Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PLey1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M20_LRGB


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 13 Mai 2021 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului: M20_LRGB
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

O captura facuta pe 9 si 10 mai. Tinta este disponibila dupa ora 2 (cand trece de acoperisul vecinului), pana la 04:30, cand incepe sa se lumineze. Am profitat ca a fost transparenta buna (de obicei asa jos sunt probleme cu ceata si poluarea luminoasa).
Timpul de expunere total- 3 ore si 36 minute. Am selectat cadre cu FWHM mai bun de 5.00 (care este departe de a fi bun), de aceea am ramas doar cu 40 cadre la luminanta (din 68 ). In plus, ca sa se vada stelele mai mici, am redus imaginea finala la 50% (bin 2x2)- oricum era prea mare ca sa fie postata aici.



M20_LRGB_v2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  958.57 kb
 Vizualizat:  de 4933 ori

M20_LRGB_v2.jpg



_________________
Marius
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2021 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SUPERB !!!
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 14 Mai 2021 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. As vrea sa mai trag cateva ore de Ha in acest sezon, poate reusesc sa evidentiez nebuloasa difuza din fundal. Am avut prea putin timp de expunere la L si R ca sa-mi iasa doar cu acestea.
_________________
Marius
Sus
Marius Laza
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Dec 2008
Mesaje: 64



Localitate: Alesd

MesajTrimis: 14 Mai 2021 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte reusita! Felicitari. In virful acelei structuri conice din partea inferioara, se vad (la limita) cele doua proeminente surprinse in detaliu de telescopul Hubble.
Da-ne ceva detalii despre echipamentele folosite ( telescop, camere, mod ghidare, montura etc)

_________________
Marius.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 14 Mai 2021 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci. Cred ce te referi la "cornitele melcului". Abia se vad la mine. Cred ca la o poza in banda ingusta se disting mai bine, asa cum e in poza Hubble. In plus e vorba si de rezolutie- este nevoie de un telescop mai mare.
Setup: newton SkyWather 150/750; ASI1600MMPro (cadre de 2 minute, gain 75, la minus 20 grade), montura iOptron CEM60, ghidaj cu luneta separata 50/200 si QHY5L-II, controlat de PHD2. Captura facuta cu SGPro 2.6, procesare in PixInsight si finalizare in PS CS2.



Melc m20.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.88 kb
 Vizualizat:  de 4843 ori

Melc m20.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 08 Iun 2021 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noptile trecute am mai strans cateva ore de luminanta, in total (L+RGB) am 7 ore si 36 minute. N-am mai facut deconvolutie (nu am putut scapa de inelele negre din jurul stelelor aflate in nebuloasa).


M20_LRGB_7h36m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.06 MB
 Vizualizat:  de 4681 ori

M20_LRGB_7h36m.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 09 Iun 2021 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O varianta in care se vede mai bine nebuloasa difuza din fundal.


M20_enhance.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  827.34 kb
 Vizualizat:  de 4647 ori

M20_enhance.jpg



_________________
Marius
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Iun 2021 06:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca sa faci o masca de stele extinsa multisor in jurul stelelor si un pic blurata la margini. Pe urma faci o copie dupa original, faci deconvolutia, si inlocuiesti stelele cu ce ai in original. Asa scoti efectu de deconvolutie pe nebulozitate, si stelele le micsorezi mai tarziu cu morphological transformation

Alta poanta pe care am folosit-o cand chiar nu mai scapam de halouri era sa bag o deconvolutie, sa extrag un range mask pe negrul ala (imi lua si backgroundul, dar nici ala nu are pana la urma nevoie de deconvolutie Laughing ) sa blurezexpandezcurbe etc pana mi se parea suficient de protectoare si sa folosesc masca aia pt replace din original.

Oricum, f fain. Imi place cum incepi sa scoti nebuloasa din background Very Happy

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Mai 2022 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai strans vreo 2 ore de luminanta si 1,5 ore de Ha. Am refacut deci procesarea, cu o infuzie usoara de Ha in canalul rosu (doar 0,4 fata de nativul 1,2 in NBRGBCombination), pentru ca era prea intens in nebuloasa. Eu doream sa scot le iveala culoarea nebuloasei din fundal. Am pierdut putin din albastrul nebuloasei de reflexie, cea de emisie s-a intins peste ea. Poate ca mi-ar trebui inca 2 ore de albastru ca sa compensez.
Cadre: L-203x2m; Ha-18x5m; R-28x2m; G-20x2m; B-20x2m. Expunere totala: 10 ore si 32 minute.
Cer senin!



M20_Trifid Nebula.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  982.31 kb
 Vizualizat:  de 3252 ori

M20_Trifid Nebula.jpg



_________________
Marius
Sus
alexme
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2015
Mesaje: 68




MesajTrimis: 10 Mai 2022 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru adaugat NB peste RGB mai degraba in partea de fundal - mai poti pur si simplu sa adaugi (add - layer in PS, GIMP sau + in PixelMath) layerul de NB colorat, fara stele, cu o masca inversata a layerului de NB (tot fara stele), eventual masca cu ceva blur si cu stretch mai puternic
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Mai 2022 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Am mai facut stretch separat nebuloasa+fundal vs. stele, dar aici am niste "gogosi" in fundal (praf pe fitre cred) care nu au fost scoase de flaturi (nu au fost facute in momentul capturii), asa ca nu am putut "intinde" poza prea mult. Indepartarea stelelor nu merge prea bine in cazul in care au raze de difractie- este o treba masochista sa corectezi cu "clone stamp" atatea stele, mai ales cand au o densitate asa mare in camp. Iar la adaugarea stelelor peste starless, acestea nu mai arata natural.
_________________
Marius
Sus
alexme
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2015
Mesaje: 68




MesajTrimis: 10 Mai 2022 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nici n-ai atat de multe stele, iar starnet++ v2 face treaba buna, mai buna decat v1 si decat star x terminator.
si nu trebuie sa adaugi stelele, in cazul tau doar adaugi layer de Ha ca rosu peste LRGB, cu inverted mask (+ blur si stretch extra daca nu vrei si peste nebuloasa). daca pare ca arzi stelele, le recuperezi cu poza originala * highlight mask cu putin blur + poza cu ha * aceeasi masca, inverted (~mask)
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 11 Mai 2022 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat. Am sa fac o incercare, macar de test (captura Ha nu este de calitate, cu doar 18 cadre am mult zgomot in fundal).
Am lucrat in ultimul timp cu StarXterminator, care este mai bun decat starnet++ v1 (nu stiam ca a aparut si v2). In pozele cu stele mai putin luminoase (si mai putine in general) face treaba buna, mai ales daca sunt facute in banda ingusta (treaba excelenta la Cygnus Wall si Pelican).
Uite cum arata poza Ha cu STF aplicat. Nu am cine stie ce nebulozitate in fundal. As fi avut nevoie de macar 5 ore ca sa fie mai curata.



M20Ha_18x5_DBE_STF.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  894.47 kb
 Vizualizat:  de 3170 ori

M20Ha_18x5_DBE_STF.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 28 Mai 2022 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Aseara am reusit sa mai trag niste albastru pentru nebuloasa de reflexie. Seeingul nu a fost grozav, din cele 50 de cadre (de 2 minute) am folosit doar 20, cu FWHM sub 5, mai proaste decat cele de anul trecut in aceasta privinta(dar nebuloasa se vede mai bine datorita transparentei mai bune). In total am avut 40 cadre pentru canalul albastru. Reprocesarea a fost axata pe revelarea nebuloasei de reflexie (am folosit foarte putin Ha pentru nebuloasa de emisie).



M20_Trifid Nebula_repro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  930.39 kb
 Vizualizat:  de 3018 ori

M20_Trifid Nebula_repro.jpg



_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact