Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutari din centrul tarii


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neckro
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2021
Mesaje: 9



Localitate: Medias

MesajTrimis: 10 Sep 2021 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutari din centrul tarii
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor. Am intrat in contact cu astronomia cam de anul trecut, cu un telescop TCM (focal 700) primit imprumut de la vecinul meu, care il avea de ceva timp in pod Smile M-am uitat eu cateva zeci de minute prin el mai degeaba, (Luna nu se pune) dupa care, am luat StarTraker pe telefon si am gasit Saturn. Oooo minune! Saturnul ce e drept s-a vazut; cam cateva secunde dupa care din nou tremura telescopul (sau se invartea pamantul? avem aici platisti sa dezbatem subiectul? Smile) ) cand mi-a trecut prin cap sa incerc sa pun un webcam pe obiectiv. Va pot spune ca Microsoft Cinema Live 720p (fara capacul din fata) se potriveste de zici ca e default din fabrica pe oculare. Astfel au iesit niste poze destul de fainute si am putut " urmari " mai bine planeta.

Luna trecuta, am cumparat un Tasco 11TR de la un turc (clar ca nu m-am putut abtine sa nu caut chestii interesante pe ebay daca tot am fost in concediu in Germania Smile)) ) care pesemne era mai incepator decat mine. Zicea ca e incepator si nu a vazut mare lucru cu el. Dupa un tutorial pe youtube, m-am prins de ce nu vedea nimic cu ocular de 0.965 6mm. Am schimbat tot tubul de focalizare cu cel pe 1.25 de pe telescopul TCM si am acum 2 oculare: H12.5 si SR4. Problema e, ca desi am avansat de la 700mm la 900mm am un telescop pe care omul l-a dereglat complet in incercarea de a vedea ceva! Asa ca am aflat si de colimator. Zilele trecute am printat unul(3D de pe thingiverse), doar ca nu gasesc nici un pix cu laser. Deci cel mai probabil cred ca o sa caut pana la urma un BTC second.

So, pana aici cam asta e experienta, deci cu ce stiu eu si cu ce mai stiti voi, poate reusesc sa vad Saturn mult mai bine Smile))))

Peace!



IMG_20210910_153646.jpg
 Descriere:
Colimator
 Marime fisier:  414.75 kb
 Vizualizat:  de 4578 ori

IMG_20210910_153646.jpg



IMG_20210910_153803.jpg
 Descriere:
Tasco
 Marime fisier:  918.79 kb
 Vizualizat:  de 4578 ori

IMG_20210910_153803.jpg



IMG_20210910_003213.jpg
 Descriere:
Tasco
 Marime fisier:  796.3 kb
 Vizualizat:  de 4578 ori

IMG_20210910_003213.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2021 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Cat priveste telescopul, ii dam noi de cap, ca doar nu ramai cu Saturnul nerezolvat!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2021 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Ceea ce ai notat sunt doar focalele telescoapelor. Este important și diametrul. Cu cât este mai mare cu atât adună mai multă lumină. Ambele contează de fapt și dau raportul focal F/D care este un pic invers decât la obiectivele fotografice. Probabil tubul celălalt care nu apare în poze este mai mic (74mm?) sau poate este o lunetă, adică are lentile în loc de oglinzi?

Caută pe forum, la începători, sunt descrise operațiunile de colimare la newtoniene. Ocularele pe care le ai acum sunt slăbuțe, vei vedea mult mai bine dacă procuri unele mai bune (și evident mai scumpe). Până una alta observă cu ce ai la îndemână ca să îți formezi deprinderile necesare.

Dacă ai văzut Saturn (e nume propriu, nu se declină) sigur trebuie să vezi și Jupiter cu sateliții săi. Este bine de urmărit seară de seară ca să vezi că sateliții se mișcă, de la o oră la alta configurația lor se schimbă vizibil, ceea ce este foarte interesant pentru un începător. Dacă observi și benzile de nori și Marea Pată Roșie ești pe drumul cel bun. Alte obiecte posibil de găsit și de văzut ușor din oraș sunt câteva stele duble mai lejere și mai strălucitoare cum ar fi Albireo din Lebăda, Epsylon Lyra sau Alcor-Mizar în Ursa Mare. Dacă ai cer negru poți încerca să vezi obiecte mai ușoare din catalogul Messier.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neckro
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2021
Mesaje: 9



Localitate: Medias

MesajTrimis: 10 Sep 2021 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc amandurora pentru primire
Intr-adevar, cel de la TCM are 3.5 inch, Tasco 4.5 inch in diametru. Erwin, un pic m-ai pierdut cu 74mm (eu doar am glumit cu " ce stiu eu si cu ce mai stiti voi "). Nu are lentile, are la fel ca si Tasco, oglinzi. Doar mai mici Smile
In privinta observarii cu elementele existente in dotare, spun asa: daca am reusit sa vad Saturn (retinut, multumesc) cu telescopul vecinului pe care a trebuit sa " montez " dotul de la pusca de airsoft (cu soricei) ca sa pot cat de cat pozitiona, doarece i s-au rupt urechile de prindere ale cautatorului, in mod clar cu Tasco voi vedea mai bine si mai clar (la un moment dat).
Ce ma doare acum cel mai tare e colimarea. O sa postez in sesiunea Bazar.

Seara minunata!
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 11 Sep 2021 07:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit in randul celor care numara noptile cu nori Smile.

Colimarea este extrem de importanta pentru a obtine detalii bune, asadar cauta un colimator laser ca nu e un pumn de bani ( unul cat de cat decent este cam 150 lei ). Daca tot ai webcam-ul poti incerca sa colimezi folosind sharpcap-ul , dar mai bine studiaza umpic pe youtube problema pentru ca e ceva mai complicat.

Ocularele de 0,965 sunt cam trecute dar daca iti faci treaba cu ele e pefect. In timp vei trece la 1,25 si campuri ceva mai mari.

Pixuri cu laser cred ca se gasesc lejer pe emag, olx , chinezi samd. Si daca toti vei cauta ia si unul verde , il vei putea folosi pe post de aratator pe cer Smile.

In rest cer senin si sopr la observatii.

_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2021 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu laserul nu poți colima perfect, nu este suficient. Mai ales dacă laserul în sine este decolimat sau nu se așează bine în focuser. Părerea mea este să înveți să colimezi cu un simplu căpăcel găurit apoi pe stea. Primul meu colimator a fost o canistră de film fotografic la care am tăiat fundul și am făcut o gaură mică în capac. Apoi am făcut unul mai profi, la strung, cu capacul din alamă și lustruită oglindă la interior. Acum am un tub Cheshire lung care îți permite să vezi clar secundara, reflexia primarei și reflexia secundarei în primară. Finisarea tot pe stea o fac, de obicei foarte rar pentru că telescoapele construite de mine nu se decolimează la transport.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2021 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce-i interesant la acel telescop e ca are focala exprimata in mm iar diametrul in inch.
O intrebare: focala oglinzii chiar este 900mm sau este mai mica si are un element corector/barlow in focuser?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Sep 2021 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alec

Bine ai venit pe forum si felicitari pentru progresele pe care ai reusit sa le faci pe cont propriu.

In privinta ocularelor de 0.96'' eu zic sa nu ne avantam pe gheata subtire facand generalizari.
Eu am niste ortoscopice Vixen de acest diametru (adaptate cu un butuc strunjit la 1.25'') si care concureaza fara rezerve in privinta calitatii imaginii cu monstrii mult mai mari si indopati cu lentile.
Nu la marimea campului vizual, bineinteles.
La focale scurte, lentilele ocularelor sunt de fapt mici sau foarte mici.
Lentila de intrare in ocularul meu zoom Baader Mark III are diametrul de 17mm.
Cele de la intrarea in ocularele Radian Tele Vue inca si mai mici.
Dar ce sa-i faci, desi performantele ar fi aceleasi, pe niste piese mici obtii mai greu bani multi...

La colimarea newtonienelor nu iti foloseste la nimic colimatorul daca nu centrezi intai oglinda secundara.
Acela este primul pas si care este atat de important incat, in mod regulat, este sarit de aproape toata lumea.
Pe urma ne miram ca in lumea astronomilor amatori bantuie fantoma Kolimakill, de frica careia multora le clantane dintii in gura de frica.

Daca reflectorul de 114mm iti creaza greutati, deschide un topic pana il imblanzim.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
neckro
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2021
Mesaje: 9



Localitate: Medias

MesajTrimis: 11 Sep 2021 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dle. Mircea.
Inca bajbai printre termeni si se adevereste tot mai tare ca atunci cand intr-un domeniu nou incepi sa citesti cateva ceva, observi de cat de multa informatie ai nevoie si cat de putin stii. In momentul asta, sunt cu oglinda principala pe masa, uitandu-ma la tutoriale pe youtube, cum ar fi cel mai util sa " pictez " centrul oglinzii Smile)
Motivul pentru care am schimbat 0.96 cu 1.25 a fost dupa ce am vazut un video in care se explica diferenta intre oculare (The Basics of Telescope Eyepieces). Tot nenea ala spunea ca uitandu-se la o planeta cu 6mm abia reusea sa o distinga. Eu avand celelalt de 12.5mm ...

Legat de oglinda secundara, chiar citeam mai devreme aici pe forum ca de la ea se incepe colimarea. Intre timp, am gasit asta:

https://www.thingiverse.com/thing:3613706
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2021 07:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia-o ușurel. Toți am fost cândva începători. Și eu am avut idei crețe înainte de a studia temeinic aici pe forum, credeam că pot face o lunetă scurtă cu obiectiv dintr-o lentilă simplă. Lentila o găsisem în târg alături de alte lentile frumoase, noi nouțe, cu antireflex și câteva dublete de la un nene care lucrase la răposata IOT (denumită probabil pe scurt de la IDIOT-ii care au desființat-o). Până la urmă doar dubletele mi-au fost de folos, cu unul din ele am reparat o lunețică terestră de 25x30mm.

Interesante piesele 3D print, însă pe mine calitatea suprafețelor obținute mă ține departe de ele. Sunt mai degrabă old fashion, aluminum-man sau brass-man. Laughing

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2021 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alec

Nu mai cauta si nu mai citi, ca aia iti vor suci mintile.

Fa asa si va fi bine:

1) Fa rost de o cutie veche de film foto care sa aiba diametrul de 1.25'' (31,7mm)
2) Tai jos fundul cutiei
3)In centrul capacelului dai o gaura de 2mm, pui capacul pe cutia devenita tub.
4)Dai jos oglinda principala (inteleg ca asta ai facut deja)
5)Pui capacelul descris mai sus in focuser
6)Misti oglinda secundara in asa fel ca marginea ei (vazuta ca fiind circulara) sa fie concentrica cu capatul de jos al focuserului
7)Din cele trei suruburi ale secundarei , aduci imaginea capatului tubului principal (unde va fi principala) concentric cu marginea secundarei.Se vede ca o fereastra luminoasa,circulara.
Deci trebuie sa vezi trei cercuri concentrice : marginea interioara a capatului focuserului (cel mai mare in diametru), conturul secundarei si deschiderea circulara a capatului tubului principal (cea mai mica in imagine).

Cand ai obtinut aceasta, ai secundara centrata.
Daca ai centrat bine, indiferent ce fantome vei vedea in tub , NU mai atingi secundara !


8)Taie din hartie curata un cerc cu diametru egal cu cel al oglinzii principale
9) Fa o gaura in hartie, sa fie de minim 3mm diametru, sa o vezi usor, poate fi foarte bine cat un creion.
10)Pune discul de hartie ,centrat , peste oglinda mare
11)Fa prin gaura din hartie o pata , un cerculet, cu marker negru , pe oglinda mare, va veni automat in centrul ei
12)Monteaza oglinda primara la locul ei.Cand faci asta, te asiguri ca cele trei suruburi care regleaza distanta sunt ''trase'' inauntru,capetele lor sunt in placa monturii,ca nu se vad.
13)Prinzi montura oglinzii mari la locul ei si duci cele trei suruburi de fixare pana la capat
14)Numarand turele, te straduiesti ''sa dai inapoi'' fiecare dintre aceste trei suruburi de fixare, cate doua ture complete. Eu nu pot sa fac asa ceva (m-as mira ca tu sa poti) asa ca fac cate patru ture de 180 grade.Astfel am creat joc intre cele doua parti ale monturii care joc va permite colimarea finala.
15)Actionand pe rand toate suruburile, si privind prin capacel sau prin Cheshire, aduci pata neagra de marker de pe oglinda principala pe imaginea gaurii de 2mm prin care privesti prin capacel.
Cand ai obtinut aceasta , ai colimare de nota 10.

Daca nu gasesti cutie veche de film foto, aplici

16) printeaza un capacel, iti va fi util la toate reflectoarele.

Daca reusesti colimarea procedand ca mai sus, imi datorezi o bere cand ajung la Medias. J'aime Stella Artois !

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
neckro
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2021
Mesaje: 9



Localitate: Medias

MesajTrimis: 12 Sep 2021 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am terminat colimarea cu un Cheshire de la cosmyn13. Pana acum cam asta a iesit:

PS: prin ocular se vede clar, camera web e slabuta.



WIN_20210912_19_47_47_Pro.jpg
 Descriere:
moon
 Marime fisier:  51.02 kb
 Vizualizat:  de 4408 ori

WIN_20210912_19_47_47_Pro.jpg



WIN_20210912_20_15_10_Pro.jpg
 Descriere:
moon
 Marime fisier:  42.82 kb
 Vizualizat:  de 4408 ori

WIN_20210912_20_15_10_Pro.jpg



WIN_20210912_21_14_25_Pro.jpg
 Descriere:
saturn
 Marime fisier:  61.87 kb
 Vizualizat:  de 4401 ori

WIN_20210912_21_14_25_Pro.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2021 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te chinui cu astrofoto. Ai nevoie de mult mai multă "școală" pentru acest domeniu, este pentru avansați. Și e boală grea, imediat ce ai să înveți niște lucruri, acest telescop n-o să te satisfacă, vei lua altul mai scump și intri într-o spirală în care ajungi să cheltui niște bani (nu puțini, așa cam cât pentru un SUV bunicel, nu Duster) și tot n-o să fii mulțumit. Desigur, sunt și excepții, dar rare.

Este bine să te familiarizezi cu observațiile vizuale, să observi cât mai mult, în toate condițiile atmosferice, să înveți cerul și să găsești obiectele, sunt o mulțime vizibile cu acest telescop. Să îți educi creierul să vadă nu este simplu, necesită antrenament. E ca la vânătoare... Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neckro
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2021
Mesaje: 9



Localitate: Medias

MesajTrimis: 13 Sep 2021 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai deja visez la o oglinda 200/1200 Smile)) si nici 5,10 si 25mm Plossl nu ar strica.
Tocmai ma intrebam ce as putea sa vad inafara de Luna, Saturn si Jupiter.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2021 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multe vei vedea, stii sa te descurci, bravo!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact