Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna__051009_04+05.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224548
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu APM 28x110


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Mai 2021 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu APM 28x110
Raspunde cu citat (quote)

Introducere
Acest model este cel mai mare model de binoclu non ED de la APM. Exista si o varianta mai veche a acestui binoclu 28x110 (mai lung si mult mai greu), dar acestei variante noi din posesia mea i-au fost aduse imbunatatiri optice mai ales la nivelul ocularelor. Pretul acestui binoclu este undeva pe la 3500 ron nou. Eu l-am cumparat folosit, nasul lui fiind Erwin care mi l-a adus tocmai din Timisoara! Pentru ca binoclul nu mai avea adaptorul de prindere pt trepied, tot Erwin a rezolvat situatia intr-un mod minunat (vezi poze).
APM 28x110 este binoclul cu cea mai mare apertura testat de mine (pana acum recordul il detinea un Celestron Skymaster 25x100, prin care am avut o data ocazia sa privesc). Cantareste 4.5 kg si are o lungime de 43 cm, deci pot spune foarte compact pentru categoria lui grea! Un mare avantaj pentru ca il pot pune pe montura paralelogram din posesie care tine max 5kg! Formula optica este formata din 8 lentile: un duplet acromat+ cinci lentile la ocular+ o lentila field flatener ce este specialitate APM. Acest binoclu putem spune ca este practic format din doua lunete achromate de 110mm cu doua oculare Elfle corectate. Am masurat proiectia luminii prin prisme, iar diametrul de 110mm este folosit la maxim, prismele fiind bine dimensionate fara sa "muste" cu nimic din aceasta apertura!
Uriasul are o distanta minima de focalizare de numai 36m. Deci terestru este util doar pentru observat departarile! In schimb este un binoclu specializat pe "infinituri", un "astronom" inrait Cool Testat pe stele are un camp vizual de 2.4 grade, rezultand un camp aparent foarte generos si comod de 67 grade.

Mecanica
Constructia lui este metalica acoperita cu armura cauciucata. Este umplut cu gaz inert, lucru foarte util pentru a nu face condens intern in noptile reci si umede!
Focusul individual se misca fin si exact.
Eyerelieful este conform specificatiilor de 16mm. Insa chiar daca cobor aparatorile de cauciuc trebuie sa apas ochelarii pentru a vedea tot campul vizual. Aparatorile de cauciuc ale ocularelor se pot insa scoate definitiv castigandu-se distanta de privit!
Colimarea acestor binocluri de puteri mari este foarte sensibila fiind o problema semnalata la majoritatea binoclurilor cu magnificatie mare! Cand l-am primit era decolimat, dar cu ajutorul suruburilor usor accesibile exterioare de colimare aflate sub camasile de cauciuc, am reusit sa reglez perfect colimarea binoclului (multumiri lui Julliano si lui Daniel! ). Dar am observat ca se mentine doar pentru distanta interpupilara la care am reglat-o pentru mine, acest fenomen datorandu-se unei mici descentrari in axul balamalelor! Datorita greutatii mari, in momentul cand il pun pe trepied, cu timpul tuburile se coboara gravitational micsorandu-se distanta interpupilara. Pentru asta am confectionat un jug de mentinere a distantei interpupilare si implicit a colimarii (vezi poze). Deci aici mecanica balamalelor putea fi mai atent prelucrata, fara sa fie cazul adaugarii acestui jug de blocare. Deci este un binoclu personal, reglat de mine doar pentru distanta mea interpupilara (6.6cm). Dar pot privi fara probleme si altii care au o distanta interpuilara asemanatoare 6.5-6.7cm!

Performanta Optica
Acest binoclu are rezolutie si contrast excelente. Si asta nu doar pe centrul imaginii, ci pe 100% din campul vizual, acest aspect fiind excelent pentru astronomia observationala! Se vede ca lentila field flatener isi face treaba 100%
Luminozitatea este una foarte buna, pe masura dimensiunii lui. APM 28x110 este un fel de aspirator de lumina in lumea binoclurilor mele Smile
Aici merita sa amintesc si de avantajul vederii binoculare datorata biologei noastre. Practic creierul nostru suprapune cele doua imagini (stacking) rezultand la nivel de cortex o imagine mai luminoasa si mai lipsita de zgomot de imagine decat daca ne-am fi uitat printr-un singur tub! La aceeasi putere si calitate optica, luminozitatea perceputa printr-un binoclu fata de o luneta e mai mare cu un anumit factor, in functie de calitatea vederii de la o persoana la alta. Estimarile si calculele sunt mai complicate pentru ca trebuie sa se tina seama, pe langa altele, si de calitatea vederii ochiului dominant al fiecaruia in parte. https://www.cloudynights.com/topic/61467-b...summation/
Dar ca formula putem totusi generaliza astfel: cineva cu o eficienta maxima a vederii binoculare poate beneficia de un factor 1.2x Apetura, iar o persoana cu o eficienta mai mica a vederii binoculare poate beneficia de un factor 1.1x Apetura. Deci luminozitatea binoclului APM 110mm este echivalenta undeva cu a unui refractor cu diametrul intre 120mm si 130mm, in functie de calitatea vederii binoculare a persoanei care priveste prin el. Astfel putem considera ca o formula medie simplificatoare factorul 1.15x Apertura.
Luneta incepe sa fie avantajata doar in momentul cand creste magnificatia mai mult peste a binoclului! Deci, la aceeasi putere, apertura si calitate optica, binoclul fata de un refractor te rasplateste cu o imagine mai luminoasa si mai naturala, asta datorita "softului" nostru de suprapunere a imaginilor Very Happy
Rezolutia in schimb in vederea binocluara, teoretic din calcule, creste putin si ea, dar atat de putin incat in practica nu se observa deloc nici o imbunatatire, practic ramanand aceeasi ca cea a unui singur tub!
Rezistenta contra lumina este foarte buna!
Redarea culorilor este naturala fara nici un fel de derapaje in nuantele culorilor!
Aberatiile cromatice sunt la ele acasa atunci cand il indrept catre obiecte terestre aflate in contrast. Este singurul compromis optic al acestui binoclu! Dar am observat ca aberatiile cromatice mai dispar daca schimb putin pozitia in fata ocularelor. Iar in regim astro, la Luna de exemplu, ma bucur ca aberatiile cromatice devin mult mai neintruzive decat in regim terestru, practic nesuparatoare.


Observatii de obiecte astronomice ce confirma calitatea optica excelenta a acestui binoclu mare, si la propriu si la figurat!
Luna- Imagine foarte clara. Am reusind sa vad bine dara craterelor Messier A si Messier, asemanatoare unei cozi de cometa. Aceste doua cratere mici se vedeau ca un punct mai inchis in "capul cozii". Luna, datorita definitiei si contrastului mari, se vede spectaculos! Doar pe marginile Lunii isi faceau aparitia putine aberatii cromatice fine- dar nimic suparator pentru mine- fara sa stinga magia imaginii Lunii prin acest binoclu.
Lui Mercur i se distingea (ghicea) faza, fiind mai deformat. Aberatii cromatice nu avea decat daca era pus spre margini.
Roiul stelar M44 s-a vazut irezistibil de frumos acoperind o mare parte din FOV! APM a rezolvat acest roi stelar in foarte multe stele care erau clare pana la marginea campului vizual. Pentru observatii astronomice de camp larg, aceasta claritate pe 100% din FOV este un mare avantaj si o desfatare vizuala!
Galaxiile M81 si M82 s-au vazut amandoua cu vedere directa din Bucuresti. Erau foarte bine conturate si pot spune din memorie, ca perceptie generala nu foarte departe de imaginea data de newton 200mm cam in aceleasi conditii bucurestene!!! Deci un binoclu foarte luminos!

Concluzii personale
Incep cu reamintirea singurelor puncte negative ale acestui binoclu:
1 Mecanica balamaleor prea slaba pentru un astfel de binoclu masiv (problema rezolvata de mine)
2 Prezenta aberatiilor cromatice mai evidente in regim terestru in anumite conditii
Iar acum principalele parti pozitive care eclipseaza total pe cele doua negative:
Acest binoclu detine un bun echilibru intre magnificatie (28x), apertura (110mm) si camp vizual (2.4gr), caracteristici ce il fac "penetrant" in rezolvarea detaliilor, dar in acelasi timp pastrand si un camp aparent larg (67gr) extrem de luminos si rezolut din centru pana la marginea imaginii!
Daca pun acest APM pe o montura paralelogram sub un cer bun, iar langa el un scaun confortabil si o masuta cu ceai indulcit cu miere, nu mai plec la somn decat cand crapa de ziua!... si poate nici atunci!



profil APM 28x110.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  991.5 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

profil APM 28x110.jpg



Antireflex obiective APM 28X110.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  983.64 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

Antireflex obiective APM 28X110.jpg



aNTIREFLEX OCULARE apm 28x110.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  962.16 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

aNTIREFLEX OCULARE apm 28x110.jpg



prisme APM 28X110.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  893.72 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

prisme APM 28X110.jpg



APM ocular, prisme, balamale.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  999.2 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

APM ocular, prisme, balamale.jpg



APM 28x110.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  984.13 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

APM 28x110.jpg



jug de blocare DIP.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  982.99 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

jug de blocare DIP.jpg



adaptor trepied 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  966.89 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

adaptor trepied 1.jpg



adaptor trepied 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  963.35 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

adaptor trepied 2.jpg



APM pe trepied video.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  994.25 kb
 Vizualizat:  de 5325 ori

APM pe trepied video.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2021 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Să-l folosești sănătos și sper să apucăm să ieșim la cer negru, departe de orașe să ne uităm împreună!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mai 2021 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oaa si iti dai seama daca asta era Zeiss ED ce ajungea la vreo 8000E cata informatie suplimentara inzecita avei cu aberatia cromatica zero Rolling Eyes . si mai e o chestie de stiut distanta mare intre obiective la binocluri inseamna oarecum ca doua gauri masca in oglinda unui telescop insemana interferometrie stelara
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2021 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
... iti dai seama daca asta era Zeiss ED ce ajungea la vreo 8000E cata informatie suplimentara inzecita avei cu aberatia cromatica zero ...


ha, ha Very Happy ... influenta cromatismului la astfel de instrumente trebuie evaluata/analizata in mod functional, nu absolut, altfel nu este corect! Marea majoritate a binoclurilor lucreaza la o fractie din grosismentul rezolvant si obiectivele lui nu ajung niciodata vizual la capacitatea maxima de rezolutie pe care ar putea sa o furnizeze. Nici un ochi super antrenat nu ar fi capabil sa distinga rezolutia reala a obiectivului atata timp cat binoclul lucreaza doar la o fractie din Gr.
Presupunand ca aberatia cromatica in binoclul lui tudor ar limita rezolutia la jumatate, acest lucru nu ar fi vizibil ochiului deoarece instrumentul lui lucreaza la Gr/2. Cromatismul va fi vizibil clar in binoclu dar nu va fi limitativ!
Sunt multe voci pe aici care spun ca teoria e una si practica alta. Asta nu inseamna altceva decat ca ori nu cunosc teoria, ori nu o inteleg!

tudor, faina jucaria Very Happy
Sa-l folosesti sanatos! ... si foarte intens acum cand esti tanar pentru ca mai tarziu va fi mai greu ... (cu gatul, cu spatele, cu montura, etc...). Daca ar fi dupa mine as merge pe varianta unui binocular cu oculare inclinate, s-ar potrivi si unui mos Laughing

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2021 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor de comentarii!

zoth,
Da, APM 28x110 nu e un binoclu pentru la "batranete", dar am o solutie si la batranete pentru el Smile : https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=196912#196912. Aceasta montura se poate folosi si intins pe un sezlong confortabil!

Problema acestor binocluri mari este transportul. Trebuie avut grija inzecita pentru ca cea mai mica trepidatie le poate afecta colimarea. Asa ca am fost la Samsonite si am cumparat un troler mic ( (55x35x20) cu un design simplu care se potriveste cu binoclul. Este construit din material ABS, foarte rezistent si flexibil in acelasi timp. I-am umplut captuseala cu burete gros si a iesit ceva foarte protectiv. A fost simplu pt ca captuseala avea fermoar!



_5290120-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  997.44 kb
 Vizualizat:  de 5199 ori

_5290120-2.jpg



_5290122-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  956.21 kb
 Vizualizat:  de 5199 ori

_5290122-2.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 29 Mai 2021 15:06, modificat de 1 data in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2021 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos! Superb, felicitări pentru achiziție și să ai parte de ea până la adânci bătrâneți! Very Happy
Și mai ales sunt incantat de modul în care mai mulți colegi, veritabilii maeștrii in domeniu și-au dat mâna intrajutorandu-se pentru a imblazi "monstrul".
Un forum frumos, cu oameni frumoși și pasionați!
Acum Tudor, trebuie sa ne mai delectezi cu ceva imagini "pictate" in stilul tau și prin obiectivele acestui echipament. Very Happy
Cer și suflet senin tuturor!
Aaaaaa, Tudor .....uitam sa zic cat de invidios sunt pe noua ta achiziție..... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Twisted Evil Evil or Very Mad
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2021 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird,
Pai macar recunosti ca esti invidios Very Happy ... si asta deja se cheama ca te bucuri impreuna cu mine Very Happy

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Mai 2021 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Măi oameni buni, dar mai lăsați achizițiile, că nu mai scăpăm de ploi și cer înnorat! Mr. Green

Serios acum, mă alătur și eu celor impresionați de scula asta și de felul cum ai grijă de ea! Shocked
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2021 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca notă amuzantă, în continuarea celor spuse de Dorin: când Codre, entuziasmat de achiziția trolerului m-a sunat să mă informeze, eram cu soția la plimbare. Convorbirea a fost scurtă iar apoi i-am povestit soției despre asta mai pe larg încă vreo 5 minute... așa că entuziasmul a avut ecourile pe măsură! Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 01 Iun 2021 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe scurt...: Sa il folosesti sanatos!!! Smile
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Apr 2024 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca l-am depozitat vertical cu obiectivele in jos mai mult timp si vara (cel putin jumatate de an), am observat ca s-a adunat vaselina in fata obiectivelor (vezi poze). Noroc ca nu l-am depozitat cu ocularele in jos ca ar fi fost dezastru. Vaselina era destul de vascoasa si practic curgerea a fost extrem de lenta. Tot din cauza vascozitatii crescute curatarea a durat foarte mult!
Pentru inceput am luat grosul vaselinei pe care am colectat-o intr-un recipient pentru ungerea altor instrumente optice. Apoi cu o pensula cu peri tari am inmuiat toata zona cu neufalina avand grija ca pensula s-o sterg de fiecare data de surplusul de vaselina. Apoi in repetate randuri am dat si cu spirt. Apoi cu o alta pensula curata am dat cu neufalina. La sfarsit pe un betisor am pus un servetel care nu se scamoseaza inmuiat in neufalina si am sters muchiile. Am reusit sa degresez toata zona. Acum totul e curat! ( vezi poza)
Am mai reparat si o alta problema la care m-a facut sa fiu atent colegul nostru Zoth: Ocularul din dreapta se extindea mai mult cam cu 1mm fata de cel din stanga, atunci cand binoclul era focalizat. Acest milimetru conta pentru ca binoclul nu are oricum un eyerelief foarte generos, fiind la limita cu ochelarii mei. Diferenta asta de 1mm facea asezarea in fata ocularelor putin asimetrica si mai incomoda. Cu ocazia desfacerii celulelor obiectivelor am insurubat celula obiectivului drept un pic mai putin astfel sa ajung la aceesi distanta ca a celui din stanga. Reglarea aceasta se face prin pozitionarea si fixarea unui inel intermediar (vezi poze). Acum ocularele se extind perfect identic!. Mentionez ca obiectivele nu au excentrice!

La sfarsit, ca sa fie totul bine, am montat jugul de mentinere interpupilara confectionat de mine si am efectuat colimarea conditionata pentru distanta mea interpupilara folosind suruburile exterioare de la prisme.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  293.36 kb
 Vizualizat:  de 325 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  381.79 kb
 Vizualizat:  de 325 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  447.43 kb
 Vizualizat:  de 325 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  431.82 kb
 Vizualizat:  de 325 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  365.69 kb
 Vizualizat:  de 325 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  325.59 kb
 Vizualizat:  de 325 ori

6.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 05 Apr 2024 11:16, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2024 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vaselina de unde provine, de la celula obiectivelor? Ma intreb oare ce rost ar avea vaselina acolo.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Apr 2024 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vaselina nu vine de la celula obiectivelor pentru ca binoclul a stat "in obiective" deci cu obiectivele in jos. Vaselina vine in mod cert din parte opusa obiectivelor. Cum se vede mai bine in poza 2, dintre acele doua tuburi concentrice. Intre cel principal din exterior si cel pentru antireflexii, mai ingust din interior. Cel din interior este fixat in capat cu o saiba. De ce ar trebui vaselina intre eceste tuburi, nici eu nu stiu!!! Poate pentru ca aceste doua tuburi concentrice nu sunt infiletate unele in altele si poate au o mica distanta intre ele, si astfel ca sa stea fest au pus vaselina. Cine stie? Mai putea sa vina de la filetul de focus al ocularelor, dar este exclus acest caz pentru ca prismele si ocularele sunt ca noi fara nici cea mai mica urma de praf, perfect curate!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Apr 2024 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei ce iau acest binoclu in considerare sa il foloseasca de exemplu si la pasari ce se afla in copaci la 40m, acest binoclu nu este pentru ei. Chiar daca in specificatiile acestui binoclu scrie ca poate face clarul la ≤ 36m, acest lucru este fals. Eu luasem de buna aceasta distanta, asa ca am trecut si eu 36m in prima postare din acest topic.Testand astazi terestru binoclul am observat ca instrumentul nu poate face clarul sub 50m. Valoarea am obtinut-o pe google map satelite masurand distanta pana la o cladire aflata la limita focalizarii. Diferenta este mare fata de distanta minima de focalizare specificata in fisa tehnica. Noroc ca eu il folosesc oricum doar pentru departari si infinituri nu si pentru pasarile din copacii de la 40m-30m departare

Deci APM 28x110 are distanta minima de focalizare ≤ 50m nu ≤ 36m

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 07 Apr 2024 19:19, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2024 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Muti obiectivele mai in fata, dar sa mai prinzi infinitul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact