Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
calea_lactee_pano_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sugestii pentru al doilea telescop


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Radu Cocoral
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Aug 2021
Mesaje: 87



Localitate: Bocsa

MesajTrimis: 10 Noi 2021 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Sugestii pentru al doilea telescop
Raspunde cu citat (quote)

Am un dobsonian de 12 toli pe care il tin la tara, unde am conditii foarte bune de observatie. In ultima vreme insa, din motive obiective, nu am putut sa ma mai deplasez acolo. Imi lipseste si m-am hotarat sa iau un al doilea telescop, pe care sa-l pot folosi de acasa. Ceva care sa fie transportabil pe distante mai lungi. Poate fi destul de greu, sa zicem cu totul pana in 30 de kg. Oricum in comparatie cu dobsonianul ar fi floare la ureche, As vrea ceva care sa il completeze. Deci nu as lua un dobsonian mai mic, desi nu exclud din start o asemenea sugestie. Ma gandesc la o suma intre 2000-2500 lei. Ma intereseaza atat planetele cat si DSO. Am vizionat mai multe refractoare si MAK-uri dar nu ma pot hotari pentru ca nu am privit niciodata prin asa ceva, iar in privinta caracteristicilor s-ar putea sa ma insel.
In concluzie, va rog sa-mi sugerati un frate mai mic pentru telescopul din dotare!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2021 02:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sugestii pentru al doilea telescop
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
In concluzie, va rog sa-mi sugerati un frate mai mic pentru telescopul din dotare!
In general se doresc frati mai mari, nu mai mici, dar ..fie.. Smile

Radu Cocoral a scris:
..atat planetele cat si DSO. Am vizionat mai multe refractoare si MAK-uri dar .!
Ambele merg, cu conditia sa fie refractor macar dublet ED, caz in care, daca adaugi si o montura motorizata, s-ar putea sa depasesti bugetul, spre dublu.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Noi 2021 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Limita propusa de tine de 30 de kg chiar daca sunt "floare la ureche" in raport cu uriasul tau, aceste kg or sa faca din telescop tot un stationar iar din punct de vedere al versatilitatii si portabilitatii nu o sa se diferentieze practic cu mult de ce ai deja.
Asa ca poate o idee buna ar fi sa te orientezi pe ceva complet opus fata de ce ai deja si nu similar. Adica ceva super portabil si de camp larg. O luneta ED cu diametrul 80-90mm de focala scurta cred ca o vei putea folosii mai usor si mai des in orice conditii! Parerea mea este ca aceste doua instrumente se vor completa frumos si iti vor acoperii toata plaja de situatii observationale cu care te vei confrunta.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Radu Cocoral
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Aug 2021
Mesaje: 87



Localitate: Bocsa

MesajTrimis: 10 Noi 2021 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri! As dori totusi niste exemple concrete. Nu doresc neaparat un telescop greu. Limita aia de 30 de kg era doar limita superioara orientativa. Daca e mai usor, cu atat mai bine.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 10 Noi 2021 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt si eu interesat de o luneta; dar nu cred ca ED s-ar gasi la pretul mentionat mai sus, de 2000-2500 lei.
Puteti sa recomandati ceva?

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Noi 2021 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, la pretul asta nu gasesti noi... dar am uitat sa precizez ca ma refeream la un instrument folosit SH unde din cand in cand pot apare lunete ED foarte bune
De exemplu un 80mm nou care aproape se incadra in suma propusa ar fi fost asta, dar nu mai e in stoc aici https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-opt...ta/p,51028

dar poate il gasesti in alt magazin

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2021 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skywatcher ED 80/600+o montura motorizata pentru el. Sau versiunea ED 72/420, e mai mica si poate fi montata pe o montura mai mica si mai ieftina.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Noi 2021 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai eficientă soluție rămâne totuși un dobson mai mic. După trei ani de lupte și șurubăreli am reușit să pun montura dobului meu la punct astfel încât pot urmări ținta la 270x fără smucituri, cu un timp efectiv la ocular de peste 2/3. Dacă aș fi în locul tău, aș lua un tub optic de 150 sau 200mm f/5 second hand, i-aș construi o montură care ar fi mult mai bună și ceva mai ușoară decât orice ofertă din comerț iar din banii rămași aș cumpăra un corector de comă. Deși dobul meu e f/6, îmbunătățirea adusă de CC e mai mult decât sesizabilă, acum am acces la întregul câmp al ocularelor, ca la un refractor. Modelul folosit de mine e Explore Scientific HR care vine cu un focuser heliccoidal pe 2” și corectează doar câmpul unui ocular de 1,25”, dar o face impecabil. Nu cred că un refractor cu montură se apropie ca preț, performanță sau măcar greutate de ce am descris mai sus.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 11 Noi 2021 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Omul este din Timisoara , pare ca are si montura , trepied , makul are sina . Te duci si il vezi , pretul e ok . Eu am Cassegrain de 10" altfel il luam eu .
https://www.olx.ro/d/oferta/telescop-astro...derIndex=0
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Noi 2021 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=210100#210100
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2021 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Radu, spre un catadioptric m-aș orienta și eu. Mak-ul de 127 vede multe, desigur, nu din oraș. Dar mai bun și mai versatil poate fi un C6 sau un C8, nu mai mare pentru că începe să sufere la portabilitate, dar nu din cauza tubului optic, te poți duce și la un C9.25 ci la montură.

Monturile alt-azimutale cu un braț sunt bune pentru așa ceva dar devin mari și grele foarte repede. Colegul Sorin (sorini) a făcut o montură Dobson cu un singur braț pentru al lui C6 care era extrem de ușoară în comparație cu montura originală dar cu nimic mai prejos. Inspirat de ideea asta recent am construit o astfel de montură, tip table-top care ține instrumente de 2-3 Kg fără probleme.

Totuși tu vei vrea să ai și apertură așa că doar un C8 te-ar putea satisface. Cea mai bună montură pentru el din punct de vedere al transportabilității și funcționalității rămâne o montură EQ de mărimea EQ5. Nu știu dacă se încadrează în buget, poate doar second.

Acum și o glumă, referitor la poza cu Mak-ul de mai sus, care ar trebui să aibă următorul anunț:
"Vând telescop defect, nu am putut vedea nimic cu el, deși e nou."
Păi da, dacă nu l-ai pus PE montură ci ÎNTRE picioare! Twisted Evil

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Noi 2021 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mica sugestie, la ce a zis Erwin, montura poate sa fie si un "pipe mount" (la 2000-2500 abia gasesti un OTA decent si daca nu mai sunt bani pt montura ar putea fi o optiune). Am gasit eu de unde se gasesc flanse, sunt destul de ieftine si daca e cineva interesat pot sa dau site-ul.
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Radu Cocoral
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Aug 2021
Mesaje: 87



Localitate: Bocsa

MesajTrimis: 11 Noi 2021 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestii! In jurul oraselului meu gasesc destule locuri prielnice pentru observatii, dar cu dobsonianul nu puteam sa ma fâțâi de colo-colo, fiind prea greu. De aceea l-am dus la tara unde pot sta uneori 2-3 nopti pe saptamana. Locul e ideal si dobsonianul va ramane instrumentul meu principal. Dar probleme personale m-au fortat sa stau acasa mai bine de o luna. Pentru astfel de situatii, ca si pentru celelalte zile in care stau in oras, as vrea un instrument mai usor. Bineinteles ca suma e orientativa. Dar un C8 costa mai mult decat Dobsonul meu. In limitele pe care mi le-am autoimpus am gasit Mak-ul asta:

https://astromagazin.ro/telescoape/11629-t...-neq2.html

Nu ma pricep deloc la monturi sau chestii practice. Am mai gasit acest tub optic:

https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...r_2_select

Dar are nevoie de montura si nu stiu ce il poate sustine la cele 6 kg ale sale. Poate ma ajutati. Despre cel din urma nici nu am gasit reviewuri. Asa ca nu stiu ce poate, dar imi pare bun. In functie de pretul monturii, daca merita, pot depasi suma initiala.

Refractoarele care mi-au fost propuse tip ED depasesc si ele suma. Abia daca as putea lua unul de 70 de mm cu tot cu montura. Am inteles ca imaginea e foarte buna, dar apertura mi se pare, comparativ, foarte mica. Astept in continuare pareri, desi inclin mai mult catre un Mak.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Noi 2021 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La cel de-al doilea OTA, iti trebuie o montura solida, ca sa nu tremure (desi am zis ca pot sa accept un mic tremurat, totusi devine enervant la un moment dat).
Eu am un Celestron C6 si am fost fortat sa imi construiesc/cumpar o montura solida; cea care mergea la C5 nu mai era buna pt C6 (si ce mai am pe el).

O montura buna este aceasta:
https://www.astroshop.ro/azimutala-fara-go...az/p,33076
Daca ai un trepied ca asta cu

https://astromagazin.ro/suport-monturi/1934-trepied-din-oel.html

Daca nu ai trepied este si varianta cu trepied inclus:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4537
dar tb sa iei separat o clema ca asta
https://astromagazin.ro/cleme/9529-cleme-p...mandy.html
sau
https://astromagazin.ro/cleme/8625-clema-d...-foto.html

Varianta sa construiesti tu cred ca ar costa cam 500-700 si ar arata ca in poza atasata; practic cel mai greu lucru e sa tai doua discuri din tego.
Restul se insurubeaza, au filet gata facut; pot sa iti fac lista de materiale si de unde le iei.

La monturile mai ieftine, ar trebui ca cineva care are o asemenea montura sa iti confirme ca va duce si OTA de 6kg (in comparatie C6-ele meu are numai vreo 4-5 kg cu accesorii pe el).

Cam asta pot sa zic de monturi. La OTA nu prea am experienta decat la ce am eu.



IMG_20211111_172010.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  146.94 kb
 Vizualizat:  de 4096 ori

IMG_20211111_172010.jpg



_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 526



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 11 Noi 2021 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Radu, eu as merge pe 150mm apertura c o montura pipe in regim de diy
Montura Pipe, poti face din fitinguri de 1.5 toli sau 2" pe care le poti cumpara foarte ieftin la magazinele de bricolaj. Ca trepied, poti folosi unul din lemn pentru teodolit. Monturile din comert, cele alt-az nu sunt prea stabile, cel putin nu alea "ieftine"

Spor si cer senin!

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact