Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter0002_10-10-12_23-39-58_st3300.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare binoclu observatii terestre dar si astronomice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Mar 2021 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
La un camp de 5 grade daca nu ai eyerelief mare e si mai grav,..

Eu nu am afirmat ca Pentax nu are un eyerelief mai mare, ci dimpotriva
tudor a scris:
Pentax are in schimb un eyerelief enorm,...


Am spus si eu ca Lacerta are un camp vizual mai mare (6.5 grade) decat Pentaxul, dar are un eyerelief mult mai mic decat Pentaxul (Lacerta are sub 16mm, mai putin decat se specifica in cartea tehnica, pentru ca eu cu ochelari, e adevarat ca vad tot FOV-ul, dar la limita cu ochelarii impinsi pe nas si pe oculare). In schimb prin Pentax privesc cu ochelarii mult mai comod, usor si relaxant, Pentaxul avand 20mm reali distanta de privit la oculare, dar are in schimb un camp mult mai mic (5 grade). Deci avantaje si dezavantaje!

Normal ca raportul calitate optica/pret este mai bun la Lacerta dar mecanic lucrurile se inverseaza, Pentaxul fiind mult mai bun. Deci am vrut sa nu-l descurajam acum complet pe colegul nostru si sa-i aratam si avantajele reale ale noii lui achizitii! Nici eu nu as fi cumparat acest binoclu Pentax, dar in comparatie cu Lacerta Explorer, sincer am observat ca are totusi si avantaje clare nu numai dezavantaje clare!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2021 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei, nu va luati la tranta ca nu e cazul Smile ... omul a cumparat binoclul. Este foarte bine. Eu am zis mereu ..ca sunt doua cazuri.
1- descoperi ca nu te pasioneaza domeniul binoclu sau binocular cum vreti sa ii spuneti ... si atunci conteaza mai putin poate avantajele si dezavantajele primului binoclu cumparat (si omul are macar multumirea ca si-a cumparat ceeea ce si-a dorit).
sau
2- devine o pasiune ...si din nefericire tot va achizitiona cateva binocluri pe masura ce va capata experienta proprie si isi va defini propria cale in acest domeniu(sigur, daca ii place, va studia mai mult si nu va mai ceda atat de usor primului impuls).

Deci actuala achizitie e foarte buna! Colegul are un instrument cu care poate sa testeze ceea ce ineamna viziunea binoculara si timpul de acum incolo va decide 1 sau 2 ! Smile.

Ca mic PS - trebuie sa mai recunosc ca mai exista un caz (valabil insa doar petru achizitii de binocluri de cea mai joasa calitate - nu este cazul aici) in care prima achizitie fiind proasta, sa descurajeze omul si sa il determine sa nu mai incerce drumul pe aceasta cale deoarece ramane convins ca privitul printr-un astfel de echipament este enervant, obositor, nesemnificativ, neclar ...etc.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Mar 2021 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e nici o tranta, Tudor nu a inteles ce am spus. Unde am zis eu ca Pentax nu are eyerelief mare? Nicaieri! Am spus ca daca nu ai eyerelief mare la un camp mic, nu e bine, cu alte cuvinte spus, un camp mic necesita oarecum un eyerelief mare, si de aceea nu il vad ca un avantaj ci ca o necesitate, pt ca daca nu ar avea eyerelief mare ar "pierde" din camp (care e mic) cei cu ochelari, iar la Lacerta daca pierzi din camp din cauza eyereliefului se compenseaza datorita marimii campului, adica ai din ce pierde, ca sa zic asa Smile. Nici o contradictie, o intelegere gresita, atat.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Mar 2021 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Normal ca raportul calitate optica/pret este mai bun la Lacerta..." Exact acesta e rezumatul la ce am vrut eu sa spun. Si nici vorba sa il descurajam, cati dintre noi am avut primul binoclu din aceasta clasa? Probabil putini, si multi nu au nici acum, atat doar ca te bucuri oarecum daca vezi ca reuseste o alegere cat mai grozava, si nu avem cum sa nu fim cat de cat subiectivi macar foarte putin.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Mar 2021 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian, am inteles acum ce vroiai sa spui si sunt deacord cu tine Smile

Dar ca sa imi structurez mai clar parerea mea personala fata de aceste doua binocluri (chiar daca colegul a facut deja alegerea) iata o lista cu cateva dintre diferentele definitorii dintre aceste instrumente:

Avantajele Lacertei fata de Pentax:
1 camp vizual mult mai mare (avantajul cel mai important)
2 contrast un pic mai bun
3 un pic mai luminos diurn

Avantajele Pentaxului fata de Lacerta:
1 mecanica si constructie mult mai robusta (avantajul cel mai important)
2 rezolutie pe centru un pic mai buna
3 distanta de privit mult mai comoda si relaxanta (eyerelief 20mm)

Insa amandoua impartasesc un dezavantaj decisiv pentru mine, care ma face sa nu aleg niciunul din aceste binocluri: reflexii parazite puternice in campul vizual

Pot spune ca aceste doua instrumente sunt mai mult asemanatoare decat diferentiate ca performante. Singurele aspecte ce le diferentiaza cel mai mult fiind campul vizual si calitatea mecanica. Totusi mecanica nu trebuie subestimata, pt. ca mecanica ajuta intotdeauna optica, dar optica nu poate ajuta mecanica! Wink

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Mar 2021 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ai dreptate, are niste scapari Lacerta Explorer pe partea de mecanica, cea mai grava e la unul din bratele oculare, nu mai stiu care dintre ele, dar unul are joc, joaca cu ocular cu tot in tub...eroare de proiectare, verificat pe 2 bucati 10x50 si pe 2 bucati 8x45, toate noi, dar primele emisii nu au fost asa. Si daca tot suntem la recomandari, am putea recomanda si un trepied daca mai ramane ceva bani din suma alocata, chiar daca la 10x am spune ca nu e neaparat necesar, sunt de parere ca pe trepied e alta treaba, si aici intervine si eyerelieful, si poti privi mai relaxat....dar toate pe rand.
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 17 Aug 2023 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
[...]
Dar ca sa imi structurez mai clar parerea mea personala fata de aceste doua binocluri [...]

Avantajele Lacertei fata de Pentax:
[...]

Avantajele Pentaxului fata de Lacerta:
[...]

Insa amandoua impartasesc un dezavantaj decisiv pentru mine, care ma face sa nu aleg niciunul din aceste binocluri:
[...]


Of! Dacă ați ști domnule Tudor cât de curios și interesat m-ați făcut de adevărata opțiune a dumneavoastră care a rămas nemărturisită!... Smile
(Sunt sincer interesat și chiar nerăbdător să aflu... precizez asta ca nu cumva să-mi fie luată remarca drept ironie)
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Aug 2023 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinT, ai intrebat de binoclu in 500-700 lei, in pretul asta nu ai ce luat mai bun decat Lacerta Eplorer, mai pui putin de tot si iei Lacerta Smart 10x50. Ca idee iti spun ca Lacerta Explorer 10x50 are o rezolutie peste Zeiss 10x50 Jenoptem/Dekarem, si peste Barr&Stroud Savannah 10x56. La un singur lucru trebuie sa fii atent, sa nu aibe probleme din fabrica, in rest o sa ramai cu gura cascata cand o sa privesti prin el.
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 21 Aug 2023 06:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc mult.
Am comandat un Explorer 10x50 aseară.

Tocmai am aflat că tot un Lacerta Explorer 8x45 este deținut de un cumnat de-al meu și este foarte mulțumit de el.

Când prilejul o va permite o să vin cu un feedback comparativ între ele (atât cât pot ca amator).

Mă gândesc să cer verificarea produsului înainte să-l trimită dacă au pe cineva calificat pentru asta. Oricum am luat cu plata și verificare la livrare.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 21 Aug 2023 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 8x45 ai camp foarte mare si e mai luminos, dar si 10x50 e foarte luminos, aceeasi calitate la imagine etc..., se intelege ca la 10x50 ai o diferență de marire considerabila. Iti spun de acum imperfectiunile pe care o sa le aibe: rotita de reglaj de pe ocular o sa aibe un mic joc care nu e nici o problema si unul din oculare (nu mai stiu care) o sa aibe un mic joc in tub, daca nu iti spuneam probabil nu ai fi sesizat, am avut in mana doua trei 8x45 si doua 10x50, toate cu aceleasi imperfectiuni (un 10x50 e chiar al meu). Atentie sa nu fie decolimat, zgariat, sa poti face clarul pe ambele tuburi...etc, chiar daca iti scapa ceva ai drept de retur, acum depinde de unde l-ai comandat 😁.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact