Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
veil-neb-rgg.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Va salut, vin sa invat


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
renclod
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Apr 2021
Mesaje: 12



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 11 Apr 2021 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Va salut, vin sa invat
Raspunde cu citat (quote)

Va salut!

Permiteti-mi sa va prezint ce caut eu aici.

M-am intalnit in 2020 cu un bulgare de sticla cu cobalt, opaca si neagra in lumina reflectata dar translucenta, de un albastru electric in lumina transmisa. Sotia a zarit-o intr-o drumetie spre Susai, infipta in carosabil. Ce oameni! O mie trei sute de carate dupa ce am spalat-o de noroi. Am poreclit-o imediat "Turda" totusi o vreme am visat ca este safir. Am inceput sa invat despre gemologie. Mi-am construit un inceput de faceting machine, piesa cu piesa. De tipul american, cu catarg. Si o masina pentru taiat cu disc diamantat, taiere uda. Am inceput sa achizitionez material brut pentru faceting (cuart, topaz, granat, etc.) Asa ca am deja o colectie frumoasa de flori de mina. Pe OLX vindea un om o piatra, gen brecie vulcanica cu metal alb. Dupa cateva luni de zile piatra inca era la vanzare si mi s-a nazarit ca ar putea fi meteorit. Am inceput sa invat. Am cumparat. Culmea este ca omul suspecta el insusi ca ar putea fi meteorit chiar daca prietenii l-au descurajat. Am decupat o bucata. Am frecat pe metal cu dimetilglioxima si am obtinut roz. Si piatra arata intr-un fel foarte convingator. Am trimis probe si astept raspuns. Am scris pe un forum, cloudynights.com . Intre zeci de cautari despre meteoriti, a aparut astronomy.ro . Sunt onorat sa particip.
Deci, meteoriti.

Am avut un amic, lucram impreuna la automatizarea statiilor de pompare ape uzate in portul Constanta. Cauta componente ca sa-si motorizeze telescopul. N-am avut cu ce sa-l ajut dar mi-a trezit interesul. Nu mai este printre noi.
Deci, promisiune neonorata.

Sunt interesat de NASA, explorarea spatiului cu si fara echipaj. In iulie 1969 aveam 6 ani si tata m-a adus in fata televizorului. In 1986 habar n-aveam de Challenger dar am remarcat ca dl. conferentiar dr. si dl. sef lucrari susoteau despre ceva care a explodat. Mai recent am fost fan al programului Constellation (anulat in 2008) si am dezbatut pe nasaspaceflight.com din pozitia de fan Mike Griffin. Urmaresc in continuare ce se intampla. Luna, Spacex, Marte, ISS, etc.
Deci, spatiul cosmic.

Cand cu eclipsa totala din 1999 mi-am confectionat ochelari din discheta (a: sau b:, nu mai tin minte). Au functionat perfect, am vazut Venus in stanga jos (a fost un moment formidabil) si inca ma mai pot folosi de ochi.
Deci, colega ?!.

Acum incep sa invat despre ce vorbesc oamenii pe un forum ca acesta.

Cu stima,
Cornel Dumitru
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Apr 2021 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum!
Frumoasa pasiune este mineralogia si mai ales gemologia. Sticla aceea de cobalt s-ar putea sa fie radioactiva! Eu am un aparat Geiger si pot masura radiatia gama si beta. Nu ca ar fi periculoasa aceasta sticla, dar e bine sa fie atentie la taiere sau ingerare particule, pentru ca doar atunci poate fi periculoasa!
Ma bucur ca studiezi si problema meteoritilor cu seriozitate, ca de mult simteam nevoia sa mai auzim din parerea si experienta inca unui pasionat de meteoriti! Aici pe forum mai suntem cativa colegi interesati de meteoriti, printre care ma numar si eu, avand o mica colectie de meteoriti si tectite!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2021 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit !
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact