Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Binoclu Steiner Safari Ultrasharp 10x30


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Feb 2021 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Review Binoclu Steiner Safari Ultrasharp 10x30
Raspunde cu citat (quote)

Binoclu Steiner Safari Ultrasharp 10x30
Raportul calitate/pret este lucrul ce m-a determinat sa fac acest review, nu ai cum sa nu fii revoltat cand vezi o asemenea "calitate" la peste 300$. Am sa fiu scurt, pe cat se poate. Este un binoclu porro din plastic, exceptie face o parte din corpul binoclului si axul central. Reglajul clarului se face atat individual pe fiecare ocular, cat si prin sistem ca la binoclu roof, prin deplasarea a doua lentile plasate intre grupul de prisme si obiective. Prismele sunt lipite definitiv intr-un suport de plastic evident, colimarea se face ca la roof din oculare, prin cele 3 surubele. Obiectivul are doua lentile spatiate, diametru lentilelor este mai mic decat diametrul tubului in care intra, astfel daca desfaci inelul de fixare imediat ai decolimat binoclul, intre lentile si inelul de fixare exista o garnitura de cauciuc, si cam atat, nu are excentrice. Tuburile obiectivelor sunt ca si inexistente, nu se desface nimic, corpul e impartit in 3 tronsoane, cel din fata cuprinde si obiectivele. Binoclul este atat de "bine" proiectat incat dupa asamblare este polizat ca sa nu aibe colturi , se vede in poze, inclusiv capul unui surub e polizat cam jumatate, se vad in poze locurile polizate. Acest binoclu vine cu o defectiune de proiectare direct din fabrica, tubul ce poarta lentila pentru clar, pe amble tuburi e valabil, are locul in care intra parghia de actionare, mai mare decat diametrul parghiei, astfel daca faci clarul si pe urma pui binoclul in alta pozitie se pierde clarul, la miscarea binoclului se aude tare cum joaca aceste tuburi cu lentile cu tot, aceste tutburi sunt de diametru mai mic decat tubul obiectivului ca sa-i zic asa, incat au loc sa flambeze, totul este perfect uscat, suprafetele sunt destul de rugoase ca sa apara o frecare ce balanseaza tubul cu lentilele pentru clar la fiecare actionare. Practic un binoclu inutilizabil din momentul in care iese din fabrica, de o calitate execrabila, nici nu am cuvinte potrivite. Acoperiri stridente cu strat AR, care iti da senzatia ca daca il atingi sigur se duce. Imaginea este cam laptoasa, cetoasa. Valoarea reala a acestui binoclu din punctul meu de vedere este zero intrucat e inutilizabil fara interventii post fabricatie. Si totusi acest binoclu se vinde la pret de peste 300$. Aducerea in parametri 100% normali este imposibila.



IMG_20210218_134244.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  956.94 kb
 Vizualizat:  de 2686 ori

IMG_20210218_134244.jpg



IMG_20210218_134257.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  993.73 kb
 Vizualizat:  de 2686 ori

IMG_20210218_134257.jpg



IMG_20210218_134310.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  446.7 kb
 Vizualizat:  de 2686 ori

IMG_20210218_134310.jpg



IMG_20210218_134341.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  966.84 kb
 Vizualizat:  de 2686 ori

IMG_20210218_134341.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Cristian Kata la 19 Feb 2021 16:22, modificat de 1 data in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2021 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uuuuuu! Marfa germana! Laughing Laughing Laughing
Multumim de avertisment!
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 20 Feb 2021 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discrepanta intre pret si performante e prea mare; eu suspectez ca subiectul acestui review e o imitatie proasta.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 21 Feb 2021 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.cloudynights.com/topic/531725-...try7134063

Imitatie proasta sau nu, nu stiu, dar cine mai are dubii poate sa arunce o privire la link-ul de mai sus, acum l-am gasit si eu, si m-am gandit sa il pun aici, pt ca sa eliminam orice dubii care ar putea sa apara, cum ca as fi eu subiectiv, sau ar fi un caz izolat etc samd. Pana in momentul in care un fan Steiner cumpara acest model si demonstreaza contrariul, review-ul ramane universal valabil pentru acest model Smile.



steiner.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  416.39 kb
 Vizualizat:  de 2567 ori

steiner.jpg


Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 17 Feb 2022 02:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna, cu calitatea proasta a steiner-ului am avut si eu de-a face, dar eu eram in prealabil avertizat, stiam ce ma asteapta asa ca l-am respins foarte repede, din pacate se pare ca ori producatorul se odihneste pe laurii dinainte ori are o politica de pret utopica ce nu se regeseste nici pe departe in calitatea produsa, din pacate, si armata Germana a facut greseala sa schimbe producatorul din inzestrare, a plecat de la henshold la steiner si abia pe cimp in utilizare si au dat seama ca nu e colimabil deci la cea mai mica avarie, cadere ce stiu eu e instatn rebutabil fara sansa de reparare nich de catre producator.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Feb 2022 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am fost/sunt foarte sceptic cand venea vorba de Steiner, datorita multor pareri negative ale unor oameni foarte avizati. Dar cred ca depinde foarte mult de modele (unele sunt dezastru dar altele superbe). Deci trebuie atentie selectiva cand vine vorba de Steiner! Iar ca o parere personala in general Steiner au un design cam urat, ce imi da impresia de prototip nefinisat!

De exemplu, cu modelul Steiner Nighthunter 8x56 inainte sa-l probez am avut mari indoieli, generate de inertia parerilor proaste! Dar dupa primul contact real cu binoclul pot spune ca este unul dintre cele mai bune binocluri care mi-au trecut prin mana! Binoclul este al lui Daniel https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=210877#210877

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 17 Feb 2022 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost singurul binoclu in care am vazut prisme porro lipite pe suporti, nu montate cu suruburi sau lamele, lipite pe veci, imposibil de dezlipit pt ca ceva s-ar fi rupt daca ai fi incercat sa le dezlipesti.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact