Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GTT_JPG_150_TXT__COLOR.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223825
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sobolanu 22x70 scurta prezentare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Aug 2022 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experienta mea limitata cu binoclurile confirma cele spuse de Tavi Stanescu.
Cred ca sunt la a treia iteratie de mini-luneta RFT 60mm. Cea cu obiectiv Tento are o focala de 260mm. Deci ocularul de 25mm ofera aprox. 10x.
Ei bine, acel 10x al lunetei este categoric mai bogat in detalii decat 9x in binoclul Sakura si decat in Baigish 10x50mm.
La mariri mai mari, cred ca luneta castiga detasat. Pot sa compar doar cu 20x60mm Bepento, ceea ce inca nu am facut.

Ca o concluzie, inteleg acum unde ''bate'' Silviu si acea decizie de a dota Shobo cu G= 1.4xGr cred ca este buna, este corecta. Are lunete mult mai mari de la care sa obtina mariri cu adevarat mari. De la binoclu vrea doar o marire ceva mai mare, in armonie cu caracteristicile instrumentului. Succes !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Aug 2022 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai este un aspect important cand vine vorba de tinte terestre! Terestru eu nu folosesc niciodata un grosisment mai mare decat cel rezolvant, ba chiar rar depasesc 23x si asta pe orice instrument (mono sau bino). Pe binoclu, preferatele mele sunt ocularele Fujiyama 25mm care imi dau o profunzime de camp mare, foarte utila tetestru, si o putere 16x care nu amplifica turbulentele terestre. Singura exceptie o fac observatiile de teste cand pot depasii si 100x, dar cu rezultate de cele mai multe ori slabe terestru (turbulente). Deci in practica am observat ca puterile mai mari de 36x pe tetestru mi se par de cele mai multe ori limitate de grosimea atmosferei care nu ne lasa sa "apasam pe acceleratia" puterii indifetent ca e binoclu sau luneta. Starea vremii, temperatura, vizibilitatea, toate joaca un rol determinant introducand variabile.
La astro, in schimb, cand sunt conditii de vizibilitate bune pot sa folosesc o pupila de iesire chiar si sub un 1mm fara probleme chiar si pe binoclu. Sunt momente cand am putut sa folosesc pe binoclul meu chiar si 110x- pupila 0.6mm (Delite 11mm + barlow 3x), atunci merita sa am la dispozitie puteri cat mai mari pentru planete si Luna. Insa au fost nopti in care nu puteam folosii la planete nici macar 36x, atat de proasta era vizibilitatea.

Acum in legatura cu diferentele intre grosismentul rezolvant al lunetei si al binoclului: luneta va avea castig de cauza cand vine vorba de puteri mari (2×Gr, 3×Gr, 4×Gr) iar binoclul se simte acasa cu puteri de pana in Gr (pupile de iesire 5mm, 2mm). Grosismentul rezolvant la binoclu este ajutat de un factor 1.25 fata de acelasi grosismentul rezolvant al unei lunete. Adica o luneta de 70mm are Gr 35x la fel ca la un binoclu de 70mm, insa la ocularele binoclului creierul mareste imaginea cu 1.25x. Adica este o putere mai mare decat Gr cu un factor 1.25x, creierul dand iluzia unei puteri de 45x defapt, si de aceea vedem mai usor detaliile din grosismentul rezolvant la binoclu. La luneta trebuie sa maresti real din oculare cu cel putin 1.25x grosismentul rezolvant, ca sa inceapa sa isi arate avantajul detaliilor de luneta fata de binoclu.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2022 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate cel mai important test nu-l pot face, nu am nici o plaja de nudisti pe aici prin cartier ... Smile
Poate dau totusi peste niste vecine binevoitoare pe la blocurile din fata, vedem ...

Evident ca la magnificatii mari nici un binoclu nu se poate pune cu o luneta buna si cu toate astea prismele nu ar tratate ca niste sperietori. E adevarat ca introduc intr-un sistem optic usoara supracorectie sferica si cromatica (care pot fi utile in unele cazuri) iar in cele rapide oarece dispersie a luminii si ... cam atat.

Revenind la sobolan, m-am gandit sa renunt si la ocularele de 25mm care imi dau o magnificatie de 16x. Chiar daca sunt mai comode SLV-urile, nu-mi asigura decat un camp real tot de 3 grade, cat si cel dat de UFF-urile de 18mm. Avantajul la observatii terrestre ar fi o luminozitate mai mare a imaginii insa pe cerul de noapte de aici sunt avantajat de UFF-uri (chiar daca nu sunt la fel de comode ca SLV-urile) deoarece o magnificatie mai mare imi asigura un fundal mai intunecat la acelasi camp real.
La magnificatia de 33x nu renunt pentru ca este foarte utila cel putin pana acum, iar ca magnificatie maxima am sa merg pe 44x asa cum am spus mai sus (aprox 1,4xMr). In felul asta nu scad nici campul real sub 1 grad ceea ce consider ca e potrivit pentru un binoclu.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2022 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi dimineata, putin dupa ora 4, am iesit cu sobolanul sa urlam la luna ...
Am testat in principal ocularele de 12mm (33x) unde ziceam eu ca vad mare parte din potentialul binoclului si apoi pe cele de 6mm (66x). Cu primul set de oculare lumina era inca puternica, usoara senzatie de inconfort, insa contrastul si ascutimea imaginii erau coplesitoare. Culoare transversala pe limb, nu deranjant dar in rest nimic, nici urma de cromatism, totul curat pe o imagine taioasa. Pe un camp de un grad jumate, luna imi oferea ragazuri generoase de vizionare intre momentele in care montura trebuia repozitionata.
Am trecut apoi pe ocularele de 6mm si aici surpriza nu a fost deloc mica. Lumina era inca din belsug dar nu mai era deranjanta. Aceeasi culoare transversala pe limb dar nimic pe suprafata lunii sau pe terminator, totul curat, clar, taios. Contrast excelent. Nu am facut calcule dar la nivel de senzatie luna ocupa undeva la 80% din campul vizual daca nu mai bine. Trebuia sa-mi misc ochii ca sa-mi indrept atentia pe zonele de interes. Senzatia de marime a lunii m-a lasat cu gura cascata. Nu stiu daca am vazut detalii in plus, nu cred, eram si somnoros, dar diferenta de marime intre 33x si 66x a fost marcanta. Singurul dezavantaj vizibil a fost acela ca trebuia sa umblu mult mai des la reglajele monturii.
Experienta a fost atat de placuta incat m-a determinat sa retrag ocularele de 6mm de la vanzare.
Pe la 6 fara 10 am incheiat sesiunea de test.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Aug 2022 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Este clar din faptul ca daca te-a tinut doua ore la oculare, atat de matinal, binoclul ti-a aratat imagini excelente.
Foarte buna si imbucuratoare decizia ta.
Urmaresc cu mare interes continuarea, spor la experimente, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 21 Aug 2022 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
... totul curat, clar, taios. Contrast excelent.

Ce se poate spune mai mult de atat despre un binoclu cu oculare interschimbabile? Mai mult de atat nu exista iar asta inseamna ca toate denumirile comerciale precum Semi-Apo, ED, HD, SD, etc, raman doar denumiri comerciale ce au influenta numai asupra pretului de achizitie.
Trebuie sa recunosc ca am trait si eu pe pielea mea o astfel de experienta cand la cateva zile dupa ce am cumparat binoclul Zeiss 10x56, si fara sa caut asta in mod special, am avut brusc ocazia sa testez direct la un comerciant doua binocluri Omegon. Primul gand ce mi-a venit imediat dupa primele imagini vazute prin Omegon a fost ,, la ce ti-ai mai cumparat Zeiss cand exista asa ceva la 1/3 din pret? ".
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2022 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, eu sunt convins ca intre acromatul meu de 70 si SD-ul tau tot de 70 exista diferente vizibile.
Functie de tinta vizata aceste diferente pot fi foarte clare sau aproape inexistente. In cazul obiectelor slab luminoase de cer profund imaginile vor fi ca identice. Pe limbul lunar al meu arata culoare, al tau mai mult ca sigur, nu. La planete imaginea acromatului va fi mai colorata iar dublele vor fi rezolvate mai ferm de SD si nitel mai sovaielnic de acromat. SD-ul permite si obtinerea unui grosisment mai mare inainte de degradarea imaginii. Diferenta de pret, care fie spus nu e mica deloc, se va regasi in aceste amanunte, esentiale pentru esteticieni.

Cat despre denumirile comerciale, sunt folosite cu atata "maiestrie" incat mai mult incurca decat lamuresc omul. Ca exemplu, s-a ajuns la o asemenea denaturare incat unii afirma ca ar exista sticla optica HD si non HD... la asemenea enormitati chiar nu mai e nimic de comentat.

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 17 Oct 2022 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu cu toate ca am citit postarea ta la scurt timp dupa ce ai scris-o, am ezitat sa raspund imediat deoarece am vrut sa am si un raspuns clar la ,,disputa" noastra despre grosismentele potrivite pentru acest binoclu.
..asa ca am facut cum ai spus , dar in stilul meu! 🙂
Am comandat ocularele Badeer Morpfeus 6, 5 mm care ofera la focala de 400 mm un 61 X .
S-a intamplat in asa fel ca le-am primit in momentul cand era Luna plina. Imaginile au fost intr-adevar impresionante, luminoase, insa din pacate pe detaliile fine nu te mai puteai baza. In afara de asta totul fierbea!
Asa ca am vorbit cu furnizorul si mi le-a schimbat cu Morpfeus de 9 mm = 41 X.
Le aveam de vreo 3 saptamani in casa dar inca nu le probasem.
Insa in aceasta seara am iesit pe balcon si am vazut o ,,stea " cu spike-uri ce m-a facut sa scot imediat echipamentul afara.
Am focalizat steaua cu pricina si nu era altceva decat Jupiter, patru sateliti, doi mai indepartati in partea stanga, ceilalti doi din dreapta mai apropiati, totul clar, doua benzi vizibile, doar un pic de fierbere. Pentru un 70 mm cred ca e ok, mai ales ca in review-urile ce le citisem de exemplu despre Vixen 80 mm scria clar ca acest Vixen ,,nu este pentru planete''! Deci sticla SD aduce un plus asa cum ai spus. Si ai castigat deasemenea si disputa despre oculare, ai avut dreptate. . Multumesc frumos, eu sunt multumit cu acest setup!


Ultima modificare efectuata de catre cristib la 18 Oct 2022 08:31, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Oct 2022 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristib,
Faptul ca ai prins conditii nefavorabile nu inseamna ca alta data nu se va vedea si cu 61x. Cand conditiile de vizibiltate vor fi prielnice vei putea folosii fara probleme chiar si 100x. La planete trebuie sa avem rabdare multe nopti pana sa vina aia castigatoare. Dar si atunci trebuie sa privim indelung planeta, pentru ca o data la un minut avem doar o secunda de linistire a atmosferei cand se va vedea perfect.
Deci la plenete calitatea atmosferei (data de transparenta, turbulente, umiditate, vant) este cea care dicteaza de fiecare data ce putere maxima putem sa folosim. Sunt nopti prielnice pentru maxim 30x si sunt nopti si pentru 100x sau mai mult. Trebuie sa fim pregatiti cu tot arsenalul de oculare pentru toate situatiile. Pe de alta parte, ai dreptate, binoclurile noastre nu sunt specializate pe planete sau detalii lunare, pentru ca in astfel de situatii se folosesc des puteri gen 200x sau chiar mai mari. Noi pe binoclurile noastre trebuie sa ne multumim si cu puteri maxime gen 60x, 80x atunci cand vrem sa vedem o planeta. Dar 90% din timp binoclurile noastre ne vor da ce numai ele stiu cel mai bine: imagini imersive de campuri largi, imagini de context cu galaxii, nebuloase sau roiuri stelare 😀

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2022 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, eu nu am considerat nici o clipa dialogul dintre noi ca fiind o disputa, mai degraba l-am privit ca pe o colectie de pareri pe care le-am extras fiecare din experienta observationala proprie.
Sigur sunt situatii si situatii, dar eu cel putin cand fac teste nu trag niciodata concluzii in urma unei singure sedinte de observatii. E clar ca se contureaza o parere, dar pana la un verdict exprimat mai trebuie sa treaca inca 4-5 sedinte cel putin.
In general atmosfera este cea mai capricioasa variabila in toata treaba asta cu observatiile si asa cum spunea si Tudor trebuie sa avem multa rabdare.

Dupa indelungi asteptari, aseara mi-au sosit si mie ocularele de 9mm in care imi pun mari sperante chiar daca nu am avut timp sa le testez inca. Am prins ultimul tren ca sa zic asa, dupa vreo saptamana dupa ce am dat comanda, ocularele s-au scumpit. Nu mult dar au ajuns la un pret pe care il consider inacceptabil. Ma indispune sa vorbesc despre acest subiect dar in fine, asta e, de data asta am scapat si in plus am facut si perechile de oculare pe care le-am considerat necesare.

Cred ca am spus in posturile anterioara ca am renuntat la perechea de 25mm (g=16x) pentru ca imi furniza un camp exact la fel de mare ca ocularele UFF de 18mm (g=22x), deci nu era nici o sfaraiala. Pe cerul bucurestiului ocularele de 18mm imi asigura un fundal mai intunecat al cerului si de aceea le-am pastrat.
Mai am in setul nou creat perechile de 12mm (g=33x), 9mm (g=44x) si 6mm (g=66x). Cam asta e tot dar ... e ceva ce-mi spune ca nu voi folosi 4 perechi de oculare pe acest binoclu. Dupa teste nenumarate voi hotara daca le mentin pe toate sau renunt macar la o pereche.
Cer senin!



oculare shobo.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  544.33 kb
 Vizualizat:  de 1425 ori

oculare shobo.jpg



_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3146

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Oct 2022 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... stai ca eu acum am procesat montura aia din poza din postarea initiala. Mr. Green E cumva ceva Giro?
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2022 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura din postul de prezentare e Skytee. L-am mai prezentat și pe montura mica, antica TS az. Băieții pe la care s-a mai plimbat l-au pus probabil pe alte monturi ...
_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Oct 2022 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Felicitari pentru completarea setului de oculare.
Sunt foarte de acord cu tine, in Astronomia practica este nevoie de rabdare.
Nu as fi reusit sa rezolv decat o mica parte de stele duble dificile daca nu as fi invatat sa am rabdare.
Este nevoie de ea nu numai la teste ci, in general, la observatii.

Astept cu interes rezultatele testelor, cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 19 Oct 2022 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor nu contrazic cele spuse de tine, normal ca asa este, insa cred ca pe topicul tau postasem ca nu imi mai doresc decat o singura pereche de oculare, si anume cea care ofera cel mai bun rezultat din raportul calitatea imaginii/ factorul x. De la ideea asta plecasem si de aici si concluziile mele, colectie de oculare nu mai fac. Acum cred ca se intelege un pic altfel ceea ce scrisesem.
Telescopul binocular a venit la pachet cu ocularele de 18mm, imaginea e foarte ok, nimic de zis, insa am simtit nevoia sa-l pun la treaba doar pana la cea mai buna limita de sus.
Testele pentru ocularele de 6,5 si 9 mm au fost facute in conditii identice. Nu zic ca ceea ce ofera cele de 6,5 e rau, nu, se pot face observatii foarte bune, insa rezolutia imaginii rezultate la 61x era deja afectata de lipsa unei aperturi mai mari, pe cand cele de 9 mm puse pe telescopul binocular de 70 mm sunt deja in elementul lor, imaginea e top.
Ieri dimineata pe la ora 4 am iesit din nou deoarece am observat ca mai este o bucatica de Luna, detalii impecabile, curate, vizibil demarcate, apoi deep Sky, ce sa zic nu ma mai puteam desprinde de telescop, zeci si zeci de diamante punctiforme. Din tot ce am probat pana acum obiectivele SD sunt de departe cele mai bune, chiar daca foarte scumpe, iar cele de 70mm in combinatie cu ocularele Badeer Morpheus 9mm chiar fac o treaba buna.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 19 Oct 2022 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Cristi, eu nu am considerat nici o clipa dialogul dintre noi ca fiind o disputa, mai degraba l-am privit ca pe o colectie de pareri pe care le-am extras fiecare din experienta observationala proprie.

Silviu cred ca ai definit cel mai bine ceea ce vroiam sa spun, da suna mai dur cand spui disputa de idei, probabil mai potrivit ar fi fost sa spun un concurs de idei.
Felicitari pentru noile achizitii si sa le folosesti cu placere!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact