Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venustransit-04-06-08.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224695
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lacerta UWA 7mm


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2021 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Notat, Mircea Very Happy

Referitor la intrebari, nu stiu daca am simtul normalitatii ca sa pot raspunde, personal ma ghidez doar dupa constiinta mea dar nu stiu daca e normala au ba. Accept si parerile/conditionarile altora atata timp cat imi aduc beneficii (vezi munca spre pilda).
Dar stiu sa raspund de ce sunt atat de multe posturi acolo unde zici. E simplu, am explicat mai sus, cei ce citesc nu inteleg ce transmit cei care scriu si reactioneaza. Cei care au citit se transforma in cei ce vor scrie si cei care au scris se transforma in cei ce vor citi. In felul asta are loc initierea unei reactii in lant, numita in termeni populari "hora popilor". Nu e greu de imaginat urmarea ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2021 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper ca Silviu nu s-a suparat prea tare.
Inteleg foarte bine problema poluarii luminoase, ajunsa la cote inumane in Bucuresti si marile orase.
Dar pe forum avem multi membrii care nu locuiesc in Bucuresti.
Multi au conditii considerabil mai bune de observatii.
Fie nu fac observatii, fie fac dar nu impartasesc cu noi rezultatele lor.
Nu sunt o persoana foarte democratica asa ca am sa ma exprim foarte pe scurt : nu este buna nici prima varianta, nici a doua.

Cel mai mult ma deranjeaza prima situatie, scuzele pentru ''a nu face observatii''.
Ba sunt nori, ba e Luna, ba e becul din satul vecin, ba telescopu' cumparat de vreunul din Africa de Sud.
Haideti sa facem observatii si sa le discutam.

Vineri noaptea am facut observatii pe cer Bortle 2,5 cand am vazut trei nebuloase obscure, prima oara in viata mea.
Caut informatii despre ele si trei sferturi dintre ele sunt tampenii.
Cu cine sa ma lamuresc ?
Scriu vreunui club de suporteri fotbalisti !?

valy

Buna idee , letsduit !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2021 06:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din păcate mă număr și eu în categoria "miorlăiților" deși de la mine din balcon mai văd câte ceva, însă eu am o mare greutate (cu toate că am mai slăbit) în picioare, care nu știu cum se face, mă trage mai mult la bunker. Unde colcăie proiecte ATM și multe altele... Noroc că din când în când mai finalizez câte un instrument sau altceva ce trebuie testat. Smile

Observ că Mircea discută despre fratele cel mic, Lacerta 4mm. Eu am TS-ul de 4mm și l-am folosit cu succes doar în serile cu turbulența redusă în timp ce TS 7mm este unul dintre cele mai utilizate oculare din trusă. Până la urmă, Mircea, îl ai și pe cel de 7mm sau nu?

Pe de altă parte, dacă tot am deviat discuția spre serie, există și un 16mm. Nu l-am luat, ar fi fost o mărire inutilă cu instrumentele mele din moment ce am Panopticul de 24mm și alte oculare apropiate ca focală, dar poate știe altcineva ce este cu el?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2021 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Scuze ca uneori sunt mai agresiv in exprimare dar o fac intentionat, da' daca asa, mai cu o ciupitura si un ghiont, se vor face mai multe observatii.
Sunt adeptul pedagogiei de moda veche, gen puscasii marini: exista numai doua instrumente de invatare - cureaua si bomboana.

Am numai Lacerta 4mm, vorbesc despre el deoarece este singurul pe care-l cunosc si zoth a facut referire la el.
Lac 7mm nu am, da marire prea mica pe Toleascop.Am preferat sa iau TS Planetary 3,2mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Iun 2021 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mică întrebare :

Un ocular cu efect de fasolă , mai are un eye relief clar delimitat ?

Danke !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2819

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Iun 2021 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta suparatoare este doar atunci cand acest efect de fasole e prezent si trebuie sa te departezi mult prea mult de ocular, astfel pierzand camp pretios. Daca necesita doar o mica departare ca sa dispara "fasolea" atunci se pierde foarte putin camp si e mai bine. Deci depinde de la ocular la ocular si de la om la om!
Ideal e sa le ai pe toate: camp vizual enorm gen 82grade, eyrelief mare gen 16-17mm si absenta efectului de "fasole". Mai nasol este atunci cand ai doar campul vizual mare dar cu eyerelif mic si efect de "fasole" prezent

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2021 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Inteleg foarte bine problema poluarii luminoase, ajunsa la cote inumane in Bucuresti si marile orase.


Da-mi voie sa ma indoiesc de afirmatia ta, o situatie poate fi cu adevarat inteleasa numai cand e traita, altfel putem face doar extrapolari bazate pe experienta personala, dar ele nu au de regula corespondent in lumea reala.
Tavi, tot bucurestean, este cumva nitel mai norocos in sensul ca sta mai aproape de marginea cupolei de poluare si are si o deschidere generoasa, daca nu ma insel in directia opusa orasului.

Erwin a scris:
... dacă tot am deviat discuția spre serie, există și un 16mm. ... dar poate știe altcineva ce este cu el?


Din cate stiu l-a avut Vicu, dar nu a fost prea incantat de el. Daca am inteles bine se plangea de faptul ca planul focal avea o curbura prea accentuata, lucru care cerea un focus axial diferit de cel marginal.

Mircea Pteancu a scris:
... mai cu o ciupitura si un ghiont, se vor face mai multe observatii.


Sa stii ca observatii se fac, am cativa prieteni in zona care imi povestesc periodic despre observatii consistente dar pe forum nu le raporteaza. Nu cunosc motivele.

Mircea Pteancu a scris:
Am numai Lacerta 4mm, vorbesc despre el deoarece este singurul pe care-l cunosc si zoth a facut referire la el.


Eu am facut referire doar la ocularul de 7mm, fiind singurul ocular din serie pe care l-am cunoscut.
Este un exemplu concret despre ceea ce se discuta zilele trecute pe topic: neintelegerea interlocutorului.

catalin dumitru a scris:
Un ocular cu efect de fasolă , mai are un eye relief clar delimitat?


Evident ca nu!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Iun 2021 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Dintre cele 50 de becuri stradale si de care or mai fi din fata primariei noastre si tot am putut sa arat participantilor la sidewalk M44 si M57. O fi Bucurestiul capitala dar loc mai poluat luminos ca acela e greu de imaginat. Deci vorbesc din experienta, nu din presupuneri. Obiectele luminoase sunt vizibile de oriunde.

Chem lumea la observatii pentru ca este datoria mea de moderator.
Ma asteptam la situatii de genul acesta, ca ''face fiecare ce vrea''. Asa este.
Parerea mea este ca o observatie care nu este notata, prelucrata si inteleasa, e ... bip-bip.
Nu este o explorare ci un fel de turism vizual. O fi interesant si acela dar nitica aprofundare nu strica nimanui.

Tu cunosti numai ocularul de 7mm iar eu numai cel de 4mm si am cazut de acord ca nu suntem de acord.

Cu asta am incheiat subiectul ocularelor Lacerta, am unul pe care il gasesc util iar altul nu imi trebuie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2021 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Tu cunosti numai ocularul de 7mm iar eu numai cel de 4mm si am cazut de acord ca nu suntem de acord.


In sfarsit ne intelegem!! Very Happy

Pentru un final mai putin catranit ...
Nagler type? ... My type!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Iun 2021 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa te conving ca nu sunt catranit ... doar otara off-topic :

Am demarat o noua tema de observatii la topicul inceput de tine.
Asemenea teme cred ca pot fi abordate de oriunde.
Cu putina imaginatie, un pasionat de Astronomie se poate ocupa de ea in multe feluri si din locuri neasteptate.

In aceasta primavara am vazut un titlu de carte apartinand lui Jim Kaler, astronom profi : ''The Bright Sky''. In ea Kaler se ocupa exclusiv cu cele mai stralucitoare stele de pe cer. Nu am cartea dar ... bag mana in plasma stelara ... ca-i o carte foarte interesanta. Stelele sunt niste formidabile ''masini naturale'', fara seaman, aproape vesnice dar cu proprietati atat de diferite.
Daca cerul ne este tot mai inaccesibil, de ce sa nu ne bucuram de ultimii astrii pe care inca-i mai putem vedea, oricare ar fi ei ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2021 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deși topicul este despre UWA de 7mm vin cu o precizare despre ocularul de 4mm. Testând un obiectiv ED80mm F/6 pe stea folosind acest ocular pentru că îmi dădea cea mai mare magnificație fără barlow am constatat un halou roșu intens extrafocal și albastru-verzui intrafocal deși discul airy era alb lucru care începea să-mi dea idei greșite despre corecția obiectivului. M-am lămurit că ocularul este vinovatul făcând alte observații cu alte oculare mai bune și barlow. Infocus inelele de difracție arată mult mai bine și haloul tinde să dispară, asta dacă și tubul ar fi fost perfect colimat.

Pe newtoniene nu am sesizat deloc acest aspect. Așadar recomand utilizarea lui de preferință în reflectoare. Este posibil ca și cel de 7mm să prezinte acest efect de amplificare a cromatismului rezidual al obiectivelor așa că este clar de ce Silviu a fost nemulțumit și noi ceilalți, utilizatori de reflectoare, să fim mulțumiți și să le folosim cu succes. Ar trebui să fac niște teste mai riguroase pentru a confirma ipoteza.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Sep 2021 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine bagă nasul în graficul aberației sferocromatice la un ED uzual , va vedea niște linii curbate zdravăn care se intersectează mai mult sau mai puțin , pe undeva . Acel undeva , ar fi zona de focus . Restul de "serpentine" , ne lasă o idee despre cam cum sunt colorate inelele de difracție , în intra și extra focal .
Cu cât liniile sunt mai răsfirate și mai curbate , cu atat mai colorate vor fi inelele de difracție .

Îmi amintesc de Megrez-ul de 90 care a fost al lui Sabin Fota . Și acum regret că nu am sărit pe el când a fost scos la mezat .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10652



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2021 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ce ocularele sunt bune, si refractoarele noastre sunt problema.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Sep 2021 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Multumesc ca ai lamurit cromatismul descris la alt topic.
Eu nu am vazut niciodata asa ceva pe Toleascop si ma temeam sa nu fie cum a zis Silviu si anume luneta sa aiba obiectivul acromatizat impreuna cu ocularul.

Conform unei discutii in curs de pe ATS, inca din primele zile ale lunetelor acromatice s-a practicat metoda.
Lunetele terestre Dollond erau toate cu obiective subcorectate (halou rosu in focal) pentru a compensa supracorectia ocularului terestru cu cinci lentile si a obtine in final, si doar impreuna, o imagine acceptabila.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact