Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
5178_castr_3_214.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rosette nebula_HOO


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 19 Feb 2021 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Rosette nebula_HOO
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

O foarte scurta captura facuta marti, pe 16. Desi intentionam sa ma intind pe mai multe nopti (macar cate o noapte per filtru -Ha, OIII, SII), m-am razgandit in timpul capturii (experienta avuta la California nebula, cu o luna intre noptile bune de poze) si am schimbat filtrul cand am trecut de meridian. Am strans 2h30m OIII (30x5m) si doar 1h50m Ha (22x5m). Cerul nu a fost grozav, a trebuit sa renunt la unele cadre prea afectate de nori si ceata, iar la altele am inchis ochii si le-am pus in stiva, macar sa mai cresc semnalul.
M-am muncit doua zile la procesare, a fost greu sa obtin culoarea albastru-cyan in centru. Am facut vreo 15 variante de combinatii in pixelmath, atat in faza liniara cat intinsa, si cu ajustari de hue-saturation. Nu a iesit ce vroiam, poate ca nu aveam semnal destul pe OIII. Pana la urma am facut combinatii in PS ( tutorialele lui Canistra).
Pun doua variante de culoare (probabil am sa mai pun una clasica rosu- caramiziu, fara nuanta albastra din centru).
Setup: TS apo 80mm (la 380mm), filtru 7nm Ha Baader, filtru 6nm OIII Astronomik.



Rosette nebula_HOO_v3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  718.46 kb
 Vizualizat:  de 4482 ori

Rosette nebula_HOO_v3.jpg



Rosette nebula_HOO_v2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  925.62 kb
 Vizualizat:  de 4482 ori

Rosette nebula_HOO_v2.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 20 Feb 2021 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata si o versiune mai "clasica".


Rosette nebula_HOO_v6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  751.84 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

Rosette nebula_HOO_v6.jpg



_________________
Marius
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Feb 2021 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoasă imaginea cu Rosette Nebula. Felicitări. Smile Procesarea imaginilor contează la fel de mult ca și echipamentul astrofoto, în obținerea unui rezultat cât mai bun și mai frumos, din ce am observat în ultimul timp. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 20 Feb 2021 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Da, conteaza mult procesarea, este mult de invatat (eu as zice ca sunt la nivelul liceului, in clasa a IX-a, nu stiu daca pot sa-mi dau si doctoratul vreodata), dar conteaza si calitatea capturii (cadre multe si curate- timp de expunere cat mai mare, de zeci de ore), care reprezinta fundatia in domeniu. Nu a facut nimeni poza de APOD cu 4 ore de expunere. Sincer, am fost surprins ca a iesit asa bine. Cu OSC-ul (ASI294) si filtrul L-enhance (dubla banda ingusta), nu cred ca ar fi iesit asa, doar cu 4h20m (poate am sa incerc vreodata).
_________________
Marius
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Feb 2021 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Bineînțeles, și calitatea cadrelor contează, care la rândul ei depinde de condițiile atmosferice, transparența , seeing-ul, poluarea luminoasă de la iluminatul artificial sau de la Lună, care strică destul de mult cadrele, micșorând și SNR-ul , făcându-le mai zgomotoase.
Odată ,acum 2 ani, când am făcut expuneri la galaxia NGC 253 din constelația Sculptor, era poluarea luminoasă din oraș, dar era prezentă și Luna prin apropiere, în Pisces sau Aries, și cadrele la expunerea de 60s (cu Canon 450D si teleobiectiv foto de 200mm focala) au ieșit aproape albe pe fundal, iar la procesare rezultatul nu a ieșit prea frumos, cu fundal puricos de la zgomot, galaxia abia vazându-se în imagine, indiferent de metoda de procesare.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 21 Feb 2021 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O, da... Galaxia Sculptor este pretentioasa la conditiile in care se face poza (transparenta si poluare). De altfel toate tintele aflate sub 25 grade altitudine sunt dificile pentru cei aflati in emisfera nordica la latitudinea noastra. Am avut sezoane in care nici nu am putut sa le incerc ( ma gandesc la nebuloase ca Lagoon, Trifid si Helix; la galaxii ca NGC253, M83 s.a.). Cei care isi permit, acceseaza telescoape (sau direct capturi) din emisfera sudica. Insa se simte ca o trisare. Lipseste compnenta personala a capturii, noptile pierdute cant te invarti pe langa telescop, ingrijorat de nori, ceata, condens, pierderea ghidajui, etc.. Si noi putem accesa pozele facute de Hubble si sa le procesam, dar nu putem zice ca sunt ale noastre ( multe APOD-uri sunt doar procesari, excelente de altfel, ale unor capturi facute de altii).
Daca astrophotografia ar fi usoara, toata lumea ar face-o. Dar una din placerile acestui hobby este chiar lupta cu conditiile mai putin favorabile (calitatea cerului, a setup-ului, invatarea tehnicilor de procesare), pentru a reusi sa faci pozele tale cat mai bune. Si ce incantare, satisfactie ai cand reusesti asta, iar daca nu, trebuie sa nu abandonezi, sa incerci din nou pana esti multumit. Si chiar dupa aceea, sa incerci sa-ti imbunatatesti creatia.
Sunt unii care zic: "De ce mai incerci sa faci poze cand internetul este plin de pozele facute cu Hubble si alte telescope profesionale?". As zice: De ce exista asa multi pictori cand deja au fost Rembrandt, Da Vinci, Michelangelo, Vermeer, Picasso s.a.? Cred ca asta este satisfactia creatiei personale, indiferent de domeniu- fotografie, pictura, sculptura, arhitectura, constructii de orice fel, creare de soft, etc..

_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 27 Feb 2021 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Joi seara am tras 3 ore de SII, dar de slaba calitate, cu cerul laptos din cauza Lunii. SNR-ul a fost afectat binisor, plus gradient accentuat. Semnalul a fost slab in aceasta banda, combinatia directa in PM fiind predominant verde ( redus prin SCNR, odata cu pierderea semnalului). In final am preferat combinatia in faza neliniara, in PS.
Tinand cont de timpul redus de expunere si de conditiile in care a fost facuta captura, pot spune ca este doar un test. Poate ca in sezonul viitor voi avea parte de vreme mai buna.



Rosette nebula_SHO_v2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  789.65 kb
 Vizualizat:  de 4306 ori

Rosette nebula_SHO_v2.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 27 Feb 2021 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si una din versiunile starless (HOO) -am peste 130 fisiere- salvari intermediare si finale.


Rosette nebula_starless.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  708.02 kb
 Vizualizat:  de 4285 ori

Rosette nebula_starless.jpg



_________________
Marius
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Feb 2021 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place paleta folosita la asta din urma, pare ceva mai complex decat clasicul R=H, G=B=O
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Feb 2021 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos, foarte frumos

dmtr69 a scris:
Pun si una din versiunile starless (HOO) -am peste 130 fisiere- salvari intermediare si finale.


Dovada a cata munca si pasiune este in spatele unei imagini
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Ian 2022 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit, alaltaieri am avut parte de cer senin. Nu a fost "cer de cristal", dar nu pot avea pretentii in sezonul rece. Pentru ca ramasese neterminata tinta asta, am profitat sa trag RGB pentru stele si am mai strans vreo 2 ore de Ha. Ideal ar fi fost sa mai trag si dreo 4 ore de OIII. Pentru SII cred ca trebuia vreo 20 ore ca sa se simta prezenta in poza.
Acum am expunere totala de 11 ore si 30 minute: 4 ore Ha (48x5m), 2h30m OIII, 3 ore de SII, 2 ore RGB (20x2m fiecare canal).
Am facut si de aceasta data mai multe variante de culoare (am refacut intreaga procesare). Varianta postata este o combinatie intre una clasica SHO si una HOO.



Rosette Nebula.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  804.64 kb
 Vizualizat:  de 3070 ori

Rosette Nebula.jpg



_________________
Marius
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Ian 2022 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa tare imaginea cu nebuloasa Rosette. Felicitari. Very Happy Perioada aceasta am si eu in plan fotografierea acestei nebuloase, numai vremea sa permita. Smile Am mai avut eu o incercare anul trecut dar nu mi-a iesit deloc bine, fiindca am tras capturile fara filtru UHC si nebuloasa era inecata in poluarea luminoasa.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Ian 2022 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Iulian. Sper sa ai cer senin sa poti face captura. Acum este cea mai buna perioada din sezon- are pozitie optima incepand cu ora 20 (altitudine mai mare de 30 grade) pana aproape de ora 4, daca nu ai blocuri sau copaci in jur. Fiind o nebuloasa de emisie te ajuta un filtru UHC( ideal pentru o camera OSC ar fi un filtru cu dubla banda ingusta). Te ajuta si la stele sa le tii sub control. Ca sa ai culori naturale la stele, poti sa faci o captura scurta fara filtru, special pentru ele.
_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Ian 2022 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai facut o versiune, fara SII, cu alte culori (mai spre rosu), cu detalii mai clare si cu prezenta stelelor crescuta (parca erau cam mici in versiunea anterioara).


Rosette Nebula_HOO new.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  927.53 kb
 Vizualizat:  de 3028 ori

Rosette Nebula_HOO new.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 08 Ian 2022 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ultima varianta a iesit prea luminoasa. Pun si o varianta fara stele, putin mai "domolita". Sper ca aceasta sa fie ultima.


Rosette_ starless.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  788.7 kb
 Vizualizat:  de 2993 ori

Rosette_ starless.jpg



_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact