Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_6.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224941
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alimentare camera ASI 533 MC-PRO


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 190



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 06 Mar 2022 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Alimentare camera ASI 533 MC-PRO
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.

Am achizitionat o camera ASI 533 MC-PRO si caut o modalitate optima sa o alimentez folosind echipamentul pe care-l am deja:


Am urmatoarele:

1. Baterie - Celestron Powertank Lithium Pro LiFePO4 159Wh (https://www.astroshop.ro/acumulatori/celestron-powertank-lithium-pro-lifepo4-159wh/p,59629)

Tensiune la intrare: 16
Tensiune la iesire: 12 & 5
Amperaj (A): 5


2. ZWO ASIAIR PLUS Astrophotography-Computer (https://www.astroshop.ro/unitati-de-control/zwo-asiair-plus-astrophotography-computer/p,71358)

Tensiune la intrare: 12 (5 A)


3. Camera ghidaj ASI 120 MM: o leg pe USB la ASIAIR PLUS


4. Camera foto ASI 533 MC-PRO
- pe camera scrie: DC 12 V - 3A


Intrebarea este: pot alimenta totul din bateria Celestron ?

Adica sa leg la baterie (la mufa de 12V) ASIAIR PLUS-ul, iar la ASIAIR sa leg camera ASI 533 MC impreuna cu camera de ghidaj (mentionez ca ASIAIR-ul are 4 iesiri de 12V si as putea folosi una din ele) ?

Deci schema ar fi: Bateria Celestron -> ASIAIR PLUS -> Camera ASI 533 + Camera de ghidaj

(Nu mai leg nimic altceva de ASIAIR PLUS).

Multumesc.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2499



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Mar 2022 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca specificatiile sunt corecte, ar trebui sa mearga. 533-ul are consumul maxim de 3A (teoretic la racire 100%, ceea ce trebuie evitat), sa zicem ca mergi cu ea la maxim 70% cu 2A consum (pe timp de vara, iarna poate fi sub 40% ), 120-ul are vreo 150mA, mai papa ceva si ASIAIR, asa ca ar trebui sa mai ramana o rezerva de vreo 2A. Dar asta inseamna ca poti face poze doar o ora si ceva, cu bateria complet incarcata. Daca crezi ca iti ajunge, este OK. Mie nu mi-ar ajunge, daca am conditii meteo prielnice eu pozez toata noaptea.
_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 190



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 08 Mar 2022 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. raspuns.

Am gasit si pe internet cativa fotografi (ex: Peter Zelinka) care leaga camera (ASI 1600 mm in cazul lor) direct la ASIAIR si totul este alimentat printr-o singura baterie. Tot la el am vazut ca nu se plange ca s-ar descarca rapid bateria (si el face tot cateva ore pe noapte).

Magazinul de unde am cumparat camera mi-a recomandat sa am o sursa separata (eventual o noua baterie), deoarece asa recomanda si producatorul ZWO.

Momentan leg camera ASI 533 MC-PRO direct la priza 220V printr-un adaptor si folosesc bateria Celestron pe care o am ca sa alimentez ASIAIR-ul si camera de ghidaj.
Insa as vrea sa nu mai depind de priza. In cazul acesta as avea 2 variante:
- fie mai cumpar o baterie pe care s-o folosesc doar pt. camera
- fie leg camera ASI 533 MC-PRO prin ASIAIR si folosesc bateria Celestron pe care o am deja ... insa varianta aceasta nu este ok daca, asa cum spuneti, bateria se descarca in 1-2 ore (este insuficient timp ...)
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 08 Mar 2022 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pe o baterie cu gel de motocicleta de 20Ah:

- motura GEM28
- rasberry pi4 (cu astroberry)
- un USB hub TP-link cu alimentare de la 12V
- camera ZWO ASI 120 pt ghidare
- camera Omegon veTec 533 C (acelasi chip ca la ZWO ASI 533 C), cu racire
- un mic router de la TP-link

Ma tine cam 5-6 ore.
Nu vad un motiv bun de a avea nevoie de baterie separata pentru camera, daca ai o baterie suficient de mare.
In functie de cerinte pot fi gasite si baterii mai mari de 20Ah. Eu am vrut sa fie oarecum portabila.
Am inteles ca bateriile cu GEL suporta o descarcare mai mare, oricum descarcata mai mult de 11,5V nu prea e recomandat.



baterie20Ah_1_copy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  285.2 kb
 Vizualizat:  de 3369 ori

baterie20Ah_1_copy.jpg



baterie20Ah_2_copy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  282.43 kb
 Vizualizat:  de 3369 ori

baterie20Ah_2_copy.jpg



_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 190



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 08 Mar 2022 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bateria mea (Celestron Powertank Lithium Pro LiFePO4 159Wh) are o durata de functionare de 17h. Cel putin asa scrie in descrierea produsului.
Oricum, din cate imi spuneti, singura problema care poate sa apara ar fi ca timpul de functionare o sa fie relativ scurt. Poate ar trebuie sa fac un test sa vad exact cate ore tine bateria cu toate legate la ea.

O alta intrebare: de ce ar trebui sa nu se depaseasca 70% din puterea de racire a camerei (de ce nu ar fi bine sa se foloseasca racirea camerei la maxim, adica la 95-100%)?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2499



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 08 Mar 2022 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E o recomandare pe care am citit-o pe alte forumuri. In primul rand este solicitat sistemul de racire (deci consum mare). Daca fortezi delta T de 35 grade (ceea ce este teoretic, posibil sa nu mearga practic), racirea merge la 100%, deci nu are nici o plaja de stabilizare a temperaturii. Temperatura senzorului fie nu va ajunge niciodata la temperatura setata, fie va avea variatii mai mari decat normal. Eu merg cu ASI1600 la -20 iarna si la -15 vara. ASI294 are o incarcare mai mare a sistemului de racire la aceste temperaturi- nu stiu de ce.
_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 190



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 08 Mar 2022 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, inteleg.

Oricum am vazut ca ASI 1600 are sistem de racire mai bun decat multe alte camere mai noi (ex. ASI 533), in sensul ca permite atingerea unei temperaturi cu pana la -45 fata de temperatura ambientala. ASI 533 permite doar racirea cu -35 grade fata de ambient.
Unii spuneau ca la ASI 533 nu e nevoie de o racire asa de intensa, avand un zgomot destul de mic.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 08 Mar 2022 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
Bateria mea (Celestron Powertank Lithium Pro LiFePO4 159Wh) are o durata de functionare de 17h. Cel putin asa scrie in descrierea produsului.


17 ore tine daca ai avea un consum de 0.77 A

Din cate stiu eu, 159Wh inseamna cam 13,25 Ah la 12V.

Acum depinde de cat e consumul echipamentului pe care il folosesti.

De exemplu, la echipamentul meu (am scris mai sus) e cam 3-4A pe ora.
Am si eu Omegon Powerbank 144Wh si cand imi arata ca a scazut la jumate, nu mai pot sa o folosec. Cam aproape 2 ore merge.

Eu de asta am preferat sa-mi fac decat sa cumpar; chiar si aia de Powertank de 17Ah de la Celestron e mai mica decat ce am facut, in conditiile in care pretul e cam dublu decat am platit (in plus nu stiu ce fel de baterie cu acid are).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 190



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 12 Mar 2022 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit in manualul de la ASIAIR ca ASI 533(!), ASI 2600 si ASI 6200 au nevoie de incarcare separata la o sursa de 12V, nefiind recomandat ca aceste camere sa fie alimentate prin intermediul ASIAIR.
Nu scrie de ce aceste camere fac exceptie de la regula ... Asadar ASI 533 este recomandat sa fie alimentata separat de la o baterie care scoate 12V sau de la priza printr-un adaptor care scoate 12V.

Oricum am facut cateva teste si am vazut ca ASI 533, totusi, poate fi alimentata prin ASIAIR: am legat ASIAIR la bateria "Celestron Powertank Lithium Pro LiFePO4 159Wh", iar din ASIAIR am alimentat camera ASI 533.
Am facut o biblioteca de DarkFrame-uri la 0 Celsius, la GAIN 150 si 120, la 60s, 120s, ... , 300s.
In acest caz, testul fiind in casa (unde erau aprox. 20 grade), a trebuit sa raceasca doar cu -20 mai putin fata de ambient. A folosit cam 40% din puterea de racire, iar bateria a tinut aprox. 14 ore.

Informatiile gasite sunt putin contradictorii: manualul spune ca ASI 533 nu tb. alimentat prin ASIAIR, insa pe site-ul ZWO la intrebari si raspunsuri apare ca este posibil sa legi ASI533 direct la o iesire de 12V din ASIAIR ...


O alta dilema ar fi: sa-mi dau seama daca alimentarea de la bateria CELESTRON a ASIAIR-ului se face de la mufa gen bricheta de masina care ofera 12V si 10A, sau de la cealalta mufa a bateriei care ofera tot 12V dar 5A.....?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact