Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Olimpiadele de astronomie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Olimpiade

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Apr 2007 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dă Doamne, Românului tot ce-i trebuie. Numai minte să nu-i dai, că o folosește prost (puteti sa ma citati Sad )

Denumirea "Cel-ce-a-numit-stelele" sugerează că ele au deja numele lor, iar noi: piei roșii, arabi, hinduși, inca... și alte naționalități conlocuitoare avem [b]tupeul[/b] de-a le redenumi, în absolută necunoștință a Firii lor, măcar că au o fire pe care Cei Vechi o cunoșteau, poate. Astă idee o știu de la orele de clasă și poate să se supere oricine Cool că o spun aici.

Acolo sus... dar nu destul de sus, cineva n-are nici măcar minte cu care să mintă. 12 iulie... ZIUA Olimpiadei. Baftă, Forever, baftă la propus subiecte d-le MR, baftă Cătălinei-Inutza-cea-pe-care-n-am-apucat-s-o-cunosc-dar-despre-care-Proful-are -de-spus-numai-bune.

Mă miră numai că pe un forum de astronomie NIMENI (aproape nimeni, scuze Profu', am văzut posturile legate de Iccy Razz , Forever și Alexander Rautu Very Happy ) nu se preocupă de interesele celor mici, care poate ar vrea să facă ceva.
De ce nu există un segment pentru TINERET, pe acest forum?
Puteți să o luați ca propunere. Lăsați-i să bată câmpii - că nevinovați sunt, dar mare merit ar avea dacă ar intra și ar rămâne aici.
Dimpotrivă, se tinde spre ceea ce am fost învățați prin definiție, acest cult al omului multilateral dezvoltat (poate ati uitat, eu imi aduc aminte bine), al omului-priceput-la toate, al omului care TREBUIE să aducă la cenușiul trăirilor lui toată lumea înconjurătoare.
... sunt într-o pasă proastă. De aceea trebuie să vă gândiți la ceea ce spun.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2007 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok ar fi din partea mea. numai ca sunt cam putini membri si se dilueaza discutia.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Iul 2007 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, Forever, povestește. Cum a fost la Olimpiadă? Smile
_________________
הבה נגילה
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Dec 2007 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a terminat Olimpiada Internationala de Astronomie si Astrofizica. Dar pe siteul lor nu gasesc rezultatele. Stie cineva ce a facut Romania ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 15 Dec 2007 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man, banuiesc ca pana la urma ai aflat rezultatele.
Pentru cei care nu stiu inca:

olimpiade.ro a scris:

Lotul olimpic al României a obtinut trei medalii, dintre care una de aur si doua de argint, si doua mentiuni, la prima editie a Olimpiadei Internationale de Astronomie si Astrofizica, desfasurata în perioada 30 noiembrie - 9 decembrie, în localitatea Chang Mei (Thailanda).

Medalia de aur a fost obtinuta de Ioo Vilmosz, elev în clasa a XII-a la Colegiul National Inochentie Micu Clain din Blaj, jud. Alba, iar medaliile de argint de Miruna Oprescu, eleva în clasa a IX-a la Liceul Teoretic Ovidius din Constanta si Serban Nicu David, elev în clasa a XII-a la Colegiul National Gh. Rosca Codreanu din Bârlad, jud. Vaslui.

Cele doua mentiuni au revenit fratilor Tudor si Traian Turcu, elevi în clasa a X-a, respectiv a XII-a la Liceul de Informatica Tiberiu Popoviciu din Cluj-Napoca.

Competitia a reunit peste 100 de concurenti din 21 de tari. În clasamentul neoficial pe natiuni, România a ocupat locul 5.

Cei cinci elevi si profesorii însotitori s-au întors în tara astazi, 10 decembrie.


Impresionant!

Iata inca doua linkuri utile: http://ioaa.info/ioaa2007/ si http://www.astro.ro/educational_OIA.htm .
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Dec 2007 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Minunat.
Felicitări Mirunicăi, lui Ioo Vilmos, Nicu și fraților Turcu. Very Happy Very Happy Very Happy

Nu știam. Mă bucur enorm, în special pentru Mirunica și profit de moment să mai spun odată: e o maimuțică excepțională.

Very Happy

_________________
הבה נגילה
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 16 Dec 2007 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar oare ei si alti olimpici de ce nu se inscriu pe forum ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Dec 2007 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Traim intr-o democratie Rolling Eyes Inscrierea pe un anumit forum e la libera alegere. Smile
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Dec 2007 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Copiii cu adevărat extraordinari sunt în general și foarte ocupați și foarte pragmatici. Nu-și prea pierd timpul prin locuri culturale (la cofetărie sau...cum se cheamă la voi - sală de net) Laughing Laughing Laughing .
Forumul de astronomie pe care îl avem noi nu le oferă nimic, poate doar imaginea - serioasă, decentă Very Happy - a unor pasionați de o tehnologie la care ei încă nu se gândesc, combinată din păcate cu imaginea - neserioasă și indecentă Sad - a unor frustrați care-și expun teoriile pe unde pot.
Chiar dacă știu de forumul ăsta - lucru pentru care nu bag mâna în foc - , chiar dacă l-au citit, probabil nu îi incită cu nimic.
Venind în întâmpinarea întrebării lui Forever, am sfătuit-o pe Sânziana să se înscrie și să întrebe fără rețineri orice nu-i pot eu explica. Poate, încet-încet, vom putea dezvolta și vor fi interesati si olimpicii de la astronomie.

Deocamdata, ceea ce am constatat este faptul că - exceptie Mirunica și Ioo Vilmos pe care-i stiu si chiar sunt pasionati - la olimpiada de Astronomie ajung cei care nu au acces la Fizică sau Matematică.
Mai departe...no comment.

_________________
הבה נגילה
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 16 Dec 2007 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat prin subiectele de la olimpiadă și rezolvările lor.
La capitolul observare, partea a II-a, punctul 2.1 nu am reușit să găsesc magnitudinea stelei gamma Tauri de 3,6; estimarea m-a dus la 3,7-3,8 magnitudini.
La capitolul de teorie, rezolvarea problemei 1.5 este ciudată; se uită definiția parsecului-paralaxa de 1". Deci rezolvarea era mai simplă.
Tot la teorie, rezolvarea problemei 1.13 este greșită, afirmându-se că se poate distinge un crater lunar de 80 km diametru, uitându-se de puterea de separare a ochiului, de 1' de arc ( craterul se vede sub un unghi de 43" de arc ). Rezolvarea problemei s-a făcut greșit cu difracția pe pupila de intrare a ochiului.
to be continued
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Dec 2007 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

unde ati gasit subiectele? eu nu reusesc sa la vad pe site-ul olimpiadelor.
_________________
הבה נגילה
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 16 Dec 2007 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt în Papers Repository de la //ioaa.info/ioaa2007/.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Dec 2007 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. La observare mă uit... prima parte a fost excelentă, frumoasă tare.

Citat:
La capitolul observare, partea a II-a, punctul 2.1 nu am reușit să găsesc magnitudinea stelei gamma Tauri de 3,6; estimarea m-a dus la 3,7-3,8 magnitudini


Gamma Tauri are ma=3.65. Mai intervine aici, poate, faptul că GT nu e chiar izolată și poate să pară mai puțin strălucitoare decât una izolată. Chestia era de determinat vizual, oricum... pe harta lor sunt repere de magnitudini. Ar fi trebuit, tânărul, să observe în mod repetat GT-ul, de fiecare data comparând cu unul dintre reperele de pe harta.

Chestiile de interpretare a datelor au fost dragute de asemenea...
La teorie ... nu stiu cand am sa ma uit. Embarassed

_________________
הבה נגילה
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 22 Dec 2007 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema 1.1 de la teorie are două rezolvări care mi se par cam stufoase. Problema cere momentul răsărituli Soarelui la 21 decembrie, pentru un observator situat la 71 W și 42,5 N.
Știind că în momentul răsăritului sau apusului unui astru distanța zenitală este 90, din triunghiul de poziție rectilater PZS se afla unghiul orar H cu formula consacrată de mai jos.Se obține H = 4h26min, care ne dă ora apusului 16h26min. Ora răsăritului se obține din 12h - 4h26min = 7h34min.
Ambele ore se corectează cu diferența de longitudine geografică 75-71=4 => 4*60/15=16min și rezultă:
răsărit 7h18min
apus 16h10min.
Problema 1.4 și rezolvarea ei are o valoare greșită a diametrului unghiular al Lunii:0,46 grade de arc. Valoarea corectă ar fi 0,49 grade de arc.



rasarit,apus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  22.09 kb
 Vizualizat:  de 16450 ori

rasarit,apus.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Olimpiade Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Download topic
Pagina 7 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact