Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cromatismul la binoclurile Lacerta


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Mai 2021 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Cromatismul la binoclurile Lacerta
Raspunde cu citat (quote)

Topic desprins din "Review binoclu Lacerta Elite 10x56".
Moderator MariusP


zoth a scris:
Si in final o rautate indreptata spre cei doi colegi, ca de, nu ma pot abtine: daca asta e varful de gama al brandului respectiv, (nu!) ma intreb ce catastrofe nucleare or fi celelalte ... Laughing Laughing


Pai, iti spun eu care am Lacerta Smart 10x50: cromatismul imens (la doar 10x, wtf!) este de departe cea mai deranjanta problema si la binoclul meu + problemele cu ES-urile, fiindca nu poti vedea cu binoclul decat cu ele ridicate la maximum. Din fericire, sunt doar aceste probleme d.p. meu d.v., dar, repet, cromatismul este un MARE MINUS. Daca as fi stiut de la inceput, nu l-as fi comandat. L-am pastrat numai pentru ca n-am vrut sa-i fac retur doamnei de la care l-am cumparat, fiindca m-a servit ireprosabil de fiecare data. Incolo, eu nu l-as recomanda pentru cei ce sunt, ca si mine, sensibili la fringing.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2021 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru feedback baieti Smile
Imi este foarte util pentru ca vreau sa inteleg ce se intampla.

Nivelul scazut al cromatismului declarat de tudor la seria Explorer (serie porro cu focus prin miscarea ocularelor) imi spune ca producatorul a avut grija sa folosesca oculare bine corectate cromatic si probabil si in alte privinte, chiar la o serie mai ieftina de binocluri.

Pe de alta parte, cromatismul ridicat declarat de Gun la seria Smart (serie roof destul de scumpisoara) imi spune ca exista o problema generala nerezolvata la toate roof-urile, indiferent de seria lor. Probabil cea banuita de mine sau cine stie, poate alta. As fi curios daca la seria Smart ocularele sunt tot fixe.

Am uitat ceva la consideratiile de natura optica si vreau sa completez acum: DOF-ul (profunzimea campului de clar) foarte mic, aproape de limita deranjanta Rolling Eyes

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Mai 2021 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma uitam ca nici un Auriol de-ala din Lidl de 79 de lei n-are fringing... are el alte hibe, poate, dar la 79 de lei mai ierti. Eu am dat 600 de lei si consider ca acel binoclu nu-i merita absolut deloc. Parerea mea, evident.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Mai 2021 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt sigur ca s-ar fi putut rezolva cromatismul usor cum se rezolva la o sumedenie de binocluri, dar cu costuri in alte parti - "alte hibe". De exemplu introducerea unor lentile corectoare in plus ar duce la o transmisie mai mica care, poate doatorita straturilor antireflex slabe disponibile la acest sector de pret scazut, este deja oricum la limita de jos a acceptabilului. Deci trebuie sa ai acces si la un coating de top ca sa iti permiti sa ai mai multe lentile in drumul optic. Cu coatingul din dotare probabil nu isi permit un numar mai mare de lentile, ca altfel, cine stie, poate ar fi devenit un binoclul "chior de lumina", plus si "alte hibe". Sau puteau sa foloseasca sticla si coating foarte bune dar astfel pretul de achizitie mai mare ar fi devenit el insusi o hiba considerabila. Dar aceste branduri sunt constiente ca trebuie sa se adreseze unui sector de pret mai scazut unde pot avea succes pe piata, tocmai pentru ca "greii opticii" nu prea fac modele in sectorul asta mai ieftin. Totusi din categoria asta de pret mai scazut, cu un sistem de preferinte bine conturat, putem face "slalom" si sa alegem un binoclu care face compromisuri acceptabile pentru gustul fiecaruia in parte, uneori chiar putand fi impresionati de anumite caracteristici optice! Binoclul e o suma de compromisuri mai mici sau mai mari in functie si de pret si de preferinte!
Se pare ca la sistemul porro, fiind mai simplu, sunt mai usor de rezolvat multe probleme optice. Dar totusi, chiar daca este porro, ieftinul Lacerta Explorer 10x50 detine "alte hibe" pentru mine mai enervante decat cromatismul, cum ar fi: mecanica mai slaba si reflexii parazite sau chiar oglindiri in campul vizual puternice!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2021 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va relatez pe scurt. Acum o saptamana am vazut la cineva un Lacerta Smart 10x50 nou, il cumparase de putin timp cu 650 lei. Eu cu ceva timp in urma mi-am cumparat un Celestron Nature DX 12X56. Am putut sa le compar (mere cu pere. Dar nu e asa o dramatica diferenta intre 10x si 12x). Intradevar, Lacerta e la pretul oficial jumatate din Celestron (desi pe al meu l-am cumparat nou cu 60% din pretul lui, deci am platit cu 100 lei mai mult decat pe Lacerta) insa diferenta este foarte mare. Lacerta dupa gusturile mele mi se pare MULT mai slab la tot ce se poate imagina. Imagine mai cetoasa, mai putin luminoasa, culori mai sterse, camp de claritate mai ingust, chiar se vede urat, insa la aberatii cromatice ambele sunt niste sorcove sinistre din punctul meu de vedere (se pare ca sunt extrem de pretentios la treaba asta si fiind complet pafarist, probabil am si pretentii nejustificat de mari pe bani probabil ridicoli - adica tot citind mi-am dat seama ca ceva sa-mi placa mie la aberatii cromatice costa o avere). Totusi si la CA Celestronul e usor mai suportabil. Deci acest Lacerta chiar mi se pare (dupa gusturile mele de absolut incepator) extrem de slab, sa nu spun prost total. Chiar nu l-as suporta acum ca am amaratul asta de Celestron care e branza buna intr-un puturos burduf de caine. Are avantajul, si chiar m-a frapat diferenta, unei claritati foarte bune in zona de centru, cam 60% dupa care se face varza spre margini (dar pentru mine asta nu conteaza), mai are avantajul unor culori efectiv superbe, am ramas chiar mirat si nu ma asteptam la asa minune! Nu are nici o coloratie, nu e nici rece si nici cald la culori, este pur si simplu corect. Campul de claritate nu e daramator fata de un porro vechi dar iti faci treaba cu el si mecanica este absolut superba, adica inca un punct peste orice asteptari. Insa aberatiile cromatice sunt teribile! Si inca nu am verificat asa cum probabil trebuie dar pare sa aiba si niste deformari geometrice, chestie care iarasi pe mine nu ma darama personal ca mi se rupe, nu admir arhitectura cu el. Dar mi-a mai venit curajul cand am vazut cat de prost este Lacerta! Peste orice asteptari, mai ales ca am mai vazut un porro Celestron 15x70 care desi foarte ieftin, e peste Lacerta si chiar acest porro Celestron are totusi aberatii cromatice ceva mai "umane" (mai mici). decat cele doua roof moderne.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 04 Mai 2021 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

fritz_wolf a scris:
Lacerta dupa gusturile mele mi se pare MULT mai slab la tot ce se poate imagina. Imagine mai cetoasa, mai putin luminoasa, culori mai sterse, camp de claritate mai ingust, chiar se vede urat, insa la aberatii cromatice ambele sunt niste sorcove sinistre


E posibil fie sa fi privit printr-un rebut, fie printr-un binoclu murdar, aburit, dereglat... fiindca in afara cromatismului in scene contrastate, binoclul se prezinta mai mult decat onorabil. Il detin de nou... Imaginile sunt ultrasharp (nici vorba de cetoase), contrastul e foarte bun, la fel si luminozitatea, iar culorile sunt perfect naturale, fara nicio tenta anapoda. Repet, in afara de green si purple fringing in scenele contrastate, binoclul se prezinta mai mult decat onorabil. Iar fringing-ul se manifesta indeosebi pe marginile campului vizual. Eu sunt alergic la fringing, dar cineva care nu e ar putea fi multumit sa-l aiba. Pana una-alta ma folosesc de el asa cum e incercand sa-i ignor deficientele.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2021 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri Smile Cred ca am inceput sa inteleg cate ceva ...

Sincer nu cunosc nici un alt binoclu de la acest producator dar din raspunsurile voastre mi se contureaza concluzia ca solutia focalizarii la roof-uri prin metoda lentilei intermediare mobile a fost aleasa mai mult pentru ca asa e trendul si nu pentru performanta in sine.
Si se pare ca Lacerta nu este singurul producator care a cazut in aceasta plasa...

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2021 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta 10x50 era curat si nou. Nu stiu daca m-am exprimat adecvat, eu am judecat la comparatie cu Celestron 12x56 si diferenta era chiar foarte mare, unica asemanare doar la CA. La comparatie imaginea pe Lacerta mi s-a parut chiar jalnica si nu ma asteptam la asa diferenta mare din toate punctele de vedere. Celestron este mult mai luminos, imaginea are contrast mai mare si este mult mai sharp, e cum ai compara doua televizoare din alea vechi, unul cu tubul catodic dus, asta cred ca exprima mai bine ce am vazut.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa exagerari chiar nu am mai vazut, sa zicem ca nu ii place ceva la Lacerta, dar pana a ajunge sa dai cu Lacerta de toti peretii....e cale lunga. Din spusele lui, Lacerta e mai jalnic decat Sakura, e execrabil.... Acum vrea si inghitim si camila, au toate o limita, hop top vine un incepator si face praf seria Lacerta.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e incepator, e o clona, te asigur eu. Altfel nu-si permitea asemenea comentarii (ca acela de mai sus) chiar de la inceput. Cat despre expertiza in domeniu, avem deja o opinie muuult mai avizata prin persoana lui zoth.
Lacerta au totusi preturi cam indraznete pentru ce ofera. Acel cromatism ar fi de natura sa le mai taie din aripi. Insa atat timp cat se situeaza cu preturile sub alte branduri, cu siguranta vor avea cumparatori. Binoclurile lor au avantajul ca sunt bine construite, au mecanica suficient de buna si smooth si ofera imagini mai mult decat corecte (lumina, contrast, culoare, sharpness excelent). Ba chiar si acel mult discutat "efect 3D".

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 05 Mai 2021 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@fritz_wolf, @GunDALF, @Cristian Kata: mai multa atentie la offtopic si va rog sa va abtineti de la atacul la persoana... Idea
GunDALF a scris:
[...] e o clona, te asigur eu.
Daca stii ceva concret, spune! Daca e doar o impresie fara argumente, e mai bine sa te abtii! Nu cred ca ti-ar conveni sa-ti spuna cineva ca esti o clona... Wink
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF aceasta e si ideea principala, sa aibe lumea o imagine asupra raportului pret/calitate pe diferite sectoare de pret. In sectorul de jos Lacerta sta bine, pe acel sector, pe masura ce creste pretul sigur ca apar alte optiuni, plus ca dispare incet obiectivismul si apare subiectivismul in sensul daca merita sau nu anumite diferente de pret, dar la sume pana in 1500lei (poate si mai mult) eu cred ca diferentele sunt mai usor vizibile.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa nu exageram. Citind randurile de mai sus cineva ar putea ajunge la o consluzie falsa, respectiv ca Lacerta Smart 10x50 Si Lacerta Elite 10x56 sunt niste rebuturi. Nu prea sunt deacord. Sunt binocluri deosebit de luminoase si bine facute. Iar aberatia cromatica este cel putin din punctul meu de vedere neglijabila in contextul celorlalte calitati. Practic ... cel pitn la modelele testate de mine aberatia cromatica nu ma deranjat de loc. Posibil ca privind in lumina extrem de puternica si contarast puternic sa apara acel "fringing" dar ...nederanjant. In mod normal nu privim prin binoclu suprafete extrem de luminate si cu un contrast puternic ... as mentiona ca aceste ganduri sunt aferente binoclurilor testate de mine ... acum ceva mai mult timp in urma ... posibil ca linia Lacerta mai noua sa difere ? NU ar fi prima oara cand Lacerta scade drastic calitatea in timp ...
Eu am incontinuare primul meu Lacerta Elite 10x56 si este unul din binoclurile mele de suflet... asa-zisul "de tinut" Smile nu imi dau seama de ce nu ma deranjeaza de loc mentionatul cromatism aberant..??
@Gundalf:
Asa cum ziceam si inainte, oferta mea ramane valabila, daca este asa de nemultumit de binoclul tau, il voi cumpara eu! In privat iti dau toate datele necesare pentru expeditie.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt rebuturi, eu n-am zis asa ceva. Singurul aspect cu adevarat deranjant este fringing-ul. Cu celelalte pot trai. De aceea probabil ca il voi pastra. Nu, nu neaparat in scene puternic contrastate apare fringing. Acolo e mai mult decat evident. Daca privesti copacii profilati pe cer, lucru frecvent cand cauti pasari de pilda, te lovesti de problema frunzelor movulii la contur. Eu chiar le vad. Asta e, unii sunt mai toleranti. E unicul aspect pe care il aduc in vederea posibililor cumparatori. Restul e OK.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF (Ca o gluma...) Esti sigur ca nu ai varianta pt Olanda? Cu acel mov. Stii... ei sunt profilati pe mov....cei de la Milka, si vaca e mov Smile, daca vad comentariul poate golesc stocul instant. Daca nu mai vrei mov...iti dau un bresser hunter la schimb, ies eu in pierdere dar...fie, nu are mov nici gram...doar galben, si merge mult mai bine galben cu verde decat mov cu verde Smile), e original nu...clona, oferta limitata Smile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact