Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Bosma HD 10x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2022 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Bosma HD 10x42
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Bosma HD 10x42

1 PREZENTARE GENERALA
Asa cum mai pomeneam in putinele mele scrieri din ultimul timp, asistam la mari schimbari in ceea ce priveste piata binoclurilor. Datorata crizei create de pandemie sau nu cert este ca ceva se schimba violent in conceptual relational “state avansate tehnologic” si “producator - muncitorul” chinez. China produce violent toate tipurile de binocluri sub diverse denumiri blocand mai toate marile branduri de pana acum (exceptia o fac totusi cateva produse Bresser si Celestron). Poate fi o simpla “criza” pandemica, vom vedea. Dar deocamdata se pare ca trebuie sa o luam de la inceput cu noi versiuni, noi denumiri, noi forme si deci noi reviewuri. Deci azi va voi prezenta un binoclu foarte ieftin Bosma 10x42. O firma de care pana acum un an jumatate nu am auzit dar care brusc are multe produse optice rasarite asa ca din neant. Binoclul de azi a costat 220 lei cu tot cu transport si taxe. Plecam de la mai putine pretentii?
Date tehnice:
Diametrul obiectivului: 42mm
Puterea de marire: 10x
Lentile HD: da
Lentile ED: nu
Sistem de focalizare: Central
Distanta minima de focalizare: 2 m ( n.a.)
Camp vizual real: (367ft/1000yds)
Diametrul pupilei de iesire: 5mm
Ocular relief: 15mm
Acoperire suprafete optice: FMC - (mov-violet obiective, mov-violet pe oculare- n.a.)
Sistem Prisme: roof
Material Prisme: BaK4 de 16.5mm
Greutate: 545g grame
Alte accesorii: Geanta de transport tip punga, Capace protectie, Curea gat, Laveta curatare
Sistem de prindere pe trepied=Da


2- ISTORIC
Si daca totusi Bosma are istorie, eu nu o cunosc si mi-e teama ca pana i-as gasi pe net denumirea lor se va schimba? Am fost atras de acest binoclu pur si simplu din cauza aspectului lui. Este Alb!
3- MECANICA
Mecanica este preponderenta policarbonat asa cum de altfel este normal la asa un pret si solutie tenica. Binoclul facand parte din mai vechea generatie in care reglajul de clar implica deplasarea efectiva a obiectivelor. Asa cum am zis, aceasta achizitie am facut-o din cauza aspectului estetic generat mai ales de culoarea alba a binoclului. De altfel toate datele sunt impotriva unui binoclu de calitate, solutia tehnica veche, culoarea alba integral de altfel neindicata pe langa sisteme optice si de ce nu pretul foarte mic …
Si totusi aici apare o surpriza. Mecania este perfect functionala, fara jocuri fiecare element este finisat perfect, iar cauciucul alb se simte extrem de sigur si placut in palme. Este un binoclu ce cred ca poate fi facut cadou oricarei femei cu gusturi rafinate fara sa va fie rusine. De altfel inclusiv ambalajul este extreme de delicat si frumos subliniind parca inca o data idea de binoclu cadou spre sexul frumos.

4- OPTICA
Optica figureaza ca fiind HD. Nu va suparati pe mine, dar trebuie sa ma aliniez la “denumirile” marchetinghiste mai ales cand ele, ca si in acest caz, sunt sa zicem corecte. Caci vorbim de o sticla de foarte buna calitate, cu depuneri destul de dense nu chiar atat de dense ca in pozele de reclama, dar sufuciente pentru a elimina superb reflexile inteioare, spate sau laterale. Este un binoclu luminos, chiar foarte luminos, cu detalii surprinzatoare pentru pretul sau, colorit natural fara tint, cu un contrast foarte bun calitati probabil generate de prismele de dimensiune mare de care dispune. Un binoclu foarte reusit care insa plateste aceste calitati printr-o proasta corectie geometrica caci dupa mine ocularele au doar 2 lentile. Claritatea se intinde pana undeva la 24-25 % de margine intr-o relativa normalitate pentru un binoclu obisniuit. Totusi un utilizator normal de binoclu nu ete prea deranjat de slaba corectie geometrica , mai ales ca aceasta este violenta doar pe margini si nici decum in zona central-normala a observarii.

5- TESTE
Am testat acest binoclu cu un Nikon Monarh 5 ED. Nikonul a castigat cu putin la toate capitolele (desi la luminozitate am declarant totusi egalitate) surprinzator fiind insa cat de bine s-a tinut Bosma dupa japonez. Similar in astro am vazut cu Bosma tot cam atat cat a vazut si Nikon (vorbim de zona central nu de margini) … din nou surprinzator.
Pare ciudat dar totusi pentru banii lui acest Bosma nu este de aruncat. As spune ca este un binoclu care bate la fund tot ceea ce inseamna circa 300 lei pe piata romaneasca.

6- CONCLUZII
Un binoclu extrem de fin, frumos si elegant facut parca de expozitie dar care printer altele este chiar un binoclu. Recomandarea mea … este un superb cadou pentru femeia sau fata de langa voi, un instrument atat de atragator incat exista chiar sansa sa o atraga pe posesoare spre bucuria observatiilor binoculare.



Bosma10x42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 1003 ori

Bosma10x42.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2022 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire pozele mele nu sunt reusite si nu arata cu adevarat culoarea. Atasez si o poza de pe site care este mai corecta.


bbb.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  141.7 kb
 Vizualizat:  de 999 ori

bbb.jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Mar 2022 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm...extrem de elegant, cel putin in poza de prezentare...parca e "Miss" binoclu Smile. Cred ca aceste binocluri ar putea sa dea uitarii undeva la 70% din binoclurile de veche generatie care sunt la vanzare pe diferite site-uri la preturi aberante avand la baza lipsa unei culturi despre binoclu a eventualilor cumparatori care merg pe ideea ca "daca e vechi e bun, daca e din razboi e si mai bun", alegand binoclul ca pe vinuri nu ca pe un produs al unei industrii care se dezvolta. Am auzit o vorba intre femei, cum ca in poseta unei femei poti gasi orice (cam asa suna), deci prezenta unui binoclu in poseta ar tine loc de demonstratie pt "teorema" de mai sus. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact