Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Oct 2020 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Coane Mircea pentru UO 482 aflata la limita teoretica a instrumentului. Nu cred ca multa lume, de pe aici sau aiurea , se poate lauda cu performanta asta.
_________________
mihai
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Oct 2020 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint cateva imagini cu stele duble ,filmate cu camera Philips Toucam 840K, prin telescopul de 114/900mm, la raport focal f/24.
Capturile cu stele duble le-am stivuit in Registax,la fel ca pe cele cu planete si imaginile au iesit mai faine.
Stelele vizate au fost Mirach/ Gamma Andromedae, Mesarthim/ Gamma Arietis si Sadaltager /Zeta Aquarii.
Buna este camera Philips, este mai sensibila decat camera Logitech si are o claritate mai buna.
Zilele urmatoare o sa masor unghiul PA si separatia la cele trei stele. Smile



mirach-gamma and.png
 Descriere:
 Marime fisier:  4.37 kb
 Vizualizat:  de 5439 ori

mirach-gamma and.png



gamma ari.png
 Descriere:
 Marime fisier:  61.49 kb
 Vizualizat:  de 5439 ori

gamma ari.png



zeta aqr.png
 Descriere:
 Marime fisier:  45.26 kb
 Vizualizat:  de 5439 ori

zeta aqr.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Oct 2020 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Coane Mihai !
De aceea ''bat toba'' pe aici ,ca sa incerce toti colegii amatori interesati de stele duble sau care au curajul sau curiozitatea sa testeze limitele instrumentelor lor.

Stellarium (si nici AladinLite) nu recunosc indicativele istorice precum HO 482.
Dar HO 482 poarta si indicativul HD 216285 , cu acesta Stellarium te duce direct la tinta.

Am pomenit la alt topic despre ''aluna'' zarita de mine Luni la dubla STT 500 din Andromeda.
STT 500 poarta si indicativul HR 8962.
Aceasta dubla are separatia rotunjita de 0.4'', cea exacta este 0.483''.

Mie pentru asemenea intamplari imi place sa parcurg hartile din Taki , fara sa stiu de dinainte peste ce voi da.Asemenea intamplari sunt incantatoare.

Alte intamplari deosebite de Luni :

- am gasit cu ajutorul telefonic al lui Armand steaua multipla STF 2872 din Cepheus, absolut superba ca tripla cu A,BC la 21.7'' vizibila usor deja in Mark III si cu BC cu separatia de 0.8''/ G=245x/Radian 5mm

- am rezolvat STF 3056 cu separatia de 0.71'' ,indicativ pt. Stellarium : HD 225220

- am rezolvat AC 14 cu separatia 0.7'',indicativ pt. Stellarium : HD 8884

- in Andromeda am dat peste planetara NGC 7662 despre care mi-a spus Armand ieri ca-i bifata si la el deoarece este un obiect Herschel 400 si poarta porecla de ''Blue Snowball Nebula''.
Cred ca am vazut doar zona centrala , mai luminoasa dar reflectorul de 200mm mi-a aratat inelul care inconjoara aceasta zona ca la M57.Doar ca interiorul este mult mai luminos in raport cu inelul decat la M57. Faina !

Revenind la stele duble, cu ajutorul Celui de Sus , daca cumva voi termina hartile din Taki (as vrea eu ... Razz ) , sta in asteptare Atlasul Cambridge !

Cer bi-senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2020 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 26 Octombrie am avut conditii de observatie adverse si de aceea am facut mult timp observatii cu luneta 45x300mm.
Observatiile cu un instrument mic te obliga sa cauti obiectele luminoase si cu adevarat spectaculoase.

Dupa ce am confirmat in dobsonianul de 200mm existenta unor detalii observabile pe discul martian,am continuat observatiile cu acest reflector.
Am observat din nou dublele STF 3056 si AC 14 a caror rezolvare si separare mi-au dat de furca in ultima vreme.Intors acasa de la Armand, ocularul Lacerta UWA 4mm a rezolvat si separat cu brio aceste doua stele duble.
Deoarece Pleiadele se ridicasera destul de mult deasupra orizontului, am cautat si am rezolvat una dintre stelele mele preferate : 7 Tau.
Imediat la Sud de Pleiade este dubla STF 444 , o dubla inegala cu parametrii 6.9mv/10.1mv / 3.2'' si greu de rezolvat din cauza lui Delta m mare.Dar, intr-o ''pauza'' din pacla, am reusit sa vad companionul cel secretos.

Am admirat apoi M34 si Roiul Dublu din Perseu ,oricum imi erau in drum spre zona lui Alfa Per.
Acolo am incercat rezolvarea stelei 34 Per unde am zarit ,pe primul inel de difactie , o condensare estimata la PA ''Sud minus 30 grade''. Uneori, pentru cateva fractiuni de secunda , condensarea se vedea ca o stea-companion slaba.Ca apoi, sa redevina condensarea zbuciumata a unui inel de difractie si mai zbuciumat de turbulenta.
Azi verificand in StelleDoppie am aflat ca 34 Per ,de 4.7mv are un companion de 7.34mv , deci cu Delta m = 2.6mv, aflat la PA = 142 grade.
Pe acesta l-am zarit la ''Sud minus 30'' adica '' S =180 grade - 30 = 150 grade''.
Dar 34 Per AB nu s-a vazut bine,constant,clar.Deocamdata doar stiu ca acolo se vede un companion ,rezolvarea lui apartine viitorului.
Nota : 34 Per este a doua stea de la Est in Roiul Alpha Persei , se vede bine in cautator.
Alta nota : cautand informatii despre 34 Per abia acum aflu ca aceasta poarta si indicativul BU 1179.
Asa ca vin cu o buna propunere pentru amatorii de stele duble : deoarece Halloween este aproape, nu mai cheltuiti bani pe bostani si lumanari , avem ceva ''de speriat'',gata facut pe bolta cereasca si care poarta numele de BU 1179 ! Bau-bau !!! Surprised Shocked Rolling Eyes Evil or Very Mad


Ceva mai spre Sud de Roiul Alpha Per se vede o mica aglomerare de stelute in care cea mai sudica stea este STT 56.
STT 56 este o stea tripla, cu un companion mai luminos si unul foaaaarte slab de 12.8mv.
De altfel, AC poarta aici alt indicativ WAL 23, fiind descoperita nu in 1843 ca AB ci abia peste 101 ani , in 1944 !

Ultima dubla observata aseara a fost HU 544 cu parametrii 6.7mv/7.2mv/1.7'', aflata la Nord de Alfa Per. HU 544 este o stea dubla discreta dar foarte draguta !

Atasez un extras din harta 17 din Atlasul Taki si pe care am subliniat cateva dintre dublele de mai sus.
Poate asa ,vor incerca mai multi amatori sa observe stele duble stranse ,extrem de spectaculoase.

https://www.youtube.com/watch?v=XbJVeDvN2B...1&t=36

Mircea



Per.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  77.43 kb
 Vizualizat:  de 5387 ori

Per.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2020 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa trimit niste observatii si nu se transmit.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2020 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60

Regret sincer,mi s-a intamplat si mie in trecut.
Am cerut ajutor,se va rezolva , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 08 Noi 2020 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60 a scris:
Am incercat sa trimit niste observatii si nu se transmit.

Vrei sa postezi imagini? Vrei sa scrii text cu diacritice si nu ti-l afiseaza la previzualizare?
Nu inteleg ce vrei sa spui cu "sa trimit" si cu "nu se transmit"... Embarassed
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 08 Noi 2020 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am facut observatii din curte, din centrul orasului, cu telescopul dobsonian Orion 305/1500
Tematica pentru azi, au fost stelele duble subarc

Am reglat cautatoarele (RDF si RACI) pe Epsilon Lyra, si am verificat seeingul pe cele 4 stelute ale dublei dubla. Dupa aceea am continuat cu duble subarc

STF2872 cep 0.8" rezolvat si separat lejer in ocularul TMB de 2.5mm

V650 cas 0.7". Se vede foarte usor , separat in ocularul TMB de 2.5mm. Steaua este tripla, separatia intre AB este de 0.7", intre AC 50"

SAO4452 cas 0.8". Rezolvat si separat. Ambele au magnitudine in jur de 8. Rezolvaty in ocularul ortoscopic Kasai 4mm

SAO4635 cas 0.7". Rezolvat si separat. E o dubla dificila. Rezolvat cu ocularul ortoscopic Kasai de 4mm

STT503 peg 0.9" AB. Rezolvata si separata usor inca in ocularul zoom Baader la 8mm. Am verificat si in ocularul Kasai de 4mm. In acela se vede foarte frumos

BU1175 per 0.7" cu delta mag 2. Dubla foarte dificila, rezolvata in ocularele ortoscopice Kasai de 4mm si BGO de 6mm, dar separata doar in ocularul TMB 2.5mm

HU1058 per 0.9", rezolvat si separat cu ocularul ortoscopic BGO 6mm

STT66 per 1" . Rezolvata si separata in ocularul ortoscopic BGO 6mm si TMB 2.5mm

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 24 Feb 2021 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am iesit un pic la observati 2 seri la rand (21-22 februarie) , asa un pic pe terasa de la mansarda. De acolo am deschidere spre S, unde din pacate e si centrul orasului. Cum Luna e pe cer in faza destul de mare, am luat in vizor cateva stele duble

Reusita serii , este Epsilon CMA, o stea dubla din lista de 100 duble a celor dela American Leauge, lista pe care am parcurs-o relativ repede, in schimb , aceasta dubla, m-a tinut in loc mai mult de un an de zile. Am inbcercat sa o rezolv si anul trecut, in repetate randuri, prin mai multe telescoape fara succes. In seara de 21.02.2021, s-a dat batuta, si si-a aratat comapnionul, acesta fiind nu atat de aproape cat foarte palid fata de steaua principala.

Dublele vazute in aceste 2 seri (printre alte observatii)
Castor dubla larga
Sigma Ori dubla larga
Epsilon CMA In sfarsit l-am rezolvatBeta Ori se vede bine companionul
Zeta Ori apare ca stea tripla. AB sunt foarte apropriate. E o dubla foarte frumoasa; ocularul BGO
66Eri dubla foarte stransa si dificila
Gamma Leo steaua dubla Algieba
Theta Ori 4 stele doar in trapez
32 Ori , dubla destul de stransa
33 Ori , dubla destul de stransa
Stf 667 dubla frumoasa
Beta Ori se vede companionul foarte usor
Stf701 dubla stransa frumoasa
Algieba una din dublele mele preferate

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 26 Feb 2021 08:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Joi, 25 Februarie 2021, cu Luna aproape plina, faza 95%, atmosfera parea linistita (ulterior sa adeverit ca nu era chiar asa...) , asa ca am scos telescopul dobsonian 203/1000 impreuna cu noul ocular Skywatcher Planetary HR de 3.2mm, si am trecut la observarea unor stele duble.

Beta Ori Se vede companionul si in ocularul de 3.2mm
HR2950 dubla subarc de 0.8", se vede separat in olcularul hr de 3.2mm
Zeta Ori stea tripla, companionul apropriat de zeta se rezolva dar nu am reusit sa o separ
Theta Ori trapezul din orion. Se vad doar 4 stelute cu ocularul de 3.2, in punctul acesta am suspectat ca s-au inrautatit conditiile de observare, ceea ce sa si confirmat pe punand telescopul pe Sirius, car eintre timp a devenit o lumina difuza dansatoare, nici decum "spre-punctiform" cum era la inceputul sesiunii

STT182 0.9". S-au separat greu, desi mag 8 si delta mag destul de mic.
BU332 0.8" AC are separatie mare, AB se vede doar rezolvat, fara spatiu negru. Discurile airy nu apar

In conditiile astea am renuntat la duble si am trecut la observarea suprafetei lunare

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 04 Mar 2021 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 3 martie, am pregatiti ambele telescoape, dobsonianul de 203/1000 l-am pregatit pe terasa, indreptat spre constelatiile Ori-Pup-Mon, iar dobsonianul de 305/1500 a fost pregatit jos in curte pentru duble subarc. Inca pe zi am verificat si adjustat colimarea dupa care am asteptat venirea serii

Pentru incalzire si in principal pentru verificarea actiunii de colimare, am observat cu ambele telescoape cateva stele duble, dupa care vazand ca obiecte Dso nu prea merg d in constelatiile alese (in special din cauza ca sunt fix deasupra centrului orasului) am trecut la observarea unor stele duble subarc

Duble:

Castor, stea dubla in Gemenii
Beta Ori, steaua Rigel din Orion
La Eta Cas am observat cu mare interes culoarea brun-violeta, foarte ciudata, a companionului si care este datorata faptului ca aceasta stea este o pitica bruna.
ALGIEBA dubla deosebit de frumoasa in constelatia Leu
Zeta Ori, stea tripla, in centura lui Orion

Dublele subarc observate cu telescopul Dobsonian de 305/1500 si ocularul Skywatcher planetary HR de 3.2mm:

STF799,aur, 0.8" destul de greu de separat, Am folosit ocularul de 3.2mm. Companionul apare pentru cateva secunde dupa care iar dispare, iar apare si tot asa.
STT152,aur,0.8" rezolvat/neseparat
STF1037,gem ,0.8" separat. E stea usoara
OME Leo,0.9" separat usor in ocularul HR 3.2mm
STT217,leo,0.8" separat usor in ocularul HR 3.2mm
STF1517AB, leo,0.7" Foarte usor sa separat in ocularul de 3.2mm numele in stellarium e HD97561
STT227,leo,0.9" separat usor in ocularul HR 3.2mm
STF1426 ,leo, 0.9" AB. Steaua este tripla. Toate componetele sunt stranse. E o dubla subarc splendida!
STF1331AB,uma,0.9" AB stea tripla foarte spectaculoasa. Separat cu ocularul de 3.2mm
STT235,uma,1" rezolvat dar neseparat in ocularul TMB de 2.5mm



Intre timp am mai observat cateva obiecte Dso cu ambele telescoape
M1 ,nebuloasa planetara
Roiurile deschise M103,ET Cluster,NGC436
Roiurile deschise din Auriga M36 ,M37, M38
M3 roi sferic rezolvat in stele cu vedere periferica (roiul e destul de jos inca)



tripla din leu.png
 Descriere:
STF1426AB din LEO, o dubla subarc (tripla) extrem de spectaculoasa
 Marime fisier:  113.75 kb
 Vizualizat:  de 4720 ori

tripla din leu.png



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Apr 2021 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara
O imagine cu Becklin's Star din Orion captura prin Cass f12 6" (cam neaclimatizat )si camera planetara ASI 120 mm



trapezul din Orion.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  8.26 kb
 Vizualizat:  de 4332 ori

trapezul din Orion.jpg


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Apr 2021 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina imagine Teo, felicitari. Smile

Aseara , dupa multa vreme in care nu am mai observat stele duble, am iesit la observatii , incurajat si de vremea buna ,cu seeing bun.

Am observat stele duble din constelatiile Leul ,Fecioara , Sextantul si Hidra, cu reflectorul de 114/900mm si ocularele K 12mm si MA 3,6mm.

Stelele observate au fost urmatoarele:

Algieba / Gamma Leonis/ STF 1424, usor separabila, cu componenta B bine vizibils si relativ apropiata ( am uitat insa sa determin unghiul PA)

Phi Leonis , are componenta B foarte departata , usor vizibila , unghiul PA aproximativ fiind de 240 grade.

STF 1529 Leonis , are componenta B relativ apropiata de A, sub un unghi PA de 280-290 grade, fiind bine vizibila.

35 Sextantis/ STF 1466. Componenta B este apropiata de A, la un unghi PA de 300 grade aproximativ si este bine vizibila.

S 617 Sextantis are componenta B relativ departata de A, la un unghi PA de 310 grade, fiind relativ vizibila, slab luminoasa.

Sh 115 Sextantis. Are componenta B foarte departata de A , la unghi PA de peste 160 grade, fiind relativ greu vizibila.

Beta 1280 Sextantis deasemenea, are componenta foarte departata , sub unghi PA de 350 grade, fiind slab luminoasa.

STF 1535 Hydrae , are componentele foarte apropiate intre ele, orientate in directia N-S, fiind aproximativ egale in stralucire.

STF 1348 Hydrae , are deasemenea componentele foarte apropiate intre ele , dar orientate pe directia NE-SV, fiind egale in stralucire.

Am terminat sesiunea cu observarea stelei Porrima / Gamma Virginis / STF 1670 , la care am separat cu usurinta componentele, dar seeing-ul incepea sa se inrautateasca, asa ca am incheiat observatiile de stele duble.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Ian 2022 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut in aceasta saptamana bucuria deosebita de a-i spune ''Bun venit'' doamnei Sissy Haas, la aderarea acesteia la 60mmTelescopeClub.
Sissy mai are si acum si foloseste la observatii luneta sa de 60mm, cumparata de la piata de vechituri in urma cu 50 de ani.
Printre obiectele sale favorite se afla - cum s-ar putea altfel - Epsilon Lyrae ca ''dubla-dubla'', Alpha Psc,rezolvata ca globuri tangente si Zeta Orionis vazuta ca o stea luminoasa de dupa care se vede semiluna companionului.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Ian 2022 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marti si Miercuri ale saptamanii acesteia au avut dupa-amiezile insorite ceea ce l-a trezit din hibernarea ATM pe mosh Mircea.
Tot ce am reusit sa fac a fost mutarea paianjenului reflectorului newtonian 125mm F/4.5 ''mai sus'' (adica mai spre gura tubului) cu 12mm.
Am fost constrans sa fac aceasta mutare deoarece nu puteam sa finalizez colimarea opticii: arcul elicoidal de compresie, dintre paianjen si spatele secundarei, ajunsese spira pe spira.
Ieri am reluat procesul de colimare care la F/4.5 este mult mai capricios decat la F/6.
Ieri am incheiat munca deoarece venise ora cinei nu fiindca as fi ajuns la un rezultat complet satisfacator.
Cand pun colimatorul Cheshire, tubul portocularului se vede in reflexia secundarei mai apropiat de gura tubului ,fata de centrul secundarei si se vede usor inclinat fata de axa proprie, inclinat spre sol adica- OTA fiind orizontal.
Sunt totusi undeva aproape de rezultatul dorit deoarece colimarea oglinzii principale a durat cat ai zice ''flici-floci''. Secundara insa mi-ar mai scoate peri albi - noroc ca sunt chel - inca cel putin o ora, daca nu doua.

Pe inserate s-a lasat ceata si cerul s-a innorat.
Norocul meu a fost iar cu pisica, iesita la vanat vrabii in iedera. Cand i-am dat drumul afara, iata pe intreg cerul laptos se vedea binisor Luna si Capella, sus , spre Zenit.
Rapid am luat platosa de frig, cutia cu oculare si reflectorul de 125mm F/4.5 si am instalat montura Penelopa.

Observatii:

-Langa Capella, am dibuit in cautatorul 6x30mm, steaua tripla Theta Aur la care am vazut doar companionul AC cu separatia de 56''.

-In Pleiadele foarte sarace in stele, la 22.6x / X Cel 25mm, la Alcyone se vedea doar companionul AB de 6.27mv.
Abia la 113x/ Radian 5mm, am vazut trei dintre companionii la Alcyone / STFA 8 si anume AB de mai sus, AD de 8.22mv si AE de 8.73mv. Acestia trebuie sa fie cei care formeaza un asterism triunghiular la Vest de Alcyone.

-Companionul lui STF 450 nu a fost vizibil: transparenta scazuta, seeing catastrofal !

-Iata insa ca zona constelatiei Orion s-a curatat de nori si ceata.In Trapez am vazut patru componente, steaua B fiind in continuare mult mai slab luminoasa decat A,C si D.

- La sugestia colegului nostru Gabriel Paunescu am incercat sa vad companionul lui Alnilam. Ca stea dubla, Epsilon Ori poarta indicativul BUP 81.
Desi situat la trei minute distanta, companionul de 11.34mv nu a fost vizibil. Presupun ca din cauza transparentei scazute. Abia s-a vazut companionionul de 8.73mv a lui Alcyone ...

- Mda, oricum era foarte frig iar ''insuccesurile'' in lant mi-au scazut si mai mult entuziasmul ... asa ''este'' caracterele slabe, dom'le. Cedeaza dupa prima ora de stat in ger !

Am schimbat tactica si am luat la rand stelele din Secventa lui Lockyer.Pe scurt:

-Delta Ori, rezolvata foarte larg la 113x, companion slab luminos. Asta nu mi s-a mai intamplat ''evernever'' ...

-Beta Ori, rezolvata la 113x/Radian 5mm, companion scufundat in artefacte instrumentale, greu de sesizat

-Zeta Ori, rezolvata ca tripla la 113x; dupa multe incercari, observatie dificila

-Sigma Ori, rezolvata ca tripla la 141x/ Lacerta 4mm,cu doi companioni la Est; companionul C de 8.8mv de la Vest s-a vazut doar la 113x si doar cu vedere periferica deci la acest grosisment STF 762 era qvadrupla.

-Lambda Ori a fost ''tripla la ureche'' la 113x

-Toate incercarile de rezolvare a lui 52 Ori/ STF 795 la 113x ( ce gluma buna!) si la 141x/ Lacerta 4mm au esuat lamentabil.
Iar testarea grosismentului de 177x/ TS Planetary 3.2mm a fost ca o vizita la Disney Land, in Casa Ororilor !

In concluzie, niutonelu' a facut fata Secventei Lockyer si a esuat doar la sfarsit, la steaua cea mai dificila, la care pana si Ratusca cea urata (dar fitzoasa tare) a dat chix de multe ... Ori !

-Eta Ori/ DA 5AB de 1.9'' separatie a fost rezolvata si separata binisor

-La 32 Ori/ STF 728 cu separatie de 1.37'' am vazut la 141x cele doua discuri Airy tangente

- Am mai observat M42, cu accent pe M43, cu al lor ''Fish Mouth''- NGC 1981- NGC 2169 alias Cluster 37 cu dubla sa din coltul uneia dintre cifre - M41 si M35.

-Am incheiat cu o tentativa neconcludenta de rezolvare a lui Delta Gem dar macar la NGC 2392 alias Eskimo Nebula am vazut inafara de un disc circular si steaua centrala, asimetrica fata de disc la 141x.

-Am observat si Luna in a carui cunoastere ma pricep cam cum se pricep dragii nostri ministri la administratie. Cand ceata se subtia , se vedeau detalii dar nu cine stie ce incantatoare la mariri de pana la 177x.

Concluzia mea finala este ferma si dubla : voi gadila mai departe telescopul la suruburile de colimare pana ce-mi adoarme de multumire constiinta si sa reiau apoi testarile pe un cer mai de Doamne ajuta !

Cer senin, Mircea

PS: pun o poza de azi-vara cu niutonelu' ... asa, pentru antren



DSCN8113_681.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  859.52 kb
 Vizualizat:  de 2719 ori

DSCN8113_681.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata Mircea Pteancu la 20 Ian 2022 21:56, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 46 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact