Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m97_m108_gata3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cel mai frumos meteor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Iul 2021 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Cel mai frumos meteor
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 29 iulie, la ora 23:30, am vazut cel mai frumos meteor pe care l-am observat pana acum. A aparut langa aripa stanga a Lebedei, si s-a stins foarte aproape de Jupiter. A strabatut aceasta distanta intr-o secunda, poate chiar mai putin, si a avut o stralucire foarte intensa, alba. A fost cel mai rapid, si cu traiectoria cea mai lunga din toti meteorii pe care i-am vazut. Nu a fost cel mai luminos. Cred ca undeva pe la magnitudine -6. Legat de luminozitate, aceasta a fost intensa, dar foarte punctuala. Banuiesc ca in urma a ramas ceva, deoarece avea o coada cam de vreo 10-15 grade, dar eram intr-un parc cu destule lumini in jur - iesisem sa ma racoresc dupa zapuseala din cursul zilei - asa ca nu am putut distinge nimic. Pe de alta parte avand in vedere viteza cu care se deplasa, si faptul ca acea coada disparea foarte repede, nu exclud sa fi fost mai mult memoria retinei decat coada meteorului.
_________________
Dragos N
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Iul 2021 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca l-ai vazut din parc cu lumini inseamna ca a fost foarte luminos! Daca te-a impresionat si asa, iti dai seama cum arata dintr-o zona nepoluata luminos.
Observatia ta mi-a adus aminte de cel mai spectaculos meteor vazut de mine! Eram la Bughea de Sus la o cabana. Era dupa miezul noptii, am stins luminile din cabana si faceam observatii cu Newton 130 f5. Besna totala, doar stelele luminau. La un moment dat in timp ce imi pregateam niste oculare, am vazut cu coada ochiului un meteor si in acelasi timp am auzit un fasait ca si cum s-ar aprinde un chibrit. Eram singur fara nici un fumator langa mine Smile Plus ca fasaitul a coincis perfect cu momentul "alunecarii" pe cer a meteorului. A doua zi am cautat pe net daca se pot auzii meteorii si am aflat spre uimirea mea, ca da, se pot auzii. De fapt ce auzim este o electrizare a parului nostru provocata doar de meteorii care trec foarte aproape de locul observatiei noastre. Daca eram chelios nu mai auzeam meteorul:)

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Iul 2021 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e poanta zilei, cu chelia si meteorul. Multumesc pentru portia de ras pe care mi-ai dat-o. Eu nu am chelie decat partial, dar la mine nu a fasait decat tigarea electronica. Oricum, nu aveam sanse sa aud, ca era lume destula in parc, iesita la racorire.

Acum am avut noroc, ca tocmai ma uitam catre Vega. Si cu cateva minute mai devreme vazusem cu coada ochiului un alt meteor mic si rosu, dar cu traiectorie foarte scurta, poate un grad, sau mai putin. Dupa asta am mai stat jumatate de ora, poate mai vad ceva, dar nu am mai prins nimic.

Un alt meteor spectaculos am vazut cu multi ani in urma. S-a aprins, a coborat foarte putin, dupa care traiectoria a devenit usor ascendenta. In tot timpul asta luminozitatea a crescut. Apoi s-a stins. La inceput am fost foarte mirat. Apoi am facut corelarea cu altitudinea fata de orizont, cam 20 de grade, si cu directia, care a fost spre mine, si am presupus ca in urma frecarii cu atmosfera, unghiul sub care cobora spre pamant s-a modificat, si de aici si aparenta ridicare.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Iul 2021 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meteorii se aud avind fosfor , sulf , ...bule de gaze care se aprind exact ca un chibrit , dar mai violent , ..ca explozii , uneori se pot si vedea . Gazele dilatate pot duce la ruperea meteorului . Am vazut si auzit fenomenul .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2021 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din păcate nicio cameră de meteori din rețeaua MOROI/FRIPON nu a detectat meteorul văzut de Dragoș. În schimb camera de la Bârlad a prins unul mare ceva mai târziu.


_var_www_moroi-data_detections_moroi-9_moroi-9-20210730T020306_UT-zoom.png
 Descriere:
meteor Barlad
 Marime fisier:  49.56 kb
 Vizualizat:  de 3274 ori

_var_www_moroi-data_detections_moroi-9_moroi-9-20210730T020306_UT-zoom.png



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Aug 2021 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce viteza de reactie au camerele astea? Sau merg in continuu?
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2021 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu merg chiar încontinuu. Iau o imagine de calibrare la fiecare 10 minute. Asta consumă din timpul de filmare. Imaginile de calibrare sunt necesare pentru a poziționa eventualii bolizi în raport cu stelele vizibile. Mulți bolizi văzuți de observatori vizuali sau chiar de camere de supraveghere sau de bord au fost scăpați astfel, din păcate. Meteorii mai mici nici nu se văd. Camerele nu sunt foarte sensibile. Expuneri se fac chiar și ziua când este Soarele pe cer.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Aug 2021 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma gandeam ca poate au un sistem de declansare automata la semnal luminos deosebit. Sau filmeaza continuu, si dupa o perioada se descarca ce e deosebit, iar restul se sterge. Asa cum spui, sincer, nu stiu ce utilitate au.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2021 07:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Detaliile se găsesc pe site: https://fripon.org/

Au utilitate dacă sunt mai multe stații într-o regiune, se vede pe hartă câți se prind în zonele unde sunt multe stații. La noi vor fi 25. Încă nu sunt trecute toate în rețeaua franceză, se lucrează la asta. Cum spuneam, nu sunt interesați de meteorii mai mici care ard complet în atmosferă ci de cei mari care pot produce meteoriți. Când se fac detecții multiple se determină traiectoria și aria posibilă de a găsi eventualii meteoriți.

Revenind la subiect, unul dintre cei mai frumoși meteori ce i-am văzut a fost o Perseidă într-o seară când eram în tabăra de la Cabana Curmături, acum câțiva ani. Încă nu era întuneric complet și meteorul a trecut deasupra capului, destul de lung ca să-l văd. A lăsat o dâră de condensare. Culorile au trecut de la verde spre roșu. Nu îmi aduc aminte exact traiectoria lui decât aproximativ, nu se vedeau stelele încă, a fost foarte luminos.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Aug 2021 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am lamurit si nelamuririle pe care aceasta observatie mi le-a ridicat. In primul rand a fost senzatia pe care am avut-o atunci ca meteorul a fost foarte aproape, in special in ultima parte a traiectoriei. Senzatia a fost creata de faptul ca meteorul a avut o crestere continua a luminozitatii pana la final. Apoi a fost distanta unghiulara foarte mare, aproape 60 de grade, parcursa intr-un timp foarte scurt. Concluzia a fost ca meteorul a cazut aproape vetical. Astfel, si viteza probabila se incadreaza in limitele cunoscute.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact