Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212604_113x_nord_pol.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cassegrain Omegon cu probleme


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Noi 2022 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am citit aici povestea dar nu inteleg care e problema ce nu se vede bine la stea pe cer . nu vezi ayri disc ?? e tras asimetric nu e concentric cu inele intra extra focal? ce reflexie apare de la ce bec din strada intra la ocular si vine in ochi? daca ai BF departe lung maresti distanta intre oglinzi si gata . eu la cassu facut de mine nu am bafles la secundara sta libera si nu intra nimic parazit .. ce sa intrre cerul fondul palid al cerului ? si ma uit de langa strada cu becuri cu sosea aglomerata vuieste de masini.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Noi 2022 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Compromisuri?

In proiectare se tine cont de erorile dimensionale care pot aparea la fabricatia pieselor componente. Pentru ca ele se pot incadra intr-o gama mai larga, la piese turnate, sau tuburi roluite din tabla, si in alta gama, mai stransa, la piese strunjite sau frezate. Si in functie de asta si de caracteristicile cerute obiectului, prevezi anumite tolerante admisibile, anumite rezerve dimensionale, si anumite posibilitati de reglaj de pozitie, ca in cazul telescoapelor. Daca reduci dimensiunile unei piese critice, cum e oglinda secundara, ca sa ai un pret mai mic, sau ca sa fie bun la planete, reduci implicit si tolerantele admisibile, si trebuie sa ai grija sa prevezi si posibilitati de reglaj, atat la ea, cat si la primara. Dar asta se impiedica de cerinta unui pret de cost redus. Astea sunt compromisurile facute, dupa parerea mea.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2022 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tavi
Airy disk arată bine pe centru dar mai are un inel suplimentar luminos în exterior care nu este întreg și nicicum nu l-am putut centra. Apare și intra și extra-focal. M-am uitat la Marte și apare ca și când ar fi încă o imagine suprapusă și ușor decalată (ca la astigmatism).

Așa că am tras concluzia că provine fie din tubul de perforație care nu este coaxial cu axa optică a oglinzii primare fie este o reflexie nedorită. A apărut pentru că am tras secundara mai spre gura tubului ca să aduc mai aproape planul focal, să nu stea la juma de metru în spate. Am vrut chiar mai mult să o aduc însă nu se poate, mecanica nu-mi dă voie. Tubul de perforație e solid, pe filet, nu se poate colima față de suportul oglinzii primare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2022 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lumina parazita arata mereu ca un voal ce umple intreg campul sau o parte nu in jurul unui obiect luminos ca inel . ce ai tu este o defectiune de slefuire la margine ceva rabatut sau chiar in jurul gaurii centrale oglinda are palnie cazuta sau bobeu umflat . incearca obturare cu inel de carton sa scoti din joc 1cm pe raza din margine sau in centru . poate scapi de inel si asa afli problema .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Dec 2022 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi

O sugestie: verifica secundara daca aluminizarea nu este cumva prea subtire incat sa apara reflexie pe spatele oglinzii.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2022 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am doua observatii la ce s-a scris pana acum pe topic:

1. vreau sa va reamintesc ca in proiectul unui Cassegrain distanta dintre oglinzi este un parametru important si oarecum critic. Este important deoarece impreuna cu raportul conicelor celor doua oglinzi determina corectia sferica a instrumentului.
Cu alte cuvinte, aceasta distanta se optimizeaza prin masuratori doar pentru cea mai buna corectie sferica si in nici un caz pentru a modifica BF in sensul cresterii sau scaderii lui. BF este o rezultanta!

o sa spuneti ca primele Cassegrain-uri construite faceau focusul prin culisarea secundarei. Asa este, doar ca focusul respectiv avea nevoie de numai 2-3mm plus/minus, secundara avand de regula o magnificatie mai mare de 2x.
Din acest motiv am spus mai sus ca distanta dintre oglinzi este un parametru oarecum critic. O aproximare de ordinul a catorva milimetri e acceptabila insa daca aceasta valoare creste sau scade mai mult, instrumentul trece in sub sau supracorectie sferica destul de severa.

2. primul filmulet postat de Teo, cu lungirea si ingustarea tubului de perforatie e valabil doar pentru masuratori de astrometrie, nu si pentru vizual. La vizual in instrument intra nu doar razele paraxiale ci si cele extra axiale in limita campului instrumentului, iar asta duce la o "ingrosare" a conului de lumina ce intra in tubul de perforatie.

In concluzie eu cred ca instrumentul a fost proiectat corect dar ramane semnul de intrebare de ce au preferat un BF atat de mare.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Dec 2022 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul la intrebarea de ce au preferat un backfocus atat de mare sta, dupa parerea mea in doua componente. Pe de o parte focuserul cu care e dotat nu are decat 40 mm cursa. Dar daca pui o diagonala de 2'', ai nevoie de cel putin 110mm backfocus, plus 10mm adaptorul la 1,25'' Iar daca pui o camera foto dedicata, ai nevoie de doar vreo 20 mm, daca nu pui roata de filtre, un sistem de ghidaj cu prisma,, sau alte minuni. Asa ca au ales solutia cu 3 inele distantiere, care adauga 100mm la pozitionarea focuserului.

Eu utilizam la vizual un inel de 25mm, diagonala de 2, si mare parte din oculare se puteau focaliza astfel. Dar nu toate. Ocularul cel mai mare, de 30mm, era aproape la limita scurta, iar cel de 9mm la cea lunga.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Dec 2022 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca sunt probleme de distante ce duc sfericitatea in zona periculoasa sau abateri la slefuire sau piesa lipita stransa se verifica usor pe stea pe cer cu reticul Ronchii e clar ca totul trebuie sa fie paralel . daca ai paranteze e sfericitate. sau palnie centrala bord rabatut sunt defectiuni locale . deigur si colimarea defectuasa se vede pe ronchii.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2022 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc tuturor pentru explicații și sugestii. Voi verifica și ce zice Tavi, am o rețea Ronchi de la MihaiG dar trebuie să fac aranjamentul mecanic pentru test.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact