Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Einstein si Eterul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Feb 2022 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt un "bufon" asumat.
Am vrut sa atrag atentie ca eterul fizic, volumul fizic are multiple calitati si implicit dimensiuni:
- fiecare particica a acestui univers o datoram existentei unor forte interne;
- aceste tensiuni isi modifica sistematic valoarea si directia generand un camp cu un comportament, o fluctuatie perfect justificata, comportament care in ansamblul sau poate fi acceptat ca act logic, decizie in desfasurare, element al unei logici aplicate, a viului aplicat etc..
- eterul fizic este filozof pana in maduva oaselor, multa, multa filosofie, ca daca nu ar fi nu s-ar povesti;
- daca problema eterului ar fi fost solutionata, atunci domnul CAdi, probabil, nu ar fi deschis acest subiect;
Nu e usor de inteles, dupa o viata inca mai incerc sa ma acomodez cu ideile ce il descriu, nu imi convin si ma revolta acest lucru, nu e usor de digerat, era mult mai siplu cu rotori, divergente, laplasieni, determinati, matrice, integrale simple sau multiple, etc...
Am tras doar un semnal de alarma, nu subestimati eterul fizic.
Nu eterul fizic este subiectul, marul discordiei?
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Feb 2022 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia studiaza materia din exterior iar Fizica Cuantica studiaza materia din interior.
Sunt domenii complementare.
E pacat sa se creada ca una este superioara alteia.
Si este si mai pacat ca iar s-a ajuns la discutii pe langa subiectul deschis si critici la persoane...

_________________
The truth is out there
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Feb 2022 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fizica nu studiaza in niciun fel eterul fizic, nici macar nu l-a descoperit.
Eterul actioneaza, exista numai multidimesinal, e de neconceput sa consideri ca ar functiona in absenta celeilalte, complementar, nici vorba de superioritatea uneia sau alteia.
Orice observatie este constructiva si in fond nu este vorba de critica intr-un sens sau altul, dificultatea de a intelege eterul fizic este pe cat de reala tot pe atat de normala, simturile noastre participand activ in acest sens.
Sa ne intoarcem la subiect.
Ce este eterul fizic?
Poate spatiul sa existe fara curburi, fara miscare?
Cuantica sau mecanica, miscarea si traiectoriile sale sunt manifestari perfect logice, manifestari care dau contur si inteles tuturor evenimentelor ce au loc la orice nivel observational.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Feb 2022 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dar ce fizica cuantica se poate cerceta pe forumuri prin discutii si cuvinte ? fara finantare aparatura laboratoare acceleratoare (un cern ceva ) sau un centru de calcul imens pt simulari . adica cineva din bucatarie pe baza aparaturii yotube sau carti vechi face descoperiri ?? la ce folosesc cuvintele insiruite pe aici de marii savanti de forum? ajuta pe cineva ? cum cu ce rezultate
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Feb 2022 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce am aratat ca tanarul Einstein era preocupat de eter si ca la CERN in 2012 s-a descoperit
bosonul Higgs care provine din Campul Higgs, un camp nevazut atasat spatiului, la fel ca eterul.
Faptul ca i se zice Camp Higgs si nu eter, tine loc de acordarea premiului Nobel fizicianului Peter Higgs Smile
Ce vreti mai clar ?
Nu Einstein a postulat ca nu exista eter, doar partizanii teoriei sale .
Fizica, Domnule Iacob, il numeste acum Camp Higgs.

_________________
The truth is out there
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Feb 2022 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate nu am fost suficient de explicit:
- eterul fizic, il numesc asa pentru a nu se crea confuzii, este spatiul Universului;
- acest spatiu este "la fel de plin" energetic si implicit informational in fiecare locatie a sa;
- faptul ca noi il vedem mai plin intr-un loc si mai gol in altul este o normalitate justificabila logic;
- faptul ca noi il vedem mai plin nu inseamna ca el este neaparat mai bogat energetic;
- aceasta "iluzie", acesta interpretare, acest "mic delir' este pe cat de necesar tot pe atat de justificabil, este singura posibilitate, singura solutie de a transmite, de a comunica, de a confirma, de a scoate ceva in evidenta.
Campul in sine este informatia, observatia transmisa, dar in spatele ei se ascunde munca, activitatea multor alti "enoriasi", enoriasi pe care, la modul individual, eu ii numesc foton, relatie monotona, relatie justificabila logic si care scoate in evidenta cuanta cu cuanta si mai ales ce este aceasta cuanta, forma, volumul etc...
Concluzie:
"Plinul" este in egala masura peste tot in Univers, el este eterul fizic.
Consider ca, in masura in care toate manifestarile spatiului fizic pot fi justificabile, atunci eterul fizic poate fi considerat trup, finta, logica aplicata, viu, etc..
Justificarea asa-zis teoretica este in principiu experiment, mod de manifestare a spatiului fizic, a eterului fizic, a viului.
Domnule CAdi, cunosc problemele cu care se confrunta Fizica, mai mult decat atat, am fost atras de aceste probleme toata viata, desigur sunt enorm de multe lucruri bune descoperite de fizica, fara ele nu am putea lega o discutie si mai ales nu am sti ce si unde sa mai cautam.
Sa presupunem ca am sti tot, am atins apogeul in fizica si tehnologie, suntem full option din toate punctele de vedere, nu lucruri noi, nu evenimente noi, nu tu tic-tac, nu tu pitpalac, no motion.
Eterul fizic, spatiul fizic este continua cautare in carne si oase, este logica aplicata, activa, nu numai in creierele nostre ci in intreg Univesul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Feb 2022 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eter sau nu , câmpul ăsta Higgs e cam leșinat . Din ce am citit eu, progeniturile sale , bosonii , au o viața de doar vreo
1,5x10 la minus 22 secunde .
Măi să fie al naibii !! E ca și cum nu ar exista . Doar atât pot ăia de la CERN ? Și eu care visam să apuc să plec după pâine și iaurt cu papuci antigravitaționali Sad .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Feb 2022 06:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut oportunitatea de a calcula, experimentand pur teoretic, defectele de masa, practic acest experiment fiind o confirmare a faptului ca in interiorul nucleelor forta de atractie/respingere coulombiana nu isi pierde efectul.
Cu aceasta ocazie am putut observa relativa instabilitate a elementelor si a materiei in general.
La desprinderea unui asa-zis neutron, starea de relativa neutralitate dureaza ceva mai mult, mai devreme sau mai tarziu sarcinile se desprind in pozitiva si negativa, electronul si protonul nu apar din cer.
La fel ca si neutronul, bosonii sunt stari relativ stabile in nucleu, afara se "destrama", se preschimba.
Timpii de preschimbare, de tranzitie nu sunt intamplatori.
La nivel macro, sunt relevate cu precadere starile relativ stabile.
La nivel micro, se releva starea de instabilitate.
Libertatea ofera conditii diferite fata de constrangerile din nucleu.
In nuclee predomina ideea de sarcina pozitiva/negativa care se respinge/atrage si nu neaparat ideea de boson.
Pentru a intelege cu adevarat toate starile spatiului fizic, este necesar sa intelegem mai intai cum si de ce spatiul fizic este asimetric, imbinand ideea de stabilitate si instabilitate, este necesar sa facem experimentul fizic cel mai fin, cel care altereaza nesemnificativ starea cea mai instabila a spatiului fizic, starea de monotonie a particulei primordiale, fotonul privit si analizat din interior.
Din pacate, CERN si nu numai, este o gaura neagra, atrage in egala masura materia si spiritul, fondurile si mintile.
Din pacate, sau din fericire, cunoasterea, intelegerea profunda nu se gaseste de vanzare la coltul strazilor, intelegerea este o stare interioara si profund ascunsa a noastra.
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 29 Sep 2022 05:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Hai să îți spun eu de ce nu există eter .

Din punct de vedere al fotonului , sau mă rog , al radiației electromagnetice, spațiul și timpul nu există . Ce naiba înseamnă asta ?
Să zicem că trimiți o rază monocromă (laser) către Lună , când trece prin dreptul unui reper mai îndepărtat , hai să zicem M31 ,și avem grijă să țintim pe ambele .
Din punctul nostru de vedere , va fi nevoie cam de 1,3 secunde ca porțiunea de rază să atingă Luna și vreo 1,8-2 milioane de ani ca cealaltă secțiune de rază , trecând pe lângă lună , să ajungă la Andromeda .

Din punctul de vedere al fasciculului laser , ambele secțiuni ajung în același timp. Acest timp este egal cu zero .

Cum este posibil ?
Dacă numărăm oscilațiile celor două fascicule gemene până la ținte , e clar că ele sunt diferite (dacă raza către Andromeda întâlnește vreun obstacol , lumina pusă în evidență va avea cam tot aceeași frecvență , facem abstracție de expansiune și de efectul doppler ) .

Și totuși, razele ajung instantaneu la ambele destinații .
Asta înseamnă un singur lucru , anume că radiația electromagnetică nu circulă prin realitatea percepută de noi .

Radiația electromagnetică doar reacționează cu substanța , cu materia , mă rog... dar atunci când circulă prin vid , nu are nici un contact cu universul perceput de noi .
Ăsta e motivul pentru care razele , oricare ar fi lungimea lor de undă , sunt invizibile în vid, oricât ar fi ele de intense .
Din același motiv, razele care se intersectează , nu interacționează ,indiferent de frecvență sau intensitate .

Poate că acel ceva prin care circulă unda electromagnetică , este o a patra dimensiune , sau un fel de realitate paralelă , sau pur și simplu un mediu în care noțiunea de timp nu are relevanță . Dar în mod sigur nu este ceva palpabil .

De ce atunci , radiația electro reacționează cu substanța ? Probabil pentru că materia nu e altceva decât radiație electromagnetică împachetată în diverse moduri , moduri pe care abia începem să le bănuim .

Cum am mai spus , deocamdată atât poate homo sapiens .


Homo sapiens poate mai mult
In realitate lumina nu are viteza de propagare, de fapt viteza luminii "c" este viteza aparenta absoluta a undelor EM pentru un observator, nu pentru acel fascicol de unde EM, pentru ca de fapt viteza luminii reprezinta curbura spatiu-timp unde Δt devine 0 într-un camp gravitational. Δt fiind nul pe toata traiectoria fasciculului, aceasta fiind si o geodezica.

Motiv pentru care viteza aparentă a luminii este o constanta universală, însă pentru fascicolul de lumina popular numit “foton” în realitate nu-i este necesar 1s pentru a parcurge 299 792 458 m, “fotonul” de fapt parcurge aceasta distanta instantaneu, pentru ca de fapt din punctul său de vedere pentru el timpul nu trece.

Tic-tacul fotonului este oprit și ne arată de fapt limita temporala din univers. Structura universului este însuși continuum spațiu timp iar fotonul este ca și limitatorul de viteza care ne arată viteza maximă dincolo de care timpul însuși se oprește, deci nu mai exista viteza limita. Ajungand la viteza luminii de fapt spargem aceasta bariera și trecem la viteza warp infinită. Campul gravitational devenind nul intrăm în hiperspatiu. In hiperspatiu materia de asemenea nu mai are masa.

Practic dacă ne-am deplasa cu viteza luminii, datorită faptului ca pentru noi timpul nu mai trece, am ajunge instantaneu în orice colț al universului fără ca sa imbatranim. Problema care apare însă este ca nava spatiala și călătorul trebuie sa fie izolată de o bula spatio-temporala pentru a evita dezintegrarea materiei, acest lucru ar fi posibil teoretic prin deconectarea câmpului gravitațional al calatorului si al navetei sale spațiale de spațiul timp înconjurător. Un fenomen asemanator poate fi observat în fenomenul de reconectare a liniilor campului electromagnetic acest fenomen similar ar putea fi cheia https://www.youtube.com/watch?v=mgUZwoR0gcE

Deși câmpul gravitațional este similar cu campul electromagnetic sunt unele diferențe una dintre ele ar fi faptul ca este monopolar însă fenomenul de reconectare a liniilor campului gravitational este similar. Un exemplu concret ar fi ciocnirea a două găuri negre, fenomen în care două regiuni din hiperspatiu practic se unesc.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Sep 2022 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum justificati unda asociata oricarei planete, oricarui corp ceresc expus campului gravitational asa-zis unipolar?
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 29 Sep 2022 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte simplu, campul gravitational este monopolar (nu unipolar) si daca ar exista un singur obiect in univers campul gravitational nu ar mai avea unde gravitationale, fiecare corp in sine nu radiaza unde gravitationale ci doar un camp gravitational monopolar. În termeni generali, undele gravitaționale sunt radiate de corpuri a căror mișcare implică accelerarea sau mișcarea neuniformă, sau schimbarea traiectoriei unui corp astfel încât intensitatea câmpul gravitational indus să fie variabilă față de observator. Campul gravitational al unui corp poate fi descris doar in relatie cu un alt corp sau un observator.

Insa intre doua puncte din spatiul fizic ce au fiecare dintre ele un camp gravitational daca aceste doua puncte(particule, corpuri sau grupuri) se misca unul fata de altul cele doua campuri interactioneaza unul cu altul si pot aparea unde gravitationale intre cele doua campuri. Orice observator are un camp gravitational propriu.

Noul camp indus in origine monopolar prin definitie devine bibolar sau multipolar, (nPolar)+1 in functie de cate obiecte sunt studiate in sistem, plus observatorul, fiecare punct(particola corp, grup de corpuri) avand un camp gravitational monopolar propriu, geotezicele lor prin compunere determina astfel un camp (n)polar+1.

Sper ca ati inteles, multumesc pentru intrebare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact