Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
MVI_9622_copy_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclu astronomic gigant


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2021 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Construiește una asemănătoare folosind profile extrudate industriale, o să-ți iasă mult mai ieftin. Pivoții îți recomand să-i faci pe sistemul simplu Dobson, adică pastile de teflon care alunecă pe discuri din textolit lucios. Vei avea nevoie de rulmenți la șurubul central doar la altitudine pentru a putea regla strângerea și implicit frecarea necesară pentru a menține binoclul în poziție. La al meu la altitudine am pus pur și simplu șaibe late și fără rulmenți. Merge suficient de lin, la mărirea de 10x nu apar hopuri consistente. Voi vedea la mărire mai mare, după ce-l echipez cu oculare cu focala mai scurtă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2021 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gazul inert este in totate intersitiile binoclului. In oculare grupul de lentile este montat intr-un port ocular. In putinele intersitii din portocular este gaz inert izolat la capete cu garnituri de cauciuc. Portocularul culiseaza in corpul binoclului (plin tot cu gaz inert) prin intermediul unei alte garnituri de cauciuc. Aceasta zona este cea prin care se va pierde in timp tot gazul din cauza culisarii propriu-zise. Lipsa gazului in cauza nu este o problema deoarece esential este sistemul care din cauza garniturilor nu perminte un schimb rapid de aer din exterior cu cel din interior si deci nu se va aburi oricum.
Problema desfacerii unui ocular consta mai mult in extrem de dificila mentiere a curateniei grupului de lentile la re-montaj. Mai mult, curatarea eventualelor pete, scame poate deteriora foarte usor straturile de AR de pe lentile. Asta deoarece zgacitii, considerand blocul de ocular un element la care nu se mai umbla nici macar in service, fac niste depuneri nestabilizate (si probabil mai iefitne) ... care se curata extrem de usor, oricat de atent stergi lentila, inca de la prima curatare. Astfel incat noua imagine, dupa interventie risca sa devina laptoasa, spalacita cu pierderi groaznice de calitate. Motiv pentru care nu incurajez demontarea ocularelor la binoclurile noi ... caci acest fenomen dateaza de undeva din zona de productie 2000 pana in ziua de azi...
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 28 Oct 2021 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru clarificare. Chiar am cautat pe internet si nu am gasit nimic concret.
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Fagateanu Emilian
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 39



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Oct 2021 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vă mulțumesc încă odată pentru informațiile prețioase oferite! Smile
_________________
Lacerta Explorer 8x45
APM 28x110
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 29 Oct 2021 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine vrea să curețe perfect lentile mici , bețișoare cu vată și scoci de hartie marca "tesa" .

Se trage cu o pensetă curată un mic smoc din vârful vălătucului de vată . Cu betișorul astfel ciufulit , se perie suprafata până dispar chestiile grosiere sau eventual abrazive . La nevoie , se aburește locul cu gura . La final , se aplică hârtia adezivă , eventual în mod repetat , schimbând-o dacă e nevoie . Operațiunea asta elimină inclusiv amprentele și nu lasă micro zgarieturi așa cum fac majoritatea fibrelor .

Nu mi s-a întâmplat vreodată să se exfolieze ceva . Nici măcar la depuneri vechi . Singura dată când am jupuit ceva , a fost un strat subțire de vopsea albastră depus pe obiectivul (simplet )de la un binoclu junk . Oricum nu are relevanță pentru că respectivul strat a dispărut la tratarea cu rachiu de struguri și pere .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2022 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu 20x110 recolimat
Raspunde cu citat (quote)

De curand am achizitionat un binoclu similar (TS 20x110 MX) de pe teleskop-express.de din categoria de reduceri, fiind prezentat ca si defect. Pretul de 200 € a fost f tentand deci am decis sa imi asum riscul. Erau 3 binocluri defecte la acel moment vandute cu 200 € (2 de 28x110 si unul de 20x110), toate au fost date in primele zile.
A venit cu valiza de transport si capace pentru oculare si obiective, exterior fara cusur.
La o prima inspectie am vazut ca nu este colimat deci am incercat sa il colimez din suruburile ascunse sub masca de cauciuc, dar nu am reusit.
In final am reusit sa il desfac complet si a trebuit sa ii ajustez si suportul de prisme din interior, pentru a avea plaja necesara de reglaj la colimarea din exterior.
Dupa mai multe incercari, am reusit o colimare OK, in sensul ca este colimat perfect pentru distanta mea interpupilara +/- cativa milimetri. Doar in cazul extrem in care departez ocularele peste o marja mai mare decat IPD-ul meu, imaginea devine necolimata.
Per ansamblu imaginea este foarte luminoasa si campul vizual de calitate pana la 80%-90%.
Intentionez sa ii fac o adaptare pentru montura astro si eventual sa adaptez o oglinda first-surface pentru astro astfel incat sa pot sa vad comod la zenit.
Evident in acest moment binoclul nu mai este purjat cu Argon, dar l-am izolat la imbinare astfel incat sa nu fie prea afectat de umezeala.

Atasez cateva imagini pentru a se vedea sistemul de prisme si suruburile de colimare.



1648456777335.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  233.46 kb
 Vizualizat:  de 3492 ori

1648456777335.jpg



1648456777327 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  239.51 kb
 Vizualizat:  de 3492 ori

1648456777327 (1).jpg



bino.png
 Descriere:
 Marime fisier:  301.6 kb
 Vizualizat:  de 3492 ori

bino.png


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2022 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil de-aia l-au dat ca defect, pentru că mecanica tuburilor este de vină și atunci nu mai ai ce să-i faci, decât cum ai procedat tu: colimat pentru distanța ta. Să-l folosești sănătos multă vreme de-aici încolo!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mar 2022 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai, oricum chiar si asa, a meritat investitia intr-un astfel de binoclu. Sa-l folosesti cu bucurie!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2022 07:48 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin si Tudor
Sper sa reusesc sa il scot la tara si sa beneficiez de el cat mai curand.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2022 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am privit printr-un astfel de binoclu dar sunt sigur ca e spectaculos.
Dupa parerea mea este insa total nenatural ca un binoclu cu o astfel de deschidere sa fie construit in stil clasic cu sarniera. Proiectantul lui ori a fost un visator ori o persoana total rupta de realitate si/sau de legile fizicii. Probabil de aici si multele probleme mecanice pe care le au aceste binocluri.
Era mai firesc ca la deschideri mari tuburile obiectivelor sa fie monobloc si prismele porro sa se roteasca pe axele lor pentru a se putea face reglajul distantei interpupilare, asa cum sunt facute Fujinonurile mai maricele.
Este doar o parere, sper ca posesorii acestor binocluri sa nu se supere pe mine Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Apr 2022 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
...Dupa parerea mea este insa total nenatural ca un binoclu cu o astfel de deschidere sa fie construit in stil clasic cu sarniera...


Cred că are strânsă legătură cu costurile de fabricație . Un aspect care trece uneori neobservat este legat de mărimea prismelor .
Binoclurile ieftine sau scumpe dar proaste , au întotdeauna prisme mici . Majoritatea , produc vignetare serioasă la obiectiv . Dacă tuburile binoclurilor mari ar fi fixe sau monobloc , automat sistemul redresor ar trebui să fie dimensionat pentru plaja rezonabilă a distanței interpupilare , adică sticloanțe mai mari .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2022 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu 20x110 recolimat
Raspunde cu citat (quote)

Este evident ca acest tip de binoclu are compromisuri pe partea de mecanica.
Am si un BT de 70mm cu oculare 1.25" interschimbabile la 90* care este de tip monobloc.
Ideal era o combinatie intre cele doua,cu pastrarea obiectivelor de 110mm si adaptarea la sistemul de prisme si reglaj IPD de la cel mic dar, din pacate, acest lucru nu este posibil avand in vedere diferenta mare de raport focal (f5.2 fata de f6.2). La o prima evaluare se observa imediat ca prismele de la BT 90* nu ar putea acomoda in intregime campul vizual de la obiectivele de 110mm rezultand o diminuare a diametrului util al obiectivelor.
Am facut o singura evaluare rapida la binoclul de 110 mm si am vazut ca la zenit, in Bucuresti, se observa un numar mult mai mare de stele fata de BT 70 mm.
Desigur ca adevarata lui valoare nu se poate observa din Bucuresti unde exista poluare luminoasa.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 06 Apr 2022 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma mir ca era decolimat, dupa modul in care e prinsa sania cu prisme....din punctul meu de vedere e slab gandit, ca sa nu zic altceva. Chiar m-a "socat" poza in care apare sania cu prisme, nu ma asteptam la asa ceva avand in vedere pretul si magnificatia mare, mult mai sensibil la eventuale decolimari.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 07 Apr 2022 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Știe careva cam ce diametru are fereastra de intrare în redresor , la asemenea model ? Mersi anticipat !!
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2022 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totuși să știți că acest model, este un model mult mai solid și bine executat decât pare la prima vedere. Sistemul sanie al prismelor este minimal dar își face clar treabă fara probleme, chiar nu trebuia ceva mai complicat sau mai greu. Prismele sunt mari similare cu cele de la Celestron 25x100. Este un binoclu având un raport preț calitate excelent. Modelul in cauză sa decolimat din oarece cauze probabil violente, iar fabricantul ... nu îl mai poate repara in China .... Deci îl dă la reducere.
Am mai zis, oricât de solid ar face fabricantul un astfel de monstru, nu este, nu poate fi folosit la spart nuci. Utilizatorul trebuie sa se poarte extrem de atent cu astfel de binocluri, nu are de ales Shocked
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact