Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0020.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Galbenul la binoclul IOR 7x40


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Galbenul la binoclul IOR 7x40
Raspunde cu citat (quote)

Poate multi dintre voi sunteti curiosi de unde apare acea tenta de galben la binoclul IOR 7x40, asa ca am sa va spun in cele ce urmeaza. In primul rand e de mentionat faptul ca nu toate ior-urile 7x40 au aceeasi tenta de galben, ba chiar variaza mai mult decat ati putea sa va imaginati. Ramane totusi o enigma in a sti care loturi sunt mai "dotate" cu galben si care sunt mai "spalate" de galben, ma refer in special la binoclurile cu ocularul mai nou, cu suspensie, la care nu se invarte intregul ocular la reglarea clarului; cele cu oculare vechi din ce stiu eu nu prea au variatii de galben. Principalul banuit de acest galben este ocularul, sa vedem daca este si vinovat sau doar banuit. Ocularul e format din 5 lentile in 3 grupuri, 3-1-1 din fata in spate. Tripletul are aspect galben, imposibil la o simpla privire sa iti dai seama care din lentile e galbena, sau in ce consta galbenul:strat AR sau sticla. In poza o sa vedeti cum arata tripletul desfacut (doar tripletul), practic doar lentila din mijloc care este biconcava este galbena, restul nu. Aceasta lentila are pe ambele fete un strat de sticla galbena, nu este strat AR ci chiar sticla galbena, estimez undeva la 0,05mm pe fiecare fata. Deci enigma ocularului in ceea ce priveste sursa de galben din triplet e dezlegata. Am luat un ocular de la Bresser HD 10x50 bak4 (varianta 2 cum o numeste Dbird in review-ul la aceste binocluri), care are diametru la ultima lentila la fel (25mm) (practic eu altceva am vrut sa fac, nu avea treaba cu galbenul....am vrut sa vad daca nu nimeresc o combinatie de 10x prin IOR...dar nu a fost asa), initial am vrut sa iau doar ultima lentila dar am zis ca nu are sens sa mai desfac ocularele. Am desfacut tubul portocular de la IOR si capacul din spate a prismelor de la Bresser, apoi testul. S-a nimerit sa fie ambele oculare cu aceeasi focala, deci nu am obtinut nimic la magnificatie. DAR, punand ocularul de la Bresser la IOR, se vede tot galben, diferenta este foarte mica, normal exista, totusi contine o lentila galbena ocularul IOR. Am pus ocularul de IOR la Bresser si aproape ca nu se observa diferenta intre ele, ceva putin de tot, nu se vede galben cu ocularul IOR montat pe Bresser. Deci ambele binocluri aveau un ocular IOR si unul Bresser, aceeasi magnificatie pe ambele tuburi, cam aceeasi culoare pe ambele tuburi/binoclu, IOR-ul tenta galbena prin ambele oculare, Bresser fara galben pronuntat, ceva nesemnificativ prin ocularul IOR. Concluzie: Maxim 25% (30% imi pare prea mult) din tenta de galben este data de ocular si minim 75% este din prisme la binoclul IOR 7x40. Nu m-am asteptat sincer sa fiu, altfel nu desfaceam tripletul, dar...acum stim. Am observat, si acest lucru nu poate fi considerat 100% garantat, ca modelele de IOR 7x40 care au depuneri AR indigo mai stridente pe prisme, sunt cu nuanta mai pronuntata de galben. Ramane loterie, deocamdata, achizitia unui IOR 7x40 in ceea ce priveste gradul de galben, si nu ai cum face diferenta fara sa fi avut in mana vreodata ambele variante, e logic. Fac o paranteza aici si va spun ca prima data am pus mana pe un IOR 7X40 era cu galben mult, ba era si spre seara, concluzia a fost clara: nici pe gratis. Si am ramas cu acea concluzie in timp, pana am avut la reparat un IOR 7X40 pe care greu am putut sa il egalez in amurg cu un WrayStar 8x40 (cel din urma cu prisme imense, nu am mai vazut asa ceva la 8x, un binoclu extraordinar, ne bagat in seama...), atunci am zis in sine ca vreau si eu unul, si am nimerit si cu galben putin. Spun asta pentru ca sunt foarte multi care au aceeasi parere despre IOR 7x40 cum am avut eu initial, si e pacat, pentru ca ce traiesti cu un IOR cu galben echilibrat, nu traiesti cu orice binoclu, practic nu vrei sa il mai iei de la ochi, e singurul binoclu cu care am reusit sa stau o ora continuu la observatii terestre fara sa ma satur, ma refer clar la varianta cu galben putin, am vazut seara tarziu detalii pe care nu le vedeam cu 10x50 bak4, si totusi diferenta intre 7x si 10x mare. Succes in aflarea unui IOR 7x40 cat mai reusit!


1.jpg
 Descriere:
Triplet ocular IOR 7x40 desfacut
 Marime fisier:  82.5 kb
 Vizualizat:  de 2820 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
Triplet ocular IOR 7x40 desfacut
 Marime fisier:  76.82 kb
 Vizualizat:  de 2820 ori

2.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant si dezarmant in acelasi timp caci nu putem da un verdict pe loturi ... lucru totusi clasic pe vremea aceea .. cand in fabrica lipsea ceva trebuia imediat inlocuit cu ceva mai mult sau mai putin autohton, sa iasa productia cu orice risc. As merge pe vaga idee ca IOR-urile cu obiective avand reglaj clasic prin rotatie (respectiv eyeshield tronconic) sunt totusi mai putin galbene.
Fenomenul cu galben din cauza prismelor l-am intalnit si eu la un 20x60 rusesc. In acest caz schimband o prisma galbenul se injumatatea si probabil schimband doua (nu am incercat atunci) disparea complet. Probema foarte complicata sa gasesti prisme pe masura, nu numai la IOR dar la majoritatea binoclurilor.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Mai 2021 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De mentionat faptul ca pe timp de zi indiferent de variatia de galben toate sunt bune, diferentele apar in lipsa luminii mai mult. Am vrut sa mentionez aceste aspecte pentru a nu induce ideea ca se impart in bune si rele, nici vorba de asa ceva, si nici in "cu galben" si "fara galben", e vorba de variatii de galben, toate au tenta de galben, exceptie ultimele editii care au fost mai mult pentru export, practic erau alte binocluri nu cele de care vorbim aici. Cine vrea un binoclu pt astro sigur ca nu o sa aleaga IOR 7X40, dar, Luna plina prin IOR 7x40 se vede foarte frumos.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Mai 2021 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O metoda, pe care am vazut ca o recomanda majoritatea celor care s-au confruntat cu lentile ingalbenite pentru a diminua aceasta tenta din lentilele vintage, este sa lasi lumina UV sa treaca prin ele, mult timp. Fie de la soare, fie (mai eficient) de la bec cu UV.
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Mai 2021 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saiph,
Am si eu un prieten care repara obiective foto si a avut odata un set de obiective vechi ce aveau o tenta foarte puternica galbena! Le-a lasat la lampa UV foarte mult timp dar nu a vazut diferenta mare. In schimb cand el a demontat lentilele si le-a pus asa demontate la UV ceva timp, dupa montare tenta de galben a disparut complet! Asta pentru ca daca sticla cu coatingul galben cu pricina este intre alte lentile nu mai ajung radiatiile UV asa puternice la ea. De exemplu, la obiectivele Zuiko 50mm f1.4 vechi lentila galbena cu pricina este prima (cea din fata) si este expusa la radiatiile UV in mod direct, neavand alte lentile in fata. Astfel acest obiectiv asezat cu lentila frontala spre lampa UV si-a pierdut tenta galbena dupa o perioda de cateva zile la lampa UV fara sa fie demontat! Deci conteaza mult ca lentila sa fie expusa direct la radiatia UV. Si mai cred ca depinde si poate de chimia coatingului respectiv care intradevar la cele de mai sus au un numitor comun: toate contineau torium, fiind usor radioactive! Eu am masurat binoclul IOR si nu am despistat nici o radioactivitate! Dar solutia cu lampa UV sau Soarele poate merge si la lentile neradioactive cine stie?

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2021 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Soarele distruge un binoclu. Chiar si pe siteurile producatorilor scrie ca un binoclu nu se foloseste ca lentila solara de dat foc la frunze in padure (aici am bagat de la mine - dar ati prins ideea!).
Chiar de curand am citit cand cautam pe la un brand cunoscut.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Mai 2021 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Normal ca un binoclu sau obiectiv foto nu se lasa la caldura Soarelui. Caldura face sa migreze unsoarea din mecanismele de focus pe lentile sau prisme si pot aparea si multe alte probleme. De exemplu chiar daca Zeissul meu este garantat ca functioneaza intre − 30°C | + 63°C, eu chiar si asa nu-l las deliberat in Soare mult timp sau vara in masina "la copt"...
Insa noi aici vorbim de influenta radiatiilor UV asupra unor anumite coatinguri. Lentilele demontate si puse la o lampa UV fiind metoda recomandata! Astea sunt experiente care fiecare le face pe proprie raspundere. De exemplu in camera unde o lampa UV a fost lasata sa functioneze mai mult timp incepe sa miroasa puternic a ozon si trebuie aerisita! Lampa de UV nu trebuie activata foarte des in camerele de locuit pentru ca iti poate slabi sistemul imunitar. Normal ca totul se foloseste cu cap!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Mai 2021 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@saiph Inainte sa stabilesc sursa de galben, adica prismele, am vrut sa scot galbenul din lentila biconcava, ma gandeam sa ii pun o protectie din sticla de geam, apoi sa topesc un electrod sau mai multi cu aparatul de sudura la o distanta mica, cativa cm de lentila, acolo ai un tun de UV, dar am renuntat acum la idee, pe moment, poate cand am timp pt ca oricum e sacrificata lentila respectiva, sa vedem daca dispare gabenul din ea, dar nu prea cred ca o sa am rezultat.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Mai 2021 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

fritz_wolf a scris:
Soarele distruge un binoclu. Chiar si pe siteurile producatorilor scrie ca un binoclu nu se foloseste ca lentila solara de dat foc la frunze in padure (aici am bagat de la mine - dar ati prins ideea!).
Chiar de curand am citit cand cautam pe la un brand cunoscut.


Era vorba despre lentilele din ocularul unui binoclu, nu ansamblul, cu totul Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact