Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax8.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 86, 87, 88 ... 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Sep 2022 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

julliano a scris:
La 300x proiectia lui Jupiter pe sol e cam cat lățimea piciorului

Lasa-l dreaq, ca misuna furnicile pe el, pe sol... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Sep 2022 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 300x ar trebui sa aiba cam 3-4 grade, adica cam cat o broasca-n tzeava. Razz
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2022 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, cam asa e:
https://earthsky.org/astronomy-essentials/...c-seconds/

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Sep 2022 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiecte Deep Sky poti observa cam cu orice are macar doua lentile sau ....
La planete este insa nevoie de instrumente adecvate.
Butoiasele astea scurte si grasane, intrate in voga in ultimele decenii, nu sunt potrivite pentru planete.
La Jupiter am vazut cele mai faine imagini cand eram incepator get-beget si foloseam oculare confectionate din funduri de sticle ... (nu tocmai dar nici departe).
Dar reflectorul pe care-l foloseam era F/9.2 si avea obstructie centrala de 15%.
Acum degeaba am oculare Baader si Planetary si chiar si doua Tele Vue.
Reflectoarele sunt toate ''schwarzenegice''.
Ba chiar as zice ca piticul Gimli din ''Stapanul inelelor''.

Atasez un desen al lui Jupiter, observat cu dobsonianul 160x1465mm.

Mircea



Jupiter.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  64.8 kb
 Vizualizat:  de 1713 ori

Jupiter.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 30 Sep 2022 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am revenit, dupa o sesiune mai interesanta ca ultima data, imi cer scuze de postul lung, poate ma ajutati sa stiu cum sa continui. Diferenta fata de ultima data cred ca a facut-o MAKul lasat afara de pe la ora 21, daca nu conditiile. Am urmarit apx intre orele 23 - 01:30, MAKul a avut un dew shield pasiv, ocularele au fost un zoom 8-24 si 3 PLuri de 32, 10 si 15. Bino am un Lacerta 10x50.

- Fiind pe "coborare", am inceput cu Saturn. Nu am stat mult pe el, l-am vazut fara detalii pe planeta sau inele, un satelit in partea de jos, banuiesc Titan.
- Cel mai mult timp am stat pe Jupiter, in momente si cu oculare diferite. Banda nordica s-a vazut constant bine, cea sudica mai rar. In momentele cand vedeam planeta cel mai bine, zona dintre banda nordica si sudica avea o nuanta mai inchisa. De la benzi in sus si in jos din pacate doar alb. Pot spune ca am reusit si GRSul sa il vad in sfarsit. Dar ca un lucru foarte putin clar, cumva la finalul sesiunii.
Cu ocularul de 32 (apx 50x) planeta avea contrastul la benzi cel mai bun, dar nu reuseam sa identific GRS. Pe marirea maxima pe care o am 8mm (190x) planeta era ca un disc vazut la o rezolutie mica, fara detalii, dar acolo se vedea cel mai bine zona mai inchisa de la GRS. La mariri gen 100- 150x nu sunt sigur daca puteam vedea GRSul pentru o fractiune de secunda intermitent sau era doar o impresie.
Ca o paranteza ce mi-a mai placut la Jupiter este ca ma putem folosi de sateliti pentru a regla focusul.
Alt plus este ca am incercat solutia cu carligul de rufe pe focuser si mi se pare genial. Mult mai putine vibratii decat direct sa misc rotita.
- Pe final incepea sa se inalte Marte. Nu am vazut decat un disc puternic rosiatic...dar cu o faza? Daca este corect ceea ce am vazut, m-a surprins, nu stiam ca poti vedea "faza" si la Marte. Partea din dreapta sus era intunecata. Cam asa il arata si in Stellaris. Alte detalii pe disc nici o sansa.

- Pleiadele ca de obicei spectaculoase prin binoclu, dar banale prin MAK (daca nu incap toate nu este acelasi efect)
- Andromeda prin telescop (50x) doar ca o pata putin mai mare de lumina decat prin binoclu.
- Neptun. Cu binoclul sunt 90% sigur ca l-am gasit sub forma unui punct foarte mic si intunecat. Prin telescop nu l-am gasit.
- Uranus. O experienta placuta cu binoclul de sarit din stea in stea pana l-am gasit. Prin telescop nu am resuit sa ajung in zona lui.
- Un meteor lung a trecut pe sub Jupiter pe la 01:19
- Deoarece vad planetele cumva cand sunt deasuprea casei, am luat telescopul sub brat si am mers prin "vecini" sa vad daca caldura casei nu influenta in mod negativ. Dupa ce am incercat fara succes 3 locuri concluzia a fost ca gradina mea ramane cel mai intunecat loc din zona, fara becuri sau lampi.

Concluzii:
- Imi trebuie neaparat un finder mai bun, RACI, cu cel standard 6x30 nu reusesc sa gasesc nimic.
- Nu am scos montura Az-GTi aseara, am stat doar cu montura manuala. Data viitoare incerc sa ii dau o sansa pentru a gasi Uranus & Neptun. Ultimile 2 dati cu GTi a fost o experienta asa si asa si am zis sa ma concentrez pe imaginea lui Jupiter pentru inceput.
- Tind sa cred ca in combinatia trio: locatie - echipament - persoana mea, nu o sa vad mai bine de atat. Fara sa ma astept la poze cu Jupiter, un pic dezamagitor ca nu vad mai mutle detalii, sau macar putine detalii dar mai usor.

Intrebari:
- Pentru un cautator mai bun se poate folosi sa pun binoclul (10x50) ca finder? Merita ideea sau mai bine iau un finder 9x50 RACI?
- discul planetelor, indiferent de ocular, in marginea de sus a discurilor prezinta culori reci (albastru, verde) iar pe marginea de jos culori calde (rosu, portocaliu); culorile curcubeului impartite adica. Valabil si la Jupiter si la Marte. Estra suparator la Marte pentru ca el oricum este un disc mic, mai apare si aceasta aberatie de culori, nu se intelege mai nimic la poli. Aveti idee ce ar putea fi? E ceva specific MAK?
- Realistic daca as inlocui MAKul 127 cu un Dob 200/1200 ar fi mai ok pentru vizual? Inteleg ca pierd din portabilitate, dar daca as vedea detalii mai multe si mai usor as face acest pas. Apertura mai mare cum este infleuntata de cerul poluat luminos?

Multumesc pentru rabdare Smile
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 07 Oct 2022 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot eu, imi pare rau ca am stricat topicul Smile

Urmarind filmuletele cuiva care avea atasat un DSLR la un Dob am observat pe Jupiter similar cu problema semnalata de mine mai sus. Detalii putine si culorile de pe margini. Eu bineinteles sunt pe vizual, doar ca idee pot exemplifica cum vad eu. El a umbat la ISO si a pierdut satelitii, dar a castigat detaliile (poza2).
In acest context are avea sens sa incerc un filtru polarizator variabil? Exista conceptul de "prea multa" lumina la planete vizual?



jupiter.JPG
 Descriere:
fara detalii, ISO marit
 Marime fisier:  16.43 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

jupiter.JPG



jupiter2.JPG
 Descriere:
ISO mic
 Marime fisier:  13.2 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

jupiter2.JPG


Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 07 Oct 2022 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Culorile de pe margini sunt aberatii cromatice de la optica.
Daca ti se pare ca e prea luminoasa planeta, doar mareste magnificatia.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Oct 2022 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bonzai a scris:

...
- Imi trebuie neaparat un finder mai bun, RACI, cu cel standard 6x30 nu reusesc sa gasesc nimic.
- Nu am scos montura Az-GTi aseara, am stat doar cu montura manuala. Data viitoare incerc sa ii dau o sansa pentru a gasi Uranus & Neptun. Ultimile 2 dati cu GTi a fost o experienta asa si asa si am zis sa ma concentrez pe imaginea lui Jupiter pentru inceput.
....
Intrebari:
- Pentru un cautator mai bun se poate folosi sa pun binoclul (10x50) ca finder? Merita ideea sau mai bine iau un finder 9x50 RACI?
....
- Realistic daca as inlocui MAKul 127 cu un Dob 200/1200 ar fi mai ok pentru vizual? Inteleg ca pierd din portabilitate, dar daca as vedea detalii mai multe si mai usor as face acest pas. Apertura mai mare cum este infleuntata de cerul poluat luminos?
...


O sa incerc sa lamuresc cateva lucruri pe care le stiu (am crezut ca o sa raspunda cineva mai cu experienta, de asta nu am scris nimic pana acum).
Cautatorul RACI e de folos, dar numai imperecheat cu un red dot finder sau cu un telrad; datorita faptului ca e la 90 de grade va fi putin dificil ca sa gasesti tintele fara ajutorul unui red dot. De obicei se foloseste la "star hopping" cam asa: se gaseste un obiect din apropierea tintei cu red dot finder, apoi cu RACI din aproape in aproape se ajunge la tinta dorita.
Am zis sa clarific asta ca sa nu fi dezamagit de RACI, care de altfel e foarte bun, pentru ca iti arata imaginea asa cum e, neinversata.
Parerea mea e ca daca nu vrei sa pui si red dot si RACI, sa iti iei o luneta cautatoare normala de 50mm.
Ai intrebat de binoclu pe post de finder: eu am incercat si rezultatele sunt super datorita campului vizual foarte mare. Singurul inconvenient e ca spre zenit, e greu de privit prin el; dar cu binoclul te orientezi foarte usor.
Sigur ca un dob de 200 va face o treaba mai buna la vizual; are o apertura mai mare.
Portabilitatea tu trebuie sa o definesti in contextul tau, specific. Daca ai curte, nu cred ca va fi o problema de portabilitate.
Un dob 200 F6, va fi mai bun la planete; F5 (pe asta l-as recomanda) mai bun la DSO (dar se rezolva si planetele bine cu un barlow de 2x); eu am F4 pentru ca am vrut un tub scurt si sunt multumit de el.

La planete se folosesc diferite filtre pentru a evidentia detaliile. Asa ca poti sa incerci si cu filtre (vezi pe internet ce fitre se recomanda pentru fiecare planeta).
Apoi , chiar daca vei avea cele mai bune scule, tot vei fi dependent de vizibilitate: intr-o seara vei vedea mai bine, in alta mai prost; mai depinzi si de altitudinea la care se afla planeta cand o observi. Daca e prea jos, nu se va vedea bine.

E bine sa te gandesti si la oculare mai bune; eu am APM-uri si sunt multumit (parca Tudor vinde unul de 18mm cu flat field).

AZ-GTI, daca il aliniezi bine, te duce la obiectele dorite; dar iti recomand un ocular cu reticul. Fara sa folosesti reticul, alinierea nu va fi buna. depinde cat de bine centrezi steaua in ocular.

Cer senin si spor.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 24 Oct 2022 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara am reusit sa vad si eu Pata Rosie de pe Jupiter.
Am mai incercat pana acum, dar fara ca asta sa fie scopul principal, posibil s-o fi vazut odata mai demult, dar ma indoiesc.
Pe la ora 12 - 12:30 - si s-a vazut in partea dreapta-sus ori NE in ocular pus pe newtonian.
Jupiter s-a vazut bine: chiar daca numai 2 benzi, acestea chiar aveau contrast. Chiar si zonele de la benzi la poli era evident ca au o nuanta mai inchisa, chiar daca foarte palida. Si atmosfera a fost destul de stabila, focus-shift mic, avea timp ochiul sa se adapteze fara sa simt nevoia sa tot umblu la focalizare.
De obicei Jupiter eu o vad extrem de palida, cu un contrast absurd de mic, iar din cauza atmosferei focus-shift muult si in final un glob mult prea luminos si prost focalizat, cu detalii aproape inexistente.
Bine, si modul in care performeaza ochii mei conteaza.
In perioada de inceput dupa ce am cumparat Heritage-ul am avut alt loc de observatii, unde chiar aveam nevoie de lanterna si unde se putea vorbi de adaptare la intuneric.
De multa vreme insa merg in alta parte, un parc, binisor imbracat in verdeata (brazi inalti) dar luminile masinilor si stalpii din parc exclud orice sansa de adaptare la intuneric.
Incet-incet, am rarit iesirile, daca si roiuri deschise am vazut ca sunt deseori dezamagitoare (nr.mic de stele vizibile in ocular, lumini laterale ambientale cand te uiti in ocular).
Dar tot nu pot sta deoparte si din cand in cand ies indiferent de conditii.
Numai ca nu prea imi mai vine sa scriu aici, aceleasi putine obiecte vizibile si observate de fiecare data.
Bine, stiu, cu timpul se dezvaluie noi si noi detalii.
Deci: cele 3 roiuri deschise principale din Auriga,M37, M36, M38. Parca le vedeam pentru ptima data: ba unul avea forma u ui X turtit, ca semnul acela de la barierele de cale ferata, ba altul forma literei K. In fine, la fel de frumoase, dar atat de intunecoase.
Roiul dublu din Perseu, aici m-a surprins placut comparativ cu ultima iesire: muulte stele, asa cum il stiam. Clar ca a fost un cer bun in seara asta.
M103 din Casiopeea, ceva ce in alte conditii mi-a placut mult, acum...hmmm...3 stele mai luminoase care formau perimetrul, dar in mijloc 2-3 stelute si atat.
S-a ridicat Orion suficient cat sa pot admira nebuloasa, unul dintre obiectele favorite.
Stele sharp, punctiforme, parca am avut alt instrument in seara asta, vreun refractor poate.
Am cascat ochii cel mai mult la Jupiter si la Marte.
La Marte am reusit, dupa o vreme, sa vad una dintre calote si vreo 2 linii din relieful planetei, dar prea subtiri si fantomatice.
Macar am avut rabdare ca sa veific, de vreo cateva ori, ca nu mi s-a parut.
In rest, aceeasi problema ca la Jupiter: prea stralucitoare pentru mine.
Am mai rezolvat ceva-ceva cu un filtru ND 0,6, dar pana la urma am preferat sa privesc, totusi, fara filtru.

De fapt eu iesisem pentru cele 2 planete, dar bineinteles ca nu am putut sa ignor si celelalte tinte despre care am scris.
Pt.ca nu stau mai mult de2ore cand ies, asta incluzand si deplasarea dus-intors, am pus un cooler de 80 mm.sa-mi raceasca mai repede oglinda.
Bine, stiu, oglinda mica, de130 mm., dar pt.10 lei cat a costat cooler-ul si 10-15 minute de mesterit, de ce nu?
A functionat?
Probabil ca da.
La 10 minute dupa ce am instalat telescopul am putut sa ma uit la Jupiter la 144x fara ca imaginea sa valureasca.
20 degrade in casa, 12-13 afara.
Efect placebo? Poate ca da, poate ca nu. Nu conteaza, am zis, pentru 10 lei si un sfert de ora de munca, de ce nu?

Am folosit: newtonian Heritage 130/650, teleextender Lacerta 2x, Baader Classic Ortho de 6 mm., Castell orthoscopic de 7,7 mm., Celestron Xcel LX de 9 mm., Super Plossl de 25 mm.

Va multumesc.
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 172



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2022 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Duminica seara am scos Dobsonul 250 mm in curte. Am oservat pentru inceput dar fara sa insist Jupiter si Saturn. La 200 x erau cele mai bune imagini , la 300 x dispareau detaliile. Cred ca atmosfera nu permitea mai mult.
Scopul serii a fost sa descopar noi DSO. Am folosit ocularul de 25 mm pt cautare si ocularele de 10 mm si 6 mm pt observatii.
M2 cu ocularul de 10 mm si vederea periferica parca incepea sa fie mai mult decat o nebulozitate.Totusi nu pot spune ca se vedeau stelele componente.Am incercat si cu ocularul de 6mm.Era mai rau.
M15 a fost surpriza serii . Cu ocularul de 6 mm la 200x deja nu mai era doar o pata. Se distingeau stelele si prezenta o imagine aspectuoasa.Am petrecut ceva timp admirand.
M 56 - similar cu M2 ca imagine, cu momente cand aveam impresia ca se vad si stele componente in zona de periferie.
Am facut o incercare la Veil Nebula dar nici o sansa. La mine in curte, chiar si ascuns dupa casa poti citi ziarul de la luminile publice cu led.
Gelu
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 29 Dec 2022 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Ce alte ținte interesante pentru binoclu ar fi în perioada asta, pentru orele 20-24?

Ieri am incercat o ieșire cu al meu 10x50:
- Jupiter cu 3 sateliți pe o parte
- Luna
- M31 - destul de clar
- Uranus
- Marte
- Pleiadele
- Orion nebula- cea mai spectaculoasa țintă pentru mine la binoclu
- Spre final am văzut 2 pete în Auriga, una cred ca era M37, cealaltă nu sunt sigur dacă ar fi M36.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2022 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe un cer bun vezi cam jumătate din catalogul Messier cu un binoclu bun, însă trebuie să-ți faci un suport de umeri pentru stabilizare, este mai bun și mai simplu decât o montură pe trepied pentru că te poți mișca rapid în orice direcție. Este limitat doar la altitudine, nu poți vedea zona de la zenit prea bine, doar dacă stai pe un șezlong și te dai pe spate destul de mult.

Eu am văzut chiar și Veil Nebula, e drept cu un binoclu Zeiss Jenopten 10x50, pe un cer curat lipsit de orice fel de poluare, undeva în Munții Vrancei.

Caută roiurile mai luminoase, asterismele din constelațiile mai greu vizibile cu ochiul liber, norii din Calea Lactee, M31 din Andromeda. Se văd și alte galaxii, dar cel mai bun "filtru" este să ieși departe de orice oraș, sat, lumini de orice fel. Luna e însă un mare "poluator" așa că trebuie ieșit într-o seară fără lună, fie când apune devreme fie când răsare mai târziu.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2022 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o perioada lunga de ceata si nori, in Bucuresti a iesit soarele. Daca la inceput era multa umezeala si dupa cateva minute sub cer toate se inmuiau de apa, de vreo trei zile este mult mai uscat. Am iesit aseara sa vad conjunctia Jupiter-Luna, se vedeau ambele in campul vizual la 11x. La 60x Jupiter se vedea clar, luminos, cu doua benzi si cei patru sateliti in forma de J de o parte a discului. Marte era si ea mai spre est, n-am vazut detalii, poate o zona/banda intunecata in zona subecuatoriala. Luna fascinanta ca intotdeauna. Am incercat si cu Powermate 5x, nu am vazut mai multe detalii, ba din contra, probabil seeingul si lipsa aclimatizarii isi faceau simtita prezenta.
Vremea este buna, senin, nu foarte frig, planetele, Luna sus pe cer.



PXL_20221228_151052451.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  266.47 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221228_151052451.NIGHT.jpg



PXL_20221228_151137310.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  231.33 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221228_151137310.NIGHT.jpg



PXL_20221228_201958229.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  412.13 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221228_201958229.NIGHT.jpg



PXL_20221228_202042899.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  433.76 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221228_202042899.NIGHT.jpg



PXL_20221228_202102554.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  388.9 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221228_202102554.NIGHT.jpg



PXL_20221229_160458648.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  251.43 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221229_160458648.NIGHT.jpg



PXL_20221229_161151424.NIGHT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  318.12 kb
 Vizualizat:  de 1133 ori

PXL_20221229_161151424.NIGHT.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Dec 2022 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, bine ai facut ca ai scos doar "armamentul usor" din dotare ca seeingul nu a fost cine stie ce chiar daca a fost senin.
Si eu am vazut Luna si Jupiter in acelasi FOV cu Habicht 7x42 si SF 10x42. Cred ca aveau cam 5 grade intre ele

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2022 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Cred ca aveau cam 5 grade intre ele
Ar trebui sa fi fost mai putin, incapeau in 4.4' ale ocularului plossl 55mm, si mai era loc pe margini.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 86, 87, 88 ... 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 87 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact