Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_194042_039x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Spalare oglinda


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 17 Ian 2022 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Spalare oglinda
Raspunde cu citat (quote)

De indata ce voi avea timp intentionez sa curat oglinda primara de la Heritage. Inca nu am iesit cu el la stele sa vad daca e chiar necesara aceasta operatie pentru ca iarna nu pot sta seara la observatii( sunt o persoana mai friguroasa si racesc usor),dar oricum as vrea sa fac asta.
Am inteles in mare parte cam care ar fi tehnica,insa mai am unele nedumeriri.
1.1. Ce fel de apa sa folosesc?
Cea de la robinet poate fi tratata,cea de la fantana poate avea impuritati.
Ma gandeam la apa plata din comert. Este o idee buna?
1.2. In alte locuri am vazut ca se recomanda DOAR apa distilata sau chiar deloc apa ci doar alcool sau ceva pe baza de acool. Deci Question
1.3. Daca este la temperatura camerei apa are ceva? Sau chiar mai rece . Este neapărat calda sa fie?
2.1. Voi spune cum voi proceda si imi veti spune daca gresesc cu ceva:
- marchez pozitia celulei si oglinzii in celula la demontare
- intr-un lighean ,nou, voi pune apa normala si il voi spala bine cu detergent apoi il voi clati bine.
- asez un prosop pe fundul ligheanului,pun apa cu aproximatie cam cat ar fi sa treaca peste oglinda ,pun o picatura de detergent (2.2 ce detergent ar fi mai indicat fiind multe marci?), amestec
- introduc oglinda si misc apa incat sa scap de depunerile ce nu sunt fixate pe oglinda
- ridic oglinda si o clatesc cu apa distilata apoi o asez frumos pe un prosopel
- arunc apa
2.3. Repet procesul acesta inca odata sau pot trece la vata?
- umplu cu apa suficient ,o picatura de detergent,amestec
- asez olinda si apoi cativa bulgarasi de vata STERILA la inmuiat
- usor fara a apasa pe vata inmuiata o trec peste suprafata oglinzii de preferat o singura trecere fara sa refolosesc acelasi bulgare de vata
- clatesc oglinda cu apa distilata si la nevoie repet procesul cu vata daca nu s-au indepartat destule impuritati
- de pe oglinda nu se va scurge toata apa si voi folosi ceva pentru a absoarbe picaturile ramase
2.4. Ce sa folosesc pentru picaturile de apa ce nu se scurg? Prosop din acela de bucatarie cu fibra mai rara? Vata?
2.5. In caz ca inca mai imi ramane o depunere gen cacuta de musca ce eventual nu se duce la spalare ,cu ce o scot de acolo?
2.6. Cercul central ar fi bine de evitat la curatat? Sau este destul de rezistent?

Proesul de spalare este gata

3. Cum stiu cat de tare sa strang suruburile ce tin oglinda in celula? Testul cu hartia poate fi inconcludent avand in vedere ca hartiile pot avea diferite grosimi + de unde as sti cat de usor ar trebui sa intre hartia acolo? Daca aveti alta idee in cazul asta ar fi super.
4.1. Ce "upgrade" as mai putea face in tub acolo daca tot dau primara jos?
4.2. In caz de ar fi ceva cu ce sa acopar secundara in timp ce intervin acolo?
Secundara din ce am vazut este ok dpdv optic deci ii dau pace.
Cam asta. Daca imi aduc aminte de alte nedumeriri voi posta.
Las si o poza ca idee cum arata oglinda in momentul de fata.



IMG-20220116-210500.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.5 kb
 Vizualizat:  de 4384 ori

IMG-20220116-210500.jpg



_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan


Ultima modificare efectuata de catre hardstyle la 17 Ian 2022 01:28, modificat de 1 data in total
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Ian 2022 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa curat eu oglinzile,de ani buni,fara a deteriora stratul de aluminiu sau a avea pete ramase pe oglinzi:
Pui oglinda in chiuveta,dai drumul la un fir de apa calduta;inainte,te speli bine pe miini,tai unghiile si ai grija sa nu ai ceva particule ramase pe miini.Nu atingi oglinda cu altceva decit cu degetele:nu cirpe,hirtie,vata,etc.Doar degetele!.
Dai usor cu detergent lichid si o speli cu degetele,finutz de tot;o clatesti bine-bine, o scurgi si verifici sa nu fi ramas depuneri necuratate.Daca oglinda e curata,o asezi inclinata la 30-40 grade in chiuveta si o clatesti cu apa distilata,pe toata suprafata,din belsug.Din momentul ascesta nu mai atingi suprafata oglinzii.O pui tot inclinata undeva si astepti sa se usuce.O sa ai o suprafata curata,fara pete.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Ian 2022 01:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda sa fie la temperatura camerei.
Nu-i nevoie de lighean nou, spala bine unul existent.
Foloseste apa de la robinet, sa aiba temperatura corpului tau.
E bun Pur sau similar, detergent de vase, una-doua picaturi, fara excese
Pui oglinda cu fata in jos, sa cada mizeria de pe ea, nu o pune cu fata in sus ca nu-i scrumiera.
Pune trei ''chestii'' din plastic (dopuri plastic ?) sub margine ca sa nu stea fata oglinzii lipita de lighean.
Lasi oglinda sa stea in apa cu detergent. Eu as lasa-o pe a ta macar doua ore.

NU FOLOSI SMIRGHEL = GHEMOTOACE DE VATA !
Se umple de mizerie si zgarie fain-frumos tot ce prinde.
Foloseste buricele degetelor bine spalate/degresate si fara inele, ghiuluri etc.
Deocamdata nu ai acces la o scula mai sofisticata decat mana care este foarte sensibila, simte orice depunere. Vata e nesimtita, nu cred ca-i nevoie de explicatii.
Cand speli cu degetele, tii oglinda la verticala in apa. De fapt doar o sprijini din spate. Nu o ridici sa-ti zboare cumva din mana in vana , ca ti-ai luat adio atunci ! Te apleci tu, peste ligheanul pus in vana, nu o ridici pe ea deasupra vanei, a gresiei, marmurei ... etc.

''Lingi'' oglinda cu apa cu detergent, milimetru patrat cu mm patrat, pe doua directii perpendiculare. Fii atent la ce-ti spun senzorii din varful degetelor. Nu apasa !

Tii palma sub fundul oglinzii iar cand ai terminat, clatesti cu apa distilata din belsug.
Sticla/ petul de apa distilata sa stea la indemana, cu dopul desfacut.
Nu te apuci cu oglinda spalata in mana sa desurubezi sticle ... nu uita, vana si gresia stau si pandesc, n-au mai mancat de mult o oglinda de telescop!

Pregatesti din timp un loc sigur, unde oglinda sa stea (aproape) la verticala , sa se scurga si usuce. Eu le las pana maine, cu teancuri de carti in spate, laterale si una dedesubt, cu servetel pe ea.

Daca au ramas pete, repeti si lasi sa stea mai mult in apa cu Pur.
Nu te apuci sa freci si sa apesi. Repeti pipaiala descrisa mai sus si tot ce urmeaza.

Semn pe tub si celula da, pe oglinda e fara rost.

Despre suruburi: daca am sa dau vreodata o lovitura de stat astronomica, am sa-i bag la puscarie pe cei care strang oglinzile cu suruburi. Pentru ca asta merita !

Spatele oglinzii trebuie sa stea pe punctele de sprijin doar sub greutatea oglinzii.
Intre bordul oglinzii si -mai ales- muchia oglinzii si gheare vei lasa neaparat interstitiu. Ce te priveste ce grosime are hartia ? Foloseste bucatele de hartie de imprimanta, indoite in L (sa nu atingi oglinda proaspat spalata). Daca la Arad e buna, ma gandesc ca-i acceptabila si pe la voi.

Nu uita lucrul cel mai important: fiecare spalat un pic este o deteriorare un pic.
Nu exista curatare care sa nu strice la scara nano.
Daca-i musai spala oglinda, daca nu esti sigur, e mai bine sa te abtii.

Telefonul mobil sa nu fie prin preajma, anunti lumea ca umbli cu substante periculoase ( e bluf dar are efect), sa nu te deranjeze si sa nu vorbeasca cu tine.
Esecul inseamna sa te alegi cu oglinda tandari nu daca trebuie repetata spalarea pentru ca ai ascultat muzica etc si nu ai fost atent la degete. Aceea e faza cheie a acestei metode.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2022 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Spalare oglinda
Raspunde cu citat (quote)

hardstyle a scris:
Inca nu am iesit cu el la stele sa vad daca e chiar necesara aceasta operatie ..

Cum iti dai seama daca e sau nu necesara spalarea?

In completarea celor de mai sus, eu nu am reusit sa elimin toate picaturile la final asa ca ramaneau, se uscau si lasau urme. Asa ca la final am plimbat o bula de apa pe supratara oglinzii si am colectat toate picaturile astfe incat sa nu mai ramana nimic, bula o plimbam cu o vata, stiu ca mai sus s-a spus sa nu atingem nici cu vata dar n-am gasit alta solutie sa elimin picaturile de pe suprafata. Servetelul care absoarbe n-a mers, tot cu bula plimbatoare am colectat picaturile.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Ian 2022 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si din cauza urmelor de picaturi pomenite de valy am ajuns la metoda manuala.
Dar spre uimirea mea si supararea mea, dupa spalarea ''cu grija'' ''cu vata'' ''fin, fara sa apesi'' etc am constatat ca in lumina razanta, pe suprafata oglinzilor ramanea ''ceva'' ca un abur foarte fin dar persistent.
Degeaba am repetat, voalul acela aproape imperceptibil ramanea acolo. Plus bonus urmele uscate de picaturi.
Un al doilea ''bonus'' era prezenta voalului si pe lentile daca le spalam cu apa,ca pe oglinzi; era invizibil la privire directa dar bine vizibil in lumina razanta.
O solutie de spalare chimica a lentilelor nu lasa asemenea voal dar mai am doar oleaca din ea.

''Houston, we got a problem!''

Cine are curaj, sa-si verifice oglinda in lumina razanta, n-o sa va placa ce vedeti.
Voalul acela produce o iluminare difuza a fondului cerului iar in apropierea obiectelor luminoase se vede o ceata luminoasa ca o ''atmosfera'' chiar si cand cerul este perfect senin. Acea iluminare difuza a fondului cerului iti fura din magnitudinea limita a telescopului, nu cred ca afecteaza rezolutia.

Eu asa apreciez daca e nevoie cu adevarat de spalare, daca incep sa sesizez ''atmosfera'' in ocular.

Asa am ajuns sa caut rezolvare si am gasit metoda manuala pe Cloudy Nights.
Gata cu voalul si cu picaturile, servus problema !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 17 Ian 2022 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In regula. Ramane sa curat oglinda cu degetele.

Mircea Pteancu a scris:
Pune trei ''chestii'' din plastic (dopuri plastic ?) sub margine ca sa nu stea fata oglinzii lipita de lighean.

Nu ar fi cam alunecoase ? Ma gandeam la ceva din burete.

Mircea Pteancu a scris:
Ce te priveste ce grosime are hartia ? Foloseste bucatele de hartie de imprimanta, indoite in L (sa nu atingi oglinda proaspat spalata). Daca la Arad e buna, ma gandesc ca-i acceptabila si pe la voi.

Deoarece am intalnit si foaie A4 mai subtire si normala si in unele locuri se spunea si de " carte de vizita".



valy a scris:
Cum iti dai seama daca e sau nu necesara spalarea?

Banuiesc ca se va observa cand privesc la un o stea mai stralucitoare, sau alt obiect mai luminos.

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2022 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se observă când te uiți prin telescop. Doar un observator versat poate sesiza "voalul" descris de Mircea. Petele sau firele de praf nu se văd. Mai degrabă se văd mizeriile de pe lentilele de la oculare. Voalul rămâne de la apa demineralizată, nu prea se mai găsește apă distilată pură. Eu am adunat condens de la aparatul AC astă vară, am un flacon de 2L plin. Mai bună nu cred să fie.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2022 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am un aparat de dezumidificare, produce cativa L pe zi, zici ca ar fi buna apa respectiva?

Citat:
Ma gandeam la ceva din burete.
Nu pare o idee buna, daca variaza si misca oglinda se duce colimarea.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Ian 2022 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că e foarte bună, cu condiția ca aparatul să nu fie prea vechi și să se fi adunat tot felul de particule în tava unde se adună condensul. Pentru siguranță cred că se poate decanta sau filtra cu un filtru din hârtie ca cele folosite la filtrele de cafea. Oricum, dacă ai cantitate mare la dispoziție, dacă o torni să curgă nu rămân particule lipite.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 18 Ian 2022 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca apa de la dezumidificator e buna, inglobeaza multe particule de praf. Daca te uiti atent o sa vezi tot felul de chestii prin ea, practic filtreaza si capteaza particule din aer.
_________________
0770403936
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2022 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am spalat si eu oglinda secundara. De doua ori in interval de cateva zile, din nefericire. Pentru ca dupa prima spalare, am iesit la observatii si mi s-a parut ca ceva este in neregula... Am demontat-o din nou si, intr-adevar, pe dansa se aflau niste "nebuloase", care se vedeau numai la privire razanta, chiar mai bine cu o lampa frontala aprinsa. Asa ca am procedat la a doua spalare, mult mai documentat si cu mult mai multa atentie si rabdare. Rezultat pe masura.
Multumesc tuturor acelora care ne ajuta cu sfaturi!

Cer senin!

PS: urmeaza si primara cat de curand... Crying or Very sad
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Ian 2022 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AstroAlex

Felicitari, ai facut ce trebuia.
Dupa ce speli si primara - numai daca e nevoie - spor la observatii.

Un mic sfat : nu mai pastrati ''ca toata lumea'' newtonienele la verticala.
Oricare fir de praf aflat in tub, oare ce va face ?
Pastrati newtonienele la orizontala (sau cat mai inclinate), in asa fel incat fata oglinzii primare sa fie cat mai aproape de pozitia verticala. Daca detasati OTA, lasati-l sa se aseze cu focuserul ''in jos'', ceea ce inseamna ca si secundara va fi protejata de depunerile de praf.
Nu suntem tot timpul vedete filmate asa ca nu va sfiiti, inafara de capacele de plastic ''de fabrica'' ( dintre care multe sunt dubioase, au jocuri de milimetri, deci sunt niste chestii mai mult cosmetice), sa folositi capisoane de dus, pungi de plastic etc pentru a etansa capetele tuburilor si alte zone pe unde intra praful , de exemplu focuserul.

Curatarea opticii este o operatiune stresanta si riscanta, mai bine investiti in preventie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Ian 2022 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Al meu Newton sta numai la orizontala, in geanta dedicata inchisa, bineinteles cu toate capacelele(de fabrica) puse. Si tot are oglinzile(acum a mai ramas doar primara) murdare. Imi imaginez cum sunt cele care stau vertical... bine... la verticala este foarte expusa primara, secundara fiind chiar mai protejata, stand cumva cu fata oblic in jos...
Buna ideea cu protectiile cu elastic! Chiar am un set luat din nu mai stiu care supermarket, cu diametre diferite, de pus ca si acoperire la vasele cu alimente. Voi folosi si la telescop. Sunt numai bune!

Cer senin!
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 05 Feb 2022 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Operațiunea aproape s-a sfârșit. Oglinda este la uscat acum.
Am avut ajutor la clătirea cu apa distilată și am reușit să fac in așa fel încât să mi mai rămână doar 4 picături foarte mici de apa.
Am incercat sa "plimb" una după metoda domnului valy însă erau prea mici și le-am absorbit pur și simplu cu grija folosind vata din aceea pentru machiaj.
Șuruburile de prindere in celula erau foarte, extrem de strânse. Nici vorbă să fi încăput foița de hârtie între clame și oglindă.
Cei ce au heritage nu mai au nevoie de semn pe tub și celula deoarece celula este prinsa și de un surub ce trece prin sina de prindere așadar alta poziție nu poate avea.

Poza

EDIT: Succes! Smile
Rezultatul final
Am strâns clamitele de prindere a oglinzii in celula doar cat sa aibe foarte puțin joc. In funcție de ce vad in ocular le mai slăbesc. Sau dacă nu tine colimarea le mai strâng.

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Feb 2022 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo !

Jocul acela minim, care se lasa pentru a fi siguri ca oglinda nu este deformata, nu este sesizabil la observatiile vizuale.
Grija pentru astrofoto nu ma framanta, nu stiu daca acolo conteaza.

Cu atat mai putin vor influenta cele patru picaturi mici care au ramas pe fata oglinzii si le-ai eliminat cum ai spus. Un asemenea ''defect'' are doar importanta estetica, cosmetica.

Cand lucram cu reflectoare trebuie sa ne reamintim mereu, cand e vorba de ''defecte'' minore (puncte, picaturi marunte, ba chiar si ciobituri minore), ca acestea binevoiesc sa aiba ditamai secundara pe axa optica si care (de obicei) e mare cat o lopata.
Mai sunt si bratele paianjenului care, conform noilor trenduri, sunt late de un deget ( vreo 8mm/ bucata) si minim trei la numar.

In ultima instanta, vei plati ceva pentru toate acestea iar imaginea va fi afectata fata de un telescop identic si care nu are baiuri ca cele mentionate.
Dar regele telescopului newtonian este oglinda parabolica.
Daca aceea este de inalta precizie, asemenea problemutze minore vor avea efecte insesizabile (sau aproape).

Fiecare astronom amator care foloseste newtoniene ar trebui sa-l pomeneasca de bine pe Isaac Newton pentru darul mare pe care ni l-a facut.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact