Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_7.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

sfat alegere binoclu porro sau roof


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2021 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului: sfat alegere binoclu porro sau roof
Raspunde cu citat (quote)

Va salut!
Incerc sa fiu cat mai concis insa nu cred ca reusesc, deci imi cer scuze in avans daca scriu prea mult!
Practic forumul vostru l-am gasit cautand informatii despre alegerea unui binoclu nou.
Datele problemei mele:
- am deja un binoclu, este "vintage", marca Copitar Triple Tested 7x50mm in stare foarte buna. Se vede foarte clar si chiar foarte tridimensional (am aflat ca este o caracteristica a tipului "porro" si ar fi un efect nenatural, dar mie imi place). L-am luat din talciok acum mai multi ani cu probabil mai putin de 200 lei (nu conteaza) alegandu-l din gramada pentru ca se vedea cel mai clar dintre toate vechiturile porro, desi altele aveau putere de marire mai mare de 7x. Deci pare bun, clar, luminos, insa e cam mare ca dimensiune (pentru geanta), totusi nu mi se pare greu si desi e doar 7X imi cam tremura imaginea din maini (poate batranetea...). As dori totusi ceva mai mare de 7X, ma gandeam la un 10x sau 12x pentru ca din cate am citit un 15x este deja prea greu de tinut cu mainile (se pare ca pentru multi si un 10x ar fi prea mult, ca tremuratura). Deci caut ceva care sa nu depinda de trepied desi tare mult mi-ar place si unul "barosan" de peste 20x, preferabil 25x care din cate am citit are zero sanse de folosit fara trepied. Dar intai sa-mi gasesc unul "de mana" si "bun la toate" (nu exista) dupa care poate imi iau si monstru pentru trepied. Mentionez ca fiind fotograf hobby-ist am trepiede peste necesar si indecent de bune pentru ce am nevoie ca amator. Numai ca, e culmea, aproape niciodata nu le car cu mine si cam 99% din pozele mele de peisaj (deci statice) sunt facute fara trepied, adica din mana. Inca ceva de mentionat - ma tem ca dand totusi o suma de bani nu prea mica sa nu iau cumva o chinezarie care sa fie mai prost ca acest Copitar 7x50 a carui provenienta din ce am citit pare sa fie de dupa 1991 made in Japan pentru o firma americana infintata de un miliardar la New York prin 1991. Dar Copitar-ul e prea mare fizic (greutatea nu e ceva sa ma deranjeze primordial) si are doar 7x, deci as dori mai mult.
- SCOPUL UTILIZARII - deloc astrologia. Nu ca nu ma intereseaza, dar la Bucuresti nu exista stele si eu nu prea calatoresc. Am vrut catodata sa incerc si eu sa pozez stele aici in Bucuresti..... dar nu le-am gasit nici in noptile asazis senine! Poluarea e prea mare.
Deci, SCOPUL ar fi urmarirea vietatilor mici si mari precum si vederea la distanta in anumite situatii. S-ar zice ca as cauta un binoclu de urmarit natura dar as vrea si capabilitati "de camp" (tactic) deoarece cateodata mai vreau sa bat distante mari pentru urmarirea diverselor chestiuni orasenesti si sociale. Deci il voi folosi in cea mai mare parte ziua si foarte rar seara dupa amurg, noaptea nu prea ca ori e carantina, ori nu am ce vedea pe cer.
- CE MI-AR PLACE din punct de vedere al calitatii - am inteles citind aici ca nu exista binoclu perfect.... ce "noutate"! In orice domeniu e asa! Deci as prefera ca prima calitate sa se vada foarte clar, foarte luminos, culorile sa fie cat mai vii si naturale (nu sterse sau nu albinoase) si apoi sa focalizeze perfect, sharp. Adica intr-un cuvant definitie, claritate, culoare, luminozitate, stabilitate, ... Am inteles la asa ceva imi sta bine un binoclu Swarovski care costa cat o masina.....
- BUGET - initial am crezut ca scap cu ceva pana in 700 lei.....am mai citit si m-am mutat pana in 1300 lei.....am mai citit si am urcat spre 1800 lei.....am mai citit si ar fi dureros sa dau 2600 lei insa daca ar fi ceva fabulos sa zic Wow! cand ma uit....poate as plusa dar nu doresc sa ajung pana la bugetul asta.
Banuiam eu ca cele de aprox. 100...200 euro sunt cam petarde insa citind am gasit ca printre ieftinatati sunt si unele bune ca de exemplu Nikon Aculon A211 10x50 sau 12x50, adica mai mult intre cele de tip porro care inca se mai gasesc pe piata, din pacate multe bune nu si in productie pentru ca in mod evident piata asta vireaza puternic in zona roof, cercetare, noi modele, performante din ce in ce mai bune la preturi care incep sa mai scada. Este evident si preferinta publicului pentru sistemul tip roof care e mai compact. Am studiat si site-uri pentru urmarirea de pasari (birdwatching), adica aproximativ ce caut eu in primul rand si observ ca se discuta numai de lentile tip roof la ora asta, o cerinta primordiala fiind sa nu cari un monstru cu tine.
- MARIME FIZICA SI GREUTATE - avand in vedere ce am scris mai sus deja, la inceput cautam numai in zona porro datorita raportului f bun calitate/pret insa avand in vedere ca productia in zona asta a scazut in zona de calitate joasa (pretul fiind cerinta 1) mi-a cam trecut cheful. De exemplu cautam ceva de la polonezii de la Delta, un roof peste 50mm la 10....12x si am aflat ca acele modele bune (zona de pret 1000......1600 lei) pur si simplu nu se mai fabrica si daca la noi in RO apar pe net ori nu sunt in stoc, ori sunt in stocuri vechi cu risc foarte mare sa fie exemplare decalibrate, cu defect. Mai ales ca am citit despre marfa Delta ca nu are o constanta in controlul de calitate, adica pot sa nimeresc "chiftele" vechi ramase prin stocuri. Si asta chiar nu vreau, ca nu-mi place sa returnez marfuri. De exemplu pusesem ochii pe un Delta Titanium 10x56mm tip porro (sau Titanium 8x56 ED porro care pare unul din cele mai bune calitate/pret) dar am dedus ca astea nu se mai fabrica si daca exista pe undeva sunt numai stocuri ramase vechi de cativa ani.
Dupa ce m-am mai gandit mi-am dat seama ca totusi trebuie sa merg pe reteta roof moderna, avantajul marimii fizice fiind poate unul din cele mai importante pentru mine. E cumva ca la foto unde se spune ca cel mai bun aparat foto e.... ala pe care il ai la tine! Ori daca ai ditamai caramida de aparat nu prea iti vine sa umbli peste tot carand bolovanul dupa tine si legea universala spune ca exact atunci cand nu ai bolovanul la tine se iveste ocazia celei mai formidabile foto! Asa probabil e si cu binoclul, daca ai unul ceva mai compact parca iti mai vine sa-l iei peste tot.
Deci, am ajuns la roof. Insa chiar si dupa atata lectura mi-a ramas o idee fixa.... lentila cat mai mare in diametru. De aceea parca si un 42mm mi se pare cam mic. Si de data asta iar e ca la foto unde o lentila mica in diametru poate sa umileasca ditamai farfuria de lentila, totul depinde de lumina si ce vrei sa faci cu lentila. Aia mica e de zi, lumina multa, aia mare e buna de noapte, lumina putina. Asa ca probabil aceste foarte la moda 42mm sunt un compromis de genul cainelui lup german care e bun la toate, de la pazit oile pana la aeroport. Dar daca as gasi mai mare (roof) chiar ca nu as ezita!(chit ca nu l-as folosi decat ff rar noaptea).


Cu timpul mi-am dat seama ca in orice hobby cea mai proasta afacere e in gama de jos, la zona ieftina si cea mai buna afacere e in zona medie dupa care daca ma roade pasiunea pot urca si in zona indecenta. Asa ca tot citind parca eram la un moment dat in stare psihologic sa dau si vreo 2600 lei pe un Vortex Viper HD 8x42 (deci tip roof) insa nu se gaseste de cumparat poate pentru ca are atat de multe review-uri bune pe net si la pretul lui intra in liga mare, cea cu preturi teribile. Deci pare dupa laudele de pe net ca desi nu ieftin, concureaza in liga mare. Mai exista si Vortex Diamondback HD 8x42 pe la vreo 1300 lei cotat ff bine prin review-uri si acum vad si un Diamondback 10x42 care inca nu are pe nicaieri review-uri si e cam pe la acelasi pret. Insa in zona asta (roof 42mm) e concurenta puternica, are si Delta polonez unul care e chiar mai scump, pe la 1800 lei si e iarasi bine cotat pe unele site-uri cum ar fi https://www.allbinos.com/binoculars_reviews.html

Cat priveste brandurile, aici am iarasi o mare nelamurire. Pana sa incep a ma informa acum, de exemplu habar nu aveam de brandul Vortex. Stiam de Nikon dar de asa ceva ma cam feresc deoarece inerent un brand de asemenea calibru are o oferta proasta pentru ca parte din pret este numele cu mare faima. Vad ca sunt laudate chiar si modele cu pret in zona mea de interes insa am cumva o mare retinere (nu pentru ca sunt facute in China, asta e chiar ok din punctul meu de vedere).
O alta nelamurire o am asupra brandului Celestron care in unele locuri e considerat ceva foarte ieftin, "chinezarie ieftina" adica un fel de Behringer din zona sculelor audio pentru lautari, in alte parti e laudat. Nu am informatia dar am vaga senzatie ca unele Celestron pot fi facute la Delta, la polonezi.... sau mi se pare mie?!
Una peste alta, in zona de privit pasarele cel mai ieftin foarte laudat pare sa fie Celestron Nature DX 8X42 pe care il pot gasi cu mai putin de 900 lei (si observ ca nu prea e in stocuri....poate tot din cauza de prea multa lauda pe net).
Un alt brand care ma intriga este Lacerta Optics care pare cumva de prin Austria, probabil o productie in China sub nume austriac/nemtesc. Stiam de Lacerta mai demult si pare ca oferta lor in zona ieftina e foarte buna dar nu prea gasesc review-uri si chestii serioase.
Alt brand care ma mira este Bresser din Germania. Pare cumva acelasi caz ca si Lacerta, culmea este ca in cazul Bresser se spune ca sunt facute chiar in Germania si ce ma mira cel mai tare sunt preturile mici. Imi par...scuzati.... cam ieftine.
In rest cunosc si eu bine brandurile de top si am observat ca abia de la aprox. 1000 euro in sus incep lentilele bune care au compromisuri putine. Insa pentru mine si nivelul meu ma tem ca nu as sti sa apreciez o lentila de top, cumva ca in zona vinurilor unde nu ma pricep si diversi au incercat sa-mi dea sa gust vinuri de top insa pentru mine nu mi s-au parut atat de speciale pe cat erau preturile de enorme.

...Nu am reusit sa scriu putin.... v-am spus, e defectul meu, scriu prea mult in dorinta de a da cat mai multe date pentru procesarea problemei.

Deci..... eu ce sa-mi cumpar ?......
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2021 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După ce am citit complexa ta derută în ceea ce privește binoclul care ți se potrivește, as zice că cea mai bună achiziție pentru tine ar fi un Delta Titanium HD ED. Fiind familiarizat cu foto .... Nu as merge pe 8x ci pe 10x .... Ai sa înveți repede sa nu tremure mai mult că 7x...e ca la foto...sper că știi să lucrezi din mana și fără stabilizare nu?
Deci eu îți propun:
https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-t...-ed_115839
Linkul este informativ, cauta și în altă parte poate găsești un preț mai bun.
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2021 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns!
Poate pare o deruta, am incercat cat de bine sa descriu senzatiile pe care le traieste cineva care nefiind familiarizat cu un domeniu (hobby) cand incearca sa patrunda in domeniu si sa proceseze informatii din oceanul imens al internetului (plin cu rechini).
Eu in general functionez pe alegerea brandului (firmei) ca intr-un fel garant al unei oferte/calitati.
Astfel, in toata deruta mea internautica am pus ochii (sau asa m-a dus sentimentul) pe Delta Optics din Polonia (stiam de ei mai demult) si pe Vortex (de care nu stiam pana acum de cand am inceput sa sap). Simpatizam cu Lacerta si Celestron ca variante "ieftine si bune" insa nu am idee ce sunt aceste branduri ?! De Bresser nu m-am lipit deoarece mi se pare dubios ca niste obiecte optice pretinse a fi facute in Germania sa coste numai cat costa, adica putin. De exemplu la Carl Zeiss si Leica nu ma mai uit, le elimin din filtre deoarece astea costa donatia de rinichi, cele mai ieftine de la astia sunt cat cele mai scumpe de la ailalti. Astia da, probabil sau sigur fabrica in Europa si trebuie sa-si sustina salariile lor speciale. Asa ca Bresser.... nu stiu ce sa spun, dar pare poveste cu Behringer toamna.
In rest am citit si eu pe unde am putut pe netul romanesc si am observat ca sunt personaje care recomanda fanatic vechitura IOR cu imaginea galbena la 7X. Si m-am uitat la preturile second hand si m-a luat rasul ca pe chestiile astea se cer preturi cu care iti iei de nou probabil ceva chiar decent. Deci cam putina discutie si informatie pe netul romanesc iar dincolo e o jungla a marketingului, cand vad si linkul de unde se cumpara "bijuteria" laudata cu 5 stele, deja am un dubiu. Deci am citit printre randuri si m-am oprit pe la Vortex si Delta numai ca despre Delta am citit ca stau nasol la CTC si unii mai putin norocosi au primit produse cu defecte, decalibrate din fabrica, etc.
Deci intrebarea mea este cum sta Delta la comparatie cu Vortex la aceeasi parametrii ? (si care e povestea cu CTC-ul la Delta?)
Ce mi-ai recomandat stiam si pusesem de ieri ochii insa acum parca mai mult ma atrage sa aleg ceva din gama Vortex Diamondback HD (pretul in RO este evident mai mare insa nu la modul complet indecent):
https://vortexoptics.com/binoculars/vortex...rder=price
Din gama asta ma gandesc ce sa aleg intre, 10x50 sau 12x50 sau noul aparut 15x56 care ma atrage teoretic cel mai mult?
Si o alta dilema as avea daca merita diferenta de pret sa plusez pentru gama Viper:
https://vortexoptics.com/binoculars/viper-...rder=price
De unde as avea dilema sa aleg intre Viper 10x50 sau 12x50 intre care nu e mare diferenta la pret si banui ca cel de 10x ar avea o imagine mai buna.
La gama Razor nu as putea sa trec deoarece diferenta de pret e crunta.
Tot ca exemplu oarecare (ii am in vizor pe toti comerciantii de la noi, am ales unul care pare ca le are pe toate insa cand ma decid voi cauta pe cel mai ieftin si serios) ceea ce imi face cu ochiul ar fi o alegere intre astea, numar de la ieftin la scump:
1) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binoclu...10x50.html
2) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binoclu...12x50.html
3) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binoclu...15x56.html
4) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binoclu...-v202.html
5) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binoclu...-v203.html
Eu acum as inclina catre asta:
3) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binoclu...15x56.html
care asa cum se vede costa cam la fel cu Delta 10x42 recomandat:
http://huntershop.shopmania.biz/cumpara/bi...ed-7739501
Deci aici avem un 15x56 si un 10x42 cu aproximativ acelasi pret. Marea intrebare este.... e Delta superior ?! Ca daca ma uit la masuratori pe https://www.allbinos.com/binoculars_reviews.html observ ca Delta si Vortex sunt cam egal la egal cu o inclinare mai mare catre Vortex pe zona formulei noi roof. Adica pe zona roof Vortex sta poate chiar mai bine! Plus povestea cu CTC-ul la Delta....
Evident, nu vreau sa ma limitez la astea, poate mai sunt chestii interesante prin zona asta deja observabila la pret si formula "roof". Multumesc anticipat oricui mai are o recomandare si pentru mine!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Apr 2021 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul de 42mm este foarte versatil, comparatia ta cu lupul german fiind foarte adevarata. Lupul german este cainele cu calitati peste medie in toate domeniile: este destept, destul de puternic, destul de rezistent si se poate dresa destul de usor. Asa si binoclul de 42mm: este destul de portabil si destul de luminos. Parerea mea este ca la 2500 ron iti poti achizitiona un binoclu SH din categoria grea. Adica decat sa platesti 1500 ron pe un binoclu bun nou, mai bine pui inca 1000ron si achizitionezi cand apare sh un binoclu 10x42 sau 8x42 "fabulos care te face sa zici wow"
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 19 Apr 2021 06:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as cumpara unul din link-ul de mai jos. Am avut varianta 8x42 si mi s-a parut un binoclu foarte bun. Daca oricum nu il folosesti in conditii de lumina scazuta, nu vad sensul unui binoclu de 50mm sau 56mm. 10x42 mi se pare cel mai potrivit pentru ce vrei tu. Sau poti face cum zice Tudor si sa astepti sa apara ceva si mai bun la vanzare, dar SH. Prin Delta Titanium HD 10x42 ED nu m-am uitat, nu stiu cum este.

https://www.skywatcher.ro/332-binocluri-trailseeker-ed-celestron
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 19 Apr 2021 07:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca asta:
https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/36-obe...green.html
sau daca vrei mai mult asta:
https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/30-obe...green.html
Nu cred ca o sa mai vrei roof
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor, multumesc! Sfatul tau imi pare de mult bun simt si stiu (din alte domenii) ca asta ar fi calea optima pentru ca in zonele de pret ridicat cea mai paguboasa varianta e cumpararea unui obiect nou si cu cat obiectul a fost mai scump, cu atat pierde mai mult la revanzare. Asta e aproape o lege care nu se aplica in zona ieftina unde mai bine cumparam lucruri noi. Insa in cazul meu exista una sau doua probleme:
- habar nu am care ar fi ala despre care sa spun WOW! cand il pun la ochi?! Cred ca daca l-as vedea la vanzare si nu as sti. Evident, ma pot orienta cu un click dreapta sa caut pretul de nou.... insa asta nu ajunge pentru un om mai putin experimentat ca mine.
- sunt profund sceptic ca la noi in RO poate sa apara o oferta buna SH, mai ales in acest domeniu. Pana sa postez la voi am cautat masiv in zonele SH si am avut senzatia ca scurm in groapa de gunoi pe bani multi! De prea multe ori obiecte SH erau puse in vanzare cu un pret.... mai mare decat noi din magazin. Probabil multi habar nu au sa foloseasca internetul. Observ ca cei care pun in vanzare aceste obiecte FOLOSITE au pretentia sa ia pe ele cu un procent foarte mic mai putin decat sunt noi, daca spun 10% pare chiar generos! NU mai spun ca si daca pe un tomberon gaurit scrie Carl Zeiss avand pe el chiar si urme de r_hat, pretul SH va fi ca si cand avem un tomberon "haurit" masiv cu 24 de karate! De aceea am spus ca anumite branduri cum ar fi Zeiss, Leica, Swarovski le ocolesc, adica nici nu mai imi pierd vremea cele cateva secunde sa citesc anuntul.
Fara indoiala cei care au experienta in domeniu inteleg ce vreau sa sugerez despre piata second hand din RO, si nu numai! Ca sa nu mai spun riscul de teapa din partea celor "care se pricep" si mai ales din partea celor "care nu se pricep". Sa zicem ca iau prin curier cu verificare. Cum stim, curierul nu are rabdare mai mult de cateva minute timp in care eu nu-mi pot da seama daca sunt defecte si decalibrari ascunse. Nu mi-as da eu seama nici macar avand o zi la dispozitie! Ca atat "ma pricep". Daca ar fi si din zona scumpa, de cei 2500 lei, chiar ca pot "sa doara"! Si din cate stiu eu din lumea foto, in zona scumpa sunt si cei mai mari "rechini" care vand SH, adica sansele cele mai mari de teapa.

Daniel Simion, multumesc! Deja seria TrailSeeker ED de la Celestron are un pret si in zona asta pare cea mai mare inghesuiala, adica vreau sa spun concurenta! Adica vreau sa spun ca pe banii astia as avea de unde alege ca intru in pravalie ametit si ies si mai ametit. Din cate imi dau seama brandul Celestron are oferta pentru toate buzunarele.

dan.smarandoi, multumesc! Nu aveam habar de existenta acestui brand (american?) Oberwerk infintat in 1991, deci vechi. Multumesc ca mi-ai recomandat insa de ce as alege asa ceva daca exista atatea alte branduri si atatea alte oferte cu aceeasi parametrii pe hartie ??
Imi atrage atentia ce mi-ai recomandat, adica asta:
https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/30-obe...green.html
dar din cate inteleg e marfa din USA si eu EXCLUD orice cumparare din afara UE datorita costului trasnportului (care din USA poate fi TERIBIL) precum si complicatenia cu vama si Posta Romana (de care nu vreau sa aud!). Sa nu mai spun ca din USA unii au primit obiectele gata date prin blender desi pe afara cutia parea intreaga.
Insa, totusi, de ce Oberwerk si nu altceva avand in vedere oferta imensa ?!?!

PS - late edit - dupa ce am postat, am gasit ca s-ar putea cumpara.... din cate inteleg, din Italia, deci din UE:
https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/30-obe...green.html
Am inteles corect ? E din UE ?
Nu imi explic de ce dar varianta asta pe mine ma atrage cel mai mult pana acum si pretul mi se pare chiar prea mic.......

si citesc asta:
https://www.cloudynights.com/topic/671778-...70-deluxe/

dupa care ma uit la acesta care imi pare chiar prea ieftin:
https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html
Deci eu dupa tot taraboiul asa ceva as cumpara (e un feeling, nu o logica), OBERWERK ULTRA 15X70 (si pana sa citesc aici habar nu aveam ca exista).
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Apr 2021 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am Oberwerk (11x56 LW) si este intr-adevar foarte luminos; dar nu era bine colimat (deci mai sunt si alte firme care mai scapa cate ceva la CTC). Am reusit sa-l aduc la o forma acceptabila, deocamdata, de colimare (nu prea am experienta dar am citit mult pe aici si prin alte locuri). Urmeaza sa mai incerc.

L-am cumparat chiar din US si a durat destul de mult pana a ajuns (si a fost cu vama - 89$ + 60$ transport + vreo 100 si ceva de RON vama).
Atunci nu l-am gasit pe site-ul .eu
Oberwerk de 15x70 este greu, deci din mana iti va fi foarte greu sa-l folosesti. Si cam la fel toate cele de 70 si mai mari.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu... adica imi dau seama, e logic! (ca e greu si va fi nasol de folosit din mana din cauza tremuraturilor). Dar nu v-am spus tot.... intre timp m-am hotarat sa impac capra cu varza, adica imi iau un roof relativ mic, portabil (ceva de genul 12x50.... ca nu ma abtin, probabil e o chestie de incepator sa ma arunc la 12x si "farfuria" cat mai mare), stiu deja ce, dar nu spun (este ieftin!) si apoi imi iau si un "bolovan" din asta in valiza:
https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html
Trebuie insa sa fiu sigur ca se expediaza din UE si sa stiu cat ma costa toata distractia..... Si evident, sa mai rumeg daca "se merita" (de data asta poate si pentru astro. Ca m-am gandit, m-ar atrage sa incerc sa "belesc ochii la stele"). Trepiede am "garla". Vad ca monstrul se da si cu adaptor L din cate inteleg.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Apr 2021 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as lua, la inceput ceva de 10x50 si apoi vezi daca ajungi sa te limiteze la astronomie. In functie de ce limitari vei avea, vei putea sa iti alegi pe cel de astronomie in cunostiinta de cauza.

Cele de 12x50 au FOV mai mic (cam 4,5 fata de 6,5 grade).
Ar fi perfect daca ai putea ajunge la un magazin sa testezi ceva.

Cred ca dan.smarandoi mi la recomandat si pe asta:
https://www.apm-telescopes.de/de/fernglaes...llung.html

Dar m-am oprit la un buget mai mic deocamdata: Delta Extreme 10x50 ED; (daca nu o sa fie ok il returnez si ma reorientez).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum nu vreau sa ma transform din pui abia iesit din ou in gaina sfatoasa, dar eu nu as alege Delta Extreme 10x50 din considerente teoretice (dar stim ca una sunt datele tehnice si alta e realitatea de cele mai multe ori).
In primul rand ca (banui) nu se mai fabrica, iata aici situatia in limba poloneza (ce ciudati astia ca nu au site si in engleza!):
https://deltaoptical.pl/s?q=delta+extreme
pe stoc apar numai Delta Extreme 7x50 ED si 10,5x70 ED, deci al tau nu e pe stoc la polonezi si astfel deduc ca aici in RO e din stoc ramas poate ani de zile nevandut. Posibil ca astia sa nu mai fabrice nici unul si alea sa fie stocurile lor. Piata (din cate vad eu) cere lentile mici si usoare, cele grele, mari si scumpe se vand foarte greu.

Alta deductie logica (legile fizicii), cred ca 7x50 e superior lui 10x50 fiind vorba cam de aceeasi masinarie.
Aici m-am uitat la masuratori dar ei s-au preocupat numai de 7x50 ED (care cum spuneam, banui ca e macar usor...sau mult mai bun):
https://www.allbinos.com/index.html?test=lornetki&test_l=266
Probabil, din ce inteleg eu, pentru astro ar fi ok (desi imi pare ca are unele neajunsuri) insa eu unul ma uit in primul rand la, Whiteness of the image care e chiar slabut, sub lentile considerabil mai ieftine. Dar asta poate ca nu conteaza in astro. Insa conteaza la mine ca privitor de pasari si insecte.

Dar alta situatia cu modelul cu Delta Optical Extreme 15x70 ED care din ce inteleg eu, sta chiar foarte bine din mai toate punctele de vedere (si e unul pe care-l am si eu in vedere):
https://www.allbinos.com/index.html?test=lornetki&test_l=269
Insa din pacate nici asta nu se mai fabrica la polonezi (asa pare) - deci daca in RO mai exista, e stoc vechi (deduc).

Dar polonezii au pe stoc Delta Extreme 10,5x50 ED care costa aproape cat costa 15x70 ED si avand in vedere ca masuratorile celor de la albinos ies atat de bune pentru 15x70, ma astept ca pentru 10,5x70 sa fie chiar mai bune, logic..... cred...

Asa ca eu in locul tau as mai pune aprox. inca 800 lei sa-l iau pe asta:
https://www.spy-shop.ro/binoclu-delta-extreme-10-5x70-ed.html

Unica problema fiind, evident, greutatea si marimea. Dar calitatea atarna in kilograme, idem cu domeniul foto.

Un mare punct pozitiv pentru Delta din ce vad la allbinos pentru gama EXTREME, la cele 2 modele testate de ei, este colimarea perfecta la exemplarele masurate (dar sistemul de focalizare e separat si asta e cumva logic sa dea perfect - desi se poate si in cazul asta sa iasa prost) - nu stim daca au fost luate aleator sau au fost trimise de producator ?! Aici e un punct important, ca una e sa primesti la test ce trimite producatorul cu dedicatie si alta e sa iei din magazin la intamplare.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Apr 2021 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tot la spy-shop l-am comandat; abia in mai vine, deci nu vine din Romania.
Am cerut si eu sfatul aici si am fost sfatuit foarte clar sa iau 10x50 si nu 7x50.
Mai mare nu vreau, pt ca am si telescop si luneta.
Partea interesanta e ca dupa ce l-am comandat, a aparut si aici un termen de livrare de 2 sapt
https://www.optics-trade.eu/en/delta-optic...50-ed.html

Are un review facut de Dbird foarte bun facut aici pe site.
Pe de alta parte am zis, ca il returnez daca nu e bun (firma fiind din ro)

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La optic-trade.eu este mai scump decat la spy-shop cu.... "doar" 400 lei (trebuie sa pui si transport minim 15 euro UPS si euroiul e 5 lei). Asa ca merita sa astepti.
Cand iti ajunge, neaparat sa-mi spui si mie daca este WOW ?! (cand te uiti prin el).
Au avut dreptate, eu am 7x (Copitar, vintage) si parca nu e destul, de aceea caut altul.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Apr 2021 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe la inceputul lui mai ar trebui sa ajunga; l-am comandat pe 4 aprilie si mi-au zis ca in 30 zile.

Si eu vroiam roof (si anume Delta Chase 10x50), cand am deschis topicul.
Dar cand am citit despre delta extreme, m-am razgandit. Toata lumea zicea ca are niste prisme foarte mari.
Uite ca am gasit si review-ul facut de Dbird; e foarte interesant si discutia de dupa e interesanta.
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=18007

p.s. Vad ca esti din Bucuresti, ne putem intalni dupa ce vine, ca sa vezi (poti sa le vezi pe amandoua).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit acel review inca inainte sa ma inscriu aici. Precum si orice e legat de binocluri.
Multumesc frumos pentru oferta de intalnire, as fi bucuros, timp sa fie! (si sunt deja vaccinat cu Pfizer, 2 doze! Si port masca non stop.... spre deosebire de multi din jurul meu).

Delta Chase 10x50 mie nu mi-a placut dupa datele tehnice masurate pe allbinos, am gasit ca la acelasi pret par sa fie altele mai ok.

Intre timp deja am rezolvat se pare cu "ala mic", adica un roof 12x50 din categoria ieftina, adica ceva pe la vreo 200 si ceva euroi oficial, comandat de mine mult mai ieftin. O sa postez cand se va concretiza, sunt 50/50 ca va fi ok sau nu, adica nu pot estima nimic pana nu-l pun la ochi..... si e fara posibilitate de returnare (dar compenseaza pretul care inseamna 2 drumuri la supermarket).

Asa ca acum imi caut "bolovan" (scump) in scopul "de camp si alte chestii terestre" si sper eu, sa arunc un ochi si spre stele...... cand le voi vedea aici in Bucuresti..... poate niciodata ?!

Asa ca intrebarea mea concreta ar fi, voi ce ati alege intre urmatoarele doua "animale in valiza" ?

1) https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html

2) https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-obe...65-ed.html

Daca la varianta 1) inca sper sa-l pot folosi fara trepied, imi dau seama ca la varianta 2) poate numai pe burta cu capul pe bordura.
Daca varianta 1) pare cel mai de calitate produs al brandului asta, totusi varianta 2) din cate inteleg e nou aparut, adica e mai nou.
Preturile lor mi se par totusi suspect de mici..... (sa nu radeti de mine!).
In rest.... habar nu am.....
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact