Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_193723_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Opinii pentru achizitionarea primului telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru D. Darius
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2021
Mesaje: 4



Localitate: Luna

MesajTrimis: 20 Oct 2021 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Opinii pentru achizitionarea primului telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salut! De curând am început să fiu atras foarte tare de cerul nocturn și am încercat să în observ cât mai bine folosind telefonul meu S21+. Pozele rezultate nu sunt mare scofală însă au fost destul cât să imi trezească o dorință pentru mai mult. Am făcut research individual și am găsit câteva ecomandări bune (mai ales pe acest forum) însă aș vrea o sesiune ceva mai ”personalizată” de recomandări înainte de prima achiziție.
Nevoile mele:
- să pot observa luna clar si destu de aproape. Nu țin să văd craterele de aproape însă vreau să pot observa detaliile majore. Și alte corpuri cerești sunt bine venite chiar dacă la o calitate mult mai slabă.
- să fie relativ portabil. Pe langa geamurile mele mai știu încă câteva locuri faine pentru observat la vreo 15/20 min distanță de blocul meu
- să pot folosi telefonul sau o cameră DSLR (Nikon D5100) pentru a capta niste imagini. Nimic specia, cât să pot să arăt și la alții ce am văzut eu
- să nu fie ”overkill” pentru nevoile deja menționate. Știu că există telescoape mici, extrem de potente și prietenoase cu camerele externe însă la prețuri foarte mari. Eu m-aș orinta momentan pentru o variantă la un preț modest care să îndeplinească cele manționate. Pe viitor aș vrea un SkyWatcher 200 classic dar momentan nu am capacitatea de transport pentru acesta și nu pare o achiziție logică pentru nevoiel mele.
P.S momentan atât ”văd” cu telefonul meu.



20211020_021111.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  388.94 kb
 Vizualizat:  de 1651 ori

20211020_021111.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2021 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate spui acolo se pare ca iti trebuie un Mak, depinde insa de buget ce dimensiune/apertura si ce montura sa iei.

"preț modest" pentru unii s-ar putea sa fie 50E, pentru altii 5000E, deci ar trebui sa specifici mai exact suma.
Sus
Alexandru D. Darius
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2021
Mesaje: 4



Localitate: Luna

MesajTrimis: 20 Oct 2021 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Între 100E si 200E sa fiu mai exact
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2021 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nasol. Dar depinde si de cursul E/Leu, daca o sa ajunga la 10 o sa fie un buget numai bun de asa ceva:
https://telescop-expert.ro/telescop-skywat...eq1_136216
Daca nu sare de 5 poate asa ceva:
https://telescop-expert.ro/dobson-skywatch...-400_99813
Sus
Alexandru D. Darius
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2021
Mesaje: 4



Localitate: Luna

MesajTrimis: 20 Oct 2021 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SkyMax mi se pare foarte fain. Am citit descrierea de pe site și bifează tot. Totusi ar trebuii să il văd ca pe un telescop ”de tranziție” pana peste un an/un an jumate sau aș putea să il folosesc pe perioadă îndelungată? Să știu dacă o să il vând ca să cumpăr ceva pe la 2500 mai încolo sau dacă ar trebuii să cumpăr ceva muuult mai scump ca să observ o diferență
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2021 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-e greu sa iti raspund la dilema. Un lucru e sigur: cu cat amani o achizitie cu atat te vei bucura mai putin (timp) de ea. Daca stii ca vrei sa ajungi la un instrument mai bun mai bine o faci acum decat mai tarziu. Am avut un vis, era scump, cu cat amanam cu atat se scumpea mai mult, acum e dublu ca pret, daca il luam de la inceput castigam de doua ori: la juma de pret si anii in care il foloseam cu placere si care nu se mai intorc inapoi. Insa e posibil sa nu poti justifica acum o achizitie scumpa, sau mai rau, sa constati ca nu iti este potrivita.
Sus
Alexandru D. Darius
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2021
Mesaje: 4



Localitate: Luna

MesajTrimis: 21 Oct 2021 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer ce mă ține din a cumpăra acuma un telescop la 3000 de lei e ca sunt un cumpărător rațional și imi place să fiu educat cu privire la achizițiile mele. N-am mai folosit niciodată un telescop, abea de vreo 3/4 zile am început să fac research despre ele, încă am neclarități despre domeniu ș.a.m.d. Oricum ar fi consider că orice telescop o sa-mi ofere o experiență mult mai bună decât ”setup-ul” meu actual (un s21+ cu x30 zoom)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2021 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În afară de Lună sunt multe și minunate obiecte de văzut pe cer dar trebuie să mergi mai departe de 2Km de blocul tău. Un instrument portabil prin care poți vedea destul de multe, încape într-un rucsac mic cu tot cu montură iar trepiedul îl poți duce în mână sau într-o husă cu curea și care să nu coste cât să-ți vinzi un rinichi ar fi un newtonian de 130 mm, pe montură alt-az fără motorizare. Sau pe un miniDobson cu un singur braț, scapi și de trepied, dacă ai un loc cu o masă solidă pe care să-l pui. Uită de poze altele decât afocale cu telefonul la ocular și la Lună. Pentru astrofoto e cu totul altă poveste.

Dar nu trebuie uitat că ai nevoie și de un set de oculare mai bune decât cele cu care vine telescopul! Așadar bugetul tău se împarte în 2! Ocularul este jumătate din telescop, și îți trebuie mai multe. Până în 200 euro nu găsești nimic decent de nou. Ia un second, mai apar pe-aici în Bazar. Avantajul este că, dacă te răzgândești îl poți revinde tot pe forum fără să pierzi așa mult ca la unul nou folosit. Iar optica nu prea se uzează dacă doar te uiți prin ea.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact