Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Densitatea unei gauri negre.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mesco Ivan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Noi 2007
Mesaje: 40



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Ian 2008 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Densitatea unei gauri negre.
Raspunde cu citat (quote)

Avem 2 gauri negre clasice (nerotitoare), dar de mase total diferite, sa zicem cu un raport egal 1/1000000. Conditia minima pt. o gaura neagra este ca viteza de evadare sa fie la suprafata ei egala cu cea a luminii, sau sa indeplineasca la suprafata raza Schwarzschild. Cele 2 ,,Rs,, vor avea valori diferite, iar densitatea gaurilor negre vor fi diferite. De ex., densitatea gaurii negre mai masive va fi mai mica fata de cea cu masa mai mica, pt. a putea indeplini conditia ,,Rs=2GM/c^2,,. Daca vom ajunge undeva pe la 10^8 mase solare, densitatea unei gauri negre va fi aproximativ egala cu cea a apei. Desi rationamentul ne-ar spune ca aceasta densitate e prea mica, si astrul va continua sa colapseze pina la o densitate maxima (eu nu cred ca ajunge la o densitate infinita). Cu alte cuvinte, raza geometrica efectiva la care poate ajunge o gaura neagra poate fi mult sub raza Schwarzschild. Totusi, exista un rationament care ar spune ca nici o particula nu ar trece de Rs, pt. ca ar fi convertita (,,despachetata,,) in energie dupa relatia E=mc^2, iar daca rationamentul ar fi corect, nu vom putea avea o raza geometrica mult sub Rs.
Sunt curios sa aud si alte pareri. exista o densitate a gaurilor negre? putem avea o raza geometrica mult sub raza Schwarzschild? Adevarat este ca la un moment dat intram in ceea ce se numeste ,,singularitate,, si unitatile de masura pot ,,disparea,,.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 07 Ian 2008 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confused
E ca și cum ați calcula densitatea Soarelui raportând masa lui la distanța până la norul Oort. Rs NU este raza gaurii negre.

Citat:
eu nu cred ca ajunge la o densitate infinita

Nimeni nu crede asta, deși teoria cam așa spune. Dar nici nu vrea nimeni să valideze experimental teoria asta, sărind într-o gaură neagră Laughing Laughing Laughing . E cinstit să spunem despre colaps că "are loc indefinit".
De altfel, teoria supersimetrică a găurilor negre rezolvă elegant problema singularității.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mesco Ivan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Noi 2007
Mesaje: 40



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Ian 2008 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="raduM"]Confused
E ca și cum ați calcula densitatea Soarelui raportând masa lui la distanța până la norul Oort. Rs NU este raza gaurii negre.

pai de aceea am folosit 2 notatii: ,,Rs,, si raza geometrica. Conditia limita ca sa avem o gaura neagra este ca ,,Rs,, sau fie egal cu raza geometrica a astrului. Nu stiu insa cit de mult se poate ,,cobori,, sub ,,Rs,,.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 08 Ian 2008 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă tem că nu înțeleg formularea problemei.
Orizontul GN impune limita de la care nu mai putem discuta.

Întrebările sunt:

- Ce vreți de fapt să stabiliți / calculați?
- Ce semnificație are ceea ce vreți să determinați, pentru teoria găurilor negre? Ce aduce nou? Ce caracteristică/comportare pune în lumină?
- Care sunt mărimile/caracteristicile observabile pe care calculul dvs. le prevede și ce s-ar putea urmări la o GN pentru a valida ceea ce faceți?

Sunt întrebări fundamentale pentru oricine purcede la un calcul/model teoretic.

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 10 Ian 2008 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dl. Mesco spune asa:
Citat:
Conditia limita ca sa avem o gaura neagra este ca ,,Rs,, sa fie egal cu raza geometrica a astrului.


Dar nu e adevarat. Existenta gaurii negre, masa ei, a carei "raza geometrica" tinde la zero defineste raza Schwarzschild si nu invers.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Mesco Ivan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Noi 2007
Mesaje: 40



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Ian 2008 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As numi-o curiozitate deocamdata, dar am sa revin mai tirziu cu detalii legat de ce cred eu ca se intimpla cu un corp care cade intr-o ,,gaura neagra,,.
Intrebare la tine....conditia minima pt.un astru ca sa devina ,,gaura neagra,, este ca raza lui geometrica sa fie egala sau sub ,,Rs,,. Daca avem teoretic un astru suficient de masiv, atunci la suprafata corespunzatoare ,,Rs,, am putea avea si acceleratie gravitationala de 9.8 m/s^2 !!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 10 Ian 2008 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Intrebare la tine....conditia minima pt.un astru ca sa devina ,,gaura neagra,, este ca raza lui geometrica sa fie egala sau sub ,,Rs,,. Daca avem teoretic un astru suficient de masiv, atunci la suprafata corespunzatoare ,,Rs,, am putea avea si acceleratie gravitationala de 9.8 m/s^2 !!


Bună întrebare!

(la care, întrebarea răspunde: "bună, Radu!" Laughing Laughing Laughing )

_________________
הבה נגילה
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Dec 2011 00:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

buey, eu nu inteleg de ce le zice toata lumea gauri , cand , evident sunt niste sfere . Ba mai mult, sunt cele mai perfecte sfere intalnite vreodata ...ca nu le lasa densitatea si gravitatia sa se deformeze nici cu un sfert de bozon pe raza. Pai nu-s nedreptatite sa fie numite gauri ?
Imi aduc aminte de melodia lui Chilian in care , la final , baga o erata :
" gaura in ciment " este haul nefiintei care se naste adanc sub noi cand stam chirciti pe o buda turceasca .
Pai nu-i nedrept vis-a-vis de atata concentrare de materie , frumoasa, neagra ca taciunele, perfect sferica ...sa o numim gaura ?
Zic si eu ca proasta forumului . Mr. Green
Si iacata ca-mi veni revelatia dupa ce terminai postul :
Cum se redistribuie materia "papata" de gaura "sferica" neagra uniform , pe toata suprafata ....aaaa...gaurii ? Hai ? Daca la compactare lipseste oarece si nu se intinde uniform ? Pai nu incepe sa bata ca o roata stricata ditamai negriciunea ?
Asta intrebare !
Si mai am una :
dacale am putea calcula cantitatea de materie absorbita si am masura cresterea guauricii ...nu am afla noi rata de compactare ?
Ei ? Ce ziceti ...asa-i ca ma paste celebritatea ?
Si un al treilea edit :
Parca inteleg de ce e numita gaura. Se comporta ca atare. Pe pamant , s-a observat ca daca bagi multe chestii intr-o gaura, progresiv ca dimensiune ( nu conteaza culoarea ) aceasta tinde sa se largeasca. Cum gaurele negre se maresc de cate ori papa ceva ... de asta or fi numite gauri ?
Eu nu mai inteleg nimic din fizica asta . ( eu si Dragusanca )

_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2011 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce zici tu (si Chilian) inteleg ca aceste asa-zise "gauri negre" sunt WC-urile publice ale Universului Rolling Eyes
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Dec 2011 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O abordare corecta si care necesita o dezbatere aprofundata !
Trebuie musai sa organizam o intalnire , cu multa palinca si jumari , in fata unui foc , si sa aducem in discutie rolul gaurilor negre din universul asta .

_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 31 Ian 2013 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gaura neagra este jonctiunea intre cele doua parti ale Universului: 1. dimensionala, r>0, extinsa, spatio-temporala si 2. cea adimensionala, r=0, a "mintii". Densitatea ajunge infinita la raza zero, amandoua gaurile au deci aceeasi densitate. Transformarea este mc^2=E. Nu stiu sa se fi demonstrat sensul transformarii, adica daca prin gaura neagra materia "iese" sai "intra" in universul dimenional, dar stiu ca s-au pus in evidenta anumite "emisii" provenind de la gaurile negre.

http://www.smashwords.com/books/view/99438#longdescr

The cosmology that underlies the Pythagorean Illuminati's ancient religion of Illuminism is based on six dimensions - three of real space, and three of "imaginary" space, although imaginary space isn't of course imaginary at all but has ontological reality. To be more exact, it is the origin of time rather than space.

Discover how this model explains all of the mysteries of Einstein's special theory of relativity and quantum mechanics, and disproves the theoretical basis of M-theory.

This book explains the true nature of time and the speed of light, and thereby explains how God, the soul, and the afterlife are all inevitable.

This is extremely complex philosophical, mathematical and scientific material that reveals the staggering difference between the childish cosmology of the Abrahamists compared with that of the Illuminati.

No scientific materialist would find it facile to reveal any flaws in the Illuminati's six-dimensional cosmos. On the contrary, Illuminism exposes the enormous holes in the ideology of scientific materialism which denies the ontological reality of zero, infinity and the imaginary number, i, hence denies that mathematics is ontologically "complete".

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2013 01:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricât ar fi de complexă filozofia asta tot filozofie rămâne... Cosmologia actuală, cea din fizică, așa incompletă cum este, nici nu pretinde nici nu dovedește ce nu poate dovedi. Experiența noastră e limitată, desigur, dar nu încercăm decât să înțelegem lumea cât mai realist. N-aș da prea mult credit așadar unor "Illuminati" care pretind fără să dovedească... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact