucrurilor si sa acceptam ca un sut in fund e un pas inainte!!
Foloseste instrumentele pe care le ai cu maxima bucurie!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10647



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2022 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca esenta discutiei este legata de pret per unitatea de apertura, si aici nici nu vreau sa fac un calcul comparativ.
Fiecare isi cheltuie banii cum vrea.
In rest noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de scule, fie ele galeti de lumina sau mici bijuterii Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Dec 2022 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intervin nu ca ''sa pun gaz pe foc'' dar a fost atins un subiect drag (si) mie, cel al unui obiect Deep Sky deosebit, NGC 7000. Nu ca sa dau dreptate unuia sau sa-l contrazic pe altul.

Eu am fost sub cer Bortle 2 la Grosii Noi doar odata iar atunci - ca sa-l parafrazez pe Tavi Stanescu - ''nu mi-am pierdut vremea '' cu observatii binoculare. Am topait cu dobul de 203mm al lui Armand de la un obiect cunoscut la altul ... dar nu le mai recunosteam !
Imi amintesc insa bine cum Armand mi-a povestit ca a vazut de acolo obiecte dificile precum Nebuloasa America de Nord, Veil sau M33 cu binoclul. Poate va da el niste detalii.
Eu sunt nu doar cu ochiul la ocular ci mai folosesc inca acele obiecte paralelipipedice, cu multe foi, numite carti. Ba chiar uneori mai scriu si eu.

Si acum, la subiect ...

Dave Mitsky il citeaza pe Walter Scott Houston care a observat NGC 7000 cu un binoclu de teatru fata de care mini-binoclul lui Tudor este un tanc. Vezi postarea #25 de la acest link:

https://www.cloudynights.com/topic/633548-messier-33-photo/

Oare asa sa fie ?
Da, asa este ! Este mai bine sa verificam decat sa polemizam.
La pagina 201 a cartii ''Deep Sky Wonders'' , in editarea lui Stephen O'Meara pentru Sky and Telescope, Sky Publ. Corp. , Cambridge 1999, Walter Scott Houston descrie cum a observat NGC 7000 cu un binoclu galilean (de teatru), din acelea care se deschid ca tabachera, cumparat pentru un dolar, la un carnaval. Asta se intampla pe cand Scotty era elev la scoala generala. Citez:

''If observing conditions are very good, and you know what size and shape to expect, the North America Nebula can be made out easily with the naked eye. An opera glass makes it more apparent, but this is not true when more powerful binoculars are used...''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Dec 2022 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu as putea intelege motivul pentru care sa te uiti cu un "instrument 'mic si slab la obiecte dificile ca sa tropai de fericire in final ca ai vazut ceva palid amarat . assta e pasiune pentru ce ?? pentru stiinta astronomiei ? unde ar fi ajuns acesta stiinta daca erau numai de astia multumiti fericiti ca au vazu doar ceva o dara abea perceptibila. cu tabachera de 1 dolar sau cu ceva 25 -40 mm. Zona de langa Deneb 7000 -pelican am vazut cu placere cu 16x70 ED APM din bortle 2 dar la 1500 alt zona indepartata si de localitati mici. aburul de gaz ionizat s-a vazut conturat clar . in trecut am privit zona 7000 si cu vechiul meu dob 380mm cu filtre Oiii si UHC de la 1800m M untele Mic sigur trece enorm de mult fata de binoclu tot ce am vazut cu 380mm cu Nagler 26mm. sa nu mai zic filamente fine in Veil Nebula
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Dec 2022 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea Pteancu: Am văzut M33 cu binoclul de trei ori: în decembrie 2014 și septembrie 2017 de pe Valea Buzăului, în ambele ocazii fiind cer fără lună. Atunci am avut binoclul X-cite 10x50 - real 10x42; galaxia a fost vizibilă deasemeni cu ochiul liber ca o pată albicioasă în privirea indirectă. În binoclu s-a văzut fără detalii, o pată difuză cu aspect vag pentagonal. A treia oară a fost în noiembrie 2018, din oraș, cu lună cca80% și un stâlp de iluminat la doar șapte metri. Când cerul e promițător mă tăgârțez cu 'scopu până în parcul din apropiere dar atunci norii se ițeau deja la orizont. Am văzut-o cu binoclul 8x42 ED dar nu am putut-o vedea și cu dobul. În schimb am putut admira M31 în toată splendoarea; știam că acoperă trei gade de cer dar e cu totul altceva să VEZI paleașca întinzâdu-se pe de zece ori suprafața acoperită de ocular.
NGC 7000 am văzut-o astă-vară, la sfârșitul lui iunie cu același 8x42 ED, cu același stâlp în ochi dar cu o lună mai mică. A fost vizibilă doar porțiunea centrală, cea care apare albicioasă în poze. Extrapolând experiențele anterioare, cred cu tărie că poate fi văzută cu ochiul liber dacă cerul e negru și nu sunt lumini care să-ți afecteze adaptarea la întuneric.
Vălul nu am reușit să-l văd deloc până acum.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Dec 2022 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=270
Obiectele dso extinse se pot asemana unei flori: Floarea o putem studia in cele mai mici detalii printr-un microscop, dar folosind microscopul nu o vom recunoaste sau admira in splendoarea ei pe o pajiste ...

Cerul instelat e atat de frumos, primitor si diversificat incat nu se supara pe noi daca il "spionam" ca "prin gaura cheii" segmentat, in feliile inguste de FOV ale instrumentelor mari, fioroase si detaliate... sau nici daca il privim "prin fereastra mare", aerisita, spectaculoasa si contextualizanta a binoclurilor mici.
Sarbatori fericite tuturor!



Habicht 7x42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  997.22 kb
 Vizualizat:  de 1327 ori

Habicht 7x42.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Dec 2022 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poate ai tu bioamplificator de lumina in dotare . cu binoclu mic orice nebuloasa extinsa este tare palida si lipsita de vlaga . rezultatul acestei actiuni prin bino mic nu poate fi decat o placere-relaxare si dorinta strict personala axata pe spectacol totusi slabut neinsemnat pentru alte persoane daca ar fi langa tine sa dai sa vada ar zice ca nu e nimic acolo doar niste stele. abea de la 70mm in sus e ceva de vazut si numai la cer negru la peste 1000m alt . pentru explorare cercetare doar fotografia cu expunere lunga reda ce este pe cer adaugand la stiinta ceva .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Dec 2022 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=330

Atentie! Cerul este unul din cele mai importante aspecte in observarea vizuala a unor astfel de nebuloase. Daca nu e foarte bun, nici nu imi mai bat capul sa ma uit la Nord America sau Valul, pentru ca nu se vor vedea!

Iata o poza cu Swarovski Habicht 7x42 ce are pe fundal o luna artificiala, iar la picioarele lui o stea, tot artificiala!



swaro 7x42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  965.48 kb
 Vizualizat:  de 1260 ori

swaro 7x42.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 23 Iun 2023 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pareri si...pareri ... M-am gandit ca nu are rost sa mai fac si eu un alt review la modelul anilor 1960-1970, asa ca o sa las doar o parere...sau mai multe. Binoclul acesta (acum eu ma refer la modelul meu, dar cred ca e valabil in general la Habicht 7x42) are "ceva" care nu am mai gasit la nici un alt binoclu. Redarea culorilor nu este naturala, este una mai calda...una care nu o poti anticipa, trebuie sa privesti prin el ca sa gusti din frumusetea imaginii, definitei, contrast...etc toate sunt exceptionale de aici rezultand o imagine superba. Luminozitatea este una foarte buna, as zice echilibrata si se mentine si in lumina scazuta excelent. Nu are nici urma de reflexii, se comporta excelent si in contralumina, cred ca e singurul binoclu la care nu am vazut nici un fel de reflexie. Acum o sa va spun ceva care probabil unii nu o sa credeti, dar cu acest 7x am vazut detalii pe care nu le-am vazut cu 10x, explicatia consta in definitia excelenta a imaginii, practic vezi mult mai mic decat cu 10x dar ai o claritate extraordinara pe cand la 10x pierzi din detalii, ma refer la un 10x de nivel mediu. L-am dat la probat la diferite persoane care nu sunt neaparat pasionate de binocluri, toti au remarcat imediat diferenta dintre Habicht si restul chiar daca erau binocluri foarte bune (de ex CZ 10x50). La 7x tremurul e foarte mic comparativ cu 10x, tremurul duce la o pierdere foarte mare a detaliilor. Singurul lucru care nu imi place este campul mic, daca as avea un binoclu 10x cu campul uni CZ 10x50 dar imaginea lui Habicht 7x42 cred ca as fi aproape de perfectiune, iar daca ar avea si claritatea spre margini ca un APM ... nu mai zic nimic Smile. Adevarata valoare a lui Habicht 7x42 cu siguranta nu se vede pe stele ci terestru. Si va mai zic ceva, am observat ca acest binoclu are o "putere" de acaparare foarte mare si in randul copiilor, deci ....are acel "ceva" despre care vorbeam la inceput.


IMG_20230623_145641~2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  521.83 kb
 Vizualizat:  de 992 ori

IMG_20230623_145641~2.jpg



IMG_20230623_145916~2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.79 kb
 Vizualizat:  de 992 ori

IMG_20230623_145916~2.jpg



IMG_20230623_145859~2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  215.68 kb
 Vizualizat:  de 992 ori

IMG_20230623_145859~2.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 23 Iun 2023 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un offtopic pentru care îmi cer scuze anticipat .

Acum vreo 2 săptămâni , un amic mi-a adus pentru diagnosticare binoclul său proaspăt scăpat din mână .

Un 7x50 complet acoperit în cauciuc spumat , pe care scria "Swarovski Habicht" .

Imagine foarte curată , afov foarte mic , puțin sub 40 grade , sub caucioace plastic la greu , din ăla nedeformabil , cu fibră de sticlă în rețetă .
Binoclul căzuse în ocularul drept și avea ruptă balamaua și toată tubulatura ce ținea diafragma .
Scula părea un model anti acvatic (plin de garnituri ) destul de vechi .

Întrebarea mea e dacă a făcut vreodată swarovski asemenea plasticărie , sau e doar o trompetă brănduită ?
Căutarea pe net a dat cu virgulă ...probabil e acel SL 7x50.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 23 Iun 2023 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul este DA, au facut si asa ceva si nu doar 7x50. Alt exemplu este Habicht SLC 8x30 despre care am mai vb eu pe undeva, integral din plasticul descris de tine cu camuflaj buretos la exterior etc, reglaj integral din plastic, uzat la maxim, a fost inlocuit de cei de la Swarovski cu binoclu nou cu toate ca nu avea nici un act la binoclu si era chiar primul model, deci vechi, "fosila" a ramas la ei Smile. Chiar ma gandeam ca asa as lua si eu unu "obosit" si sa imi dea altul nou, dar daca nu il schimba?...exemplul de mai sus este 100% real pt ca a fost la mine binoclul pt reparat dar era imposibil, nu mai avea filet pe ax, asa ca i-am zis ca se poate risca cu service-ul Swarovski, in sensul ca daca il taxeaza...o sa planga Smile)), doar ca se pare ca poti plange si de fericire Smile.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Iun 2023 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păcat că aceste Swaro nu au un afov mai măricel . Am mai privit prin câteva și am rămas cam dezamăgit din punctul ăsta de vedere .
Când l-am comparat pe ăsta căzut în cap cu "parașuta" mea 7x50 (11 grade câmp real, dar accesibile doar 10 cu ambii ochi) , mi s-a părut absolut scandalos , din partea unei firme așa de bine cotată .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Iun 2023 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt persoane pe care nu le deranjeaza un camp mic, dar pe mine ma deranjeaza foarte tare daca are camp mic, totusi, efectul de tub care practic e cel care te dispera, este dat de obicei de eyeshilduri nu de campul mic, daca dau jos eyeshildurile de la Habicht 7x42 parca am alt binoclu cu un camp mult mai mare, e valabil pentru foarte multe binocluri, eyeshildurile adanci strica tot, daca mai sunt si late...e jale Smile. Chiar am in plan confectionarea unui set de eyeshilduri care sa nu depaseasca 1mm peste inaltimea lentilei, pt acest Habicht.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Iun 2023 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian, cand gasesti solutia eyeshildurilor mai scurte sa o pui si aici, ca si eu sunt interesat de asa ceva! La modelul meu mai nou eyeshildurile se desurubeaza, dar ramane filetul care imi zgarie ochelarii.
Pentru mine marele dezavantaj al acestui binoclu in mod paradoxal ii confera un mare avantaj! Cu alte cuvinte AFOVul foarte mic de doar 46 grade (un pic mai mare decat al unor oculare ortoscopice) face sa privesti tot AFOVul foarte usor nu doar pana pe margini ci si peste margini, dintr-o privire fara sa misti capul in fata ocularelor. Diafragma de camp are marginea "cutit" si delimiteaza taios FOVul de zona de negru intens si lat din afara campului vizual. Acest contrast intre FOV si inelul negru lat iti da senzatia de tunel dar in acelasi timp vezi intreaga imagine dintr-o privire, avand o estetica neasteptata datorita faptului ca e inconjurata de un negru absolut si ea parca este si mai luminoasa prin contrast! Este o placere pur subiectiva sa privesc prin acest binoclu!



sw 7x42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.15 MB
 Vizualizat:  de 880 ori

sw 7x42.jpg



habicht.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  615.77 kb
 Vizualizat:  de 879 ori

habicht.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Iun 2023 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Delimitarea ferma a campului este intradevar foarte importanta, nici mie nu imi place o trecere graduala ca de ex la BPT5, il dau exemplu pt ca e cunoscut si extrem de enervant, nici nu vezi campul intreg chiar daca il bagi pana in creieri Smile, iar marginea campului este pur intuitiva, o zona de blur... Te anunt cu eyeshildurile, musai sa fac mai scurte Smile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact