Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
center_milky_way_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teme de observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Noi 2021 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

In seara aceasta am inceput sa observ stele cu ochiul liber in timpul crepusculului in vederea actualizariii tabelului Schmidt.
Am cautat mai intai cele mai stralucitoare stele Vega, Altair si Deneb, ajutat uneori si de binoclu, pentru a le repera mai usor cu ochiul liber in lumina puternica a crepusculului civil si am ajuns la stele de magnitudinea 5,7 la sfarsitul sesiunii de observatii, lucru remarcabil ,avand in vedere zona in care locuiesc ,cei drept aproape la periferia orasului Braila, dar oricum in zona suburbana, unde scara Bortle a cerului este 5 conform Sky Map Pollution. Very Happy
Daca nu era Luna prezenta, pun pariu ca as fi ajuns la magnitudinea limita 6, asa de buna a fost transparenta in seara aceasta si azi-noapte. Smile De obicei magnitudinea limita este de 5-5,3, cand transparenta este acceptabila dar nu foarte buna si scade sub 5 cand transparenta este proasta.
De asemenea, ieri am mai reusit sa observ cu ochiul liber planetele Venus la ora 15:30, Jupiter la ora 16:02 si Saturn la ora 16:55.

Mai jos am postat o imagine cu lista de stele observate cu ochiul liber, cu ora observatiilor in dreptul fiecarei stele, precum si orele la care se termina crepusculul civil, nautic si cel astronomic si o ra rasaritului Liunii, care dupa ora 18 a inceput sa afecteze observatiile, limitand magnitudinea la 5.

O sa mai incerc in urmatoarele seri sa observ stelele de magnitudinea 5 si pana la 6 ,daca transparenta se mentine la fel de buna, ori daca nu, in alte ocazii,cu transparenta foarte buna si fara Luna pe timpul serii. Smile



lista stele.png
 Descriere:
 Marime fisier:  38.89 kb
 Vizualizat:  de 2990 ori

lista stele.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Noi 2021 23:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Iulian pentru observatiile stelelor pentru Lista Schmidt cat si pentru observarea celor trei planete in plina zi !
Acestea sunt observatii de performanta desi nu necesita telescop deci poate sa participe oricare astronom amator, indiferent de dotare.

Cer senin si spor la observatii in continuare, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2021 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, au fost 2 seri cu transparență foarte bună. Felicitări, Iulian, și din partea mea!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Noi 2021 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor. Smile

Asa este , observatiile stelelor cu ochiul liber sunt accesibile pentru oricine care este pasionat de astronomie.

Eu tot prin observatii cu ochiul liber am invatat constelatiile, mai cu seama in perioada 2013-2014.
Tin minte ca am inceput cu Carul Mare ,pe care il stiam si inainte de a incepe cu astronomia, apoi am cautat Carul Mic, Dragonul, Cepheus, Cassiopeia ,Pegasus si asa mai departe, pana am invatat toate constelatiile, in decurs de un an si jumatate.
Ultimile constelatii care le invatasem au fost cele aflate la declinatii sudice, aproape de orizont si care au fost cele mai "dificile" pentru observstiile cu ochiul liber, din cauza altitudinii mici, a poluarii luminoase si a obstacolelor.
Uneori ,la altidtudini asa mici ma mai ajutam si cu luneta "primitiva" tip Galilei, din tub de carton cu obiectiv simplet ,care o aveam in anii 2013-2014.
Am ajuns la concluzia ca astronomia adevarata se incepe cu observarea cerului cu ochiul liber. Tot asa au procedat si inaintasii nostrii, cu observatii cu ochiul liber, efectuate din observatoare astronomice, vreme de sute sau mii de ani pana sa fie inventata luneta astronomica. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Noi 2021 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai mare dreptate Iulian !
Cu observarea cu ochiul liber a cerului am inceput si eu.
Pe la 12 ani am invatat primele constelatii.
Constelatiile mele ''natale'' ( adica cele prin care m-am nascut ca astronom amator atunci) au fost Bootis si Coroana Boreala.

Imi place si acum sa fac observatii cu ochiul liber.
Pentru mine nu-i putin lucru sa vad fara instrument Cr399 ca o ceata luminoasa, sa numar cinci sau sapte stele in Mel 111 si zece stele in Pleiade,sa vad M44, M13, M24 sau M8.
Iar panoramele crepusculare, curcubeele, halourile selenare,razele crepusculare se vad cel mai bine cu ochiul liber.
La fel constelatiile in ansamblul lor, Calea Laptelui si nebuloasele sale obscure precum Marele Rift si Sacul Nordic de Carbune.
Am vazut asa pete solare ( prin filtru, evident), am desenat marile selenare, cateva comete si am vazut cativa bolizi - spectacole de neuitat.
Sunt ahtiat dupa observatiile telescopice dar nu uit ca la baza (chiar si a observatiilor la peste 300x a stelelor subarc), se afla orientarea initiala cu ochiul liber.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iun 2022 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Propun colegilor o noua tema de observatii.

Joi 9 Iunie, din dorinta de a compara performanta ocularelor Huygens, am testat ''asa, mai indeaproape'', ocularele Super 25mm si Super 10mm.
Am folosit dobsonianul Toleascop 200mm.
Parca pentru a demonstra ca sunt utile, (si in ciuda presei foarte negative de pe forum), cele doua oculare Super mi-au prilejuit ''descoperirea'' a doua stele duble in roiul stelar deschis IC 4665 din Ophiucus.
Cea mai stransa este STF 2212 cu separatia de 3.3''.
Cealalta dubla, bine rezolvata la 49x de ocularul Super 25mm, este STF 2216 cu separatia de 27.3''. Aceasta este si stea variabila. Face parte din clasa ''rotating variable''.(Nu toate stele se rotesc ? Rolling Eyes )

Cand imi amintesc de cate ori am observat roiul IC 4665 cu oculare mai fitzoase ... Embarassed Embarassed Embarassed
Iaca, a trebuit sa vad dublele cu ocularele Barium, cunoscute pe piata romaneasca drept ''Super''.
Daca i-ar fi cunoscut mai bine pe romani, le-ar fi spus ''Hiper Super'', presupun ca erau vanzarile mai mari ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Iul 2022 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La initiativa lui Mircea Pteancu din topicul "Observatii cu binoclul" propun observarea companionului Polaris B prin instrumente si puteri cat mai mici posibile. Pe acest caz concret (Polaris B) as vrea sa studiez/studiem in acelasi timp si diferentele dintre vederea binoculara si cea mono. De exemplu eu o sa incerc cu luneta ED80 a lui Daniel + ocular 32mm ce imi da aproape 19x, cu o pupila de iesire 4,26mm versus Binoclu APM 70mm + oculare 25mm (16x) cu pupila de iesire 4.37mm

tudor a scris:
...
Sunt sigur ca o mare importanta o are vederea binoculara ce ne da doua mari avantaje fata de mono la aceeasi putere si apertura:
1 vederea binoculara face ca luminozitatea binoclului 70mm sa fie undeva echivalenta cu cea a unei lunete de 84mm
2 vederea binoculara face ca imaginea sa fie si ea perceputa de creier putin mai marita, creand iluzia unei puteri de 18x/19x in loc de 16x


Deci eu sunt sigur ca as vedea companionul cu o luneta de 84mm la 19x la fel ca prin binoclul meu de 70mm la 16x. Facand calculele nu ma mira ca imi da aproape aceesi pupila de iesire in amandoua instrumentele, de aprox 4.4mm. Pupila asta de 4.4mm a dat roade pe cerul meu de Bucuresti, pe alt cer pote merge si cu una mai mare. Insa extrapoland, ma gandesc ca daca pastrez aceeasi pupila de iesire de 4.4mm, dar sa ma duc cu apertura mai in jos gen 60mm cu 13,5x, cred ca ochiul meu nu mai are puterea de separare la 13.5x pentru ca companionul va fi acoperit de stralucirea/razele stelei principale. Poate altii cu ochi mai buni...


Deci in special as fi curios daca cineva are posibilitatea observarii cu o pupila de iesire aproximativa de 4.4mm cu urmatoarea configuratie: Luneta 84mm cu putere 19x. Bineinteles ca nu e batuta in cuie aceasta configuratie.

Cu binoclul 70mm putere 16x companionul Poaris B l-am vazut
tudor a scris:

in imediata vecinatate a sclipirilor stelei principale, dar fiind foarte palid mi-a pus probleme parca mai mult de luminozitate decat de rezolutie, ca se disolva din cand in cand in fundalul laptos al cerului.


_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Iun 2023 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am reusit sa observ componentele E si F "Debillissima" dintre componentele Epsilon 1 si 2 Lyrae , cu telescopul de 114/900mm. Se vad mai greu decat in telescopul de 150mm , cu care dealtfel am si observat aceste componente facand comparatie intre el si telescopul de 114mm. Daca in telescopul de 150mm componenta E se vede cu regularitate , iar componenta F mai greu, in telescopul de 114/900mm componenta E se vede greu iar componenta F foarte greu , la limita.
Atat la telescopul de 114 cat si la cel de 150mm am folosit ocularul Super MA de 3,6mm , la cel de 114mm obtinannd un grosisment de 250x , la celalalt de 150mm un grosisment de 388x.



20230606_000137.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  214.68 kb
 Vizualizat:  de 1203 ori

20230606_000137.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2023 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Iulian !
Ai vazut deci din sistemul Eps 1-2 Lyrae cat a vazut si amiralul Smyth.
Ma bucur ca ai reusit sa observi stelele E si F si cu reflectorul de 4.4 toli.
Mie mi se pare interesant de stiut ca William Herschel a intocmit primul sau catalog de stele duble, continand 200++ obiecte, cu un reflector de sapte picioare (aprox. 2100mm) cu apertura de 4.5 toli.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2024 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa repun pe tapet sistemul binar Rigel dar aseara am refacut aceasta observatie din mai multe motive:
In primul rand pentru ca am vazut o turbulenta atmosferica semnificativ mai mica decat in multe din serile senine precedente. Am evaluat turbulenta de aseara la pick 6 cu momente sporadice nesportive cand cobora pana la pick 4, deci primul imbold sa refac observatia.
Al doilea motiv a fost pentru ca am vrut sa-mi reconfirm mie ca observatia aceasta este posibila cu luneta de 60/840. Cum ambele acromate de 60 si 80mm erau deja la rece am inceput cu cea mica. M-am centrat cu ocularul de 25mm dupa care am trecut la cel de 9mm (93x). Am verificat figurile de difractie intra si extra focal si pentru ca totul arata bine, am plecat in focus. Dupa cateva momente in care am scanat imprejurimile principalei, iata, a aparut companionul foarte palid, abia vizibil dar la locul lui de la ora 7 si destul de departe de discul Airy. Am incercat sa forjez o magnificatie mai mare si am trecut la orto de 5mm (168x) dar companionul nu s-a mai vazut. Asta a fost o confirmare a acelui gap de magnificatie despre care s-a mai vorbit aici la observarea companionului lui Rigel. Am trecut inapoi la ocularul de 9mm (vixen SLV) si companionul a reaparut cu perioade mici in care mai disparea de pe firmament, probabil perioadele in care turbulenta avea acele tendinte nesportive spre pick 4. Experienta de aseara mi-a lasat o impresie foarte buna despre ocularele din seria SLV care s-au dovedit si comode si performante chiar daca au un camp de numai 50 grade.
Observatiile de mai sus au fost facute in intervalul de timp dintre ora 20.15 si 21.00 si au fost reconfirmate in luneta de 80mm tot pe aceleasi oculare. Cel mai bun comportament l-a avut tot SLV-ul de 9mm in care companionul era permanent vizibil.
Ca o concluzie la cele vazute aseara mi-am soptit in barba ca sub cerul Bucurestiului si sub cupola lui de praf si poluare luminoasa, observarea lui Rigel B nu este posibila cu o luneta mai mica de 60mm, dar ... tot e bine si asa.
De departe cel mai important motiv pentru care am facut aceasta observatie a fost pentru pregatirea psihologica a ceea ce va urma. Mi-am propus si cu aceasta ocazie va propun si voua atacarea sistemului binar Sirius. Este un test greu, poate are si ceva note de asemanare cu asediul Stalingradului dar zic ca merita sa incercam pentru ca perioada acestor ani e propice.
Iata datele problemei cu oarecari aproximatii: daca la Rigel aveam mv=0,12, la companion mv=6,7 si o separatie de aprox 9" arc, in cazul sistemului Sirius avem la principala mv=-1,46, la companion mv=8,44 si o separatie de 10-11" arc.
Cu siguranta vor intra alte jucarii in acest joc dar importante vor fi cerul si turbulenta cat mai mica.
Cine vrea sa raporteze observatii legate de aceasta tema, aici e locul potrivit!
Bafta si cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2024 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ultima ieșire la stele de la mijlocul lui ianuarie am fost după localitatea Luică spre Mănăstirea, cam la aceeași distanță ca Oltenița. Transparența a fost bună dar turbulența nu m-a lăsat să observ prea multe duble, am încercat să văd Theta Orionis E și F și nu am reușit, oricât am încercat, celelalte stele apăreau pufoase. Am observat doar dintre cele mai lejere și câteva roiuri și galaxii. Probabil dacă se mai ivește ocazia de seeing bun aș putea încerca Sirius cu newtonianul Hinds care este bun la duble strânse. Lângă Rigel am observat o steluță dar nu știu dacă despre aceea este vorba, era departe de discul Airy. Nu mă pricep să evaluez distanțele și nici nu m-a preocupat prea tare rigurozitatea observațiilor, mă uit, sunt frumoase, atâta tot. Embarassed
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2024 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat prin telescopul Hinds la Lisa si am credinta ca ar putea rezolva fara probleme tema Sirius. Nu spun asta pentru a face un compliment gratuit, ci in urma concluziilor pe care le-am tras aseara la sedinta de observatii dedicata acestui subiect.
Ieri dupa lasarea serii am dus la rece luneta Vixen de 13cm impreuna cu accesoriile si privind cerul cu ochii liberi am descoperit o priveliste promitatoare, nu se vedeau scintilatii la stele si transparenta parea buna. Am asteptat sa urce Orion si sa treaca de blocul din fata in ideea ca pana se iveste Sirius sa-mi exersez putin ochii pe Rigel.
Dupa ora 20.00 m-am centrat pe sus numitul si apoi am incarcat ocularul de 9mm (89x). Din pacate turbulenta a inceput sa creasca usor dar era similara cu cea din seara precedenta (pick 6). In 13cm companionul lui Rigel si-a facut imediat aparitia de data asta stabil, semanand cu un mic far vazut din departare. Am schimbat ocularul cu un 5mm (160x) si apoi cu un 4mm (200x). Imaginea s-a cracanat suficient de bine astfel incat farul Rigel B se vedea distinct si suficient de stabil chiar daca discul Airy al principalei avea zbateri serioase. Pret de vreo 30 minute am tot schimbat ocularele intre ele si deja Rigel imi parea o tinta facila, poate prea facila...
Dupa 21.30 cand Sirius a trecut de blocul din fata m-am centrat pe el cu ocularul de 25mm apoi am schimbat direct pe 4mm (200x). L-am lasat sa baleieze campul ocularului de 5-6 ori pana am reusit sa focalizez corespunzator si am avut impresia ca turbulenta a mai crescut putin, undeva spre pick 5, nu sunt foarte sigur. Putin inainte de ora 22.00 la una dintre aceste baleieri si-a facut aparitia un varf de ac slab luminos undeva la ora 2-2.30 ca pozitie. Aparitia a fost oarecum fantomatica si nu cred ca a durat mai mult de o secunda. Apoi intr-o noua baleiere fantoma varfului de ac a aparut din nou pe aceeasi pozitie insa de data asta a avut o durata mai mare, suficienta cat sa apuc sa mormai, uite-l!, uite-l!
Nu stiu daca am estimat bine PA undeva intre 70 si 80 grade deoarece Sirius nu ajunsese inca la meridian si deci axa NS era usor inclinata dar si gatul meu stramb din cauza pozitiei de la ocular. Luneta Vixen e mare, cat o vaca de mare, iar balconul mic. In plus de asta mai trebuia sa ma strecor si eu in peisaj...
Nu stiu daca am vazut sigur companionul, observatia va trebui confirmata si reconfirmata in mai multe randuri pana la o certitudine dar un lucru il stiu clar acum, "Se poate!!"
Daca are cineva un unghi de pozitie actual al companionului ar fi de ajutor pentru toti acei ce vor sa incerce aceasta provocare.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2024 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A mai incercat cineva ultima tema propusa? Smile
Dupa sesiunea din 1 februarie am mai avut doua tentative, ambele nereusite din pacate.
In seara de 5 februarie eram afara cu luneta mica de 60mm tot prin zona Ori. Am vizitat Mintaka, o dubla care nu pune probleme nici unui instrument, am coborat apoi in trapez unde am vazut parca 3 stele si am poposit in cele din urma la Hatysa, alta dubla frumusica si usurica. De aici mi-a venit ideea sa ma indrept spre Rigel sa vad cum sta treaba ... Fara insistente din partea mea si-a aratat imediat si stabil companionul. Atunci s-a aprins beculetul: ce-ar fi sa fac si marea incercare? Am schimbat monturile si apoi lunetele insa mi-a luat ceva timp si s-a facut destul de tarziu, luneta mare de 13cm nu mai avea cand sa se aclimatizeze. Am stat totusi la panda pana ce Sirius a ajuns la meridian. Degeaba!
In seara de 8 februarie, anuntata ca ultima cu cer senin din ultima perioada, am iesit din vreme de data asta cu montura mare si luneta SD apo 102 de la TS. Turbulenta era usor mai mare decat in seara de 5 feb dar si eu eram dotat cu o luneta mai buna. Am reluat acelasi traseu plecand tot de la Mintaka, trapez unde am vazut 4 stele la prima strigare, Hatysa super usoara, Companionul lui Rigel stabil si vizibil la orice magnificatie si dupa ora 21.40 am mers pe directia Sirius. Poate ca marele ghinion a fost ca intre timp crescuse destul de mult si turbulenta. Companionul nu a vrut sa se arate cu niciun chip!
Dupa aceasta experienta am concluzionat ca pe un cer bortle 9+, transparenta de multe ori precara, un instrument de 4" nu este suficient pentru tema propusa.
Voi incerca pe viitor doar cu luneta mare.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Feb 2024 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 8 Februarie am incercat si eu sa vad companionul lui Sirius.
Am folosit newtonianul D=148mm F/5 cu grosismente de 107x/ TS 7mm UWA , 150x / Radian 5mm si 250x / Radian 3mm.
Nu am vazut nici un semn al companionului lui Sirius. Cerul a fost paclos, cu mase de nori subtiri uneori iar turbulenta a fost variabila intre Pickering 5 si 6.
Companionul lui Rigel a fost vizibil la 107x ''din prima'', cu telescopul neechilibrat termic. In imaginea defocalizata, se vedea ditamai ''barba termica'' iar oglinda arata asa de parca ar fi taiat cineva din ea partea superioara.
Dupa echilibrarea termica, mult mai lunga la reflectoarele cu barillet stil chinezesc decat la cele ATM, telescopul s-a descurcat mai mult decat onorabil si a rezolvat si separat 52 Ori iar la 7 Tauri mi-a aratat discurile Airy scamosate si pupacindu-se.
Abia atunci am atacat tema rezolvarii lui Sirius, am insistat mai bine de o jumatate de ora, rezultatul a fost negativ.
Data viitoare voi avea grija sa iau in cufarul de oculare si cutia cu filtre. La alte stele duble, Zeta Her si Lambda Cyg imi vin acum in minte, filtrul albastru sau cel neutru a ajutat la rezolvare.

Gandul care ma bate este insa acela ca reflectoarele scurte ( F/5 in acest caz) si cu obstructie centrala mare ( 30% ) sunt cam nepotrivite pentru asemenea obiecte. Se vad prea multe artefacte instrumentale in imagine si care acopera imaginea companionului.
Lunetele cred ca sunt in avantaj clar. Dar eu nu am luneta mare asa ca voi incerca din nou cu reflectorul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Feb 2024 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu de-a lungul timpului sa gasesc companionul stelei Sirius atat cu reflectorul de 114/900mm cat mai ales cu cel de 150/1400mm, in seri cu seeing bun insa fara rezultate. La steaua Rigel am vazut relativ greu companionul insa se vede cu certitudine, spre sud de steaua principala, adica spre ora 6, atat cu reflectorul de 114mm cat mai ales cu cel de 150mm. Inclusiv in seara aceasta am observat ambele stele insa doar la Rigel am reusit sa observ companionul.

Reflectorul de 150mm prezinta o obstructie de 25% si este o combinatie dintre oglinda sferica si un corector de sfricitate nu tocmai potrivit, asa ca in jurul stelei se vad multe inele de difractie iar discul Airy abia se distinge in centru. Plus ca apare si cromatismul datorata corectorului, un fringe violet in jurul stelei. Si pana sa-i inlocuiesc oglinda secundara acum trei ani, telescopul de 150mm era inutilizabil la grosismente mari. Poate de aceea nu am reusit sa observ pana acum companionul stelei Sirius cu acest reflector, desi in momentul de fata este instrumentul cu cel mai mare diametru din cate am (Il va depasi in curand Gigantul de 245/1260mm cand va fi finalizat Wink ).

Nu am incercat insa si cu luneta de 80/900mm sa observ companionii acestor stele si cred ca in urmatoarele seri cu cer senin o sa fac o incercare sa vad daca gasesc companionul stelei Sirius. La Rigel sunt aproape convins ca voi gasi companionul cu luneta, desi se va observa mai greu decat in reflectorul de 114mm din pricina luminozitatii mai mici si a diametrului mai mic al lunetei. Ramane de vazut, doar observatiile vor dezvalui adevaratul rezultat. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 16 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact