Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC1499_SHO_v7add.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificarea colimarii binoclurilor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2021 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uneori axa mecanică, șarniera, este strâmbă din cauza unui șoc suferit de binoclu. În acest caz colimarea nu se poate face decât la o anumită distanță interpupilară, binoclul rămânând utilizabil doar pentru persoanele cu o distanță apropiată sau identică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Dec 2021 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Legatura intre colimare/aliniere binoclu si reglaj dioptrii
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,
Imi poate, va rog, spune cineva daca exista vreo legatura intre colimarea unui binoclu si reglajul dioptriei? La binoclul meu Helios Apollo 28x110, cu ”autofocalizare” si reglaj dioptrii la ambele oculare, am incercat sa reglez imaginea dubla ce aparuse, prin modificarea pozitiei prismei/prismelor ansamblului optic din stanga. Am resuit sa elimin imaginea dubla dar, din pacate, am observat ca nu mai pot regla dioptria pentru a obtine o imagine clara prin obiectivul stang.
Oare ar trebui sa reiau procedeul de colimare tinand cont cumva si de pozitia reglajului de dioptrie?
Am observat ca intr-o anumita pozitie a reglajului dioptriei, pot obtine imagine clara dar doar in jumatatea dreapta a campului vizual prin acel obiectiv.
Va multumesc pentru orice informatie/parere!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Dec 2021 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! In primul rand nu exista autofocalizare, focalizarea se face separat pe fiecare tub, acelasi principiu ca si la focalizare cu rotita centrala. Daca ai mutat suportul cu prisme ai schimbat lungimea traseului optic ocular-obiectiv si in cazul tau cursa reglajului la ocular nu iti permite sa mai focalizezi dupa cum ai descris problema. In acelasi timp se poate sa fi mutat prea mult prismele, ai dus axele optice incat sa fie divergente foarte mult, si chiar daca nu iti dubleaza cand e divergenta, tot decolimat este si te "rupe" la ochi destul repede, dupa cateva secunde chiar. Singura sansa reala este sa il aduci in aliniere conditionata, iar sa il colimezi ai sanse zero Smile.

"Am observat ca intr-o anumita pozitie a reglajului dioptriei, pot obtine imagine clara dar doar in jumatatea dreapta a campului vizual prin acel obiectiv." De aici reiese ca ai mutat prismele exagerat de mult, practic prinzi in camp si o parte din suportul prismelor, de aceea nu mai vezi tot campul clar, sau, ai dus prismele intr-o pozitie in care practic te uiti printr-o extremitate a lentilei obiectivului.
Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Dec 2021 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult Cristian pentru informatii si sfaturi.
Ce inseamna aliniere conditionata?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Dec 2021 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este alinierea celor doua axe optice astfel incat sa fie paralele intre ele, dar NU sunt paralele si cu axa mecanica a binoclului, prin urmare raman paralele doar pentru distanta interpupilara la care a fost reglat, daca modifici distantanta interpupilara incepe sa dubleze imaginea. Ca procedeu: fixezi distanta interpupilara potrivita pt tine si nu mai modifici, apoi lucrezi doar la un singur tub si reglezi prismele incat sa obtii aceeasi imagine in ambele tuburi, o idee tubul stang sa "bata" mai in stanga, dar foarte putin, doar atat incat sa poti spune ca bate mai in stanga, ceva infim, dar pe inaltime sa fie perfect aliniate, sa nu fie o imagine mai sus si una mai jos. Trebuie sa fiexezi pe trepied obligatoriu, si nu te atingi de el, dai jos cupele de la oculare ca sa poti sa vezi marginea campului fara sa atingi binoclul, mai ales ca are magnificatie mare, e mai greu putin. Lasi capacul jos de la prisme pana termini.

Pune o poza doua cu sistemul de prisme ca sa vedem reglajul, in principiu stiu cum e dar, ar trebui sa ai doua suruburi care te lasa sa duci axa pe diagonale....dar sa vedem in poze ca sa nu vb prostii.

Se poate sa fie asa. Atunci nu mai desfaci capacul...



post-363355-0-48840500-1635230875.png
 Descriere:
 Marime fisier:  301.6 kb
 Vizualizat:  de 4100 ori

post-363355-0-48840500-1635230875.png


Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Dec 2021 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, am inteles. In prima noapte cu cer senin o sa ma ”joc” iar cu reglarea binoclului conform indicatiilor tale si sper sa reusesc sa il aduc cat de cat intr-o stare in care sa ofere o imagine acceptabila prin ambele oculare.
Multumesc mult pentru sfaturi si o sa revin cu informatii despre rezultatul obtinut.
Seara buna!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Dec 2021 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e asa trebuie sa reglezi din ambele tuburi...nu e greu daca ai sistemul asta.
Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Dec 2021 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este exact ca in poza trimisa de tine.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Dec 2021 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziua reglezi, noaptea doar eventual ceva reglaje fine, dar ziua ai repere mai bune, trebuie sa ai repere in marginea campului, pe stele nu cred ca poti pt ca in marginea campului nu mai vezi ok pe cand o cladire de ex totusi o vezi....spor!
Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Dec 2021 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma gandeam sa ma joc doar cu o parte, sa nu dereglez ambele sisteme optice....
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Dec 2021 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La aliniere conditionata poti si doar la un tub sa lucrezi, doar ca lucrezi din ambele suruburi ca sa poti face deplasare axa exact unde vrei. Daca vezi ca iti dubleaza pe stele, mai deschizi un pic unghiul dintre axe, altfel spus, sa bata mai spre stanga tubul stang, pana nu mai dubleaza, nu exagera cu deschiderea dintre axe, in regim astro nu e deranjant, dar folosit terestru te oboseste chiar daca nu dubleaza. Binoclu dubleaza in doua cazuri (ele pot exista simultan), ori nu e aliniat pe verticala si o imagine e mai sus si una mai jos, sau daca axele sunt convergente pe orizontala(chiar daca e aliniat pe verticala tot dubleaza). Daca axele sunt aliniate pe verticala dar sunt divergente pe orizontala, nu mai dubleaza dar iti obosesc ochii si creaza disconfort, si da efectul de "ochelari" (daca axele sunt foarte divergente, adica tubul stang vede mult in stanga si dreptul mult in dreapta, mai pe intels vorbind), oricat ai regla distanta interpupilara nu obtii un singur cerc.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Dec 2021 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Obs,
Exact cum a spus colegul Cristian Kata, se pare ca ai inclinat prisma stanga exagerat de mult. Sfaturile lui sunt foarte utile! Ca un test suplimentar poti verifica daca nu cumva pupila de iesire stanga s-a deformat, capatand o forma ovala, acum dupa ce ai miscat prisma atat de mult...Daca pupila de iesire are forma ovala incearca s-o readuci cat de cat la forma initiala circulara si apoi sa incepi colimarea. La o decolimare severa, decat sa fi miscat doar o prisma exagerat de mult, mai bine ai fi compensat minim din amandoua prismele. Daca e o decolimare minora atunci o usoara ajustare a unei singure prisme e suficienta.

Am si eu un binoclu asemanator dar este APM 28x110. A fost decolimat sever dar l-am colimat "conditionat" de distanta mea interpupilara folosind cu grija suruburile de colimare din schema data de Cristian Kata. I-am facut un "jug" de pastrare definitiva a distantei mele interpupilare. Fara acest jug, tuburile binoclului fiind foarte grele, cu timpul cadeau gravitational si imi micsora distanta interpupilara, pierzand colimarea. Aici poti vedea binoclul si jugul in discutie https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=206522#206522

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Dec 2021 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Tudor,
O sa mai reiau procedura de reglare dupa indicatiile voastre, de indata ce imi voi gasi putin timp pentru asta. Pupila de iesire este rotunda (sau poate ovalizata foarte putin, imperceptibil de catre ochii mei ).
Mi-ar parea rau sa nu mai pot folosi binoclul in conditii acceptabile privind prin ambele tuburi.
Ma gandesc acum, dupa ce am mai studiat problema, ca nu trebuia sa ”ma arunc” la prisme ci trebuia sa ma joc cu alinierea celor doua tuburi ale binoclului. Nu a suferit nicio lovitura sau soc binoclul, deci nu aveau de ce sa apara dereglari la prisme...Dar partea buna este ca am ocazia sa invat cate ceva despre mecanica binoclului Smile
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 08 Dec 2021 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da nici nu se pune problema sa nu il poti folosi, in cel mai rau caz il trimiti la mine sa il colimez, mai ales ca ai suruburi externe nu e stres, marea problema este cea de care amintea Tudor, faptul ca mecanica nu e chiar cum ar trebui, si chiar daca l-as colima, la transport se poate modifica, nu prea vad alta solutie inafara de cea a lui Tudor, un jug care sa il tina mai zdravan. Deci fara stres! Daca nu iti iese alinierea conditionata nici cum, te ajut sa il aliniezi (prin tel), dar de colimat prin tel nu se poate. Avand in vedere ca te ajutam nu ai nici un motiv de a fi stresat Smile.
Sus
Dan Obs
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2021
Mesaje: 8



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Dec 2021 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru incurajari si pentru ajutor Cristian Smile
Intr-adevar mecanica lasa putin de dorit si sistemul nu este deloc robust si stabil (asta din cauza dimensiunilor si greutatii foarte mari). Din cauza asta s-a si dereglat, pentru ca am umblat la sarniera, urmarind sa reglez strangerea acesteia.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact