Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax19.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi achizitie binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Andrei Ionescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Apr 2020
Mesaje: 51

Motto: Memories under the nightsky last forever

Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Mar 2021 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Am nevoie de cateva sfaturi referitoare la achizitia unui binoclu. Cred ca e singura sfera de care nu prea am habar din domeniul astronomiei observationale. Mi a venit ideea achizitionarii unui instrument de genul intrucat, apropierea sezonului cald ma va duce pe niste trasee montane ce se intind pe mai multe zile. In lipsa de spatiu si timp pentru telescopul mare (14” dob) si avand in vedere ca, cel mai probabil, vor fi zone cu cer decent pe unde ma duc, ma gandeam sa nu ratez ocazia de a face observatii astronomice, venindu-mi astfel ideea achizitionarii unui bincolu. As vrea un diametru mai marisor, peste clasicul 50mm in orice caz. Mi a atras privirea un celestron skymaster 17x70, insa n am nici cea mai mica idee referitoare la calitatea instrumentului. As mai aprecia si informatii referitoare la cat de mult afecteaza greutatea unui astfel de bincolu (~1400g) observatiile fara trepied. Multumesc!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Mar 2021 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai mai avut experienta cu binocluri in trecut, un binoclul 15x in nici un caz nu se recomanda din mana! Necesita tehnica ca sa-l stabilizam, dar chiar si asa nu poate fi folosit din mana pentru orice fel de corpuri. La stele duble de exemplu trepiedul este obligatoriu!
In legatura cu Celestron Skymaster 15x70 (nu exista 17x) nu il recomand, pentru ca mecanic foarte multi s-au plans! Recomand varianta Celestron Skymaster PRO 15x70 care este mai bun optic si mult mai robust mecanic, dar mai scump!
Pentru "din mana" tot un 10x50 as recomanda pentru astronomie. Cu el vei simti "vraja" binoculara mai puternic datorita campului mai larg si usurintei de folosit din mana si rapid, in comparatie cu mai greoiul 15x70 care necesita trepied si care are si un camp vizual mai ingust!
Deci ca o concluzie personala: daca vrei un singur binoclu pentru inceput si pentru situatii descrise de tine mai sus, eu as zice sa alegi un 10x50 care este mai versatil si se completeaza si mai bine cu alte telescoape. 15x70 este un binoclu mare (mai asemanator unei lunete ca filosofie), care de cele mai multe ori necesita trepied sau macar o pozitie foarte confortabila cu mainile sprijinite pe bratele unui sezlong, si astfel practic pierzi din avantajele principale ale binoclului: portabilitatea, usurinta, rapiditatea de folosit si campul mare
cateva exemple 10x50:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=201275#201275
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
sau chiar 10x42
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=195730#195730

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Andrei Ionescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Apr 2020
Mesaje: 51

Motto: Memories under the nightsky last forever

Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Mar 2021 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru lamuriri! In acest caz, in urma trecerii in revista a review urilor celor doua bincoluri de 10x50 recomandate, voi merge pe Lacerta.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2021 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, mai mult decat a spus colegul Tudor as merge pe ideea ca nici macar 12X nu este utilizabil din mana pentru astro! Pentru terestru sunt alte discutii putem discuta si de un 15x de tinut in mana.
10x este maximum as spune eu si nu de putine ori cunoscuti de ai mei (aflati mai la inceputul aventurii binoculare) au rentuntat chiar si la 10x pentru 8x sau 7x pentru observatiile din mana.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact