Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6960.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224681
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Celestron Skymaster 25x100


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2014 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine contează, în vânătoarea de DSO fiecare milimetru în plus în diametrul obiectivului e binevenit. Dar factorul decisiv e cerul. Cu jucăria de 10x50 am prins într-o jumătate de oră de cer curat mai mult decât am prins în nouă luni cu telescopul de 114mm.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 24 Dec 2014 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked

Multumesc Smile
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2014 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu incingem spirititele prea mult si sa ne intelegem ca nimeni nu doreste sa supere pe nimeni. Disputele tin in ultima instanta chiar din pasiunea ca exista pe acest forum.
Si cum mai ziceam in alt post , cu cat mai multe recenzii, si comentarii cu atat mai mult pasionatii au mai multa informatie la dispozitie. Cred ca asta ar fi definitia cea mai buna a reviewurilor (sau cum, le vom traduce) , buna informare. Cu cat mai multe instrumente recenzate , as spune ca e cu atat mai bine.
Daca se doreste putem schimba denumirea review in recenzie sau cum ?
Strict in ceea ce ma priveste nu vreau sa se inteleaga ca am criticat pe colegii nostri din afara, ci doar ziceam ca cel ce stie defectul unui binoclu ar cam trebui sa il remedieze mai intai (deci sa repare intai lentilele plasate gresit si sa refaca colimarea) si apoi sa scrie un review (o recenzie?). Asa este normal, sa scriem despre un instrument care este functional 100%. Chiar daca mentionam si defectele aparute (e si asta un lucru important).
Ceea ce poate "siropos" vroiam sa zic este faptul generic ca trecerea de la 20 x80 la 25 x100 reprezinta un pas superior, chiar daca in mod real trecem defapt de la obicetive de 73 la obiective de 92 (multimim pentru date: mmarin). Si asta inseamna ca "fiecare milimetru în plus în diametrul obiectivului e binevenit" .
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Oct 2022 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Update la review dupa....ani si ani...
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi, am avut azi bucuria de a tine in mana un Celestron 25x100, spun bucuria pentru ca nu a ajuns si in casa....ci doar afara. Sa trecem la subiect, in fotografie aveti modelul descris de Dbird si cel testat de mine, aparent difera doar prin invelisul exterior, in realitate au in comun doua lucruri, si am sa folosesc exact termenii consacrati pe olx de marii comercinati de binocluri, adica "mare si greu". Acest model care se mai gaseste si in prezent la sume colosale are calitatea unui Bresser Hunter 10x50 bk7 as zice (cu riscul de a supara proprietarii care cu siguranta sunt foarte multumiti motiv pentru care si doresc sa il vanda), ca sa va faceti o idee despre imagine, nu contrast, nu definitie, nu lumina, nu....si nu. Nu are absolut nici o treaba cu ce a scris Dbird despre modelul lui, e lucrat execrabil, pacat ca nu am facut niste poze dar nu am mai avut rabdare, invelisul exterior ("pielea"), este mizerabil lipita, asa ceva nu am mai vazut, este lipita pe bucati, e peticit practic, unde apare o curbura in corp e taiat invelisul, ca de orbi, si lipit mai departe alta bucata, petic dupa petic. Priviti atenti la cum arata modelul lui Dbird, este rugos la exterior, si cum arata aceasta clocitura imbracata in "piele". In plus mai are si efect de tunel si nici vorba de hublou, o chinezarie scumpa rau. Am mai testat Celestron 25x70, vai de mama lor, numai 25x nu era, cu ceva era peste 20x. Va las sa trageti singuri concluzia....mare si greu....si scump rau Smile.


Celestron 25x100.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  509.04 kb
 Vizualizat:  de 781 ori

Celestron 25x100.jpg


Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Oct 2022 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă văd nevoit să-ți dau dreptate, în cei opt ani care au trecut am avut privilegiul de a mă lovi de toate neajunsurile lighioanei și nu prea îi găsesc calități care să le compenseze. Singurul lucru pozitiv pe care îl pot spune e că se poate mult mai rău. Eu l-am cumpărat de la un puștan care la rândul lui l-a cumpărat de la e-mag cu 1 (un) leu plus costul livrării; dacă plăteam prețul întreg, probabil că-l returnam.
Dar chestia cea mai enervantă este că și binoclurile astro „bine făcute” sunt doar binocluri supradimensionate, nu telescoape binoculare. Odată ce ai privit printr-un instrument de calitate, nu ai cum să iei în considerare achiziționarea unui astfel de mutant.
Bresser 10x50 BK7 e într-adevăr aproape inutilizabil pentru astronomie dar rezoluția în centrul imaginii e atât de bună încât mi-a permis să văd benzile ecuatoriale ale lui Jupiter. Se poate și mai rău.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact